Rychlejší než blesk
Delší dosah, vyšší rychlost, větší bezpečnost – a to vše úplně jednoduše! Výkon svého Wi-Fi routeru a rychlost své bezdrátové počítačové sítě zvýšíte pomocí našich „tuningových“ návodů.
Fabian von Keudell
V tomto článku najdete:
Zvýšení výkonu aktualizací firmwaru
Nejlepší tipy pro vaši bezdrátovou síť
Odstranění problémů
Pět kroků k bezpečné síti
Výrobci automobilů omezují rychlost svých silných modelů na 250 km/h. Kdo chce jezdit ještě svižněji, odstraní prostě elektronický omezovač rychlosti. A úplně stejně je tomu u Wi-Fi routerů – je v nich utajeno mnoho schopností, které se ve stavu, v jakém jsou tyto přístroje dodávány, nemohou projevit. Kdo chce využít jejich plný funkční rozsah, musí svůj router vyladit a nahrát do něj nový firmware. Tento neoficiální bezplatný software však pochází jen od třetích výrobců.
Pozor! Počítejte s tím, že pokud svůj router budete takto „tunit“, při jeho porouchání vám výrobci těžko uznají reklamaci.
Takový tuning se však mnohdy vyplatí: vyladěný přístupový bod (access point, AP) přinese delší dosah, vyšší rychlost, větší bezpečnost. To je výkonnostní nárůst o dobrých 20 %. Tímto způsobem je možno vyladit více než 20 modelů routerů. Seznam kompatibilních routerů a firmwaru najdete na stránkách www.dd-wrt.com a www.openwrt.org.
Nahrání nového firmwaru probíhá u všech routerů podle stejného scénáře. Předvedeme vám jej na příkladu routeru Linksys WRT54G (cena se pohybuje kolem dvou tisíc korun vč. DPH) a softwaru DDWRT. A také vám podrobně vysvětlíme, co musíte udělat v případě, že by se vám tuning nepodařil.
AKTUALIZACE FIRMWARU
Vyšší výkon, více funkcí
Ze všeho nejdříve byste měli router připojit k počítači kabelem. Pro aktualizace natolik blízké systémové části je bezdrátový přenos příliš nestabilní.
Pozor! Do instalace upgradu se raději nepouštějte, pokud se v nastavování těchto zařízení příliš nevyznáte. Je-li to váš případ, k můžete si hotově vyladěné routery také koupit na webové stránce www.dd-wrt.com. A navíc: Pokud by se vám aktualizace firmwaru nepodařila, dá se zachránit jenom router Linksys (více později).
Nahrání nového firmwaru
Vyladění funguje téměř u všech přístrojů stejně: z webových stránek www.dd-wrt.com si zkopírujte BIN soubor na lokální pevný disk. V Internet Exploreru pak otevřete webové rozhraní routeru Linksys. Do adresní řádky tedy zadejte IP adresu routeru, v našem případě „192.168.1.1“, potvrďte ji klávesou Enter a zapište identifikaci uživatele pro AP – standardně jako uživatelské jméno „root“ a jako heslo „admin“ (tento postup najdete popsán v každém manuálu u příslušného zařízení; přihlašovací údaje se mohou s modelem pochopitelně lišit). Ve webovém rozhraní Linksysu klikněte na Administration / Firmware Upgrade. Klikněte na Procházet a dvojitým kliknutím pak označte ten aktualizační soubor, který jste zkopírovali na svůj pevný disk. Kliknutím na Upgrade spustíte aktualizační proces. Po nahrání softwaru se zobrazí zpráva, kterou potvrďte.
Přizpůsobení základních nastavení
Dříve než router znovu zapojíte do sítě, musíte stanovit základní nastavení, například pro WAN a W-LAN.
1 Zadání hesla pro router: Heslem chráníte router před neoprávněným přístupem. Přejděte do webového rozhraní a v menu Administration zvolte Management. Do položek Router Password a Re-enter to confirm vložte heslo.
2 Určení konfigurace DSL: Pro nastavení DSL klikněte na záložce Setup na BasicSetup a jako typ spojení zvolte PPPoE. V položce Username zadejte login pro svého poskytovatele a pod Password příslušné heslo.
3 Úprava nastavení W-LAN: V menu Wireless přejděte na Basic Wireless Settings a jako SSID zadejte nějaké jméno pro síť. Tuto konfiguraci uložte pomocí Save Settings a přejděte do podnabídky Wireless Security. V úseku Security Mode označte WPA Personal. Toto šifrování je poměrně bezpečné a je podporováno většinou přístrojů. Pokud používáte jedno konkrétní Wi-Fi zařízení, měli byste však vsadit na WPA2 (za předpokladu, že jej podporuje) se šifrováním AES (Advanced Encryption Standard) – to je nejbezpečnější.V položce WPA Shared Key zadejte heslo pro svou síť. Mělo by být dlouhé alespoň 15 znaků a obsahovat písmena i číslice. Nastavení uložte prostřednictvím Save Settings.
