Přejít k hlavnímu obsahu

Nové neznamená optimální

Nové neznamená optimální

Optimalizace hardwaru  - Ať už jde o PC, směrovač, MP3 přehrávač, nebo televizor - chcete-li mít z nově zakoupeného přístroje opravdu radost, musíte ho nejdříve zbavit reklamního balastu a zkorigovat ledabylá nastavení.
Nicole Ottová

V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:

Optimalizace notebooků a PC
Nastavení mobilů a smartphonů
Instalace síťových komponent
Řešení problémů s MP3 přehrávači a spol.

Reklama je jako velká voda - nedá se zastavit a brzy zaplaví všechny životní prostory. Nyní už jsou protrženy i poslední hráze: kdo si dnes koupí nový počítač, ani se nemusí připojit k internetu, aby byl zavalen reklamou. Ta už je totiž přímo na disku. Spam tentokrát pochází rovnou od výrobce: přístupové programy internetových providerů, 30denní verze antivirových programů, demoverze her a také další software na vyzkoušení. A nedosti na tom -moderní mobilní telefony si dnes pomalu nezadají s chodícími reklamními sloupy. Sotva lze ještě narazit na hardware, s nímž by kupující ve formě softwaru nedostal navíc nepotřebnou reklamní přítěž. Naštěstí je možné se bránit. Jak, to vám zde rádi ukážeme.
Odstranění reklamy je však jenom prvním krokem ke štíhlému, plně funkčnímu systému. Nová pécéčka jsou často příliš nestabilní, WLAN směrovače někdy dokonce představují bezpečnostní riziko. Zhusta je na vině nedbalé a uspěchané nastavení základních parametrů, způsobené od praxe odtrženými představami výrobců. A odnese to kupující: počítače a přehrávače „empétrojek“ tím zatajují část své paměťové kapacity, obrazy na displejích se zdají jakoby rozbředlé a přístroje nedosahují optimálního výkonu.
Horší jsou už jen záměrné pasti na uživatele. Patří k nim zejména klávesy mobilních telefonů, které se velmi snadno aktivují neúmyslným dotykem a spouštějí tak drahé připojení k internetu. Stačí o takovou klávesu zavadit, a už to cinká v pokladně poskytovatele.
„Vybalit, připojit, spustit“ - toto krédo se už vyskytuje jenom ve světě reklamy. Ukážeme vám však, jak se reklamním a konfiguračním nástrahám vyhnout. Vzali jsme si pod lupu typické stavy dodávaných notebooků, PC, mobilních telefonů, síťového příslušenství i dalších produktů a prozradíme vám, jak nově nabytý přístroj optimálně nastavit.

NOTEBOOKY & PC

Odstranění reklam a uvolnění brzd

S novými počítači je dost práce: zlikvidovat zbytečné demoprogramy, vyházet instalační výzvy od poskytovatelů připojení k internetu atd. Nutné je také zbavit se zpomalujících nastavení v BIOS a změnit nesmyslné konfigurace.

Pryč s objemným demosoftwarem

Méně reklamy, více paměťového místa

Čerstvě nabytý počítač překypuje zkušebními verzemi antivirových nástrojů, obrazových editorů, účetních programů, softwarem poskytovatelů internetu nebo ukázkami her. Ty zbytečně prodlužují bootování, po startu operačního systému otravují vlezlými pop-upy a kromě toho zabírají mnoho gigabajtů na pevném disku. Proto pryč s nimi!
TIP: Nežádoucích programů se zbavíte snadno. V Ovládacích panelech pod položkou Přidat nebo odebrat programy najdete dosud nainstalované programy - včetně možnosti odinstalovat je jedním kliknutím. Pilně ji využívejte. Dále si prohlédněte plochu: objevíte tam řadu ikon, které spouštějí instalace demoprogramů. To, kde se tyto programy ukrývají, je zapsáno ve „vlastnostech“ příslušných ikon: kliknete-li pravým tlačítkem myši na ikonu a pak levým na Vlastnosti, zjistíte místo na disku, kde je program uložen. Poněvadž software ještě není nainstalován, jeho složku i příslušného zástupce prostě vyhoďte do Koše.
Ale pozor! Až příliš často se při obnovení systému z DVD od výrobce znovu nainstalují i nechtěné přídavky. Náš tip: Ihned po vyčištění počítače si vytvořte vlastní záložní DVD (viz další odstavec). Tak si po příštím obnovení systému ušetříte opakování „čistky“. Nyní lze doporučit i založení bodu obnovení. Tak si zajistíte, že v případě nouze bude systém uveden zpět do „čistoskvoucího“ stavu.

