Krátkodobé testy
Místo pro data
D-Link DNS-323
Často vám v Chipu opakujeme, že když zálohovat, tak nejlépe na externí zařízení, které je zcela nezávislé na konkrétním počítači.
Jedním z takových řešení by mohlo být zařízení D-Link DNS-323, které slouží jako místo pro instalaci dvou SATA (!) disků (nejsou součástí dodávky), které lze následně sdílet do sítě. Podívali jsme se na všechny funkce tohoto zařízení.
Černá krabička kvádrovitého vzhledu váží po instalaci dvou disků necelé tři kilogramy. Na přední části je spouštěcí tlačítko s modrým podsvícením, vzadu je pak rozhraní USB, RJ45, napájecí konektor a výdech malého větráku, který si zaslouží pochvalu - za provozu totiž prakticky není slyšet (motorky disků během seekování jej s přehledem přehluší). To samé však bohužel nelze říci o krytu, který po zahřátí nepříjemně a hlasitě rezonuje. Jediným způsobem, jak jej umlčet, je zatížit kryt shora alespoň kilogramovým předmětem. Důvodem vibrací je to, že disky jsou pouze zastrčeny do konektorů a nejsou vlastně ničím napevno přichyceny, takže leží přímo na konstrukci. Pružné ližiny nebo pryžová výplň by jistě byly vhodnější. Instalace disků je však zase rychlá a jednoduchá, nebudete potřebovat žádné nářadí.
Připojení do sítě je naprosto bezproblémové. Stačí zařízení připojit ethernetovým kabelem, spustit utilitu z dodávaného CD a postupovat podle pokynů průvodce. Jedním kliknutím připojí průvodce disky do systému, takže je naleznete v nabídce „Tento počítač“ jako síťové jednotky, aniž byste museli znát síťové jméno zařízení, IP adresu či provádět ruční přimountování. Webové rozhraní je přehledné a nabízí dostatek funkcí. Naleznete zde vše, co od podobného zařízení očekáváte - od přidělování kvót podle uživatelů přes FTP přístup až po pokročilé funkce, jako je automatické stahování dat z FTP serverů či UPnP server pro multimediální obsah.
Technologicky je zařízení vybaveno skvěle. Díky dvěma diskům je možné používat RAID 0 nebo 1, tedy stripování nebo zrcadlení. V prvním případě se oba disky chovají jako jeden a přístup je paralelní, díky čemuž mají disky lepší hodnoty čtení a zápisu, v druhém případě je obsah obou disků stejný a v případě výpadku jednoho z nich nedojde ke ztrátě dat. Rozhraní RJ45 je gigabitové, maximální teoretická rychlost přenosu je tedy cca 125 MB/s. K USB portu je možné připojit tiskárnu. Při testování jsme měli zařízení připojeno 1Gb/s připojením, takže bylo možné otestovat plný výkon. Při zápisu na disk je gigabit zbytečný - při kopírování velkého souboru jsme dosáhli přenosové rychlosti 8,95 MB/s a ani při maximálním zatížení nedošlo k překročení 10MB/s hranice. Šířka pásma tedy nebyla využita ani na 10 %. Pokud tedy budete zařízení používat především pro zálohu (většina dat poteče směrem na disk), 100Mb/s rozhraní postačí. Při kopírování z disku byl výsledek lepší - průměrná rychlost činila skvělých 15,6 MB/s a při maximálním zatížení jsme dosáhli i hodnoty 35 MB/s. Zde má tedy gigabit význam a není problém sledovat z disku živé video. Dodejme, že disky Seagate Barracuda (160 GB) jsme měli v konfiguraci RAID 0 (strip). Jelikož se k zařízení žádné disky nedodávají, můžete si vybrat své vlastní, s libovolnými parametry a s neomezenou kapacitou. Nedávejte však do zařízení vlastní disky s daty - je používán vlastní souborový systém, nekompatibilní s FAT32 či NTFS. Pokud do zařízení disky vložíte, naformátuje si je do vlastního souborového formátu a o všechna data přijdete.
DNS-323 je dobré zařízení pro sdílení dat v síti. Výhodou je použití dvou SATA disků a možnost použít RAID. Pro účely zálohování i pro výměnu dat poslouží výtečně. Při čtení z disků má význam i rychlé, 1Gb/s rozhraní, které nebude úzkým hrdlem. Pochvalu si však nezaslouží konstrukce, která mohla být masivnější nebo lépe propracovaná. Budete-li chtít bezhlučný provoz, bude nutné disky ručně obložit tlumicím materiálem nebo na kryt položit nějaké těžítko.
Vratislav Klega
D-LINK DNS-323
Síťové úložiště
WEB www.dlink.cz
SÍŤOVÉ FUNKCE
FTP server, USB tiskový server, UPnP
ROZHRANÍ 1x 1Gb/s RJ45, USB
DISKOVÉ NÁSTROJE ScanDisk, defragmentace, podpora RAID 0,1, JBOD
ROZMĚRY 104 X 198 X 132 mm
HMOTNOST BEZ DISKŮ 1,23 kg
CENA VČ. DPH 7139 Kč
Bezdrátový všeuměl
ASUS WL-700gE
ASUS WL-700gE patří mezi multifunkční zařízení, která nabízejí vysokou funkcionalitu. Router s integrovaným HDD o kapacitě 160 GB, s možnostmi domácí internetové brány a access pointu včetně čtyřportového switche a tří USB 2.0 portů je skutečně „pakl“ funkcí. Nechybí ani další nadstandardní řešení, např. pro multimédia.