Použití speciálních funkcí
Nyní přijde jemné vyladění. Zde pracujeme i nadále s firmwarem DD-WRT, ale i v jiných verzích firmwaru jsou funkce pojmenovány stejně nebo podobně.
1 Prodloužení dosahu Wi-Fi: Okna, tlusté zdi a rušivé vyzařování elektronických přístrojů jsou pro bezdrátovou síť zhoubou. Zde pomůže jen vysílací výkon. Ten je však od výrobců často nastaven příliš nízko, a přitom by routery dokázaly více. Tak například právě Linksys omezil vysílací výkon svých routerů na 28 mW, ačkoliv je v ČR povoleno 100 mW. Nový firmware váš router od těchto pout osvobodí – jeho výkon bude nyní možno regulovat v rozmezí 0 až 251 mW.
Pozor! Ačkoliv to vaše vybavení dokáže, nesmíte překročit zákonnou hranici 100 mW nebo 20 dBi anténního zisku. Jinak byste podle zákonodárce už riskovali své zdraví. V současnosti však ještě probíhají výzkumy, zda tomu tak skutečně je.
Chcete-li si maximální přípustný vysílací výkon vypočítat, hodnotu anténního zisku svého routeru v jednotkách dBi (najdete ji v technických datech přístroje) nejprve odečtěte od mezní hodnoty 20 dBm. Takto obdržený rozdíl (v dBm) teď musíte přepočítat na watty. Pro přepočet použijte vzorec dBm = 10log2 (mW/1). Výsledek pak můžete zadat v konfiguračním poli.
V našem konkrétním příkladu to vypadá takto: Antény routeru Linksys mají anténní zisk 2,2 dBi. Po jeho odečtení od mezní hodnoty 20 dBm dostanete 17,8 dBm. To po přepočtu znamená 61 mW. V menu Wireless webového rozhraní svého routeru nyní přejděte na Advanced settings a tuto hodnotu zadejte do políčka u Xmit Power.
2 Zvýšení propustnosti W-LAN: Pokud hodláte do své bezdrátové sítě zapojit jenom jednoho až tři klienty, můžete její výkonnost zvýšit využitím techniky „frame bursting“ – pak sítí projde větší objem dat. Princip je takový, že po každém datovém paketu se běžně vysílače domlouvají, který z nich smí jako další přenášet data. Frame bursting však nečeká a vysílá data bez dotazování. Při více než třech přístrojích se pak ovšem mohou jednotlivé přenosy navzájem rušit. Můžete to jednoduše vyzkoušet: v menu Wireless klikněte na Advanced settings a volbu Frame Burst aktivujte. Poté svá nastavení uložte.
3 Použití více přístupových bodů: Jestliže je dosah sítě stále ještě nedostatečný, můžete také ze dvou Wi-Fi routerů sestavit složenou síť, a to pomocí tzv. WDS funkce (Wireless Distribution Service). Svůj router pro tuto funkci připravíte tak, že v menu W-LAN kliknete na WDS a aktivujete první pole. Nastavte ho na LAN a vpravo vedle něj zadejte MAC adresu druhého routeru (najdete ji na spodní straně přístroje). Uložte nastavení a přístroj restartujte. U druhého AP postupujte stejně, jen s tím rozdílem, že zde zadáte MAC adresu prvního routeru.
Pozor! WDS nefunguje s WPA2. Použijte proto WPA.
4 Optimalizace nastavení firewallu: Díky novému firmwaru teď může firewall také filtrovat cookies, deaktivovat Java applety a chránit před útoky typu „ping“. Za tím účelem můžete v menu Security / Firewall kliknutím aktivovat příslušný filtr. Chcete-li být chráněni například před Cross Site Scripting, použijte filtr Java appletů. Konfiguraci pak opět uložte.
5 Další nastavení: Firmware DDWRT umí ještě více, například nakonfigurovat váš směrovač jako hotspot. Tak můžete svůj internetový účet uvolnit na veřejných místech. Nebo prostě po síti probudíte všechny počítače ze stavu standby – pouhým stiskem klávesy na hostitelském PC. Podrobný návod najdete na www.dd-wrt.com.
ODSTRAŇOVÁNÍ PROBLÉMŮ
Jak řešit potíže s Wi-Fi routerem
Jakkoli je update firmwaru jednoduchý, přece jen se nemusí vždy podařit. Avšak i v případě, že už se na routeru nerozsvítí ani jedna „ledka“, existuje záchrana. Poradíme vám, co byste měli udělat.
