MEGATEST: Placaté devatenáctky
"19"" TFT monitory - Konečně jsme se dočkali znatelného poklesu cen TFT monitorů -devatenáctipalcové modely už lze pořídit za ceny od 6000 Kč. 47 aktuálních displejů jsme si sezvali do testovací laboratoře, a tak vám nyní můžeme prozradit, jakou kvalitu za své peníze dostanete."
Martin Jäger
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
Test 47 devatenáctipalcových TFT monitorů
Tabulka: Detaily testovaných přístrojů
Souhrnný přehled: Výsledky testu stručně
Kdo chce něco udělat pro své oči, pořídí si místo 17" TFT monitoru raději devatenáctipalcový. Oba sice mají stejné rozlišení (1280 x1024 pixelů), ale „devatenáctka“ oněch 1,3 milionu obrazových bodů zobrazuje na ploše o 25 % větší. Díky tomu lze od displeje dodržet větší odstup a práce s ním pak méně namáhá zrak. Důvod, proč už jsou i větší displeje dobře dostupné, hledejme na Dálném východě. V tamějších továrnách vznikly v posledních letech gigantické výrobní kapacity - a samozřejmě vypukla cenová válka. Radují se ovšem uživatelé. A my jsme pro ně vyzkoušeli, jak dobré jsou nyní zlevněné devatenáctky v praxi.
KVALITA OBRAZU
Pro kancelář a surfování se hodí každý TFT monitor
K našemu „megatestu“ jsme do laboratoře navezli celkem 47 monitorů. Více než dvě třetiny z nich jsou osazeny panely typu TNfilm (panelem rozumíme jen vlastní obrazovku bez řídicí elektroniky a krytu) - ty mají krátké spínací doby a vykazují pouze malé pohybové neostrosti; poskytují ovšem také jen relativně omezené pozorovací úhly. TNfilm panely se vyskytují převážně v monitorech nižší až střední cenové třídy (6000 až 16 000 Kč). Testované modely produkují -s jedinou výjimkou v každé z veličin - jas vyšší než 200 cd/m2 a kontrast přesahující 500 : 1. S těmito parametry jsou tedy vhodné pro běžnou práci v kanceláři nebo doma.
Nároční hráči by měli do svého užšího výběru zařadit modely se střední reakční dobou (šedá-šedá) nejvýše 4 ms: Eizo S1911 (3 ms, pořadí 10), Samsung 931c (4 ms, pořadí 34) a Acer AL1951c (4 ms, pořadí 45). V závodnické hře „Need for Speed Underground“ jsme u těchto čtyř kandidátů nepozorovali prakticky žádné pohybové neostrosti.
Kdo se však intenzivněji zabývá grafikou a zpracováním obrazu, měl by do peněženky sáhnout hlouběji a pořídit si monitor s panelem typu IPS, MVA nebo PVA - ty jsou optimalizovány pro stabilitu barev a neměnný kontrast při pozorování z různých úhlů. To nejlepší dokázal ze svého PVA panelu vydobýt vítěz testu Eizo S1931SH: displej nadchne nejen vysokým kontrastem (1087 : 1) a širokými a barevně stabilními pozorovacími úhly (175°/174°), ale také rovnoměrným podsvětlením (odchylka 3 %) a korektní reprodukcí gama-křivky (odchylka 2 %). A poněvadž barevné přechody interně počítá na deset bitů namísto osmi, poskytuje navíc jemnější rozlišení barev než jiné modely.
ERGONOMIE
Výškově nastavitelný displej - méně zdravotních potíží
Na správně koncipovaném pracovišti by při pohledu na střed displeje měla být hlava skloněna asi o 30°. Proto je důležité, aby se monitor dal výškově nastavovat - byť to znamená poněkud vyšší cenu. V tomto směru si odnáší nejlepší hodnocení NEC LCD1990SXi: dá se lehce, a přesto stabilně natáčet, překlápět o 90° a výškově přestavovat a jeho nastavovací klávesy automaticky změní obsazení, je-li displej postaven na výšku. Možnost překlopení do této polohy („pivot“) je ostatně výhodná i při uvádění přístroje do provozu - uživatel tak může připojit kabely, aniž by mu hrozilo nebezpečí vykloubení ruky.
VYBAVENÍ
Dva videovstupy už patří ke standardu
Většina testovaných přístrojů nabízí jeden analogový vstup VGA (D-Sub) a jeden digitální vstup DVI. Zvláště dobře je vybaven Philips 190G6FB (pořadí 30): má vstupy Video, S-Video a SCART pro starší videopřístroje a k tomu jeden komponentní vstup (YUV), například pro Xbox. Záměnu mobilních USB periferií významně usnadňuje USB rozbočovač. Model 190G6FB je kromě toho vybaven na TFT poměry obdivuhodně dobrými 5W boxy a 20W extrasubwooferem. HDMI vstupy nebo DVI vstupy zvládající HDCP pro přicházející HDTV přístroje (přehrávače disků Blu-ray nebo HD-DVD) se v této třídě monitorů zatím neobjevují.
