Chip & HARDWARE
1 PEVNÉ DISKY
Zrychlení pomalého systémového disku
Hlemýždí tempo teprve zpola zaplněného systémového disku leze na nervy - a nezlepší se to ani jeho defragmentací. Velice byste proto uvítali nějaké elegantní řešení.
Tip: Čím více je pevný disk zaplněn, tím více Windows XP „roztrušují“ (fragmentují) soubory po celém disku, což pak činnost PC brzdí. Skoro všechny soubory můžete defragmentačním nástrojem v XP snadno optimalizovat pro rychlý přístup - nikoli však odkládací (stránkovací, „swapovací“) soubor (Pagefile) a registrační databanku neboli systémový registr (Registry). Důvodem je skutečnost, že během provozu nemohou Windows k těmto otevřeným souborům přistupovat. Pagefile i Registry se však dají optimalizovat pro rychlý přístup nástrojem „PageDefrag“ - do libovolného adresáře si jej můžete bezplatně stáhnout ze stránky www.microsoft.com/technet/sysinternals/File-AndDisk/PageDefrag.mspx, popřípadě ho najdete na našem Chip DVD v rubrice Software. Po rozbalení souboru spusťte program „pagedfrg.exe“ a aktivujte volbu Defragment at next boot (viz obrázek). Při příštím bootování se nástroj „vklíní“ do zaváděcího procesu a ještě před startem operačního systému systémové soubory defragmentuje. Teprve potom se spustí Windows a pevný disk pak pracuje v obvyklém, svižném tempu.
2 INKOUSTOVÉ TISKÁRNY
Optimalizace kvality fototisku u levných tiskáren
Abyste si tu a tam mohli vytisknout pár fotografií, pořídili jste si levnou inkoustovou tiskárnu Epson Stylus D88 Plus. Ačkoliv však v zásobníku leží originální fotopapíry výrobce, s výsledky tisku nejste spokojeni: ostrost v detailech a barevná brilance by mohly být podstatně lepší.
Tip: Kvůli úspoře inkoustu nejsou fototiskárny Epson v nižším cenovém segmentu optimálně konfigurovány pro fotografický tisk - příkladem je velice rozšířený model Stylus D88 Plus (cena asi 2100 Kč vč. DPH). Aby tento přístroj začal produkovat perfektní barevné výtisky, je nutno v hlubinách jeho ovladače provést několik manuálních zásahů. Klikněte proto v Ovládacích panelech na Tiskárny a faxy. Pokračujte kliknutím pravým tlačítkem myši na Epson Stylus D88 Series a pak zvolte Vlastnosti. Otevře se okno, kde na kartě Obecné aktivujte volbu Předvolby tisku. Na kartě Hlavní zatrhněte položku PhotoEnhance a klikněte na Upřesnit. V novém okně nastavte v poli Volby papíru a kvality položky Epson Premium Glossy a Fotografie (viz obrázek). Volbou Epson Premium Glossy docílíte nejlepších tiskových výsledků i s fotopapíry jiných výrobců. V poli Správa barev byste bezpodmínečně měli nastavit PhotoEnhance. Pod Tón zvolte Automatická korekce a dole ještě zaškrtněte volby Úprava pro digitální fotoaparát a Vyhladit kůži. A abyste tyto „klikací orgie“ nemuseli absolvovat před každým tiskem fotek, zadané parametry uložte tlačítkem Uložit nastavení na pevný disk. Pokud s ostrostí tisku ještě nejste spokojeni, na kartě Údržba spusťte Nastavení tiskové hlavy - to byste ostatně měli provést po každé výměně tiskových patron. Při použití uloženého tiskového profilu bude váš Epson napříště už tisknout brilantní fotky.
3 WLAN
Zlepšení datové propustnosti WLAN
Bezdrátová síť vám většinou funguje bezvadně, avšak někdy se její datová propustnost náhle sníží a otevírání webových stránek trvá celou věčnost. Tomu byste samozřejmě chtěli přijít na kloub.
