Barevné lasery za babku
Test sedmi levných barevných laserových tiskáren - Od posledního testu barevných laserových tiskáren uběhla již spousta času, a tak jsme se rozhodli podívat se, co je v kategorii nejlevnějších zařízení tohoto typu nového.
Michal Bareš
V tomto článku najdete:
Test sedmi levných barevných laserových tiskáren
Výsledky měření rychlosti, kvality tisku a nákladů
Doporučení pro nákup
Nejlepší zprávou pro zájemce o barevný laserový tisk je výrazný pokles pořizovací ceny těchto zařízení (tiskové náklady zůstávají přibližně stejné). Došlo rovněž k mírnému zrychlení některých modelů, nicméně v této kategorii se stále pohybujeme od čtyřprůchodového tisku o rychlosti čtyři stránky za minutu po jednoprůchodový tisk s frekvencí 20 barevných stran za minutu. Černobílý tisk pak tyto tiskárny zvládají rychlostí 8 až 25 stran A4 za minutu.
ZKOUMÁNÍ KVALITY
Pro koho jsou vhodné
Kategorie nejlevnějších barevných laserových tiskáren je určena pro domácí uživatele a nejmenší kanceláře, není vhodná pro objemnější tisk a nelze ji doporučit ani pro předtiskovou přípravu či profesionální obchodní tisk. Ideální uživatel bude takové zařízení používat hlavně k černobílému tisku, k tisku hlavičkových dokumentů a k občasné barevné kancelářské produkci (průzkumy ukazují, že červeně vytištěné faktury jsou placeny dříve). Takováto tiskárna nezklame ani při tisku prezentací či menšího objemu letáků, zde však doporučujeme zamyslet se nad náklady.
Některé z testovaných tiskáren se hodí i pro tisk fotografií a obrázků, i když samozřejmě nedosahují kvality inkoustového fototisku. Použijete-li však dobrý papír s vyšší gramáží, dostanete pěkný obrázek, jehož kvalita nebude tak vysoká jako u fototiskáren, zato tisk bude levnější. Nejkvalitnější tisk fotografií jsme z testovaných modelů zaznamenali u tiskáren OKI C3300n, Canon LBP5000, HP 2600n a Lexmark C532n.
Tyto modely produkují fotografie a obrázky s mírně lesklým povrchem, který jim dodává mnohem přirozenější nádech. Na rozdíl od nich stroj Samsung lesklou úpravu na běžném papíře nenabídne.
Součástí hodnocení kvality grafiky bylo i zkoumání různě velkého žlutého textu na černém pozadí. Zde dominovaly tiskárny OKI a Canon, o něco hůře, ale stále čitelně tiskl model HP. Zbylé stroje buď tisk žlutého písma o velikosti 1 a 2 rovnou vzdaly, nebo písmo utopily v černi pozadí.
Problémy nemusejí mít tiskárny jen s kvalitou tištěné grafiky, ale i s barevnou přesností. Přílišná náklonnost k „přečerveňování“ připravila o řádku bodů jinak vynikající model OKI. Naopak graficky i textově špičkový Canon produkoval velmi studené výtisky, což jej také něco stálo. Občas jsme se pobavili při pohledu na vytištěné testovací barevné vzorníky Pantone, z jejichž pojetí by měli radost psychologové a lingvisté, ale ne už tak moc profesionální grafikové. Zajímavě například pojímá modrou (Process Blue) tiskárna HP, která z ní udělala brčálově azurovou. OKI zase téměř nerozeznává jednotlivé barevné a teplotní rozdíly u červené. Téměř všechny tiskárny měly problémy s gradováním žluté barvy. To všechno jsou však jen drobné technické výtky, protože stroje této cenové kategorie nejsou určeny pro přesnou barevnou práci.
Mnohem běžnější je stále tisk textu, hlavně černobílého. Všechny testované tiskárny produkují čitelné fonty normálních velikostí (i když i zde jsou velké rozdíly pozorovatelné lupou, o čemž se můžete přesvědčit u skenovaných výtisků pod tabulkou), ale jen některé se s úspěchem vypořádají s miniaturním písmem. Zde se výsledky pohybují od dobře čitelného textu (OKI, Lexmark, Canon, HP) přes dobrý průměr (Konica Minolta Magicolor 2500W) až po téměř či úplně nečitelný text ze strojů Epson AcuLaser C1100 a Samsung CLP510n. Spíše než o praktické využitelnosti však tento test vypovídá o technologické pokročilosti jednotlivých strojů.
