Smutné stáří
Zabezpečit počítač není ve většině případů snadná záležitost. Existují však i případy, kdy je to věc téměř nemožná...
Petr Kratochvíl
Začalo to vcelku nenápadně. Příbuzný měl „nějaký problém s počítačem“ a poprosil mě, jestli bych se na to mohl podívat. Nedávno mu „instalovali internet“ a teď mu to prý nějak „nejede“. Shovívavý úsměv mi vydržel až do té doby, než jsem usedl k počítači s nainstalovanými Windows. Ta měla totiž číselné označení 98.
Co dál?
Můj ověřený postup „vyčistit, zapnout firewall a nainstalovat Defender“ byl tímto operačním systémem zcela zničen. Teprve ve chvíli, kdy jste postaveni tváří v tvář staršímu softwaru, si uvědomíte, že XP jsou (i přes chvástavé prohlášení systému Vista) stále ještě použitelný OS. Tím samozřejmě netvrdím, že Windows 98 jsou mrtvá - naopak. Na starším počítači s méně RAM mohou méně náročným uživatelům nabídnout stále ještě příjemné pracovní prostředí. Problém se objeví ve chvíli, kdy se pokusíte podívat na internet. První zádrhel spočívá v samotné podpoře Windows. Na toto téma už určitě slyšeli v Redmondu tisíce nářků, pravda nicméně je, že uživatelé W98 nemají k dispozici ani SP2, ani nejnovější základní bezpečnostní updaty.
Druhý zádrhel se skrývá v programovém vybavení. U překvapivého množství programů najdete nálepku „Win 2000 + XP“. Smutným faktem je, že nemalé procento těchto programů je z oblasti bezpečnosti, zarážející skutečností je pak to, že stejný problém má i Windows Defender. Lze tedy ochránit i počítač s Windows 98, nebo jsou jejich majitelé odsouzeni k doživotní partičce pasiánsu?
Kudy vede cesta?
Potupnou „lokální“ porážku jsem odmítl a pokusil jsem se o nemožné, přestože situaci navíc komplikovalo to, že řešení muselo být co nejlevnější (čtěte „zdarma“) a že počítač byl určen pro naprosté začátečníky. Ochrana tudíž musela být i poměrně uživatelsky přítulná.
Prvním prvkem, který jsem zvolil do bezpečnostní bariéry, byl „poslední domácí firewall od Keria“ KPF 4.2.2. Po přepnutí do „Simple režimu“ splňoval většinu požadavků, které lze na bezplatný firewall pro začátečníka mít. Druhým kamenem ve skládačce byl Spybot. Ten sice ve většině bezpečnostních testů nijak neexceluje, ale nabízí (jako jeden z mála freewarových produktů) realtime ochranu. Ta by ve spojení s databází nebezpečných webů měla odfiltrovat největší nebezpečí skryté v hlubinách internetu.
Nejdůležitější prvek
Posledním a podle mého názoru nejdůležitějším prvkem byla krátká přednáška o hrozbách z internetu. Po vstřebání základních bezpečnostních návyků se zabezpečení počítače zvýšilo o dalších 700 % a já počítám, že mám na pár dní klid. A co vy? Také máte počítač se staršími Windows připojený k internetu? Jaké zabezpečení používáte a s jakými úspěchy?
Praktická služba
SPUŠTĚN PROJEKT CERTIFIKOVANY-OBCHOD. CZ
Asociace pro elektronickou komerci (APEK), nejvýznamnější autorita v oblasti elektronického obchodu v České republice, spustila ve spolupráci s partnery z řad svých členů na adrese certifikovany-obchod.cz nový webový projekt zaměřený na koncové spotřebitele, zákazníky internetových obchodů. Na zmíněném webu najdete přehledně kategorizovaný seznam internetových obchodů, které jsou držiteli certifikátu APEK - Certifikovaný obchod. Certifikace stvrzuje, že certifikovaný obchod dodržuje základní pravidla bezpečného a bezproblémového nákupu, zejména úplné a pravdivé informování o provozovateli, procesu nákupu, vyřízení objednávky a reklamacích a bezproblémovou komunikaci se zákazníkem.
