Lže, jako když tiskne
Co je levné, může být nakonec pěkně drahé. Z tiskáren údajně za hubičku se často vyklubou učinění žrouti peněz. Podívali jsme se na náklady na tisk u 74 z nich.
Nicole Ottová a Torsten Neumann
V tomto článku najdete:
Náklady na tisk u:
barevných a čb laserových tiskáren;
multifunkčních tiskáren;
mobilních tiskáren.
1000 Kč za tiskárnu? „No nekupte to, když je to tak levné!“ Ale pozor, ve skutečnosti připraví takováto tiskárna za dobu své životnosti vaši domácí pokladnu o spoustu dalších tisíc, pokud k ceně připočítáte ještě náklady na inkoust a papír. Jiné tiskárny, za které zaplatíte na začátku dvojnásobek, přitom stejné množství stránek vytisknou za mnohem méně.
Spotřební materiál však nežene náklady na tisk do závratných výšin jenom u inkoustových tiskáren. Zlozvyk „výhodná cena, drahý toner“ je totiž rozšířený i u laserových tiskáren. Příklad: Barevná laserová tiskárna CLP-300N od Samsungu se prodává za přijatelných cca 8500 Kč vč. DPH, a tak po ní bez rozmyslu často sáhnou i ti, kteří tisknou hodně textů a obrázků, občas třeba i barevných. Jenže ten, kdo tiskne hodně, s touhle tiskárnou rozhodně neušetří. Srovnání s laserovou tiskárnou Samsung CLP-550, která stojí na začátku více, ukazuje, že počáteční náklady nejsou z dlouhodobého hlediska nejdůležitější. Hospodářský zázrak, nebo past na peníze? Abychom zjistili skutečné náklady na tisk, nechali jsme v našem testovacím centru 74 tiskáren vytisknout tisíce stránek. Evidovali a sčítali jsme přitom sebemenší výdaje i po koupi tiskárny, jako jsou výdaje za papír, inkoustové a tonerové kazety, ale i spotřební materiál typu tiskového válce nebo zásobníku na zbytkový toner.
CELKOVÉ NÁKLADY
Jak najdete opravdu výhodnou tiskárnu
To, jaká tiskárna pro vás bude dlouhodobě nejvýhodnější, závisí v první řadě na tom, kolik toho tisknete. Ti, kdo tisknou málo, se při jedné stránce obden dostanou na 500 stránek během realisticky předpokládané doby životnosti tiskárny, tedy za tři roky. Na 50 000 tisíc stránek se dostanou ti, kteří tisknou hodně, například malá kancelář, což odpovídá denně zhruba 45 stránkám.
Abychom mohli vypočítat náklady, které tiskárna za svoji životnost požaduje, sestavili jsme profily uživatelů podle objemu tisku, protože od něj se odvíjí množství spotřebního materiálu. Celkové náklady tiskárny (tzv. celkové náklady vlastnictví, TCO) se pak skládají z pořizovací ceny a nákladů na spotřební materiál a papír.
Podle počtu stránek, odlišného pro každý typ tiskárny, rozlišujeme tři stupně: malý objem tisku (laserová tiskárna 5000 stránek, ostatní tiskárny 500 stránek), střední objem tisku (20 000/2000) a vysoký objem tisku (50 000/5000). Důležité u jednotlivých tříd tiskáren je také to, co se tiskne. V případě jednobarevných laserových tiskáren logicky nemá smysl započítávat do nákladů barevný tisk nebo tisk fotografií, který je naopak důležitou položkou u inkoustových a multifunkčních tiskáren, a dokonce jedinou položkou nákladů u mobilních fototiskáren. Přesný výčet položek najdete u každé kategorie zvlášť.
Vítězem v našem top 10 podle nákladů na tisk je tak tiskárna, která je podle celkových nákladů na vlastnictví nejlevnější. Rozhodující je přitom hodnota u nejvyššího počtu stránek, protože pro ni platí možnost největší úspory. Pokud vás ještě bude zajímat, jak kvalitně daná tiskárna tiskne, najdete mezi tabulkami i top 10 tiskáren podle výkonnosti.
