Thecus N5200
Více než úložiště
Množství skladovaných dat se neustále zvětšuje a domácí počítač spolu s přenosným pevným diskem doslova praskají ve švech. S problémem úschovy dat se většina „aktivnějších“ uživatelů PC, která počítač používá i pro jiné než jen kancelářské a herní účely, setkává dnes a denně. Už jen střih záznamu z dovolené zabere během procesu několik gigabajtů, a to nepočítáme zálohu filmů a hudby. V dohledné době se navíc začnou objevovat filmy v HD kvalitě a s tím ruku v ruce i HD videokamery (již jsou na trhu). A výrobci, ale především vývojáři a vynálezci si pro nás jistě chystají další překvapení. Touha po kvalitě a větším množstvím informací však znamená, že si budeme muset do svých domácích počítačů pořídit nějaký ten disk navíc. Stejná situace platí i pro firmy a jejich sítě.
Řešení zálohy a úschovy dat představuje datový server. Většina lidí si jej představuje jako velikou skříň zabírající spousty místa a vyžadující hlubší znalosti a zkušenosti pro instalaci a provoz. Společnost Thecus však tento dojem vyvrací. Při pohledu na zařízení N5200 zůstane mysl na chvíli v úžasu a jen těžko si přizná, že toto „malé“ zařízení disponuje kapacitou přes 3 terabajty. Samozřejmě záleží na použitých typech disků, jelikož zařízení je dodáváno s prázdnými šuplíky a výběr disků a volba jejich kapacity zůstává na zákazníkovi.
Server N5200 a jeho funkce
Přední strana líbivě provedeného panelu nám sděluje informace pomocí modře podsvíceného displeje, zobrazujícího nastavení IP adres, stav RAID pole, datum nebo případné varovné zprávy. Pod ním nalezneme čtyři tlačítka pro základní nastavení zařízení včetně obnovy do továrního nastavení. Vedle šuplíků pro pevné disky pak výrobce umístil LED diody pro signalizaci stavu zařízení. Nechybí tu ani jeden ze tří USB portů pro připojení externího zařízení. Samotné šuplíky jsou vybaveny zámkem, který je chrání proti vysunutí neoprávněnou osobou. Z hlediska provedení se však nejedná o řešení, které by umožňovalo v případě firemního použití volně přístupné umístění.
Zadní část je vybavena dvěma gigabitovými porty, dvěma USB konektory, eSATA konektorem pro další SATA disk a portem USB B, který má podle informací prodejce v budoucí verzi umožnit připojení serveru k jinému počítači jako MassStorage. U testované verze to však ještě nešlo.
Veškerá nastavení včetně kompletní správy zařízení se provádí přes webové rozhraní. Funkcí nabízí server nepřeberně a jejich nastavení zvládne i méně znalý uživatel. Výhodou je, že není nutné znát žádný operační systém pro servery, ale stačí se proklikat přes webového průvodce. Všechno se samozřejmě točí kolem nainstalovaných disků a jejich vhodného seřazení do RAID pole. Po tomto kroku už jen stačí nastavit sdílený adresář a můžete začít ukládat svá data.
Pokročilé funkce
Síťový diskový server musí nabídnout víc než jen sdílení adresářů, a tak je tomu i u N5200. Podrobný popis jednotlivých funkcí a jejich výčet by zabral několik stránek, a proto zmíníme jen ty hlavní. Rozhraní nabízí kompletní správu uživatelů a skupin včetně oprávnění pro jednotlivé složky, FTP přístup a velmi zajímavý zálohovací nástroj Nsync. Ten automaticky zálohuje obsah vybrané složky na vzdálený FTP server, kterým může být klidně další N5200 server. V případě kombinace obou zařízení dochází dokonce k zabezpečenému spojení. ADS pak umožňuje převzít N5200 politiku uživatelů z existujícího ADS serveru a podle toho upravit přístup k datům. Při firemním použití najde využití také funkce Active Directory. RAID pole nabízí vysokou úroveň zabezpečení a integrovaná funkce Hot spare navíc umožňuje při použití RAID 5 pole využít pátý disk jako záložní. Pokud dojde k výpadku některého disku, jsou chybějící data okamžitě přenesena na záložní disk. Nepřetržitý provoz i při selhání disku je tak zaručen.
