Pište si, volejte, bavte se..
Aplikace pro komunikaci po internetu jsou mezi uživateli velmi oblíbené, přestože představují i bezpečnostní riziko. Otestovali jsme pro vás ty nejlepší programy pro instant messaging, které můžete používat zcela zdarma.
Radek Kubeš
V tomto článku najdete:
Srovnání nejlepších klientů pro instant messaging
Klientské programy pro práci s více komunikačními protokoly
Nebezpečí chatování
Historie instant messagingu (IM) zasahuje do 70. let minulého století, kdy spolu potřebovali navzájem komunikovat uživatelé konzolí sálových počítačů. Později se přidala komunikace po lokálních sítích a nakonec i po internetu. Komunikace probíhala prostřednictvím speciálních protokolů (např. IRC) z příkazové řádky operačního systému (nejčastěji některého z typů Unixu). Instant messaging, jak jej známe dnes, se začal rozvíjet v 90. letech. V roce 1996 vznikla služba ICQ, rok nato AOL Instant Messenger. Později se přidalo Yahoo! (Yahoo! Messenger) a třeba také Microsoft (MSN – Microsoft Network).
Zásadní nevýhodou byla zpočátku nutnost používat pro každou síť (např. ICQ, Yahoo!, MSN a další) zvláštní klientskou aplikaci. Tento problém vyřešil v roce 2000 open-source protokol a aplikace Jabber, zprostředkovávající komunikaci mezi různými protokoly používanými v IM sítích. Na základě Jabberu pak vzniky klientské aplikace, které podporují komunikaci mezi různými IM sítěmi.
Komunikace prostřednictvím textových zpráv přestala uživatelům brzy stačit. Dalším krokem tedy byla hlasová komunikace a nejnověji také videotelefonování pomocí webové kamery ve stávajících i nových IM sítích. Do testu jsme zařadili aplikace, které umí komunikovat jak textovou formou, tak formou hlasovou či prostřednictvím videa. Otestovali jsme klienty ICQ (ve verzi pro Atlas.cz), Skype, Windows Live Messenger, Miranda IM, Yahoo! Messenger, QIP, Trillian ve verzi Basic a beta verzi programu Google Talk.
MULTIPROTOKOLOVÍ KLIENTI
Kolik protokolů znáš…
V České republice je historicky nejoblíbenější IM sítí ICQ. To ovšem neznamená, že se zde úspěšně nerozvíjí i využívání dalších sítí a protokolů. Navíc právě komunikace po ICQ má časté problémy s výpadky. Jednoznačnou výhodu mají tedy klienti, kteří si poradí s připojením do více různých sítí současně – není tedy třeba používat více klientských aplikací zároveň k tomu, abyste se domluvili se všemi svými přáteli. Mezi takové klienty patří Miranda IM a Trillian (poradí si se všemi běžně používanými sítěmi a protokoly) a částečně také Windows Live Messenger a Yahoo! Messenger, které vzájemně spolupracují. Skype, Google Talk a ICQ využívají pouze svoje vlastní sítě, QIP komunikuje jen v síti ICQ. Pro někoho může být zajímavá vlastnost Trillianu, umožňující vícenásobné připojení k jedné síti prostřednictvím více uživatelských účtů.
DOMLUVTE SE, JAK CHCETE
Text, hlas či obraz
Rozhodující vlastností pro výběr sítě i klientské aplikace může být nabídka různých forem komunikace. Některé aplikace, jako třeba Skype, si například na možnosti telefonování (nejen) mezi počítači udělaly jméno. Od telefonování byl již jen krůček k využití webových kamer a k videotelefonování. Všechny tři formy komunikace zvládnou aplikace Skype, ICQ, Yahoo! Messenger a Windows Live Messenger. Google Talk a Trillian Basic nabízejí kromě textové komunikace i komunikaci hlasovou a uživatelé klientů Miranda IM a QIP si musí vystačit pouze s textovými zprávami.
S moderními komunikačními programy se ovšem nemusíte omezovat pouze na komunikaci mezi počítači, můžete si telefonovat také mezi počítačem a běžným telefonem nebo zasílat SMS zprávy přímo z prostředí klienta. Asi nejdále je v komunikaci počítač versus telefon síť Skype, která nabízí služby Skype Out a Skype In, se kterými je možné volat z počítače na pevnou linku za velmi nízké poplatky, resp. registraci pevného telefonního čísla ve vybrané zemi, na které je pak možné telefonovat za místní poplatek. Podobnou službu nabízí také Yahoo! a nově i ICQ.