U tiskáren, které se často používají pro tisk fotografií, tedy inkoustových, multifunkčních a mobilních tiskáren, uvádíme ještě náklady na tisk fotografií ve formátu 10 × 15 cm.
BAREVNÉ LASEROVÉ TISKÁRNY
Jak s tou správnou barevnou „laserovkou“ ušetřit 50 000 Kč
U inkoustových tiskáren tahle praxe funguje už léta, teď se přidávají i výrobci barevných laserových tiskáren: díky drahým tonerům získávají peníze za levně prodávané tiskárny zase zpátky. Pořizovací ceny některých laserových tiskáren jsou už dokonce nižší než u některých inkoustových modelů. Jaké jsou však následné náklady? Na rozdíl od inkoustových tiskáren nevznikají u laserových pouze náklady na tonerové kazety a papír, protože pravidelně vyměňovat je potřeba také různý spotřební materiál, jako zásobníky na zbytkový toner nebo tiskový válec. Výběr papíru nehraje k u laserových tiskáren žádnou roli, proto jsme v našem testu použili normální papír (25 haléřů za list). S barevnými laserovými tiskárnami se obvykle setkáme v kancelářích, kde se tisknou hlavně texty (stupeň pokrytí 5 procent), obrázky a prezentace. Podíl barevného tisku se v praxi pohybuje kolem 25 procent.
Výsledek testu: Ti, kdo tisknou málo, by měli zvolit tiskárnu LBP5200 od Canonu. Až na 5000 stránek vystačí toner, který se dodává s tiskárnou, což je nějakých 6400 Kč, takže samotná tiskárna vyjde na pouhých 1800 Kč. Přesto jsme našli tiskárnu, která ji v případě uživatelů se středním a vysokým objemem tisku porazí: CLP-550 od Samsungu, nejlepší ve své třídě. Díky celkovým nákladům pouhých 22 500 Kč na 20 000 stránek a 63 270 Kč na 50 000 stránek je mezi barevnými laserovými tiskárnami nejúspornější. Pořizovací cena 12 500 Kč je sice vyšší než u Canonu, ale samotná hodnota toneru dodávaného s tiskárnou je 11 600 Kč, takže Samsung chce za vlastní tiskárnu jen pár korun.
To je skvělé, pomyslí si zákazník, když k podobnému výpočtu dospěje i u tiskárny LBP5000 od Canonu. Tento model se dá totiž pořídit už za velmi výhodných 8000 Kč a i u něj je hodnota počátečního toneru (2500/2000 stránek) jen o málo nižší než pořizovací cena tiskárny. Pro ty, kdo tisknou málo, by tato tiskárna mohla být z ekonomického pohledu dobrou volbou – 5000 stránek stojí 10 800 Kč (neboli druhé místo v této disciplíně). Ale pozor, jakmile je počáteční toner prázdný, nastane průvan v peněžence. Relativně vysoká cena za toner 1900 Kč (černý), resp. 1900 Kč (za každý barevný zvlášť) při malé kapacitě 2500, resp. 2000 stránek totiž rychle vyžene náklady do závratných výšin, a tak je tiskárna LBP5000 se 93 000 Kč už celkem drahým zástupcem této třídy při vysokém objemu tisku.