N5200 je velmi silný nástroj pro zálohování dat většího objemu. Nabízí bohatý výběr funkcí, a pomocí Wi-Fi konektoru ho dokonce můžeme připojit i do bezdrátové sítě, ve které může pracovat jako AP. Dodáván je standardně bez disků, které je nutné podle požadavků dodatečně dokoupit. Spotřeba není nijak vysoká, což platí i o hlučnosti, kterou navíc můžeme ještě snížit snadnou výměnou zadního ventilátoru.
Jakub Larva
PŘEHLED DISKOVÝCH POLÍ
RAID 0 Data jsou rozdělena rovnoměrně po blocích mezi dva nebo více disků.
Výhody: Největší nárůst výkonu.
Nevýhody: Ztráta prakticky všech dat v případě selhání jednoho disku.
RAID 1 Tento režim kopíruje obsah prvního disku na druhý.
Výhody: Při selhání disku jsou všechna data obnovitelná; rychlejší čtení.
Nevýhody: Nulové navýšení kapacity.
RAID 5 Data jsou zapisována postupně na jednotlivé disky a na poslední disk se zapíše parita. Při selhání paritního disku jsou data dostupná na ostatních discích. V opačném případě jsou chybějící data dopočtena z paritního disku.
Výhody: Větší výkon při čtení a vyšší úroveň bezpečnosti.
Nevýhody: Potřebujeme minimálně tři disky; celková kapacita je o jeden disk menší.
RAID 6 Stejný princip jako u RAID 5, s tím rozdílem, že jsou použity dva paritní disky namísto jednoho.
Výhody: Vyšší zabezpečení než u RAID 5; rychlejší dopočtení dat.
Nevýhody: Celková kapacita je o dva disky menší.
RAID 10 Jedná se o kombinaci prvních dvou modů, přičemž polovina disků slouží jako kopie druhé poloviny.
Výhody: Největší výkon a vysoká úroveň zabezpečení; odolá selhání více disků.
Nevýhody: Celková kapacita je o polovinu menší.
JBOD Ve skutečnosti se nejedná o RAID pole. Disky jsou jednoduše pospojovány do jednoho velkého.
Výhody: Sloučení několika disků do jednoho velkého.
Nevýhody: Nulový nárůst výkonu; žádná úroveň zabezpečení.
THECUS N5200
Síťové diskové pole
Procesor Intel Celeron M, 600 MHz, 2048 KB L2 cache
Operační paměť 256 MB DDR
HDD pozice 5x 3,5" SATA II, Hot-swap, Hot-spare
Konektory eSata, 2x USB A (host), 1x USB B (klient)
Síťové rozhraní 2x Gigabit (RJ-45 konektor)
Síťové protokoly CIFS/SMB, AFP 3, NFS v3, FTP, HTTP, Http
Disková pole RAID 0, 1, 5, 6, 10, JBOD
Podporované velikosti disků 80/120/160/200/250/300/400/500/750 GB
Podporovaná USB zařízení tiskárna, externí HDD/Flash disk, IEEE 802.11 b/g dongle
Kompatibilita Windows, Apple OS X, Linux
Spotřeba v režimu standby 86 W
Rozměry 230 x 190 x 230 mm
Hmotnost 9,5 kg (včetně 5 disků)
Výrobce/zapůjčil Thecus/Discobolos
Cena vč. DPH 29 155 Kč
KLADY A ZÁPORY
+ kapacita
+ spotřeba
+ rozměry
+ ergonomie
- cena
MSI MegaBook M670
Ideální úředník
Tento model původně dorazil do minulého testu superlevných notebooků, ale nakonec se ukázalo, že společnost MSI špatně odhadla cenu, a tak jsme byli nuceni jej vyřadit. Protože se však jedná o zajímavý notebook, rozhodli jsme se jej zařadit alespoň do rubriky krátkých testů.
