Přejít k hlavnímu obsahu

Krátkodobé testy - hardware

Krátkodobé testy

ACER TRAVELMATE 6464 WLMI

Pracant s mnoha porty

Společnost Acer nedávno uvedla zajímavý notebook určený hlavně pro firemní a profesionální uživatele. Tento notebook disponuje vysokým výkonem, výbornou portovou výbavou, solidním zabezpečením a lze jej připojit k nové dokovací stanici. S ohledem na výborný výkon a výbavu je k dostání za rozumnou cenu.
Klávesnice je „travelmatovsky“ prohnutá, tlačítka mají dostatečnou velikost a příjemný, avšak podle nás trochu malý zdvih, na klávesnici se ale píše příjemně. Uživatelé ocení i fakt, že tlačítko Ctrl je umístěno v levém spodním rohu klávesnice, kam někteří výrobci kdoví proč vkládají klávesu Fn. Vše je otázkou zvyku, nám by však asi dlouho trvalo zvyknout si na pozici tlačítek Del, Home, Pg UP, Pg Dn a End, které jsou umístěny v pruhu na pravém boku klávesnice. Nejenže jejich umístění směrově neodpovídá jejich funkci, ale dokonce oddělují důležitý Enter od kraje klávesnice, takž jej nelze nahmatat a často se stane, že místo Entru stisknete hned vedle umístěný PG Up nebo Pg Dn.
U profesionálních notebooků je poslední dobou zvykem montovat trackpoint a i Acer přistoupil u tohoto modelu na toto řešení. Profesionální a firemní zákazníci vyžadují vysokou míru zabezpečení přístupu k datům i samotných dat. Acer v tomto smyslu vyhovuje bohatě, najdeme zde nejen čtečku otisků prstů, ale rovněž slot pro Smart Media karty, TPM čip a ochranu pevného disku proti poškození při pádu.
Na pravém boku notebooku je v multibay šachtě umístěna vyjímatelná optická mechanika. Oceňujeme, že Acer u tohoto profesionálního notebooku tento praktický prvek využil, většina výrobců jej bohužel kvůli snižování nákladů pohřbila. Na přední straně notebooku, čelem k uživateli, je dvojice tlačítek pro aktivaci bezdrátových sítí, přičemž Bluetooth i Wi-Fi mají samostatný vypínač. Vedle nich je trojice zvukových konektorů a rychlý infračervený port FIR. K levému boku pak lze připojit dvě USB a jedno FireWire zařízení, je zde i čtečka paměťových karet a slot pro Express Card. Čtečka paměťových karet je chráněna gumovou krytkou, takže se zbytečně nezanáší, krytka má však tendenci vypadávat, takže většinu času jakoby visí ven. Na zadní straně najdeme kromě síťového a modemového připojení i dnes již zřídka používaný sériový port a trojici videovýstupů (D-Sub, DVI-D a S-Video).
Matný širokoúhlý displej s úhlopříčkou 15,4“ nabízí vysoké rozlišení 1680 × 1050 bodů, které lze využít při práci, ale díky grafice ATI Mobility Radeon X1300 i při hraní méně náročných her.
Měli jsme možnost vyzkoušet i novou dokovací stanici eZdock II+, která je volitelným příslušenstvím a není v ceně notebooku (stojí cca 6200 Kč, což je poměrně hodně). Obsahuje pěknou sbírku portů, včetně tzv. starých lagacy rozhraní, jako jsou sériový a paralelní port. Vzhledem k tomu, že samotný notebook je porty vybaven více než hojně, najdeme na dokovací stanici spíše kopii portového vybavení přenosného počítače. Je zde však šestice USB konektorů, dvojice FireWire (malý a velký) a optický zvukový konektor S/PDIF. Jinak opět chválíme digitální videovýstup DVI-D (ale je zde i D-Sub). Samozřejmostí je síťová a modemová přípojka, analogové audiokonektory a napájení. Na levém boku najdeme multifunkční slot, který lze zaplnit optickou mechanikou, další baterií nebo pevným diskem. Praktické jsou aretovací gumové nožičky, které poslouží k naklopení dokovací stanice i připojeného notebooku. Dokovací stanici bude možné připojit i k budoucím novinkám řady TravelMate, takže je vybavena i posuvným segmentem umožňujícím připojení i k notebookům jiných rozměrů.
TravelMate 6464WLMi se nám celkem líbil. Nabízí velký výkon, mnoho portů, výborný displej, vysokou úroveň zabezpečení a spojuje konzervativní prvky (např. matný displej) s nenásilně implementovanými moderními prvky. Vzhledem k portovému vybavení ani nespíláme nadměrné hmotnosti, i když adaptér by mohl být lehčí. Notebook však asi bude častěji převážen než přenášen. Vadil nám zmíněný pruh tlačítek po pravé straně klávesnice, ale oceňujeme možnost připojení k dokovací stanici.
Michal Bareš