Vytvoření vlastního záložního DVD

Bez reklam, uvolněná paměť

btěžuje to, je to nebezpečné a ubírá to paměť: Stále více výrobců ukládá obnovovací soubory pro zotavení operačního systému nikoli na DVD, ale do chráněné oblasti na pevném disku. Obnova systému pak probíhá prostřednictvím BIOS. Má to zabránit možnosti nainstalovat Windows s jednou licencí na více počítačích. Jenomže pokud se porouchá pevný disk, jsou v nenávratnu i obnovovací soubory. A ještě ke všemu jejich diskový oddíl zabere až 6 GB paměťového prostoru, který by se dal využít rozumněji.
TIP: Zhotovte si vlastní záložní DVD s legálně nabytým operačním systémem. Nejvhodnějším momentem je právě počátek „života“ počítače, ihned poté, co jste jej zbavili vnucených softwarových přídavků, aktualizovali ovladače a nastavili důležité parametry. Lze to provést zcela snadno pomocí programu pro tvorbu obrazu disku, jako je Norton Ghost nebo nástroj z vypalovací soupravy Nero 7 Premium. Jako příklad uveďme Nero. Spusťte Nero BackItUp prostřednictvím Start / Všechny programy / Nero 7 Premium / Data / Nero BackItUp. V hlavním okně programu klikněte vlevo na ikonu Zálohování disku (Drive Backup). V přehledu všech diskových oddílů označte systémový oddíl, zpravidla „C:“. Pak zvolte Zahájit zálohu (Start Drive Backup). V následujícím okně pak jako cílovou jednotku zadejte v rozbalovacím menu svou DVD vypalovačku. Čerstvě nainstalovaná Windows XP i s nejnutnějšími nástroji se vejdou na médium DVD 5. Po vypálení DVD už můžete obnovovací partition programem pro správu diskových oddílů uvolnit - a hned máte k dobru kolem 6 GB paměti navíc.

Zrychlení přístupu na pevný disk

Rychlejší čtení i zápis

SATA přináší do počítače nejen tenčí kabely, ale také vyšší rychlosti pevným diskům: Native Command Queuing (NCQ) je technika, která dovoluje zadávat pevnému disku několik požadavků současně. Pevný disk pak sám rozhodne, v jakém pořadí je bude zpracovávat. Tím se eliminují zbytečné pohyby záznamové hlavy a zvýší se průtok dat. Bohužel tuto techniku většina výrobců neaktivuje - a vzdává se tak zvýšení výkonu až o 4 %. Rychlostního skoku si povšimnete, když k pevnému disku přistupuje několik programů současně - běží například virový skener a na pozadí Word ukládá dokument.
TIP: Aby bylo možno aktivovat NCQ, musí tuto techniku pevný disk podporovat. O tom se dočtete v příručce nebo na webové stránce výrobce disku. Zda už je NCQ aktivováno, to se nejrychleji pozná v BIOS: je-li zde deaktivován AHCI (Advanced Host Controller Interface), platí to rovněž pro NCQ. Pokud je AHCI aktivní, u pécéček s čipovou sadou Intelu můžete pomocí nástroje Intel Application Accelerator (ke stažení na www.intel.com) vyzkoušet, zda je aktivní i NCQ. Pro ostatní čipové sady bohužel žádný podobný nástroj k dispozici není.
Rozhodnutí pro NCQ by mělo padnout nejlépe ještě před započetím provozu počítače, neboť po aktivaci NCQ je nutno nově instalovat operační systém. V optimálním případě jste si už vygenerovali vlastní záložní DVD, jak bylo popsáno výše. Nyní byste si měli vytvořit ještě tzv. „F6 instalační disketu“ se správnými ovladači SATA/RAID. K tomu potřebný software dává k dispozici příslušný výrobce čipové sady základní desky, kterého zjistíte ve Správci zařízení: nejrozšířenější jsou Intel a nVidia. U Intelu (www.intel.com) si příslušné soubory stáhnete ve formátu Zip (Floppy Configuration Utility, „F6FLPY32. ZIP“). nVidia zase na stránce http://www.nvidia.com/object/IO_28653.html popisuje, jak disketu založit.
Zřízení NCQ začíná aktivací AHCI v BIOS. Tento bod se většinou skrývá pod „Integrated Peripherals“. Po aktivaci znovu nainstalujte operační systém. Přitom budete v jistém okamžiku požádáni o stisk klávesy F6 pro nainstalování ovladačů SCSI - tím jsou míněny ovladače SATA/RAID na vaší disketě. Pak postupujte podle dalších pokynů. Po dokončení instalace Windows je NCQ ve vašem počítači aktivní.

