Přejít k hlavnímu obsahu

Kam ukládat zážitky

Kam ukládat zážitky

Jak to většina z nás zná z vlastní zkušenosti, plat a místo na disku nikdy nestačí. Zatímco plat si zvýšíte většinou dost těžko, řešení, jak získat více prostoru pro data, tu pro vás máme. Věnuje se mu naše téma.
Pavel Trousil

Operační systém má sice tendenci bobtnat a zabírat na disku stále více místa, ale i tak zabere jen několik gigabajtů a hlavním žroutem místa nejsou ani programy kancelářské. Hlavním „jedlíkem“ diskového prostoru jsou data multimediální - filmy, fotografie, hudební soubory a hry.
I kompaktní digitální fotoaparáty se totiž chlubí mnoha megapixely a produkují fotografie ve vysokém rozlišení a také videokamery mají vyšší rozlišení (často HD), takže o množství dat není nouze. Hry se také už dávno nešíří na disketě ani na disku CD-ROM. Při jejich instalování pak většinou volíte takovou instalaci, která zajistí rychlejší spuštění, ale také zabere mnohem více místa. A disk za chvíli hlásí, že se na něj už moc nevejde, a když chcete kopírovat DVD, zjistíte, že nemáte místo ani na jeho image… Nezbývá než pustit se do řešení otázky, kam s těmi daty.
Odkládat data na DVD je sice možné, ale ne zcela ideální. Dvouvrstvé disky jsou stále dost drahé a 4 GB dnes už zrovna velkým přínosem nejsou. Mnohem pohodlnější a rychlejší je mít všechno u sebe na disku. Připravili jsme tedy pro vás test interních pevných disků. Ten ale příliš nepomůže majitelům notebooků, kteří se možná již brzy dostanou do přesily. Pro ty je tu další test, tentokrát test disků externích. DVD už má svého nástupce - jmenuje se Blu-ray a první mechaniky i média jsou dostupné v obchodech. Jaké si vybrat, to vám poradí náš třetí test.

Disky interní i externí

Osobní počítače mají většinou dostatečně prostornou skříň, takže není problém do ní instalovat dodatečný pevný disk. Cena za GB místa je asi 9 Kč, což není mnoho, a získat můžete kapacitu 500 GB, nebo dokonce i 750 GB. To by vám mohlo na nějakou dobu stačit.
Ačkoli z technologického hlediska je jasně lepší rozhraní Serial ATA,v prodeji jsou stále ještě i disky ATAPI/IDE, což potěší především majitele starších počítačů, které na SATA ještě nejsou připraveny. Přesto může jejich počítač ještě dobře sloužit a rozšířením diskové kapacity lze jeho životnost prodloužit.
Místo na disku mnohem častěji dochází majitelům přenosných počítačů. 2,5“ disky notebooků totiž mají (nebo alespoň měly) mnohem menší kapacitu, často jen 30 nebo 40 GB, a s tím se dnes těžko vystačí. Další problém je v tom, že notebook nedovoluje tak snadné rozšíření diskové kapacity -většinou musíte disk vyměnit, což je pro řadu uživatelů obtížné, nebo v podstatě nemožné; nedokáží disk vyměnit, přesunout data ani znovu instalovat systém a všechny aplikace. Pro ně je nejpohodlnější externí pevný disk, který se připojuje k USB portu a žádné další konektory ani napájení nevyžaduje. Rázem máte navíc desítky GB, které můžete také snadno přenášet a sdílet s ostatními. Na takový disk můžete odkládat data, zálohovat a podobně a v notebooku zůstane starý disk, na němž je pro systém ještě dostatek místa. Nevýhodou je o něco menší rychlost a také vyšší cena - za GB v tomto případě zaplatíte asi čtyřnásobek oproti diskům interním.

Porcujeme disk

Nově nabytý diskový prostor je dobré uspořádat. Nový disk je také většinou rychlejší než váš disk starý, takže se často vyplatí přesunout na něj i operační systém, který pak rychleji startuje i reaguje. O rozdělení disku se starají nástroje systému i různé programy - některé vám představíme v další části našeho tématu a poradíme vám, jak disk nejlépe rozdělit, jak některá data v případě potřeby skrýt, popřípadě zašifrovat.

Rej na Blu-ray

Ani nový, rychlý a vysokokapacitní disk neřešení jeden z hlavních problémů - bezpečnost (tedy pokud nezvolíte diskové pole). Disk se může poškodit, externí disk vám může být snadno odcizen nebo ho někde zapomenete. Důležité je tedy zálohovat. A zálohovat někdy i stovky gigabajtů na DVD s kapacitou 4 GB už není žádná legrace.
Připravili jsme pro vás test mechanik, které už pracují s novou technologií Blu-ray, a nezapomněli jsme samozřejmě ani na BD disky. Jak jsme zjistili, tato technologie pracuje bez problémů, ceny jsou však ještě dost vysoké, a to jak ceny mechanik, tak ceny disků. 25 GB až 50 GB na jednom disku ovšem není k zahození. Příjemné čtení.

Dokumenty ke stažení