FIREMNÍ NOTEBOOK
ACER TRAVELMATE 6464WLMI

HODNOCENÍ ****
INFO www.acer.cz
CENA VČ. DPH 43 780 Kč
CENA/VÝKON výborný
TECHNICKÉ ÚDAJE
Procesor/frekvence/L2 cache Intel Core2 Duo T5600/1,83 GHz
Operační paměť/max. [MB] 1 024 MB/4096 MB
Čipová sada Intel 945PM
Pevný disk/kapacita Toshiba MK1234GSX/120 GB
Přenosová rychlost [KB/s]/přístupová doba [ms] 29815/16,4
Optická mechanika Philips DVD-RAM SDVD8821
Displej – typ/velikost/rozlišení TFT 15,4“/1680 ? 1050
Grafická karta/paměť ATI Mobility Radeon X1300/ 128 MB GDDR2
Polohovací zařízení trackpoint + touchpad
Porty, rozhraní 3x USB, FireWire, D-Sub, DVI-D, seriál , S-Video, audio in/out, Express card, Fast Infrared, SmartCard
Baterie – typ/kapacita [mAh]/napětí [V] Li-Ion/4800 mAh/14,8 V
Modem HD Audio SoftData
Síťová karta LAN/WLAN Broadcom NetLink gigabit/ Intel Pro Wireless 3945ABG
Další vybavení 1,3MP kamera, Bluetooth, čtečka otisků prstů, čtečka karet SD, MMC, MS Pro, Express Card
Operační systém v ceně Windows XP Professional
Rozměry notebooku [mm] 360 x 271 x 35,5
Hmotnost notebooku/adaptéru [g] 3172/367

APLIKAČNÍ TESTY

Celkový aplikační výkon SYSmark 2004 SE 230
Aplikace pro tvorbu internetového obsahu 275
Kancelářské aplikace 193
Další testy
Převod WAV-MP3 [m:s] 1:54
Převod do DivX [m:s] 0:11:06
3Dmark 2001 (1024 ? 768, 32 b) 8857
3Dmark 2003 (1024 ? 768, 32 b) 2944
3Dmark 2005 (1024 ? 768, 32 b) 1388
3Dmark 2006 (1280 ? 1024, 32 b) 682
Cinema 4D 544
Provoz na akumulátor [h:m] 2:55