Oprava pokaženého routeru
U mnoha přístrojů po nepodařené aktualizaci firmwaru bohužel zbývá jediné – pokusit se jej zaslat výrobci a doufat v jeho kulantnost při opravě. Jinak tomu je, jste-li majitelem zařízení Linksys WRT54, který jsme zde pro aktualizaci firmwaru vybrali jako demonstrační přístroj.
Při troše zručnosti lze totiž u tohoto routeru pomocí obyčejné kancelářské sponky zkratovat čip – a přístroj tak opět oživit. Při takovém zkratu nabootuje WRT54 do zabezpečeného režimu a čeká na nový firmware.
Nejprve si tedy ze stránky výrobce www.linksys.com stáhněte originální firmware. Aby bylo možno s poškozeným přístrojem komunikovat, počítači přiřaďte pevnou IP adresu takto: V Ovládacích panelech klikněte na Síťová připojení a tam pravým tlačítkem myši na Připojení k místní síti. Zvolte Vlastnosti a pak dvojitě klikněte na Protokol sítě Internet (TCP/IP). Zvolte Použít následující adresu IP a do pole Adresa IP vložte „192.168.1.2“. Jako hodnotu Maska podsítě zadejte „255.255.255.0“ a vše potvrďte dvakrát tlačítky OK. Nyní otevřete okno pro dosový režim, například postupem Start / Všechny programy / Příslušenství/ Příkazový řádek nebo Start / Spustit a napište „cmd“ nebo „command“. Do právě otevřeného okna zapište příkaz „ping -t 192.168.1.1“ a potvrďte klávesou Enter.
Nyní sejměte modrý kryt a poté kompletní horní víko přístroje. Obě poloviny jsou nasazeny, nikoli přišroubovány. Najděte čip s firmwarem (viz obrázek). Jeho jednotlivé piny jsou očíslovány, za každým pátým pinem je vidět bílá čárka. Nyní kancelářskou sponkou zkratujte piny 16 a 17 a router znovu připojte k elektrické síti. Jakmile se počítač signálem „ping“ z dosového okna spojí s routerem, zkrat opatrně zrušte. Pak otevřete druhé dosové okno, zadejte v něm příkaz „tftp – i 192.168.1.1 put“ a do okna přetáhněte originální firmware. Zadání potvrďte klávesou Enter. Po úspěšném přenosu počkejte dvě minuty, než router nastartuje s originálním softwarem. Pak můžete přístroj znovu sestavit – bude opět fungovat. Pro tyto postupy raději použijte izolované kovové součástky.
Volba rádiového kanálu
Může se stát, že ani všechna dosud uvedená nastavení nepomohou: Wi-Fi běží jen poloviční rychlostí a síla signálu je stále slabá, ať postavíte koncová zařízení kamkoliv. Příčina bývá často velmi prostá: vaše síť se překrývá s jinou, která vysílá ve stejném frekvenčním pásmu. Aby vedle sebe mohlo pracovat více bezdrátových sítí, aniž by si navzájem překážely, je v Evropě pro standard 802.11b/g v pásmu 2,4 GHz vyhrazeno celkem 13 kanálů. To by samozřejmě mělo stačit, ovšem většina Wi-Fi routerů je z výroby předem nastavena na kanál 11 nebo 6. Pak samozřejmě není vyloučeno, že nějaká síť v okolí vysílá na stejném kanálu silněji než ta vaše, a tak ji překrývá a brzdí.
S bezplatným nástrojem Net Stumbler můžete ve svém okolí pátrat po jiných bezdrátových sítích a také zjistit, na kterých kanálech vysílají. Program najdete na www.stahuj.cz/utility_a_ostatni/systemove_nastroje/monitoring/netstumbler. Program spusťte a odstartujte hledání. V hlavním okně NetStumbleru se pak zobrazí aktivní kanály bezdrátových sítí, jimiž jste obklopeni. Svou síť pak přestavte na některý z jimi nepoužívaných kanálů (jak se to dělá, zjistíte v příručce ke svému routeru) a vyzkoušejte, zda se příjem zlepšil.
Zlepšení výkonu antény
Často také může nastat situace, že na nějakém místě všechny Wi-Fi přístroje pracují prakticky bez problémů, a jako naschvál jenom váš nový počítač s integrovanou Wi-Fi kartou má špatný příjem. Vysvětlení bývá prosté – v mnoha PC, například v levnějších počítačích, jsou zabudovány Wi-Fi karty formátu Mini PCI. Aby antény těchto karet neutrpěly při balení a dopravě počítače, jsou uloženy ve vnitřku skříně. Tam jsou ovšem vzhledem ke kovovému stínění uzemněné stěny skříně silně utlumeny. A právě to je příčinou nedostatečného rádiového příjmu. Řešení problému je tedy jednoduché: Anténu vyveďte otvorem skříně navenek.