Tip: Pokud bydlí v blízkém sousedství více uživatelů bezdrátových sítí, může se stát, že váš směrovač leží v dosahu jiných WLAN. Když pak několik hotspotů v okolí vysílá na stejném kanálu, datová propustnost citelně klesá: šířka pásma se snižuje, poněvadž tentýž kanál je využíván několika WLAN směrovači. Problém však lze vyřešit. V konfiguračním menu většiny WLAN směrovačů je možno volit mezi 13 vysílacími kanály a přejít tak do neobsazeného frekvenčního pásma. Bohužel se však frekvence sousedních kanálů překrývají: vysílá-li například jeden účastník na kanálu 10 a druhý na kanálu 11, oba si vzájemně překážejí. Proto by volný kanál měl být vzdálen alespoň o dva kanály od obsazeného. Kanál, na kterém pracují sítě ve vašem okolí, zjistíte pomocí nástrojů dodaných k vaší bezdrátové kartě. Snadné vyhledání volných kanálů umožňuje také nástroj „WLAN-Info", který si můžete zdarma stáhnout z internetu: zadáte-li do Googlu vyhledávací řetězec „wlaninfo tool", dostanete se ke stránkám, které nástroj nabízejí. Najdete ho i na našem Chip DVD. Program spustíte přímo kliknutím na „wlaninfo.exe“ - nemusíte jej tedy instalovat. Screenshot vpravo ukazuje situaci, kdy jsou obsazeny jen kanály 6, 10 a 11. Přepnete-li v tomto případě na kanál 1 až 4 nebo 13 (kvůli překryvům nikoli na kanál 5 nebo 12), bude rádiové spojení k WLAN routeru mnohem rychlejší, neboť na těchto frekvencích nevysílá žádný ze sousedních účastníků.
4 PEVNÉ DISKY SATA
Dodatečná aktivace NCQ (nativního řetězení příkazů)
Na vašem počítači s intelskou čipovou sadou a SATA pevným diskem jsou nainstalována Windows XP a mnoho aplikací. Pokud současně běží více programů intenzivně zatěžujících disk, jako jsou obrazové editory, zálohování a virové skenery, počítač se citelně zpomalí. Tomu byste chtěli zabránit využitím Native Command Queuing
Tip: Pokud je počítač znatelně brzděn množstvím přístupů na disk, většinou není pro rozhraní SATA v nastavení BIOS aktivována volba „Advanced Host Controller Interface“ (AHCI). Pak ovšem operační systém nemůže využít techniku Native Command Queuing (NCQ), která výkon disku zvyšuje. (NCQ díky šikovné správě diskových příkazů minimalizuje pohyby záznamové hlavy disku a zlepšuje latenci.) Režim AHCI sice můžete v BIOS zapnout dodatečně - ale pak už nenabootujete Windows. Doporučení Intelu a Microsoftu zní takto: Nejprve aktivovat AHCI a potom nově nainstalovat Windows XP a všechny aplikace. Díky malému triku to však dokážete jednodušeji a rychleji. Současné základní desky s čipovou sadou od Intelu často mají navíc řadič RAID s přípojkami SATA (kde jsou příslušné konektory umístěny, to se dozvíte v příručce). Je-li to váš případ, v nastavení BIOS (pod „Integrated Peripherals“) zapněte „RAID Controller". S aktivovaným řadičem RAID nabootujte systém a případně ještě nainstalujte ovladače z CD dodaného se základní deskou. Potom vypněte počítač a systémový pevný disk namísto k integrovanému řadiči v čipové sadě připojte k řadiči RAID. Znovu zapněte počítač a v nastavení BIOS aktivujte pro řadič SATA režim AHCI (najdete jej rovněž pod „Integrated Peripherals“). Windows pak rozpoznají nový hardware a požádají o ovladače pro řadič SATA od Intelu. Ty nainstalujte rovněž z CD dodaného k vaší základní desce. Pak znovu vypněte počítač a připojte pevný disk k původnímu řadiči. Nyní se budou Windows zavádět v režimu AHCI a pevný disk bude moci naplno rozvinout své schopnosti NCQ. Pokud vaše základní deska není přídavným řadičem RAID vybavena, můžete místo něho pro tento trik použít také SATA PCI kartu. Podle typu aplikace lze takto SATA pevné disky umožňující NCQ urychlit nejméně o 5 až 10 %.