LOGITECH ALTO

Z notebooku desktop

Logitech Alto je zajímavé řešení pro uživatele notebooků. Přenosných počítačů se prodává stále více a často slouží jako jediný počítač. Jejich výhody jsou nesporné, své nevýhody však také nezapřou. Jedná se například o ne zcela ideální klávesnici (malé klávesy, jiné rozložení atd.) a chybějící numerickou část.
Lze to samozřejmě vyřešit zakoupením rozšiřující stanice a monitoru (to je však nákladné řešení), popřípadě jen zakoupením externí klávesnice (to zase není zcela ideální, protože displej notebooku se dostane dost daleko). Logitech nabízí kompromisní řešení: Alto je svým způsobem univerzální dokovací stanice v podstatě pro všechny typy notebooků. Otevřený notebook se vloží do stojánku za klávesnici a displej se tak dostane do vyšší polohy a blíž k očím, což je ergonomicky výhodnější. Horní okraj displeje má být totiž zhruba ve výšce očí.
Alto se k notebooku připojí pomocí USB kabelu (ovladače nejsou potřeba) a kromě klávesnice je pak funkční i do něj integrovaný USB rozbočovač. Najednou tak můžete připojit nejen klávesnici, ale i další zařízení (tiskárnu, myš, skener atd.). S plnou desktopovou klávesnicí se samozřejmě pracuje mnohem lépe než s notebookovou. Multimediální tlačítka jsou také k dispozici, a to v rozumné míře. Klávesnice Alto je navíc skládací, takže ji můžete přenášet. Je však celkem těžká (téměř 2 kg) a rozměrná (větší než běžné notebooky), takže je vhodná spíše pro převážení než pro každodenní nošení.
Logitech Alto je určitě skvělý nápad, jisté nedostatky však zatím má. Například pro notebook, který má optickou mechaniku vepředu, najde jen těžko uplatnění, protože mechaniku nelze použít. Další problém je s reproduktory. U většiny přenosných počítačů jsou totiž na přední straně a přiložením na gumovou podložku ztratí hodně na svém výkonu. A problém může být i s konektory nebo s čtečkou paměťových karet: jsou-li umístěny na přední hraně (infračervený port, zvukové konekotory), není k nim přístup. Neškodilo by například do Alta integrovat reproduktory – místa je v zadní části dost a Logitech dělá dobré reproduktory.
Hodně překvapivé také je, že Logitech vůbec neřešil myš nebo jiné polohovací zařízení. Za poměrně dost peněz totiž myš ve výbavě není, a dokonce není nějak šikovně vyřešeno ani její připojení – v Altu by například mohl být rádiový přijímač pro bezdrátové myši Logitech. Takhle myš zabere jeden USB port. Ty jsou na Altu tři a bez napájení zvládnou právě jen třeba myš. Externí pevný disk už „neutáhnou“. Napájecí adaptér integrovaného USB hubu přitom v ceně není (konektor tu je). A česká verze se zatím také neprodává.
I tak je Alto dobrou pomůckou pro majitele notebooků s dostatečně velkým displejem. Z notebooku v podstatě udělá desktopový počítač. Cena je poměrně vysoká, ale mnohem nižší než cena rozšiřující stanice. Další verze snad odstraní některé nedostatky.
Pavel Trousil

KLÁVESNICE K NOTEBOOKU
LOGITECH ALTO

HODNOCENÍ ****
INFO www.logitech.cz
CENA VČ. DPH cca 2 500 Kč
CENA/VÝKON dobrý
TECHNICKÉ ÚDAJE
Rozhraní USB
Rozměry ve složeném stavu 237 x 428 x 36 mm
Hmotnost 1950 g
Výrobce/zapůjčil Logitech