VEŠKERÉ KVALTOVÁNÍ TOLIKO...
aneb Jak je důležitá rychlost
Rychlost je samozřejmě jedním z hlavních hodnoticích parametrů tohoto testu, kde tvoří dohromady až 25 procent. Požadovaná rychlost stroje však vždy záleží na tom, jak a k čemu jej uživatel bude používat. To znamená, že pokud máte barevný laser doma, kde tisknete hlavně černobílý text a občas něco málo barevných prvků, nebude vás pomalejší tiskárna uvádět v šílenství. Pořizujeteli však tiskárnu pro malou kancelář, oceníte rychlejší tisk a síťovou kartu, kterou kromě Canonu disponoval celý zbytek startovního pole.
Barevné laserové tiskárny jsou buď jednoprůchodové, nebo čtyřprůchodové, což znamená, že buď nanesou barvu ze všech čtyřválců na papír najednou při jednom průchodu, nebo se barvy nanášejí postupně na jeden válec, přes který papír přejede čtyřikrát. Od toho se také odvíjí rychlost tisku, a proto vidíte u některých modelů tak velký rozdíl mezi pomalostí barevného a rychlostí černobílého tisku. Modely Lexmark, OKI, HP a Canon jsou jednoprůchodové, zbylé tiskárny pak protahují papír po válci vícekrát - což ale neznamená, že musejí být vždy pomalejší. Například jednoprůchodové tiskárny HP a Canon vykázaly nejpomalejší tisk černého textu, protože ačkoliv mají čtyři válce, jejich tiskový engine je pomalejší. Rychlost tisku u této kategorie tiskáren záleží také na výkonu počítače, k němuž jsou připojeny, protože se vesměs jedná o tzv. GDI tiskárny, tedy tiskárny využívající ke zpracování tiskové úlohy procesor počítače. Všechny tiskárny v tomto testu jsme měli připojeny k počítači se čtyřjádrovým procesorem Intel Core2 Extreme QX6700, s 2 GB paměti a s grafickou kartou nVidia GeForce 8800GTX.
Se stopkami v ruce jsme měřili rychlost barevného i černobílého tisku různých typů dokumentů (černobílý obchodní dopis s barevným logem, plně grafické stránky, fotografie A4, powerpointové prezentace, PDF dokumenty a pouze černý textový dokument) i čas, po kterém tiskárna vydá první stránku v připraveném i spánkovém režimu. Naměřené hodnoty najdete v tabulce a nepotřebují podrobnější komentář, jen doporučujeme srovnat naměřené výsledky s papírovou specifikací, kterou uvádí výrobci. Zjistíte, že v podstatě odpovídá, i když reálný tisk je přece jen o „fous“ pomalejší. Zajímavé je také sledovat, jak se tiskárny probouzejí ze spánku, když do nich pošlete úlohu. Test jsme museli několikrát opakovat, protože občas zahrály hru na kalibrování či zaseknutý papír, který zaseknutý nebyl. V tom případě jsme museli otevřít dvířka tiskárny a zase je zavřít, přičemž tiskárna se mezitím nahřála a začala tisknout. Nakonec se nám však podařilo všechny tiskárny uspat a bez zdráhání opětovně přinutit k práci. Tento test jsme prováděli především proto, že dobře simuluje reálný provoz v malé kanceláři, kde jsou častější malé tiskové úlohy, mezi nimiž uběhne nějaký čas. Našla se i 20stránková tiskárna, která se probouzí téměř minutu a půl (případ vítěze testu Lexmarku 532n).
PROVOZNÍ NÁKLADY
Kolik za to zaplatíme?