Co je na něm tak zajímavého? Především to, že pokud by se v našem testu vešel do cenového limitu, ve své kategorii by zvítězil, a to díky slušnému výkonu, bohaté výbavě a dobré ergonomii. I když se jedná o notebook s hmotností do 2,6 kg, nabízí kromě širokoúhlého 15,4" displeje také něco, co konkurence nemá - numerickou klávesnici, která vhodně zaplňuje leckdy zbytečně prázdné místo u „širokoúhlých“ notebooků. Hovoříme-li o výhodách širokoúhlých displejů, většinou nezapomeneme zmínit jejich vhodnost pro práci s excelovými tabulkami. Kdo ale pracoval na notebooku s tabulkovým procesorem bez externí klávesnice, ví, že to bez dedikované numerické části jde jen pomalu a těžko. MSI MegaBook M670 je na tom tedy o poznání lépe.
Líbil se nám i výkon generovaný mobilním AMD Sempronem 3400+ v kombinaci s čipsetem nVidia C51MV, který předčil jinak v kategorii levných notebooků používané Celerony M a čipové sady ATI Radeon Xpress 200M, Intel 915GM, 945GM či VIA VN800.
Výbava notebooku obsahuje vše, co má takový notebook mít, včetně dostatku USB portů, čtečky paměťových karet, FireWire konektoru, S-Videa a bezdrátového Wi-Fi. Potěšil nás i dobrý výkon na baterie.
Jedná se o zajímavý model s velmi dobrým výkonem, výbornou výbavou a příjemnou konstrukcí. Nepatří sice k těm úplně nejlevnějším, za danou cenu je však stále zajímavý.
Michal Bareš
MSI MEGAKrátkodobé testyBOOK M670
Levný notebook
Procesor AMD Sempron 3400+/1,6 GHz
Operační paměť/max. /MB/ 512 MB
Čipová sada nVidia C51MV
Pevný disk Fujitsu MHV2080BH PL, 80 GB
Displej - typ/velikost/rozlišení TFT/15,4"/1280 x 800
Grafická karta/paměť nVidia GeForce Go 6100/
Polohovací zařízení touchpad
Porty, rozhraní 4x USB, FireWire, D-Sub, S-Video, audio in/out, PC Card
Modem Agere Systems HDA v6081
Síťová karta LAN / WLAN nVidia nForce 10/100 802.11g MiniPCI Wireless Adapter
Další vybavení čtečka SD, MMC, MS karet, numerická klávesnice
Operační systém v ceně Windows XP Home EN
Výrobce/zapůjčil MSI/BGS Levi
Cena vč. DPH 21 700 Kč
Olympus E-400
Zrcadlo do kapsy
Když jsem fotoaparát Olympus E-400 přebíral k otestování, dostal jsem jej v obrovské fotobrašně. V duchu jsem tehdy pronesl pár poznámek na adresu velikosti a vyčítal jsem si, že jsem opět naletěl reklamnímu blábolu. E-400 má být přece nejmenší a nejlehčí digitální zrcadlovka s výměnnými objektivy! Ale ona opravdu je. Po otevření zavazadélka na mě uvnitř čekal drobeček se dvěma objektivy a s kompletním příslušenstvím. Vážně by se tam vešel nejméně čtyřikrát!
Již v minulosti jsem častokrát přemýšlel o výhodách a nevýhodách malých zrcadlovek -a rozhodně jsem nebyl sám. V případě velkého přístroje sice taháte větší „železo“, ale dokážete pak fotit mnohem uvolněněji a díky velikosti a váze udržíte i mnohem delší časy. Jenomže E-400 se nevnucuje coby profesionální nářadí. Ne všichni totiž mají potřebu udržet 1/4 s z ruky, a přesto vyfotí uměleckou fotku. Pro takové lidi je možná důležitější právě kompaktnost přístroje a kvůli představě, že s sebou všude potáhnou kilového macka, raději sáhnou po kompaktu. Jsou spokojeni, že jej bez problému strčí do kapsy, a už nepřemýšlí nad tím, že stejně snadno jako do ní se také dokáže dostat ven. Nehledě na to, že v porovnání se zrcadlovkou se ochuzují o spoustu výhod. Tenhle Olympus je zkrátka v roli krasavice, která na vás hází očka v momentu, kdy už se natahujete po nějakém kompaktu.