Jak rychlá je Wi-Fi
Výrobci slibují přenosové rychlosti až 300 Mb/s. My jsme změřili, jak rychlé jsou jednotlivé standardy Wi-Fi v praxi.
Standard Teorie Skutečnost
802.11a 54 MBit/s 15–20 MBit/s
802.11b 11 MBit/s 5–8 MBit/s
802.11g 54 MBit/s 15–20 MBit/s
802.11n (návrh) 300 MBit/s 80–150 MBit/s
Správné místo pro váš přístupový bod
Vhodné umístění AP rozhoduje o rychlosti. Následující tipy vám pomohou při jeho instalaci.
* Montáž: Nejvýhodnější je připevnění na stěnu, pokud možno co nejvýše. Tam není rušen počítači ani jinými elektrickými přístroji, jako je třeba DECT telefon, mikrovlnná trouba, Bluetooth adaptér nebo dětský telefon.
* Speciální anténa: Musí-li signál překonávat silné betonové stěny, nabízí se zvláštní řešení – směrové antény. Ty soustřeďují rádiové záření do jednoho směru.
* Přídavný software: Pokud to nepostačí, pomůže nasazení dalšího přístupového bodu (prostřednictvím Wireless Distribution Systemu, WDS). Jak to funguje, o tom se dočtete v sekci „Použití více přístupových bodů“ (bod 3).
V nejhorším případě: Router zachráníte „kraťasem“
Pokud by se vám nahrání nového firmwaru nepodařilo, router Linksys je možno zkratováním pinů na čipu uvést do režimu zotavení a obnovit v něm firmware originální. Jak přitom postupovat, to je popsáno v sekci „Oprava pokaženého routeru“.
PŘEHLED: Vylepšení Wi-Fi
Bezpečnostní tipy
Zhruba 30 % všech bezdrátových sítí má bezpečnostní nedostatky. Hackeři na nich mohou surfovat s vámi – a dokonce to ani není nelegální. Zde vám ukážeme, jak se lze chránit.
* Skrytí SSID
Vypněte zobrazení názvu sítě. Tuto funkci najdete většinou na záložce W-LAN v obslužném menu routeru. Pak bude vaše síť „neviditelná“.
* Zašifrování Wi-Fi
Pokud vaše přístroje podporují WPA, měli byste v nabídce W-LAN zvolit tuto variantu. WEP byl prolomen a nelze jej doporučit. Používejte také dlouhá hesla složená z písmen i číslic.
* Aktivace filtrování MAC
Díky této funkci mají přístup k síti jen zařízení se správným ID. Také tuto volbu najdete v menu W-LAN vašeho routeru.
* Zapnutí firewallu
Nejlepší ochranu poskytují dva firewally – jeden v routeru (menu Firewall) a jeden v PC.
* Zadání hesla pro router
Pod položkou System zadejte heslo pro webovou konfiguraci svého Wi-Fi routeru.
Užitečné nástroje
Firmware DD-WRT
www.dd-wrt.com
Více funkcí, vyšší výkon – software DD-WRT uvolní brzdu vašeho routeru. Optimální ladicí nástroj!
OpenWRT
www.openwrt.org
Ještě více funkcí nabízí OpenWRT – díky Linuxu. Vhodný je však pouze pro odborníky, neboť mu chybí „rozumná“ ovládací plocha.
Firmware WiFi-Box
https://sourceforge.net/projects/ wifi-box
Tato aktualizace firmwaru je určena pro routery Linksys. Přináší více funkcí, ovládací plocha však zůstává stejná.
PuTTy
www.slunecnice.cz/product/PuTTY/
Prostřednictvím tohoto telnetového nástroje můžete propojit počítače pomocí protokolu SSH a bezpečně tak mezi nimi vyměňovat data.
NetStumbler
www.stahuj.cz/utility_a_ostatni/systemove_nastroje/monitoring/netstumbler
Chcete-li se dozvědět o Wi-Fi více, používejte NetStumbler. Můžete s ním například detekovat rádiové kanály.
Cain & Abel
www.oxid.it/cain.html
S tímto freewarovým nástrojem se dostanete ke ztraceným heslům. Za tím účelem program skenuje síťový provoz.
Wireshark
www.wireshark.org
Bezplatný program analyzuje datový provoz na síti, přičemž skenuje přes 472 protokolů.
- Komunikace - Rychlejší než blesk (412.84 kB) - Staženo 1412x