Nejstahovanější software
CODEC PACK UKONČIL KRALOVÁNÍ ČESKÉHO ICQ
Zatímco první desítka nejstahovanějších českých programů si v říjnu s menšími obměnami uhájila své pozice z předchozího měsíce, mezi nejstahovanějšími zahraničními programy se v databázi serveru Slunečnice.cz objevilo několik změn. Mezi deset nejoblíbenějších programů se z druhé desítky probojoval prohlížeč formátu PDF Adobe Reader, dále nástroj proti spywaru Spybot - Search & Destroy 1.4 a také programátorská knihovna DirectX. Jediná významná změna ve statistikách českých programů postihla hned první příčku, kdy soubor kodeků Codec Pack All in 1 6.0.3.0 přerušil sedmiměsíční kralování českého ICQ. Největší posun v oblíbenosti zaznamenal antivirový program AVG Antivirus 6, jehož nejnovější verze, obsahující moderní technologii detekce počítačových virů, se z 20. příčky dostala až na 10. pozici.
O tom, že se uživatelé chtějí nejen vzdělávat, ale i bavit, svědčí skokan měsíce a zároveň nejúspěšnější novinka mezi slovenskými programy - hra inspirovaná populárním televizním „Milionářem“. Výhodami programu, který se ihned po svém nasazení dostal dokonce do první desítky, jsou funkce jako například odpočítávání času, editor vlastních otázek nebo možnost tvorby screenshotů.
Zajímavá služba
STAHUJTE HUDBU I-LEGÁLNĚ. CZ
Od 14. listopadu lze stahovat hudební alba z nového e-shopu i-legálně.cz (www.i-legalne.cz). V současnosti je v nabídce něco přes 200 000 skladeb a 17 000 alb od více než 11 000 interpretů. Ceny jednotlivých skladeb se zde pohybují většinou mezi patnácti až padesáti korunami, kompletní alba domácích interpretů zakoupíte za ceny od 149 Kč až po 250 Kč, zahraniční CD stojí většinou kolem 300 Kč. Platit lze bankovním převodem, platební kartou či on-line prostřednictvím eBanky. Všechny skladby jsou opatřené ochranou Microsoft Windows Media DRM a k jejich přehrávání potřebujete přehrávač Windows Media Player 10 a vyšší.
Součástí projektu je i hudební magazín, který by měl informovat o novinkách na hudební scéně a přinášet rozhovory s hudebníky i recenze desek. Zvláštní součástí portálu je projekt Inkubátor, do kterého se budou moci zapojit začínající interpreti bez uzavřené vydavatelské smlouvy. V Inkubátoru zveřejní své nahrávky a nejúspěšnějším vydá garant projektu, firma Universal Music, regulérní hudební nosič. Mediálně nový projekt podpořil Richard Krajčo ze skupiny Kryštof nebo první česká Superstar Aneta Langerová.
Komentář redakce:
Ještě o den dříve než projekt i-legálně.cz byl spuštěn internetový obchod AllMusic.cz (www.allmusic.cz), který lze považovat za přímou konkurenci výše uvedené služby. Bohužel AllMusic.cz zatím zaostává v počtu nabízených titulů, v katalogu najdete především produkty malých „nezávislých“ vydavatelství, což ale na druhou stranu znamená nižší cenu hudebních alb. Oba projekty sice mohou pomoci zachránit hudební trh, klesající o desítky procent ročně, ale čeká je ještě dlouhá cesta, která by měla být lemována dalším snižováním cen a nárůstem nabídky.
Novinky na webu
HERNÍ PORTÁL HRY. CZ V NOVÉM
Služba Hry.cz byla na portál Seznam uvedena v loňském roce. Od té doby neprošla prakticky žádnou inovací, takže současné změny jsou opravdu viditelné. Základní technickou změnou je technologie Ajax, která vystřídala Java aplikaci. Ajax umožňuje službě přidávat hry v dalších technologiích (Flash, WinFx, Shockwave aj.) a tím zapojit daleko více hráčů. Důležité změny nastávají také v obsahu služby. Mění se jednak rejstřík her, jednak jejich množství. Kromě osmi multiplayerových her (her pro více hráčů) jsou tu zcela nově také duelové hry (pro dva hráče) a hry pro samotáře. Těch je rovná stovka. Některé herní verze byly firmou Geewa dodány exkluzivně jen pro Seznam.cz.