SMS zprávy umí posílat klienti ICQ a Trillian (oba ovšem pouze do sítě O2); Yahoo! Messenger sice SMS zprávy posílat umí, ovšem nikoliv na čísla českých mobilních operátorů. Zajímavostí klienta Google Talk jsou hlasové vzkazy zasílané jako příloha e-mailů ve formě MP3 souborů. Google Talk je pro tyto účely vybaven funkcí pro nahrávání vzkazu pomocí mikrofonu.
UKAŽ, CO UMÍŠ
Speciální funkce
Funkční výbava všech testovaných IM klientů splňuje určité základní předpoklady pro pohodlnou komunikaci po síti. Běžné funkce zahrnují například správu uživatelských účtů u různých IM sítí, doplňování, třídění či blokování kontaktů, dostatečnou zásobu emotikonů (smajlíků), nastavení stavu uživatele (on-line, off-line, nedostupný, neviditelný atd.), běžné funkce pro úpravu zasílaných zpráv (fonty, barvy, velikost písma…) a mnoho dalšího. Zaměřme se však spíše na zajímavější doplňkové funkce.
Nejlepší propojení IM klienta s e-mailem nabízí určitě Google Talk, Windows Live Messenger, Yahoo! Messenger a ICQ ve verzi pro Atlas. Tito klienti umí nejen informovat o nové poště ve vaší schránce, ale i odesílat e-maily, nejčastěji přes webové rozhraní příslušného účtu. Trillian zvládne totéž po instalaci plug-in modulu, Miranda IM rovněž obsahuje podporu různých e-mailových služeb (Hotmail, Yahoo! a další). Skype ani QIP práci s e-maily neumožňují.
Mezi speciality, které mohou spolurozhodovat o výběru vhodné IM aplikace, patří například sdílená plocha na kreslení (Windows Live Messenger), sdílené adresáře (Windows Live Messenger, Yahoo! Messenger), on-line hry (Windows Live Messenger, Skype, ICQ, Yahoo! Messenger), RSS čtečka (Yahoo! Messenger, ICQ) nebo integrované okno internetového vyhledávače (Yahoo! Messenger, ICQ, Google Talk). Zajímavou funkcí Skypu pro uživatele, kteří rádi chatují, je přímé napojení klienta na diskusní skupiny na webu. Nadstandardní funkcí Trillianu, nepočítáme-li použití plug-in modulů, je šifrovaná komunikace mezi dvěma klienty. Klient QIP má vestavěný antispamový filtr a funkci hromadného odesílání zpráv na více kontaktů, z hlediska ostatních doplňkových funkcí je ovšem velmi chudý. Klient Miranda IM je po základní instalaci úplně „holý“, velké možnosti ovšem slibuje instalace plug-in modulů, které doplní například další komunikační protokoly, RSS čtečku, on-line hry a mnoho užitečných funkcí. Fakt, že Miranda IM nabývá na síle až po instalaci plug-inů, je hlavní nevýhodou jinak výborného IM klienta v očích méně zkušených uživatelů. Prostřednictvím plugin modulů je možné rozšířit i funkčnost IM klientů Skype, Yahoo! Messenger, ICQ a Trillian. Plug-iny poskytují ve většině případů výrobci daného klienta, často lze ovšem také použít zajímavé doplňky od dalších firem či vývojářů. Plugin moduly jsou v naprosté většině případů dostupné zdarma. Asi nejbizardnějším (placeným) doplňkem je detektor lži pro Skype, který pracuje na základě analýzy stresového faktoru v hlasu.
JAK VYPADAJÍ
Chcete omalovánky?
IM klienti stráví většinu času svého působení minimalizováni v podobě ikony v oznamovací oblasti. Při vyvolání však zabírají nezanedbatelnou část plochy obrazovky, proto byste se měli zamyslet také nad vzhledem hlavního okna IM aplikací. Smutné je, že významnou část plochy některých klientů zabírají reklamní bannery (ICQ, Windows Live Messenger, Yahoo! Messenger), pouze u ICQ je možné se jim vyhnout pořízením placené verze klienta.