ČERNOBÍLÉ LASEROVÉ TISKÁRNY
Jak s tou správnou ČB „laserovkou“ ušetřit 30 000 Kč
Pokud tisknete jenom texty a černobílé obrázky, zůstaňte u černobílé laserové tiskárny. Bezkonkurenční jedničkou v hospodárnosti je tiskárna Kyocera FS-720, a to téměř bez ohledu na objem tisku. 50 000 stránek přijde na pouhých 42 000 Kč. Dokonce i ta nejlevnější barevná laserová k tiskárna je při černobílém tisku o nějakých 6000 Kč dražší. Hodnotu celkových nákladů vlastnictví jsme přitom vypočítali stejně jako u barevných laserových tiskáren, odpadá pouze barva: normální papír, tisk obrázků s 25% pokrytím a tisk textů s 5% pokrytím. Výhodnou tiskárnu Kyocera FS-720 za 3600 Kč doporučujeme i proto, že dodávaná tonerová kazeta vystačí na 6000 stránek, což těm, kdo tisknou málo, dokonale stačí.
A teď k druhému konci žebříčku. Za tiskárnu Lexmark E120n zaplatíte asi jenom 3400 (podobně jako za naši jedničku od firmy Kyocera). Pokud však budete hodně tisknout, sklapne nákladová past a 50 000 stránek vás vyjde na 62 000 Kč. Podobně jsou na tom tiskárny Epson EPL-6200L a Dell 1110. Za 50 000 stránek u nich zaplatíte téměř o 30 000 Kč více než u Kyocery.
MULTIFUNKČNÍ TISKÁRNY
Jak s víceúčelovým přístrojem ušetřit kolem 18 000 Kč
Překvapivě dobře dopadly multifunkční tiskárny. Dokáží totiž konkurovat inkoustovým tiskárnám, protože se v nich ukrývá většinou stejné zařízení, ale navíc umí ještě skenovat a kopírovat. Krok drží, i pokud jde o pořizovací cenu. Ta nejlevnější multifunkční tiskárna, model PSC 1410 od firmy HP, stojí pouhých 2000 Kč. V případě celkových nákladů na 5000 stránek je na tom už ale podstatně hůře. V nich lépe dopadla multifunkční zařízení firmy Brother – podle kvality tisku je však zřejmé, že tyto přístroje jsou experty spíš na faxování než na tisk fotografií.
Pro ty, kdo tisknou málo, je nejlepší volbou tiskárna PSC 1610 od HP. Tisk 500 stránek přijde na pouhých 3900 Kč, což je prakticky totéž jako u mnohých inkoustových tiskáren od HP. Podobně jako u inkoustových tiskáren i tady platí, že podle pořizovací ceny nejlevnější model od firmy Lexmark skončil na posledním místě, pokud jde o hospodárnost tisku. Žebříček totiž uzavírá domnělá výhodná koupě – multifunkční zařízení P6250 od Lexmarku za cca 2100 Kč. Celkové náklady na tisk u něj přitom dosahují až 40 000 Kč!
MOBILNÍ TISKÁRNY
Jak s mobilní tiskárnou ušetřit kolem 20 000 Kč
Specialitou těchto módních tiskáren je tisknout fotografie jednoduše, přímo a kdekoli. Cena na stránku se dá snadno spočítat, protože výrobci nabízejí inkoust a papír v jedné sadě – inkoust stačí přesně na potištění dodaných fotografických papírů. Do výpočtu nákladů jsme nezahrnuli vzorky, které zákazník získá při koupi tiskárny (často jenom pět papírů). A výsledek? Tisk fotek doma je dražší, než když je pošlete on-line nebo na CD do fotolabu. Nejlevnější tisk fotografií 10 × 15 cm na mobilní tiskárně vyjde asi na 6 Kč. To je však ještě pořád o hodně víc, než je běžná cena v on-line fotolabech (od 2 Kč). Nejdražší je tiskárna od Canonu – za 500 fotografií vytištěných na tiskárně Selphy DS810 zaplatíte 11 000 Kč, což je stejně jako za 2000 fotek v případě několika tiskáren na předních místech! Levněji tiskne každá inkoustová i multifunkční tiskárna.
Další možnosti, jak ušetřit
V tomto testu jsme používali výhradně originální inkoustové a tonerové kazety a originální příslušenství. Hodně peněz se dá ušetřit i používáním alternativních inkoustových náplní, aniž by se to muselo projevit na kvalitě tisku.
