NETGEAR WNR854T a BELKIN N1
Souboj Ti„N“tánů
Standard 802.11n se zdá stále vzdálenější. Přesto se mnozí výrobci pouští na tenký led a připravují různé výrobky podle svých vlastních standardů. Otestovali jsme pro vás dva produkty s rychlou Wi-Fi technologií.
Vratislav Klega
Wi-Fi chce každý. Dráty jsou zkrátka nemoderní a bezdrátová technologie dnes už nahradí metalické rozvody doma i v kanceláři. Alespoň to ve svých marketingových materiálech prohlašují mnozí výrobci. Toto tvrzení jsme však ke zlosti producentů již mnohokrát vyvrátili. S každým novým zařízením čekáme ohromující rychlosti, které se aspoň přiblíží k deklarovaným hodnotám. Dočkáme se někdy?
Prvním testovaným zařízením byl Netgear Rangemax Gigabit Edition WNR854T. Netgear je typické domácí zařízení, na náš vkus však až příliš velké. Zařízení vypadá velice moderně, do nového bytu vybaveného podle posledních trendů určitě zapadne, na starším dřevěném stole však bude kombinace působit nevyváženě. Zařízení stojí na výšku na podstavci, který je až překvapivě stabilní. Přestože se jedná o Wi-Fi zařízení, nikde nenalezneme žádnou anténu ani konektor k připojení externí antény. Antény s technologií MIMO jsou totiž integrovány uvnitř zařízení.
Druhým testovaným přístrojem byl Belkin N1. Designově jde o skutečný skvost. Černý lesklý plast vypadá téměř kovově, stavové ikony na přední části jsou dobrým nápadem. Na první pohled vidíte, v jakém stavu se zařízení nachází. Vše je dokonale barevně sladěno, včetně tří antének, které je sice možné různě naklánět, které však nelze vyměnit.
Pohled na zadní část obou zařízení je identický. Jeden port WAN, čtyři porty LAN, napájení a reset. Zatímco informační diody LAN portů jsou u přístroje Belkin vzadu, zařízení Netgear informuje o činnosti v přední části. Diody na vás tedy neustále poblikávají, což může rušit.
V obou dvou případech se připojení zařízení do sítě neobešlo bez problémů. Při zapojování Belkinu nepracuje vše korektně. K portům LAN jsme připojili tři zařízení (počítač, IP telefon, notebook) a router připojil pouze jedno zařízení. Až po několika restartech se rozhodl přidělit IP adresu všem zúčastněným zařízením. DHCP server občas také udělil dvěma zařízením stejné IP adresy. Tento problém neodstranila ani detailní konfigurace LAN části. Největším problémem byl IP telefon. Ačkoliv jsme korektně nastavili přeposílání portů, login v mnoha případech neproběhl. Chyba byla na straně routeru. Netgear pracoval hned po připojení korektně, problémem byl login do webového rozhraní: jméno admin a heslo password rozhodně není standardní volba, museli jsme sáhnout po návodu.
Funkčně bylo lépe vybaveno zařízení Netgear. Velice dobře propracovaný je filtr obsahu. Je možné nastavit nejen blokování služeb, ale také přístup ke stránkám se zvoleným obsahem. Kladem je, že router umí poslat varovný e-mail, pokud chce někdo otevřít zakázanou stránku. Můžete mít dohled nad tím, kdo a kam se chtěl dostat. Funkce routování lze nastavit velice jednoduše, některé jsou již přednastaveny. Nechybí DMZ a SPI firewall, který chrání před DoS útoky. Přímo z webového konfigurátoru je možné se dostat na podporu stránek výrobce, což rovněž šetří čas. Výhodou je, že v pravé části okna je ke každé položce vysvětlení, co vlastně znamená, a konfigurace tedy nemusí být tak složitá.
Zařízení Belkin nemá tak dobrou funkční výbavu, přesto nabízí nejčastěji k používané funkce. Webové rozhraní je jednoduché a přehledné, méně pokročilého uživatele však může zaskočit, že nastavené funkce občas nefungují. Ačkoliv většinou bývá chyba v nastavení, v tomto případě je bohužel chyba v zařízení. Typickým příkladem je funkce honosně označovaná jako „Virtual server“. I po správném nastavení přeposílání portů nefungovalo vše korektně. Vždy je potřeba provést několik restartů, než začne vše pracovat tak, jak jste si nastavili.
Wi-Fi
Nejpokrokovější součástí obou zařízení má být Wi-Fi technologie. Rychlost do 300 Mb/s, dosah až k nejbližšímu lesu (dle obrázku na krabici). Byli jsme zvědavi, jaká je skutečnost.
Přístrojům jsme nic nedarovali: přestože by si výrobci rádi představovali testy v laboratoři bez jakéhokoliv rušení, s optimální vlhkostí a pouze na přímou viditelnost, my jsme použili reálné podmínky. V místě testování byly čtyři další Wi-Fi sítě (všechny se sílou méně než 50 %), tedy podmínky, které jsou běžné v kanceláři či v bytovém domě.