Už ve zkušební beta verzi se ukázalo, že hráči snadno propadají například hrám Slovní fotbal či Sudoku nebo české verzi hry Scrabble nazvané Kris Kros. Snad největším lákadlem je možný způsob hraní: nyní už nejen u počítače, ale také na mobilu (hry si uživatel stahuje z adresy wap.hry.cz), v budoucnu pak pomocí set-top boxu s připojením k internetu. Během samotné hry mohou hráči mezi sebou navazovat kontakt. Služba automaticky generuje profily hráčů s dosaženým skóre i se jmény spoluhráčů. Tyto profily se dají využít pro komunikaci na chatu nebo pro psaní vzkazů jednotlivým hráčům, kteří jsou on-line. Oproti staré verzi her je možné komunikovat i s těmi hráči, kteří momentálně žádnou hru nehrají.
Navigace z internetu
MOBILNÍ NAVIGACE V TELEFONU ZDARMA
Server Map24, patřící mezi méně známé „mapové servery“, nyní přináší zajímavou novinku.
Zaregistrovaným uživatelům nabízí totiž zdarma Map24 Mobile 2.0 v češtině. Tato nová verze softwarového plánovače tras je určena pro mobilní telefony a kapesní PC, podporovány jsou systémy Symbian Series60 (2nd 3rd) a Windows Mobile PPC. Ve srovnání s konkurencí zaujme Map24 Mobil svou bohatou zásobou map: kromě Evropy je pokryta i Severní a Jižní Amerika, Blízký východ, Austrálie a Nový Zéland.
Oproti statickým mapám se Map24 Mobile 2.0 těší té výhodě, že jeho obsluha je velmi intuitivní a interaktivní. Uživatelé mohou počítat se stejně jednoduchým ovládáním, jako je u internetového portálu Map24.com, ovšem přímo na svém mobilním telefonu. Další schopností této novinky je 3D znázorňování map. Na mapách najdete kromě silnic i dalších až 204 doplňujících informací, jako je např. omezená sjízdnost vozovky, slepá ulice, zákaz otáčení, fyzické překážky na silnici atd. Mapy dále obsahují četné Points of Interest (POI) pro vyhledávání turisticky atraktivních míst, restaurací, hotelů a mnoha jiných cílů, které se zobrazí i bez udání přesné adresy.
Zaregistrovaní uživatelé bezplatné služby MyMap24 si na svůj mobilní telefon mohou stáhnout svůj osobní on-line adresář, který je možné po registaci MyMap24 vytvořit na stránkách www.map24.cz. Tyto důležité adresy pak lze velmi snadno zadat jako cílové či výchozí body pro určení optimální trasy.
NOVĚ WWWYTVOŘENO
Internetový magazín DIGIarena.cz se s podzimem dočkal výrazných změn. Můžete se těšit nejen na nové logo, ale především na obsahové a technické vylepšení. Na DIGIareně lze nyní listovat vylepšeným katalogem, ve kterém je v současné době téměř čtyři sta modelů digitálních fotoaparátů. Digitální fotoaparáty můžete vyhledávat a srovnávat podle požadovaných podrobných parametrů či cen. V nové podobě DIGIareny byla více zviditelněna fotogalerie, kde mohou čtenáři prezentovat své fotografie. K prohlížení mají na výběr z téměř patnácti tisíc fotografií ostatních návštěvníků.
Po úspěšném spojení s filmem Auta se společnost Baťa rozhodla podpořit další animovaný snímek -Loveckou sezónu. Za tímto účelem vytvořila společnost Symbio internetové stránky loveckasezona.bata.cz, které nabízejí návštěvníkům soutěž o vstupenky na představení v sedmi českých městech. Na soutěžící čeká neobvyklý úkol - vymyslet básničku, ve které budou propojeny motivy z filmu se službami či sortimentem Baťa.
Kromě soutěže o vstupenky nabízí microsite zejména pro menší návštěvníky hry plné obrázků postaviček z filmu Lovecká sezóna. Několik úrovní obtížnosti umožňuje zábavu jak těm nejmladším, tak i starším návštěvníkům webu.
