Přejít k hlavnímu obsahu

Tvorba a reprodukce videa

Tvorba a reprodukce videa  

Authoring DVD, DivX a LCD  - Videorekordéry a CRT obrazovky pomalu, ale jistě odcházejí na zasloužený odpočinek a nahrazují je moderní digitální zařízení. Novinky samozřejmě ještě mají svoje mouchy, ty se ale jistě podaří postupně vychytat.
Pavel Trousil

Skoro každý má doma nějakou tu videokazetu s oblíbeným filmem nebo domácím videem. Příslušné přístroje ale pomalu dosluhují a investovat do nových se už prostě nevyplatí. Navíc kdo je dnes ochoten čekat, než se páska v kazetě převine, když jsou tu disky DVD a každý už si zvykl i na vyšší kvalitu? Videokamery také přešly na digitální záznam, i když pásky se v tomto případě stále ještě používají.

Autorem s authoringovými programy

Pro ty, kteří chtějí, aby jejich záběry vypadaly hezky a zajímavě, řekněme až profesionálně, je určena první část naší rubriky Téma. Věnuje se authoringu, tedy přípravě DVD disků. Z počítače si totiž díky testovaným programům můžete udělat perfektní střižnu: můžete si sestříhat nové i starší záběry a poté vytvořit vlastní DVD. Takže s chutí do toho.
Pro svůj DVD si také vyberte ten správný kodek, protože i ty se rychle vyvíjejí a za chvíli tu budou modernější. I kodeky totiž odcházejí do důchodu a nároky stále rostou. O výhledech v této oblasti se dozvíte v další části této rubriky. Zajímavý je například Wavelet kodek MJPEG 2000.

Na čem DVD pouštět

Až bude DVD hotový, můžete začít přemýšlet, na čem si svůj nebo i cizí výtvor pustit. Hotový disk si samozřejmě můžete pustit na počítači, ale to není to pravé pohodlí, zvláště když se u sledování sejde víc lidí. Pak je samozřejmě příjemnější usadit je v obýváku a záběry pustit na televizi. Přehrávače DVD Video už jsou cenově dostupné v podstatě pro každého, protože cena kolem 1000 Kč už těžko půjde níže. Pokud však chcete na disk dostat delší film nebo máte nějaké filmy na CD komprimované pomocí DivX nebo XviD, uvažujte o přehrávači, který zvládne i tyto formáty.
Na trhu je jich hodně a my jsme jich devět otestovali. Uvidíte, že jsou mezi nimi rozdíly, a uvidíte také, že ani jejich cena není příliš vysoká. Zvládnou i prohlížení fotografií uložených na CD nebo DVD, a existují dokonce i modely, které mají čtěčku paměťových karet a USB port. Fotky nebo filmy pak můžete prohlížet i z flash pamětí různých typů.

Obrazovky naplocho

Klasické CRT obrazovky končí, a možná zrovna v nejlepším. Cena poklesla na minimum, obrazovky jsou rovné, kvalita obrazu je výborná. Za ta léta, co se vyvíjejí, už se prostě podařilo odstranit většinu problémů. Škoda jen těch velkých rozměrů. I přepravní a skladovací náklady hrají velkou roli a CRT obrazovky jsou bohužel těžké a velké.
Trendem jsou tedy obrazovky ploché. Co na tom, že jejich obraz není ještě zdaleka tak dokonalý a že se potýkají se spoustou problémů „růstu“. Nemají takový jas, někdy jsou problémy se zobrazením černé barvy, z úhlu je na ně špatně vidět, barevné spektrum je omezené a ty šmouhy při rychlejších pohybech…
To vše se ale daří postupně zlepšovat. Technik na to je několik a my jsme se na ně zaměřili v další části našeho tématu. LCD se díky nim stává vhodnou televizní technologií. Obnovovací frekvence se zvyšuje, počítá se i se změnou způsobu podsvětlení.
Nejsou tu však jen ploché LCD televizory. Soupeří s nimi i obrazovky plazmové. Každá z těchto technologií má svoje výhody a svoje nevýhody. Pokud vás zajímá, o jaké výhody a nevýhody se jedná, podívejte se na další část našeho tématu, ve které jsou přednosti i slabé stránky popsány. Rozhodnutí není vůbec jednoduché.

Dokumenty ke stažení