Jak jsme již řekli, ceny tiskáren od minulého testu spadly téměř na polovinu, ale náklady na spotřební materiál, potažmo na jednu vytištěnou standardizovanou stránku se nezměnily. Proto více než na okamžitou pořizovací cenu zařízení doporučujeme dát pozor právě na tiskové náklady. Kvůli férovému srovnání jsme tyto náklady spočítali z oficiálních doporučených koncových cen, které udává výrobce. Ty však bývají vyšší, než je reálná cena, za kterou můžete tonery koupit ve specializovaném obchodě nebo na internetu. V extrémních případech je tento rozdíl až třetinový, takže doporučujeme pořizovat originální spotřební materiál, ale poohlédnout se po cenících různých prodejců. To se ostatně týká i cen samotných tiskáren, které lze sehnat až o 20 procent levněji, než je jejich oficiální cena, uváděná v našem testu.
Při výpočtu spotřebních nákladů jsme brali v úvahu tonerové kazety s největší dostupnou náplní, které bývají zpravidla výhodnější, stejně jako poměrnou cenu dalších potřebných komponent. Například Lexmark nabízí i možnost výměnného programu, při jehož využití je toner ještě levnější.
Nové tiskárny se prodávají (se světlou výjimkou modelů HP, Canon a v jistém smyslu i Lexmark) s menším objemem toneru, než kolik je ho v další zakoupené kazetě. Například v případě OKI je to jen náplň na cca 500 stran A4.
Z hlediska tiskových nákladů je nejvýhodnější tiskárna Samsung CLP510n, a to jak z hlediska barevného, tak černého tisku. V barevném tisku se jí přibližuje model Lexmark a v barevném i černém tisku Konica Minolta. Naopak nejvyšší barevné náklady jsme v tomto testu spočítali u OKI 3300n.
VÝBAVA A OVLÁDÁNÍ
Je libo něco navíc?
Co se týče výbavy, byli jsme s ohledem na „levnou“ kategorii příjemně překvapeni. Většina testovaných strojů byla vybavena možností síťového připojení a podporovala kromě obligátních Windows i další operační systémy. Uživatelé Linuxu či Mac OS však musí oželit modely Konica Minolta a Canon, které oficiálně tyto systémy nepodporují. Bez sítě je pak Konica Minolta a Canon. Absence těchto funkcí se projevila i v našem hodnocení, ale nehrála tak důležitou roli jako kvalita, rychlost a provozní náklady.
Instalace a zprovoznění tiskáren jsou snadné. Většina ovladačů je sice v angličtině, ale stačí jen klikat na „Next“ a „OK“. S instalací nás trochu pozlobila pouze tiskárna OKI, která vyžadovala ruční zadání cesty k ovladačům. Naopak nás potěšila instalace tiskárny HP, která byla oproti minulým zkušenostem záležitostí okamžiku a nezahrnovala ani instalaci žádného balastu.
Přestože jsme v této cenové kategorii neočekávali žádné „vychytávky“ ve stylu duplexního tisku, dočkali jsme se jej u modelu Samsung.
Ovládání tiskáren jsme nehodnotili, stejně jako počet tlačítek či přítomnost stavového displeje. Veškeré nastavení lze provést pohodlněji a rychleji na počítači.
Závěry testu
Vítězem testu se vcelku s přehledem stala tiskárna Lexmark C532n, která byla na špici ve všech hodnocených kategoriích s výjimkou nákladů na černý tisk. Je rychlá, produkuje výbornou grafiku i text a má slušné náklady na tisk. Co se kvality tisku týče, můžeme doporučit modely OKI C3300n, HP 2600n a Canon LBP5000. Rychlostí a tiskovými náklady vyniká Samsung CLP510n, který se však hodí spíše pro nenáročné úlohy.
Souhrnný přehled: Barevné laserové tiskárny
Rady pro nákup
PŘEMÝŠLEJTE PŘEDEM
Rozmyslete si, k čemu budete barevnou laserovou tiskárnu potřebovat a jaké bude procento barevných výtisků. Většinou používáme hlavně monochromatický text, pokud jej však obohatíte drobným barevným logem, výtisk již trvá déle. V testu kalkulované náklady na stránku jsou teoretické. V reálném provozu záleží hlavně na velikosti barevných prvků, které tiskneme. Plnobarevná stránka A4 může být až 5x dražší než námi uváděné hodnoty. Záleží rovněž na způsobu tisku, tedy na tom, zda budete tisknout vícestránkové dokumenty, nebo pouze občas vytisknete jednotlivou stránku. V tom případě budou náklady vyšší.