Když zrcadlo, tak pro všechny
Ale nechme filozofování. Olympus E-400 se řadí do dnes již moderní škatulky desetimegapixelových přístrojů s čipem CCD a poskytuje maximální rozlišení 3648 x 2736 pixelů. Hned první odlišností je poměr stran 4 : 3, nikoli 3 : 2, jak jsme zvyklí u konkurenčních přístrojů stejné kategorie. Pro méně znalé fotografy je k dispozici plná automatika nebo jedenatřicet scénických režimů. Ostřílení lovci snímků pak raději sáhnou po prioritě času či clony, kde mají poněkud otevřenější pole působnosti. I přes malé rozměry těla máte k dispozici 2,5" displej, který je dnes sice již spíše standardem, ale díky za něj. Moc dobře si vzpomínám na nahlížení fotek zběsilým zoomováním na pididispleji před pár lety. Ovládací prvky se víceméně drží standardu, ale občas potřebujete trochu pevnější nervy, abyste dosáhli kýženého výsledku. Například pohyb v menu není vždy úplně logický, a tak se například při změně citlivosti umačkáte k smrti. A není to jen citlivost, co můžete volit. Jde i o ostřicí body, které jsou k mému údivu jen tři, a to v takových pozicích, že je podle mě úplně jedno, který zvolíte.
Pohyb v menu naštěstí usnadňuje čeština, a tak se během nastavování dostanete vcelku rychle tam, kam potřebujete, i v případě, že ne zcela dobře vládnete některým ze světových jazyků. K výběru máte také sedm přednastavených vyvážení bílé, ale i manuální a také podle teploty světla. Mistři pohybu ocení kontinuální ostření a rychlost snímání tří snímků za sekundu (avšak maximálně deset po sobě jdoucích snímků), umělci pro změnu korekci expozice po třetinových krocích a možnost fotit například černobíle s různými barevnými filtry, v sépii či prostě korigovat jas, kontrast, saturaci či ostrost.
Přednosti jsou jasně dané
V žádném případě se na Olympus E-400 nedívám jako na nějakého outsidera. Pořízeným snímkům nechybělo nic z toho, co by měly mít. Mile mě překvapila funkčnost například v protisvětle, kde se 49zónové měření popralo s přímým sluncem a žaluziemi opravdu nad očekávání dobře. K testu byly použity objektivy 14 - 42 f/3,5 - 5,6 a 40 - 150 f/4 - 5,6, které sice neoplývají žádnou extrémní světelností, nicméně kresbu mají dostačující. Zejména objektiv „širokáč“ 14 - 42 mm si velmi rychle oblíbíte právě díky šíři záběru. A pokud budete oba objektivy (k dispozici jich je víc, nicméně čtyřstovka se dá zakoupit ve dvou setových variantách) často měnit, určitě si oblíbíte funkci ultrazvukového prachového filtru (Supersonic Wave Filter).
Poměrně hodně možností nabízí E-400 při práci s již pořízenými fotkami. O tom, že se nežene mezi profipřístroje, svědčí například možnost procházení fotek podle data pořízení. Zde je rozsah náhledů opravdu impozantní: od kalendářních dnů přes několik vícenásobných náhledů až po čtrnáctinásobné přiblížení. K dobrým pomůckám patří také zvýraznění přepálených, nebo naopak slitých černých ploch. Naučíte se tak mnohem lépe porozumět histogramu a využívat funkcí určených k doladění expozice.
Primát je ale jasně dán. Přibližně „dvacet deka“ hmotnosti k dobru a až na délku (ve srovnání s Canonem 400D) i menší rozměry.
Radoslav Holan
OLYMPUS E-400
Digitální zrcadlovka
Senzor Live CCD
Maximální rozlišení snímků 3648 x 2736 bodů
Formát záznamu JPEG, RAW/TIFF
Objektiv Zuiko Digital (v balení ED 14 - 42 f/3,5 - 5,6 a ED 40 - 140 f/4 - 5,6)
Záznamové médium Compact Flash/xD-Picture Card
Rozměry těla 129,5 x 91 x 53 mm
Hmotnost těla 375 g (pouze tělo)
Výrobce/poskytl Olympus/Olympus C&S
Cena kitu vč. DPH 27 990 Kč
- Hardware - Více než úložiště (195.09 kB) - Staženo 1238x