Měření nákladů na barevný tisk – ISO 24712
Nové ISO tvoří pětistránkový dokument simulující text a obchodní grafiku, jehož poslední strana představuje testovací vzorec pro posouzení sytosti barev. Správný postup při měření vyžaduje minimálně tři sady inkoustů s různým datem výroby a pokud možno z různých výrobních provozů. Na stejné tiskárně se pak kontinuálně tiskne pětice ISO stran do té doby, dokud tiskárna nenahlásí potřebu výměny kartridže nebo dokud není barva v testovacím vzorci viditelně vybledlá. Výsledek se nepočítá průměrem, ale představuje nejnižší počet stran, které na jednotlivé kartridže tiskárna vytiskla. Přínos nového standardu ISO 24712 spočívá ve faktu, že jej přijali za svůj všichni výrobci, takže je nyní možné spravedlivě ohodnotit výtěžnost inkoustových kartridží a potažmo i cenové náklady na tisk u všech nově uváděných zařízení. Porovnámeli dostupná data o výtěžnosti podle dříve používaného systému s novým ISO, jsou nově uváděné hodnoty o něco nižší, ale rozdíl není diametrální.
PŘEHLED: Tiskárny
Před nákupem
Pokud si bez rozmyslu pořídíte lacinou tiskárnu (a je jedno, jestli inkoustovou, nebo laserovou), často za takové rozhodnutí draze zaplatíte. To přitom platí i pro ty, kdo tisknou málo, například pokud je toner dodávaný s tiskárnou naplněný jenom z poloviny. Než se vydáte k pokladně, měli byste si rozmyslet nejen to, jak často budete tisknout, ale také co budete tisknout – texty, obrázky, fotografie, jednobarevně nebo barevně.
* Spisovatelé
Jestliže tisknete jenom texty, ať už romány, nebo jenom krátké příběhy, bude pro vás nejvýhodnější černobílá laserová tiskárna. Za 50 000 stránek zaplatíte v případě tiskárny Kyocera FS-720 pouhých 42 000 Kč.
Černobílé laserové tiskárny na str. 68
* Experti na prezentace v PowerPointu
Tisknete sice také texty, ale ještě častěji barevné obrázky a prezentace na fólie? Pak zvolte barevnou laserovou tiskárnu, ale ne tu nejlevnější. Pokud tisknete víc než 5000 stránek, bude pro vás nejvýhodnější Samsung CLP-550. Ti, kdo tisknou málo, asi dají přednost Canonu LBP5200.
Barevné laserové tiskárny na str. 68
* Fotografové
Nejlevnější je poslat fotky do on-line fotolabu. Jestliže si je chcete tisknout sami, nebo dokonce hned na místě pomocí mobilní tiskárny, doporučujeme tiskárny HP Photosmart A618, Canon Selphy CP510 nebo Epson PictureMate 100. Že byste chtěli tisknout i texty? To pak zvolte tiskárnu HP OfficeJet Pro K5400 (vyhrála náš test tiskáren na straně 60), která si poradí jak se soubory ve Wordu, tak s fotografiemi, a to po čtyřech na papír formátu A4. Stačí rozstříhat a je to.
Inkoustové tiskárny na str. 60
Mobilní tiskárny na str. 70
* Univerzální použití
Při rozhodování mezi inkoustovou nebo multifunkční tiskárnou nehrají roli náklady, ale to, k čemu má nový přístroj sloužit. Čistě pro tisk doporučujeme inkoustovou tiskárnu HP OfficeJet Pro K5400. Jestliže potřebujete i kopírovat nebo skenovat, uděláte dobře s multifunkčním zařízením Brother MFC-215C.
Inkoustové tiskárny na str. 60
Multifunkční tiskárny na str. 70
- Hardware - Lže, jako když tiskne (414.91 kB) - Staženo 2600x