LASER NENÍ INKOUST
Máte-li zálibu v tištění fotografií, doporučujeme z hlediska kvality spíše inkoustové fototiskárny.
Jejich tisk je dražší, ale nesrovnatelně lepší. Nejlepší tiskárny tohoto testu dokáží vytisknout pěknou fotku, tu však doporučujeme pouze pro prezentační účely. Nehodí se k zarámování a nesklidí takový obdiv jako inkoustový výtisk.
NAKUPUJTE CHYTŘE
Ceny uváděné v tomto testu odráží doporučené koncové ceny dané výrobci a jsou vesměs vyšší než ceny, na které narazíte v každodenní nabídce větších distributorů nebo v internetových obchodech. Tiskárny můžete sehnat až o 20 procent levněji a originální doporučované tonerové kazety až o 30 procent levněji.
JAK JSME TESTOVALI
Podrobné informace o bodovém hodnocení vlastností testovaných tiskáren najdete ve článku a v tabulce. Zásadními kritérii jsou kvalita barevné grafiky a textu (20 %), kvalita monochromatického textu (20 %), rychlost barevného tisku (20 %) a tiskové náklady (20 %). Po 5 % připadá shodně na rychlost monochromatického tisku a kvalitu černého písma. Celkem 10 % připadá na výbavu tiskárny, kde hodnotíme možnosti připojení, kapacitu zásobníků papíru, podporu operačních systémů a duplexní tisk.
Graf
Kvalita barevné grafiky a textu (20 %)
Výbava tiskárny (10%)
Kvalita monochromatického textu (20 %)
Kvalita černého písma (5%)
Rychlost monochromatického tisku (5%)
Rychlost barevného tisku (20 %)
Tiskové náklady (20 %)
Účastníci testu
1. Lexmark C532n
Tiskárna Lexmark suverénně zvítězila v testu díky vysoké kvalitě tištěné grafiky i textu, nadprůměrné rychlosti a výhodným provozním nákladům při tisku barevných dokumentů. Patří mezi větší a těžší tiskárny, ale nabídne dostatek místa pro vstup i výstup papíru a pro síťovou přípojku. Nabízí možnosti rozšíření, pohodlné ovládání a podporu alternativních operačních systémů. Je poněkud línější při probouzení ze spánkového režimu a náklady na tisk černého textu by mohly být nižší.
Cena vč. DPH: 11 174 Kč
2. OKI 3300n
Vynikající tiskárna s výbornou kvalitou textu i grafiky, pouze barevný tisk je trochu dočervena. Je rychlá, má dobrou výbavu, ale vyšší náklady na barevný i černý tisk.
Cena vč. DPH: 11 888 Kč
3. HP Color LaserJet 2600n
Výborná kvalita grafického tisku i textu, nadprůměrná výbava a snadná instalace. Dostatečně rychlý barevný tisk, ale pomalejší tisk černého textu. Vyšší náklady na barvu i na černý text. Shodný stroj s modelem Canon.
Cena vč. DPH: 10 700 Kč
4. Samsung CLP510n
Nejrychlejší tiskárna v textu s nejnižšími náklady na barevný i černý tisk. Nejlepší výbava včetně duplexu. Bohužel zaostává kvalitou tištěné grafiky i textu. Dobrá volba pro běžnou kancelář.
Cena vč. DPH: 11 055 Kč
5. Konica Minolta Magicolor 2500W
Rozumný kompromis mezi dobrým grafickým i textovým výstupem, nízkými náklady na barevný a nejnižšími na černý tisk. Rychlý monochromatický tisk. Podporuje pouze Windows. Nízké pořizovací náklady.
Cena vč. DPH: 8 240 Kč
6. Canon LBP5000
Špičková kvalita produkované grafiky i textu. Rychlý barevný, pomalý monochromatický tisk. Horší výbava než u HP 2600n (chybí síťová karta a podpora alternativních systémů), jinak shodný model.
Cena vč. DPH: 9 980 Kč
7. Epson AcuLaser C1100
Nejrychlejší a relativně levný monochromatický tisk, slušná výbava včetně paralelního portu. Bohužel o něco horší kvalita tištěné grafiky a hlavně textu.
Cena vč. DPH: 9 990 Kč
- Hardware - Barevné lasery za babku (468.37 kB) - Staženo 1661x