SERVIS A DOKUMENTACE
Mnozí výrobci nabízejí delší záruční doby
Zákonné dvouleté záruce se žádný výrobce nevyhne. Většina jich však za jakost svých výrobků ručí dokonce celé tři roky. Vadný přístroj je také zpravidla bezplatně odvezen od zákazníka a vyměněn. Mimořádnou odvahu prokázala firma Eizo, která poskytuje pětiletou garanci.
Závěry testu
Žádný z kandidátů není vyloženě špatný. Na psaní, surfování a příležitostné hraní her se hodí všechny. Vítězem všech tříd se však stal - ostatně nikoli poprvé - produkt firmy Eizo, tentokrát FlexScan S1931SH (cca 14 000 Kč vč. DPH). Vynikající obrazová kvalita spolu s ergonomicky promyšleným designem a bohatým vybavením vynesly tomuto přístroji atribut první volby. Ale i pro toho, komu se nechce vydávat tolik peněz, se něco najde. Naším cenovým tipem je Belinea 101925 (cca 7500 Kč vč. DPH) - pro domácí použití má tento monitor vše potřebné.
Souhrnný přehled: 19" TFT monitory
Poradce při nákupu
Kvalita obrazu
Obrazová kvalita TFT monitoru je rozhodující měrou dána použitým panelem. Krátký test: Sklopte displej asi o 45° dozadu. Dojde-li přitom k silnému zkreslení barev, jedná se o TN panel; pokud se vše dá ještě jasně rozeznat, jde o typ IPS, MVA nebo PVA.
TN-film (nebo TN): Starší technika, levné, rychlé; díky krátkým spínacím dobám (4 ms) dobré i pro hry a video. Pozorovací úhly 160/150°. Při pohledu zešikma často zkreslené barvy. Ceny: cca 6000 až 16 000 Kč.
IPS/MVA/PVA: Pokročilejší panely se stabilnějším kontrastem i barvami (pozorovací úhly 170/175°) - vhodné pro zpracování obrazu. Dražší a s delšími spínacími dobami (8 ms). Ceny: od 10 000 Kč.
Ergonomie
Kdo hodně pracuje u obrazovky, měl by dbát na možnost jejího výškového přestavení. TFT s lesklým povrchem (Glare-Type) dávají vyšší kontrast, ale zrcadlí.
Vybavení
Jeden analogový (VGA) a jeden digitální (DVI) videovstup představují současný standard.
Multimediální displeje mají navíc komponentní vstup a SCART. Integrované reproduktory vzhledem k malé hlasitosti a absenci basů často vyhovují jen pro systémové zvuky.
Defektní pixely
Většinu TFT monitorů řadí výrobci do chybové třídy II, v níž jsou povoleny dva světlé nebo tmavé pixely. Před koupí si proto monitor pokud možno důkladně prohlédněte.
Buď levný, nebo přenosný
Obrazová kvalita je u monitoru nejdůležitějším výběrovým kritériem. Kvalitu dostačující pro kancelářské práce (70 bodů) nabízí už za 6500 Kč například model FP92E firmy BenQ. Profesionální kvalita má ovšem stále svou cenu: vítěz testu Eizo S1931SH stojí přes 14 000 Kč.
JAK JSME TESTOVALI TFT MONITORY
Vysoký jas, dobrý kontrast, rovnoměrné a barvy nezkreslující podsvětlení stejně jako široké pozorovací úhly jsou nejdůležitějšími parametry obrazové kvality. V otázce ergonomie se jedná o co nejpříjemnější práci u monitoru: Lze jej výškově nastavit? Jak logické je nastavovací menu (OSD)? Více rozhraní, ale i jiné užitečné doplňky, jako čtečka paměťových karet nebo reproduktory, přinášejí body za vybavení. Přiložená dokumentace by měla být snadno srozumitelná, podrobná a vytištěná na papíře. Při hodnocení servisu si všímáme záruční doby a ceny za horkou linku i služby zákazníkům.
Graf
50 % kvalita obrazu
10 % vybavení
15 % servis a dokumentace
25 % ergonomie
Naše tipy
1 FlexScan S1931SH
Naše nová „jednička“ se blýskla nejlepšími obrazovými hodnotami z celého testovaného pole. Ale ani jinak nevykazuje zjevné slabiny - a jako jediný kandidát poskytuje pětiletou záruku.
Cena vč. DPH: cca 14 000 Kč
13 Belinea 101925
Na práci v domácí kanceláři pozorovací úhly našeho cenového tipu bohatě stačí. K vybavení patří také vstupy VGA a DVI i stereoreproduktory.
Cena vč. DPH: cca 7500
V zimě většinou padá nejen sníh, ale i průměrné ceny 19" TFT monitorů.
Dokumenty ke stažení- Hardware - MEGATEST: Placaté devatenáctky (653.43 kB) - Staženo 1387x