Na adrese www.ceskatelevize.cz/eshop otevřela Česká televize svůj e-shop. Kromě knih, DVD a VHS nahrávek nabízí také nejrůznější upomínkové předměty. K těm, které potěší především děti, budou jistě patřit hračky a dárkové předměty s motivy oblíbených postaviček známých z pořadů ČT. V mnoha případech půjde o jedinečné zboží, které bude možné získat pouze na internetových stránkách ČT - jedná se například o unikátní předměty vztahující se k talk show Jana Krause Uvolněte se, prosím (hrneček s logem pořadu, tričko a magnet na lednici s karikaturou J. Krause).
Novinky na serveru
MĚŠEC. CZ SPUSTIL SEKCI O AKCIOVÝCH TRZÍCH
Po lednovém spuštění firemního finančního servisu a červnovém kompletním redesignu celého webu připravil finanční server Měšec.cz pro své čtenáře další obsahovou novinku. Jde o specializovanou sekci Akcie (akcie.mesec.cz), v níž jsou k dispozici nejčerstvější informace ze světa cenných papírů. Nová sekce o akciovém trhu přináší aktuální kurzy a indexy jednotlivých titulů z obou segmentů Burzy cenných papírů Praha (SPAD a KOBOS) a RM-Systému. Nechybějí ani kurzy podílových fondů, informace o jejich výkonnosti nebo aktuální ceny obchodovaných dluhopisů. Čtenáři si navíc budou moci v kompletních přehledech z jednoho místa srovnat parametry obchodování jednotlivých on-line brokerů nebo si ve čtenářských diskusích vyměnit své zkušeností s investováním.
Internetová encyklopedie
ČESKÁ WIKIPEDIE MÁ 50 000 HESEL
Nadace Wikimedia Foundation oznámila, že česká jazyková mutace svobodné internetové encyklopedie Wikipedia (cs.wikipedia.org) dosáhla v polovině listopadu hranice 50 000 hesel, a stala se tak 18. jazykem, který toto číslo překročil. V české Wikipedii přibývá v posledních měsících každý den více než sedmdesát nových hesel a proběhne asi 1700 úprav - rozšíření a vylepšení stávajícího obsahu. Ve srovnání s více než dvěma sty dalšími jazykovými verzemi patří česká Wikipedie ke středně velkým. Největší je anglická Wikipedia, která je nejrychleji rostoucí encyklopedií vůbec a v současné době je zároveň největší encyklopedií na světě. Obsahuje bezmála 1,5 milionu hesel a dobrovolní editoři z celého světa zde denně provedou 65 000 úprav a založí 2000 nových hesel.
NOVINKY.CZ NABÍZÍ ČTENÁŘŮM VLASTNÍ WEBLOG
Zajímavý projekt
Známý zpravodajský server českého internetu Novinky.cz vytvořil ve spolupráci se Seznamem pro své čtenáře systém pro založení a správu weblogů, kam mohou psát vlastní články, postřehy či komentáře. Internetový deníček už nemusí být záležitostí jen zkušených bloggerů. Jednoduchá navigace, písemná registrace a pak už otevřené pole pro vlastní tvůrčí práci - to čeká i na běžné čtenáře Novinek na adrese blogy.novinky.cz. „Novinky.cz chceme více otevřít čtenářům.
Weblog je určen těm, kterým pro jejich názory či postřehy už nestačí diskuse. Jsme otevřeni nejen novým bloggerům, ale i těm zavedeným. Opravdu dobré a trefné příspěvky budeme zveřejňovat i na zpravodajské části Novinek“, uvedl Miroslav Benč, vedoucí redakce Novinky.cz.
Komentář redakce:
Na vlně popularity internetových deníčků se již delší dobu vezou mnohé zpravodajské magazíny. Svým čtenářům je například nedávno nabídly magazíny Lupa.cz nebo Auto.cz. Ale zatímco tyto odborné magazíny mohou do značné míry sázet na inteligenci svých čtenářů, mezi návštěvníky serveru Novinky.cz najdete, vzhledem k jeho vysoké návštěvnosti, poměrně dost čtenářů majících potřebu vykřičet svoji hloupost do světa. Z tohoto důvodu není založení blogu na Novinkách otázkou chvíle, ale musíte čekat několik dní, než vám klasickou poštou dorazí autorizační kód. Je to rozumný krok. Náklady na poštovné totiž budou rozhodně nižší než platy správců promazávajících nevhodné příspěvky.
Dokumenty ke stažení- Internet - Novinky: internet (404.91 kB) - Staženo 1367x