Telefonujte po internetu
Skype - Aplikace Skype přesvědčila uživatele, jak snadné je telefonování po internetu. Za velmi krátkou dobu si získala obrovské množství spokojených uživatelů, ale také řadu odpůrců.
Radek Kubeš; Jan Řezáč
S rostoucí dostupností vysokorychlostního internetového připojení se nezadržitelně blíží konec telefonování přes pevnou linku. Přesto uživatelé s telefonováním po internetu dlouho otáleli - až příchod první veřejné beta verze aplikace Skype v roce 2003 jejich postoj změnil. Na rozdíl od ostatních softwarových i hardwarových VoIP telefonů totiž Skype nabízí naprosto jednoduchou instalaci i ovládání a poradí si i s průchodem přes proxy servery či firewally. Skype má mnoho společného s oblíbenými komunikačními programy, jako je například ICQ: počínaje snadnou registrací uživatelů do sítě přes systém unikátních čísel a přezdívek, podobný styl ovládání a zobrazení stavu uživatelů v seznamu až po možnost zasílání textových zpráv či celých souborů.
Trocha historie: Raketový vzestup
U zrodu Skypu stáli v roce 2003 tvůrci dříve populární P2P sítě a aplikace KaZaA -Niklas Zennström a Janus Friis. První verze programu Skype pro Windows byla uvedena 29. srpna 2003 a nastartovala dlouhou řadu menších i větších upgradů aplikace. Například služba Skype Voicemail, která umožňuje volajícímu zanechat vzkaz v případě nepřítomnosti volaného (typicky když má volaný vypnutý počítač), byla spuštěna v březnu 2005, na možnost videotelefonování si museli uživatelé počkat až do ledna loňského roku.
V září roku 2005 ohlásila internetová aukční společnost eBay akvizici Skypu za 2,6 miliardy dolarů. V té době měl Skype okolo 54 milionů registrovaných uživatelů, z toho přibližně dva miliony využívaly placené služby Skypu (SkypeIn a SkypeOut - viz dále). V dubnu loňského roku přesáhl počet registrovaných uživatelů hranici 100 milionů a v současné době se blíží 140 milionům.
SkypeOut/In: Starý dobrý telefon
Jedním z důvodů razantního nástupu Skypu jsou, kromě volání mezi dvěma počítači zdarma, jistě i služby SkypeOut a SkypeIn. SkypeOut umožňuje volání po internetu na pevná i mobilní telefonní čísla po celém světě za velmi nízký poplatek.
Služba SkypeIn nabízí registraci běžného telefonního čísla, na které vám pak budou místní volající telefonovat z pevné linky nebo z mobilního telefonu vždy za místní sazbu. Hovor bude přesměrován do vašeho Skype klienta - ať už budete se svým počítačem kdekoliv. Zatím si můžete zakoupit telefonní číslo ve 14 zemích světa, Česká republika mezi ně bohužel nepatří.
Jak to funguje: Nody a supernody
O architektuře a fungování sítě Skype se mnoho neví, Skype si toto tajemství pochopitelně velmi dobře hlídá. Architektura sítě Skype se pravděpodobně skládá ze tří základních prvků. Skype spravuje pouze tzv. login servery, které udržují informace o identitě uživatelů a přes které se uživatelé přihlašují do sítě. Patrně také spravují certifikáty pro veřejný klíč, použitý při šifrování komunikace.
Klíčovým prvkem sítě jsou tzv. supernody, které směrují hovory od jednotlivých klientů sítě (nodů). Supernody musí disponovat veřejnou IP adresou, jinak jsou to ovšem běžné počítače klientů Skypu, které disponují dostatečně rychlým internetovým připojením. Samotní uživatelé většinou ani netuší, že se z jejich počítače stal supernod a že přes něj začal proudit vyšší objem dat. Právě tato vlastnost Skypu je trnem v oku jeho odpůrcům. Zabránit tomu, aby se z vašeho počítače stal supernod, je možné pomocí nástrojů přidělujících jednotlivým aplikacím šířku pásma pro komunikaci se sítí.
V čem je problém: Tajemství Skypu
Kromě již zmíněného, nedobrovolného podílení se na směrování cizích hovorů v síti Skype mají kritici Skypu ještě další argumenty.
Jde hlavně o použití uzavřeného protokolu pro komunikaci, kvůli čemuž není možné sledovat toky dat ani vyvíjet jiné klientské aplikace, které by mohly v síti Skype fungovat (jak to známe u ICQ).
Nasnadě je také obava z možnosti odposlechu, přestože Skype hovory šifruje, a z úniku dat o uživatelích. Administrátorům podnikových sítí může činit problémy fakt, že provoz Skypu není možné, na rozdíl od jiných komunikačních aplikací, snadno omezit. Tato vlastnost vychází přímo z návrhu sítě Skype, kterou nemá zastavit žádný firewall ani NAT. K výhradám proti Skypu lze říci, že při každém uložení svých dat kdekoliv na internetu a při každé komunikaci po síti více či méně riskujete prozrazení těchto dat. Je tedy jen na vás, na kolik si svoje soukromí ceníte.