Zařízení Netgear nás velice mile překvapilo. Díky portům 1 Gb/s bylo možné naplno využít maximální rychlosti. Při kopírování velkého souboru jsme krátkodobě dosáhli i rychlosti 14 MB/s, což je skvělý výsledek, který předčí i Ethernet 100 Mb/s. Zajímavostí je to, že při testu na vzdálenost šest metrů přes dvě sádrokartonové zdi rychlost mírně stoupla. Naprosto nadšeni jsme byli z dosahu. Na vzdálenost 30 metrů a přes nesčetné množství zdí jsme dosáhli úrovně signálu kolem 34 %, což u běžných Wi-Fi bývá hranice použitelnosti. Na tuto vzdálenost jsme měli odezvu do 4 ms a reálnou přenosovou rychlost až 800 kB/s. Takto fantastické výsledky, navíc v zarušeném prostředí, nepředvedlo žádné jiné zařízení.
Belkinu se problémy nevyhnuly. První nastal v okamžiku, kdy jsme se snažili připojit standardní Wi-Fi integrovanou v notebooku IBM. Nešlo o žádnou exotickou W-LAN kartu, ale o kartu Intel Wireless 2200BG, která samozřejmě odpovídá certifikaci Centrino. Snaha připojit se vždy skončila modrou obrazovkou ve Windows. Příčinu jsme bohužel neodhalili. Přestože může být chyba i na straně notebooku (např. čipsetu), s žádným jiným Wi-Fi AP tento problém nenastal. Další testy tedy probíhaly, stejně jako u Netgearu, s PCMCIA kartou Netgear WN511T. Karta splňuje poslední návrh 802.11n a umí se automaticky přepínat mezi 20MHz a 40MHz šířkou pásma. To samé umí i Belkin, přesto se nám nepodařilo navázat rychlejší spojení než 54 Mb/s. To má být ona slibovaná kompatibilita mezi výrobci? Od této hodnoty se odvíjela i přenosová rychlost, která byla oproti Netgearu zhruba třetinová. Dosah byl pochopitelně také horší, při běžné chůzi jsme zaznamenávali výpadky, vzdálenost 30 metrů znamenala nepoužitelné připojení.
Závěr
Přístroj Belkin nás velice zklamal. Na vině je nedokonalý firmware, který obsahuje zásadní chyby. Designově se však jedná o skvost. Zařízení Netgear pracuje znamenitě a do moderní domácnosti bez problému zapadne. Toužíte-li po 802.11n zařízení, určitě vás nezklame.
Vratislav Klega
DOMÁCÍ ROUTER
NETGEAR WNR854T
HODNOCENÍ ****
INFO/ZAPŮJČIL www.netgear.com
CENA VČ. DPH 4 352 Kč
POMĚR CENA/VÝKON dobrý
TECHNICKÁ DATA
Počet WAN 1
Počet LAN 4
Wi-Fi 2,4 GHz, 802.11b, g, super g, návrh n
Maximální teoretická rychlost Wi-Fi 300 Mb/s
Anténa integrovaná (MIMO)
Rozměry 225,5 x 172 x 39 mm
Hmotnost 500 g
DOMÁCÍ ROUTER
BELKIN N1
HODNOCENÍ ****
INFO/ZAPŮJČIL www.belkin.cz
CENA VČ. DPH 3 900 Kč
POMĚR CENA/VÝKON dobrý
TECHNICKÁ DATA
Počet WAN 1
Počet LAN 4
Wi-Fi 2,4 GHz, 802.11b, g, návrh n
Maximální teoretická rychlost Wi-Fi 300 Mb/s
Anténa 3 externí antény MIMO
Rozměry 170 x 180 x 54 mm
Hmotnost 500 g
802.11n
Tahanice kolem budoucnosti Wi-Fi už nebaví asi nikoho. Trhu, a tedy i koncovým zákazníkům by pomohlo rychlé schválení standardu. Místo toho se stále provádí úpravy a různé zájmové skupiny záměrně protahují schválení. A důsledek? Současný návrh 802.11n je ve verzi 1.10. V nejbližší době se chystá úprava na verzi 2.0. V létě by měla přijít verze 3.0 a optimisté očekávají, že tato verze bude v lednu 2008 přijata za standard. Je však pravděpodobné, že celý proces skončí až v říjnu 2008!
Někteří výrobci dnes zaručují kompatibilitu s návrhem standardu, ovšem jedná se o současnou verzi 1.10. Verze 3.0 může vypadat úplně jinak. Pokud tedy budete takový výrobek kupovat, dobře si přečtěte záruky výrobce!
Nákup zařízení dle návrhu 802.11n je tak v současnosti spíše sázkou do loterie.
Rychlosti a topologie
Náš test ukázal, že bezdrátové řešení od Netgearu i v reálných podmínkách pokoří Ethernet 100 Mb/s. Je však třeba brát v úvahu topologii Wi-Fi. Bezdrátový signál se po éteru šíří všemi směry a v jednom okamžiku je u všech zařízení. Svou topologií tedy připomíná stařičkou sběrnicovou technologii. Důsledkem je pak to, že čím více bezdrátových klientů je k síti připojeno, tím pomalejší mají rychlost. Pokud vzduchem protlačíme 15 MB/s a bude připojeno pět klientů, na každého zbudou jen 3 MB/s. Metalická síť, která používá přepínače (switche), tento problém obchází – každý klient dostává jen ty pakety, které jsou určeny pro něj.
Dokumenty ke stažení- Komunikace - Krátkodobé testy (142.07 kB) - Staženo 0x