5 GRAFICKÉ KARTY
Potlačení varovné zprávy SLI u grafických karet GeForce
Svůj počítač jste vybavili novou grafickou kartou GeForce. Od té doby vás její ovladač od nVidie při každém zapnutí počítače obtěžuje hlášením, že je přítomna jen jedna grafická karta, a proto není možný režim SLI. Tuto zbytečnou zprávu byste chtěli jednou provždy potlačit.
Tip: Upozornění na nefunkčnost SLI (Scalable Link Interface, technika pro spřažení dvou grafických karet) lze eliminovat dvěma způsoby: buď přestavením propojky („jumperu“) na základní desce, nebo modifikací softwaru ve Správě počítače. Podívejte se tedy do příručky, zda je vaše základní deska vybavena propojkou umožňující vypnutí a zapnutí SLI. Pokud tato propojka chybí, klikněte v Ovládacích panelech postupně na Nástroje pro správu / Správa počítače / Služby a aplikace / Služby. Klikněte pravým tlačítkem myši na NVIDIA Display Driver a zvolte Vlastnosti. V nově otevřeném okně na kartě Obecné nastavte Typ spuštění na Zakázáno. Potom aktivujte Start / Spustit, zadejte „msconfig“ a potvrďte OK. Na kartě Po spuštění zrušte zaškrtnutí u položky NvCpl. Od této chvíle už se Windows XP budou zavádět bez otravného varování ohledně SLI.
6 INKOUSTOVÉ TISKÁRNY
Pokračování v tisku vzdor domněle prázdné patroně
Nedávno jste do své tiskárny Canon BJC-6000 nainstalovali nové originální patrony a od té doby jste tiskli jen málo. Přesto tiskárna hlásí, že inkoust brzy dojde. Dosud téměř plné patrony byste pochopitelně chtěli dále používat.
Tip: Tiskárny Canon BJC-3000 nebo BJC-6000 i většina tiskáren třídy S používají patrony s nespolehlivou optickou detekcí stavu inkoustu pomocí hranolu. Jakmile v nich hladina inkoustu poklesne i jen málo, tiskárna předčasně vydává varovnou zprávu a žádá o výměnu patrony, ačkoliv je v ní inkoustu ještě dostatek. Tiskárnu však můžete jednoduchým trikem obelstít a přimět ji k pokračování v tisku. Stačí na přístroji stisknout tlačítko pro posuv stránek a falešné hlášení na delší dobu zmizí. Trik můžete opakovat tak dlouho, dokud nádržka inkoustu není skutečně prázdná. Pozor! Před touto akcí vyjměte příslušnou patronu z přístroje a přesvědčte se, že v ní skutečně ještě nějaký inkoust zbývá. Jinak hrozí nebezpečí, že tisková hlava poběží nasucho a zničí se. Poznamenejme však, že Canon u nových patron pro současné modely tiskáren už místo nespolehlivého optického rozpoznávání stavu inkoustu používá čip, který načítá spotřebované kapky.
7 DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁTY
Snadná a rychlá digitalizace diapozitivů
Pro svou webovou stránku potřebujete digitalizovat několik starých diapozitivů. Kupovat kvůli tomu skener s prosvětlovací jednotkou však nepřipadá v úvahu. Hledáte proto jednodušší a levnější řešení.