BAREBONE PC ASUS T3 - P5G965

Instantní počítač

Barebone PC neboli skříně osazené základní deskou, zdrojem, chlazením a dnes většinou čtečkami karet jsou zajímavou volbou pro uživatele, kteří si chtějí postavit vlastní PC, nechtějí se se stavbou zbytečně zdržovat a nebudou v budoucnu provádět velké hardwarové upgrady. Srovnání s instantními polévkami není tak od věci: jejich příprava je rychlá, skoro nic k ní nepotřebujete, jsou levné a hlad zaženou – mlsné jazyky si však moc nepochutnají.
Asus T3-P5G965 vypadá na první pohled vcelku hezky. Je malý, má matně stříbrnou skříň, hezká dvířka na překrytí čtečky paměťových karet a nabízí řadu portů – nečekejme však od něj zázraky.
Základem je motherboard typu BTX, tedy malá deska, na níž jsou patice pro procesor a paměti umístěny vespod a sloty pro rozšiřující karty ve vrchní části. Zvláště pro barebony s omezeným prostorem pro cirkulaci vzduchu je toto řešení ideální. Socket 775 podporuje procesory od Pentia 4 až po nejnovější čip Intel Core2 Duo E4300, který jsme v něm (po upgradu BIOS) vyzkoušeli. Asus T3-P5G965 je osazen novým čipsetem Intel G965 (Broadwater) s integrovanou grafikou GMA X3000, která je sice o něco rychlejší než starší G945, ale pro akční 3D hry určena není. Deska sice obsahuje volnou PCI Express pozici, ale místa je málo, takže na rozměrné karty zapomeňte, stejně jako na karty zabírající dvě pozice. Výkonné karty by také vyžadovaly silnější zdroj, který je zde pouze 250wattový. Počítač lze rozšířit ještě o jednu kartu pomocí slotu PCI. Maximální osaditelná kapacita paměti je 8 GB, přičemž lze použít čtyři moduly DDR2-667/800. Zde je ale „zakopán pes“: do prostoru pro paměťové moduly se zároveň skládají napájecí kabely vedoucí od zdroje, takže jsme se při zaklapávání barebonu celkem báli, že je zlomíme. Nakonec však vydržely. Procesor je umístěn pod rozměrným krychlovým chladičem, který je třeba odmontovat pomocí čtyř šroubů. Celkem je k demontáži a plnému osazení skříně nutné odšroubovat jen šest šroubů, což chválíme. Montáž celého počítače je záležitostí deseti minut a kromě obav ze zlomení paměťových modulů jsme se během ní nesetkali s žádným zádrhelem. Provoz je po zapnutí velmi hlasitý, jakmile se však aktivují kontrolní aplikace, barebone se příjemně ztiší.
Deska, čipset a podpora moderních procesorů Intel Core2 Duo zajišťují dostatečný výkon pro všechny aplikace, integrovaná grafika a zvuk však nejsou určeny pro velkolepý multimediální zážitek, který od líbivých barebonů uživatelé často očekávají. Do obývacího pokoje tento počítač sice postavit můžete, ale pokud do něj nevložíte přídavnou grafiku a zvukovou kartu, můžete si na něm maximálně pouštět filmy. Barebone totiž disponuje pouze analogovým výstupem obrazu, takže spolupráce s většími displeji nebude ideální. To však bývají slabé stránky většiny barebonů, takže z nich nelze vinit počítač, ale spíše uživatele, který pod dojmem marketingových výkřiků ze stránek Asusu nabude dojmu, že tento počítač nabízí „powerful media performance“ nebo dokonce „exciting gaming experience“.
Michal Bareš

BAREBONE PC
ASUS T3-P5G965

HODNOCENÍ ***
INFO cz.asus.com
CENA VČ. DPH 5900 Kč
CENA/VÝKON dobrý
TECHNICKÉ ÚDAJE
Základní deska/čipset Asus P5B-BN/Intel G965
Patice/CPU LGA 775/Intel Celeron D až Intel Core2 Duo
Paměť – typ/kapacita 4x DDR2-667/800/8 GB
Volné sloty 1x PCI Express, 1x PCI
Volné pozice 2x 3,5“ interní, 1x 5,25“ externí
LAN Realtek RTL8111B gigabit
Grafika/zvuk Intel GMA X3000/AD1988B/SoundMax
Rozhraní 6x USB, 2x FireWire, 2x PS/2, serial, eSATA, čtečka karet
Rozměry 360 x 290 x 175 mm
Výrobce/zapůjčil Asus