Budoucnost: Volání za směšné ceny
Popis Skype klienta ve verzi 3 najdete v rubrice Krátké testy v sekci Software, omezme se tedy na konstatování, že nová verze nepřináší žádné výrazné změny, což není kritika, ale prostý fakt.
Na dobu uzávěrky tohoto čísla Chipu naplánoval Skype ohlášení zcela nového cenového plánu za hovory prostřednictvím služby SkypeOut. V době, kdy čtete tento článek, máte tedy již určitě představu, jak lacino vás vyjde volání pomocí Skypu na pevnou linku, a to třeba i na druhý konec světa. Budoucnost telefonování, jak ji nabízí Skype, je více než lákavá.
Hardware: SkypeTM Certified
Pro volání pomocí Skypu existuje již řada zařízení, která mají uživatelům hovory usnadnit. Logo SkypeTM Certified, které každé z těchto zařízení na sobě nosí, by mělo potlačit veškerou nedůvěru k funkčnosti a spolehlivosti, a tak se uživatel může cítit v „opravdu dobrých rukou“. Jedná se o nejrůznější headsety, webové kamerky, telefony a další.
My jsme se zaměřili na otestování Wi-Fi telefonů, které jsou určeny čistě pro telefonování přes Skype, bez potřeby zapnutého PC. Stačí vám libovolný otevřený hotspot (třeba internetová kavárna) a můžete volat bez poplatků. Telefon pouze zapnete, připojíte se ke svému stávajícímu účtu nebo založíte nový a telefonujete. Uživatelské rozhraní je podobné softwarovému Skypu a práce s ním je opravdu jednoduchá. Vyhledáte kontakt a zmáčknete tlačítko pro volání. Telefony bohužel nepodporují funkci Chat, takže nejenže nepřijmete žádnou textovou zprávu, ale ani žádnou neodešlete.
Srovnáváme: Netgear a SMC
Dostaly se k nám čtyři druhy telefonů, které jsme chtěli mezi sebou porovnat. Po podrobnějším prozkoumání jsme zjistili, že soupeřit mezi sebou mohou pouze Netgear a SMC. Firmy Belkin a Edge-Core si produkt firmy SMC pouze „přivlastnily“ pod svoji značku, respektive Edge-Core je dceřiná firma společnosti SMC Accton Technologies a Belkin telefon prodává pod svým jménem, ale v jiné barvě.
Mluvme tedy o srovnání dvou produktů. Oba telefony sice pracují na stejné platformě, ale v oblasti hardwaru se různí. Netgear nabízí jedinečnou kvalitu zpracování a hlavně vynikající displej. Telefon má i příznivější rozměry a díky použitému materiálu také atraktivnější vzhled.
Jak jsme již zmínili, hlavní rozdíl je v displeji. Netgear dává k dispozici vyšší rozlišení a vyšší počet barev. Pro volání přes Skype to není až tak směrodatné, ale zpříjemní to práci a prohlížení fotografií v kontaktech. Oproti SMC zvládá Netgear v kontaktech i češtinu a rolování textu, takže se vám jméno zobrazí celé.
Belkin může zaujmout svojí černou barvou, která telefonu dodává jistou eleganci. I použitý materiál na povrchu je na dotek příjemně semišový. Více rozdílů oproti telefonům SMC a Edge-Core však Belkin nenabídne. EdgeCore nabízí za příplatek ještě napájecí základnu (stojánek), do které je možné zasadit libovolný telefon stylu SMC - třeba i Belkin.
V oblasti kvality hovorů zcela jednoznačně dominuje produkt firmy Netgear. Hlas je na obou stranách zřetelný a srozumitelný. Testovali jsme i kvalitu hovorů při horším pokrytí Wi-Fi signálem a všechny telefony si vedly stejně dobře. V administrativní budově jsme se dovolali i na vzdálenost 30 metrů (přes kanceláře). Tyto příznivé hodnoty jsou však díky dobrému pokrytí, o které se stará access point (na Wi-Fi telefonech tolik nezáleží).
Závěr
Pokud to se Skypem myslíte vážně, určitě zvolte produkt firmy Netgear za 6400 Kč vč. DPH. Práce s ním je daleko příjemnější a cenový rozdíl oproti telefonům SMC a Edge-Core tak markantní není. Budete spokojeni nejen vy, ale také účastníci hovoru na druhé straně. Chcete-li na službách Skype ušetřit, nejlevnějším řešením je telefon značky Belkin, který se dá pořídit za příznivých 3800 Kč vč. DPH.
Uživatelům, kteří na tento druh produktu tolik nespěchají, doporučujeme ještě vyčkat. Dříve nebo později se na trhu objeví Wi-Fi VoIP telefony Skype/SIP, s nimiž si vyberete i VoIP operátora, který nejlépe vyhoví vašim požadavkům.
- Komunikace - Telefonujte po internetu (304.41 kB) - Staženo 1072x