V tomto článku nechceme rozebírat typické funkce, kterými je vybavena drtivá většina routerů ASUS. Zaměříme se na novinky a zajímavosti, které toto zařízení nabízí oproti konkurenci.
Proč je tak těžký?
Odpověď je velmi jednoduchá: Protože je uvnitř schovaný 160GB pevný disk. Jeho hlavní využití spočívá ve sdílení dat do sítě ve funkci síťového disku. Sdílení dat je navíc možné přes FTP, CIFS (Samba), NFS a HTTP (web). WL-700gE tak může nahradit stolní počítač - server, který by byl potřebný pro provozování síťového disku v síťovém prostředí. Jedná se tedy o optimální řešení pro malé a střední firmy či pro větší domácí sítě.
Jeden disk nestačí?
WL-700gE disponuje hned třemi USB 2.0 porty. Dva jsou umístěny v zadní časti zařízení, jeden na čelní straně, což je velmi praktické, například když chcete připojit flashdisk. Kromě něj však lze připojit i externí USB disk, čímž je možné ještě více zvýšit kapacitu zařízení. Zajímavostí je využití zrcadlení Raid 1, které je možné právě s připojeným USB diskem.
Pro každý z připojených disků je možné definovat, přes které kanály bude sdílen jejich obsah. Disky lze navíc používat pro data stahovaná z internetu. WL-700gE totiž obsahuje podporu funkce DownloadMaster. Přes aplikaci, kterou si nainstalujete do počítače, zvolíte soubory, které mají být staženy (tuto aplikaci však není třeba instalovat, protože Download Master je dostupný přímo přes webové rozhraní). Starost nad samotným downloadem převezme router a vše uloží na disk. Nemusíte tak mít zapnutý počítač, což se hodí zejména při větším stahování, které se často provádí přes noc. Službu je možné využít pro FTP, HTTP a BitTorrent downloady.
USB, kam se podíváš
Kromě připojení externího disku lze USB porty využít k připojení dalších periferií. Zajímavé je zmínit webkameru a tiskárnu. Velmi jednouše se tak z vaší stávající USB kamerky můžete stát síťová, jejíž cena by byla podstatně vyšší. Obraz lze sdílet do místní sítě i internetu. K zobrazení obrazu je využíván speciální ActiveX prvek v internetovém prohlížeči, který router sám nabídne ke stažení. S odpovídající kamerou lze využít security mode, který sleduje případný pohyb ve sledované oblasti. Pokud je funkce aktivní, router v případě pohybu zašle varovný e-mail, a to včetně fotky pohybujícího se objektu.
Zejména pro firemní uživatele je určeno připojení tiskárny přes USB port. Takto připojená tiskárna je sdílena do celé sítě pro připojené počítače.
Nemáte vlastní webové stránky?
Funkcí, se kterou jsme se osobně ještě nesetkali, je integrovaný webový server. Pomocí webového rozhraní je možné konfigurovat osobní WWW stránky a vystavit je jak v rámci LAN sítě, tak na internetu. Webserver je určen zejména pro méně zkušené uživatele, kteří ocení předpřipravenou šablonu, kterou mohou upravovat (ne však zcela nahradit). Web je přímo optimalizovaný pro sdílení fotek.
Bezpečnost především a další drobnosti
Pro bezdrátové spojení se nabízí jak již tradiční WEP (64/128 b), tak v současné době aktuální WPA2, nabízející nejvyšší bezpečnost. Jak pro drátovou, tak pro bezdrátovou síť lze využít access control, kdy systém povolí připojení pouze povolených klientů (podle MAC adresy).
Pro rychlejší bezdrátové přenosy je přítomna technologie Afterburner, která je schopna „vyhnat“ rychlost přenosu až na 125 Mb/s. Větší dosah sítě má na starosti BroadRange, který podle údajů výrobce dokáže zvýšit pokrytí až na 300 %. Obě funkce lze využít pouze s adaptéry ASUS z řady gE(P) (např. ASUS WL-100gE, WL-138gE či WL-169gE). Pokrytí signálem je však i v případě normálního adaptéru skutečně velmi dobré.
Hledáte-li multifunkční zařízení pro plné nasazení, WL-700gE je zajímavé řešení. Interní disk, firewall, podpora pro externí disk, kamerku či tiskárnu jsou funkce, které přijdou vhod. Jediné, co lze zařízení výrazněji vytknout, je absence podpory gigabitových portů (maximem je 10/100 Mb, což by ale v zásadě mělo stačit).
Adam Nosek
ASUS WL-500GE
Bezdrátový router s interním HDD
ROZHRANÍ 3 USB 2.0,1x ATA 133 IDE (3,5"), Ethernet, WiFi, USB
HMOTNOST A ROZMĚRY 241 x 161 x 45 mm; 1400 g
DALŠÍ SLUŽBY Bandwidth management, WMM, FTP server, Print server, webkamera, UPnP, NTP klient, DDNS klient, Media server, Download Master, webserver, HDD (RAID 1, AUTOCOPY) ZÁRUKA 2 roky CENA VČ. DPH 10 151 Kč
- Komunikace - Krátkodobé testy (116.7 kB) - Staženo 2207x