GAINWARD BLISS 8800 GTS

Ostrá lehčí GF8

Do rodiny grafických karet nVidia GeForce8 zatím patří pouze modely označené číslicemi 8800 a kombinací písmen GTX a GTS. Jiné verze karet podporujících DirectX 10 nVidia zatím neuvedla, takže jediným způsobem, jak je učinit dostupnějšími, je zmenšení grafické paměti. GeForce 8800 GTS tak nyní vedle 640 MB existuje i v podobě s 320 MB GDDR3. Výsledkem je cca o čtvrtinu nižší cena a téměř stejný výkon při rozlišení do 1920 × 1200 bodů.
Gainward uvedl tuto kartu ve dvou verzích, a to v klasické a nadtaktované s označením Bliss 8800 GTS. Obě jsou téměř shodné, až na to, že Bliss má jádro přetaktované z 500 MHz na 550 MHz a frekvenci paměti zvednutou z 1600 MHz na 1760 MHz. Stejný zůstává čip s 681 miliony tranzistorů a 96 sjednocenými shaderovými jednotkami (na rozdíl od 128 jednotek verze GTX). Díky přetaktování již od výrobce pak karta dokáže v některých případech při nižším rozlišení (do cca 1920 × 1200 bodů, přičemž maximální podporované rozlišení je 2560 × 1600 bodů pomocí Dual Link DVI) dokonce porážet svoji 640MB sestru. V nejvyšších rozlišeních se však již projevuje omezení dané nižší kapacitou paměti, zvláště pak při aktivovaném antialiasingu.
Oproti kartám GTX mají verze GTS o něco menší referenční design, takže se lépe hodí do stěsnaných skříní. Verze GTS má rovněž menší požadavky na napájení, takže se spokojí s jedním šestikolíkovým napájecím konektorem (součástí balení je napájecí konverze slučující dva čtyřpinové napájecí konektory do jednoho šestipinového). Spotřeba našeho referenčního systému s touto kartou činila 158 W v klidu a 257 v plném provozu, tedy cca o 12 W méně než u verze 8800GTX v klidu a 35 W v plné zátěži.
Ve výbavě najdeme kromě napájecí konverze také kabel pro kompozitní TV-out s HDTV podporou, dvě redukce z DVI na D-Sub a software pro editaci videa a přehrávání DVD disků. Není zde žádná hra zdarma.
Celkově se jedná o výbornou kartu v poměru mezi cenou a výkonem. Hráči využívající rozlišení 1280 × 1024 či 1600 × 1200 bodů nepoznají rozdíl mezi 640MB a 320MB verzí modelu GTS, při vyšších rozlišeních budou muset omezit antialiasing. Velkou výhodou je podpora DirectX 10. Operační systém Vista již toto rozhraní obsahuje, ale do uzávěrky nebyla uvedena žádná hra, která by výhod nové generace DirectX 10 využívala. S nákupem bychom tedy možná ještě počkali, protože než bude na trhu více her pro DX10 a pořádné ovladače, objeví se i levnější verze karet GeForce 8 a snad do té doby uvede svůj model pro toto rozhraní i ATI (AMD). U počítačových komponentů, jak známo, platí, že jejich ceny každý měsíc klesají, takže se vyplatí počkat.
Michal Bareš

GRAFICKÁ KARTA
GAINWARD BLISS 8800 GTS

HODNOCENÍ *****
INFO www.gainward.com
CENA VČ. DPH 9340 Kč
CENA/VÝKON výborný
TECHNICKÉ ÚDAJE
Typ/frekvence GPU GeForce 8800 GTS/550 MHz
Kapacita/frekvence paměti 320 MB GDDR3/ 880 (efekt. 1760) MHz
Sběrnice PCI Express
Výstupy 2x DVI, Video out (S-Video, kompozit, HDTV)
Výrobce/zapůjčil: Gainward/Asbis

VÝKONNOSTNÍ TESTY (DEFAULTNÍ NASTAVENÍ)

3D Mark 01/03 [body] 45493/26019
3D Mark 05/06 [body] 14612/8821

OLYMPUS FE-240

Kov, elegance a zoom

Všichni neustále opakují otřepanou frázi, že „na velikosti záleží“. Do jisté míry je to pravda, ale záleží na tom, o co se jedná. Sedmimegapixelový Olympus FE-240 disponuje velkým pětinásobným zoomem a sám má tak malé rozměry, že se výše zmíněná fráze otřese hrůzou a uteče.
FE-240 rozhodně nepatří k tomu nejelegantnějšímu, co kdy Olympus vymyslel, nicméně se snaží zachovat střízlivý poměr mezi výkonem a vzhledem. Klasické kovové tělo tak z jedné strany ukrývá objektiv v rozsahu 6,4 mm – 32 mm (ekv. 35 mm: 38 mm – 190 mm) s poněkud slabší světelností 3,3 – 5. Na straně opačné najdeme klasický 2,5“ barevný displej z tekutých krystalů, složený ze 115 tisíc bodů, a rovněž naprosto typické a velmi intuitivní ovládací prvky, tedy kruhový přepínač režimů, křížové tlačítko pro procházení menu a nastavování dílčích parametrů a výběr modu prohlížení či focení. Uvnitř přístroje sedí 7,1Mpx CCD čip s filtrem primárních barev (tedy RGB), jehož nejvyšší možné rozlišení činí 3072 × 2304 bodů. V menu, které samozřejmě umí česky, si pak připadáte doslova jak v nějaké hře. I přes velké množství položek se snaží být velmi intuitivní, ale je pravda, že pokud jste doposud vlastnili jiný přístroj, budete si muset chvíli zvykat. Odměnou za trpělivost však bude řada skvělých parametrů, které můžete kdykoli dle libosti nastavovat.
V dnešní záplavě kompaktních přístrojů nabízí model FE-240 spíše lepší standard. Jeho software umí například na již hotové fotografii provést celkové doostření, přičemž změny k lepšímu jsou viditelné i na samotném displeji. Vhod přijde jistě možnost fotit v poměru 16 : 9, přestože jde v podstatě o jednoduchý ořez, který lze u fotografie 4 : 3 provést i na počítači. Ne všichni jsou ale zdatní v grafických programech.
S kovovým elegánem FE-240 patrně neuděláte ve světě fotografie obrovskou díru do světa, nicméně při malých rozměrech a odolném tělu budete mít vždy jistotu, že když sáhnete do kapsy, zachytíte každý okamžik, na který budete chtít později vzpomínat.
Radoslav Holan