Absolutním vítězem v kategorii „Omalovánky“ se dozajista stává ICQ. Pro seznam kontaktů je v okně klienta vyčleněn pouze malý prostor, podstatnou část zabírá zmíněný reklamní banner, panel nástrojů a okno se zprávami a e-maily. Podobně vypadá také Yahoo! Messenger a rovněž Windows Live Messenger zobrazuje kontakty nepříliš efektivně. Skype je přibližně na polovině cesty k optimálnímu využití plochy, minimální šířka okna aplikace je však bohužel zbytečně velká. Pokud naopak hledáte nanejvýš strohého klienta bez jediného pixelu navíc, zvolte základní vzhled Mirandy IM, QIP nebo Trillianu; hodně úsporný je také vzhled aplikace Google Talk. Vzhled všech testovaných programů lze ve větší či menší míře upravovat, se základním rozložením ovládacích prvků se však příliš hýbat nedá.
Mezi kritéria, která byste při výběru rozhodně neměli opomenout, patří náročnost klienta na operační paměť počítače. V tomto ohledu je jasnou jedničkou Miranda IM s nejnižším využitím operační paměti. Podobně nenáročné jsou ještě Trillian a Google Talk. Mezi největší konzumenty operační paměti naopak patří Windows Live Messenger, ICQ a Yahoo! Messenger. U Skypu vzhledem k charakteru sítě hrozí, že bude více využívat vaše internetové připojení.
Ovládání jednotlivých aplikací je velmi snadné, po chvilce si zvyknete na kteréhokoliv z testovaných klientů, méně zkušení uživatelé pak jistě ocení uživatelské rozhraní v češtině (ICQ, Skype, Windows Live Messenger). Rovněž klient QIP je dostupný v češtině, vzhledem k jeho časté aktualizaci však čeští překladatelé nestíhají držet krok s ruskými vývojáři (nicméně starší verze jsou ve většině případů plně použitelné). Miranda IM nabízí lokalizaci ve formě dodatečného balíčku k instalaci, české překlady rozhraní Trillianu lze snadno najít na internetu.
ZÁVĚR
Kdo je nejlepší?
Porovnat IM aplikace, které jsme si vybrali k otestování, vůbec nebylo snadné, přesto můžeme vyvodit poměrně jasné závěry. Vítězem testu se stal program Trillian, jelikož podporuje všechny běžně používané protokoly a sítě, nabízí dostatečné množství funkcí (včetně zasílání SMS do sítě O2), nezatěžuje příliš operační paměť počítače, snadno se ovládá a lze jej prostřednictvím plug-inů rozšířit o další funkce. Jedinou zásadní nevýhodou neplacené verze je absence videotelefonování. Jestliže je právě videochat funkcí, kterou hledáte, zvolte Skype – z hlediska ovládání je velmi jednoduchý a komfortní, zvládne všechny způsoby komunikace a jeho síť se velmi rychle rozvíjí. Velmi podobné funkce nabízejí rovněž aplikace Yahoo! Messenger a Windows Live Messenger.
Neslavné hodnocení aplikace Miranda IM vychází pouze z její nevybavenosti v základní instalaci. Jakmile ji vyzbrojíte plug-iny, stane se podstatně vážnějším soupeřem, především pro ICQ. Samotné ICQ je již překonanou aplikací, místo něj lze používat programy, které jsou buďto chytřejší (Trillian, Miranda IM), nebo podstatně jednodušší a rychlejší (QIP). Google Talk na svoji slávu teprve čeká, těží zejména z propojení mezi IM klientem a Gmailem, zatím však nabízí jen podprůměrnou paletu funkcí.
Hledisko bezpečnosti: IM jako díra do systému
Sítě pro instant messaging (zejména například Skype, ale v zásadě i všechny ostatní) jsou navrženy tak, aby lehce překonaly firewally a další překážky v komunikaci a umožňovaly propojení počítačů i tam, kde je například firemní bezpečnostní pravidla zakazují. Tato vlastnost je lákavou výzvou pro hackery a tvůrce různých virů a červů, kteří využívají bezpečnostní díry v IM klientech. Pokud tedy IM sítě pro komunikaci používáte, měli byste obzvláště dbát na pravidelnou aktualizaci antiviru a být velmi obezřetní při klikání na různé odkazy, třebaže je posílá vám dobře známý uživatel. To samé platí pro přijímání souborů posílaných přes IM klienta.