Tip: Diapozitivy prostě vyfotografujte digitálním aparátem. V zatemněné místnosti každý z nich promítněte na plátno tak, aby delší strana obrazu měřila asi 70 až 100 cm. Na fotoaparátu nastavte clonu 5,6 nebo 8. Optimálního výsledku docílíte, bude-li aparát ustaven rovnoběžně s projekční stěnou - nejlépe se to samozřejmě podaří se stativem. A abyste při fotografování snímek ani v nejmenším neroztřásli, měli byste použít samospoušť nebo dálkový ovladač svého přístroje. Jinou možností je položit diapozitiv na zespodu prosvětlené mléčné sklo. Odpovídající prohlížeče diapozitivů nebo vhodné prosvětlovací pulty jsou k dostání například u eBay za asi 5 až 10 eur. Přitom je důležité, aby váš přístroj disponoval makrorežimem, abyste jej mohli co nejvíce přiblížit k diapozitivu. Podle objektivu by to mělo být na vzdálenost asi 10 až 25 cm. Ať použijete kterýkoliv z obou postupů, na fotoaparátu budete muset trochu experimentovat s vyrovnáním bílé - většinou je nutné nastavení na umělé světlo. Jen tak budou barvy na snímku odpovídat originálu. Pokud jde o kvalitu, nafocené obrázky se sice originálu rovnat nemohou, ale pro webovou stránku budou vyhovující. Kromě toho je přefotografování mnohem rychlejší než skenování s prosvětlovací jednotkou.
Chyba měsíce: Core 2 Duo - i úsporný speciál se může přehřát
PROBLÉM: Čtenář Chipu je nadšený počítačový kutil. Dlouhé měsíce čekal, až dá Intel do prodeje Core 2 Duo, aby jím konečně mohl vybavit svůj počítač. Tím větší bylo jeho zklamání, když čerstvě sestavený počítač se základní deskou Gigabyte a procesorem Core 2 Duo E6600 uvedl do provozu. Ani při hrách, ani při zpracování videa, pro něž čtenář počítač zamýšlel, se neprojevil výrazně patrný přírůstek výkonu oproti starému Athlonu XP. Spíše naopak: občas se zdálo, jako by se počítač při zatížení zastavoval.
DIAGNÓZA: Nejprve jsme jako obvykle zkontrolovali nastavení BIOS a ovladačů všech integrovaných komponent. Jak pro základní desku, tak pro grafickou kartu existují aktualizace, které jsme proto instalovali. Vedle toho jsme také aktivovali režim AHCI řadiče pevného disku, aby vestavěný disk od Samsungu mohl pracovat s rychlým NCQ (viz tip 4). Na lenivém dojmu, kterým počítač působil, se však nic nezměnilo. Když pak inspekce ve Správci zařízení a ve složkách Windows odhalila několik „mrtvol“ ovladačů, instalovali jsme Windows úplně znovu - a opět jsme byli zklamáni: žádná změna nenastala. Nezbývalo tedy nic jiného než se vrhnout na sestavu hardwaru. Ta se nám zdála nenápadná jen tak dlouho, dokud jsme nevymontovali základní desku i s procesorem a chladičem.
ŘEŠENÍ: V rozebraném stavu se ukázalo, že zdánlivě dobře přiléhající chladicí těleso od Arctic Cooling přece jen nemělo s procesorem perfektní kontakt: rámeček ventilátoru kolidoval s tepelným výměníkem čipové sady a napěťovými měniči základní desky. Z toho vyplývající napružení pak způsobilo, že chladič nepřiléhal správně k procesoru. Ačkoliv Core 2 Duo dobře hospodaří s energií, je odkázán na správné chlazení - a vzniklá vzduchová štěrbina způsobuje jeho přehřátí. Automatický režim „throttling“ (zpomalení pracovní frekvence při zvýšení teploty) sice zabrání kolapsu CPU, ale loudavý počítač pochopitelně žádnou radost nepřináší. Problém jsme nakonec vyřešili odštípnutím pravého dolního rohu rámečku ventilátoru - a PC běží jako o závod.
- Praxe - Chip & HARDWARE (428.31 kB) - Staženo 1588x