KOMPAKTNÍ DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT
OLYMPUS FE-240

HODNOCENÍ ****
INFO www.olympus.cz
CENA VČ. DPH 7990 Kč
CENA/VÝKON dobrý
TECHNICKÉ ÚDAJE
Čip 7,1 Mpx CCD s filtry s primárními barvami
Závěrka 1/2 s – 1/2000 s
Rozlišení 3072 ? 2304
Objektiv 5x zoom, 6,4 mm – 32 mm (ekv. 35 mm: 38 mm – 190 mm),
Citlivost auto – 50 – 400; manual: 50 – 1000
Režimy 15 scénických (sport, interiér, svíčka, autoportrét, západ slunce, ohňostroj, za sklem, kuchyně, dokumenty, aukce)
Vestavěný blesk auto, redukce červených očí, doplňkový, vypnutý, wide, tele
LCD 2,5“ 115 000 bodů
Paměťové médium interní paměť 20 MB, xD
Napájení akumulátor LI-42B
Rozměry 93,5 x 56,0 x 20,0 mm
Hmotnost 115 g (bez baterie a xD karty)
Výrobce/zapůjčil Olympus

GENIUS TVGO DVB - T32

Digitální box

Majitelé starších televizí (ale i těch novějších, protože ani ty často nemají digitální tuner) si mohou dopřát výhod digitálního vysílání díky tzv. set-top boxům, tedy samostatným přijímačům digitálního signálu. Firma Genius nabízí levný základní model (bez pevného disku apod.), označený TVGo DVB-T32. Balení obsahuje set-top box, dálkový ovladač, napájecí kabel, a dokonce i SCART kabel.
Set-top box má anténní vstup a výstup, dva SCART výstupy (pro připojení TV a například pro videorekordér) a konektor RS-232 (pro případný upgrade firmwaru). Instalace je jednoduchá, pokud má váš televizor SCART konektor. V jiném případě budete muset koupit redukci. Výhodou je podpora českého jazyka. Lokalizována je jak nabídka, tak fonty, takže i informace o programech (EPG) a teletext jsou zobrazovány správně.
Díky předem nastavené češtině se budete v nabídce snadno orientovat a není problém vyhledat všechny dostupné televizní a rádiové stanice. Ty si pak podle potřeby můžete uspořádat. Obejdete se patrně i bez návodu (který je také v češtině).
Ve vypnutém stavu ukazuje displej settop boxu čas. Ten se hodí i tehdy, když chcete zařízení v určitý čas vypnout nebo zapnout. Kromě základních funkcí je zajímavé obrazové preview všech dostupných programů a potěší i několik vestavěných her, především nesmrtelný tetris, takže set-top box pobaví i jako „videohra“.
Pavel Trousil

DVB-T SET-TOP BOX

GENIUS TVGO DVB-T32

HODNOCENÍ ****
INFO www.konsigna.cz
CENA VČ. DPH 1300 Kč
CENA/VÝKON velmi dobrý
TECHNICKÉ ÚDAJE
Pásmo 174 – 230 MHz/ 470 – 863,25 MHz
Rozlišení videa 720 x 576 (PAL); 720 x 480 (NTSC)
Podpora EPG, teletextu, titulků, formátů 4 : 3 a 16 : 9
Rozměry/ hmotnost 252 x 155 x 43/1000 g
Konektory 2? SCART, RS-232
Výrobce/zapůjčil Genius/Konsigna

Dokumenty ke stažení