PŘEHLED Instant Messengery
Zkontrolujte při výběru
*S kým budete komunikovat?
Klíčovou otázkou při výběru IM klienta je podpora sítí, s jejichž uživateli budete chtít komunikovat. U multiprotokolových klientů z našeho testu máte jistotu, že se domluví s uživateli běžně používaných IM sítí.
*Text, obraz, nebo zvuk?
V současné době uživatelé stále nejvíce komunikují prostřednictvím textu. S vyšší dostupností vysokorychlostního internetu se rozvíjí hlasová komunikace a videotelefonování. Je jen na vás, použijete-li kombinaci dvou sítí, nebo řešení „vše v jednom“. Samozřejmě záleží také na tom, jaké sítě využívají uživatelé, se kterými se chystáte komunikovat.
*Vše zdarma
Příjemnou vlastností testovaných IM klientů je jistě i jejich dostupnost zdarma. U některých aplikací to však bohužel znamená, že budete obtěžováni reklamními bannery.
*Čím skromnější, tím lepší
Instant messenger by měl být prostorově co nejskromější. Nejedná se totiž o permanentně využívaný program, ale jde pouze o doplněk (k práci nebo zábavě). Většinou jej máte otevřený na pravé straně vaší plochy. Vybírejte tedy takové programy, které plochy zaberou co nejméně, aby zůstalo co nejvíce místa na ostatní aplikace.
Chip navigátor
V grafu jsou zaneseny body, které programy získaly ve dvou nejdůležitějších kategoriích hodnocení. Čím dále je aplikace umístěna od počátku grafu, tím lépe splňuje základní požadavky.
JAK JSME TESTOVALI
Ve dvou hlavních kritériích hodnocení získávali testovaní IM klienti body za podporu více komunikačních protokolů a samozřejmě také za nabídku různých forem komunikace (text, hlas, video). Většina uživatelů také jistě ocení doplňkové funkce, které rozšiřují možnosti IM aplikací. Testovali jsme IM klienty v základní instalaci, zohlednili jsme ovšem i dostupnost plug-in modulů a dalších doplňků pro rozšíření funkcí. Neméně důležité je pohodlné ovládání a optimální využití pracovní plochy aplikace. Zhodnotili jsme také náročnost IM klientů na operační paměť počítače.
Graf:
30 % Protokoly a sítě
20 % Ovládání a uživatelské rozhraní
20 % Doplňkové funkce
30 % Komunikace
Soupeři
1 Trillian 3.1 Basic
Vynikající multiprotokolový klient, který nabízí v přehledném prostředí všechny podstatné funkce kromě videotelefonování. Jeho funkčnost lze rozšířit pomocí plug-in modulů.
Licence: freeware
2 Skype 3.0.0.205
Skype poprvé ukázal běžným uživatelům, jak snadné je telefonování mezi počítači zdarma po internetu. Nabízí zajímavé funkce Skype In a Skype Out, videotelefonování i textové chatování.
Licence: freeware
3 Yahoo! Messenger 8.1
Oblíbený a funkčně velmi bohatý IM klient. Nabízí všechny formy komunikace (text, hlas, video) a podporuje plug-in moduly pro rozšíření funkcí.
Licence: adware
4 Windows Live Messenger 8.0
Průměrně schopný klient rychle se rozvíjející sítě. Nabízí zajímavé funkce (sdílená plocha, sdílení souborů…), všechny formy komunikace a nadprůměrné zabezpečení.
Licence: adware
5 ICQ 5.1 Atlas.cz
Pestrobarevný klient nejrozšířenější IM sítě u nás. Nabízí velké množství funkcí, konzumuje ovšem značnou část operační paměti.
Licence: adware
6 Miranda IM 0.6.3
V základní instalaci funkčně omezený multiprotokolový IM klient, po instalaci plug-inů jedna z nejlepších IM aplikací. Se strohým designem a nenáročností na operační paměť je ideálním řešením pro textovou komunikaci v různých IM sítích.
Licence: GPL, open-source
- Komunikace - Pište si, volejte, bavte se.. (619.76 kB) - Staženo 1057x