Založení druhého diskového oddílu

Bezpečnější logické rozdělení disku

Průzkumník nebo Tento počítač vám na první pohled ukážou, že celý pevný disk vašeho nového PC je považován za jediný diskový oddíl označený jako logická jednotka „C:“. Pokud však svá osobní data a dokumenty ukládáte společně s Windows v tomto jediném oddílu (partition), v případě havárie systému a následného nezbytného formátování disku jsou tato data kompletně a nenávratně ztracena. To však vůbec není nevyhnutelné.
TIP: Vždy si zakládejte druhý diskový oddíl! Do toho prvního, zpravidla „C:“, instalujte operační systém a programy. Druhou partition si vyhraďte pro svá osobní data.
Pokud pak budete donuceni systémovou partition znovu formátovat, vaše důležité soubory budou v bezpečí v druhém oddílu. Ale pozor! Vše, co jste uložili do složky Dokumenty, se standardně nachází rovněž na jednotce „C:“.
Pro rozdělení disku na oddíly potřebujete speciální software. Pro náš příklad jsme zvolili posledního vítěze testu, program Acronis Disk Director. V něm pro rozdělení disku klikněte na Wizards / Create Partition. Pak určete, který existující oddíl (zde „C:“) chcete zmenšit, a zadejte velikost nového oddílu.
V dalším okně programu jako typ partition zvolte logic a poté se rozhodněte pro souborový systém. Program podporuje mimo jiné FAT32 (standardní souborový systém Windows, kompatibilní i s Linuxem), NTFS (nezbytný, pokud jednotlivé soubory překračují velikost 4 GB, ale nekompatibilní s Linuxem a s Windows 9x) a Linux Ext2 (standardní souborový systém Linuxu). Pak ještě podle vlastní volby zadejte písmeno pro označení nové logické jednotky a jméno pro nové oddíly.

Nové funkce, stabilní provoz

Dostat se na internet přes WLAN z nově zakoupeného notebooku s technologií Centrino vůbec není tak jednoduché. Stejně jako třeba vypálit DVD. Mobilní počítač častokrát odmítá rádiové spojení a akceptuje jen každé druhé záznamové médium. Příčinou jsou zastaralé ovladače a firmware.
TIP: Ve svém novém počítači hned zpočátku aktualizujte všechny ovladače. Firmware a ovladače podléhají neustálému vývojovému procesu, výrobci počítačů je však aktualizují jen zřídka. Na rozdíl například od výrobců optických mechanik, kteří na svých webových stránkách průběžně zveřejňují nové verze firmwaru podporující nové typy záznamových médií, čímž se jejich výběr stále rozšiřuje. Pořiďte si proto aktuální ovladače pro všechny komponenty - ale jen přímo od jejich výrobců.

Optimalizace herní grafiky

Vyšší rozlišení, perfektní nastavení

Takové zklamání! Tolik peněz jste investovali do nového počítače, těšíte se na úplně nový herní požitek - a teď tohle: detaily jsou neostré, chybějí stíny, hrany jsou hrbolaté. Kvůli tomu však vaše nové pécéčko ještě není zralé na reklamaci. Jako ostatně tak často, jde o správné nastavení, například týkající se antialiasingu, který bývá hlavní příčinou neuspokojivého zobrazení. Manuální nastavení je pracné a musí být provedeno pro každou hru znovu. Existuje však i jiná cesta.
TIP: Aktualizujte ve svém počítači grafické ovladače. V jejich posledních verzích jsou zahrnuty optimální profily pro současné 3D hry, například pro anizotropické filtrování. Jakmile hru spustíte, ta si automaticky zavede vhodný profil - zdlouhavé manuální nastavování tak odpadá.
Avšak to, co je pro stolní PC úplně jednoduché, totiž stažení a nainstalování aktuálních grafických ovladačů od ATI nebo nVidie, je pro notebooky komplikovanější záležitost. Zde už totiž nenesou odpovědnost samotní producenti grafických čipů, ale přímo příslušní výrobci notebooků, kteří však co do péče o zapojování herních profilů bohužel projevují zájem daleko menší.
Ale nezoufejte. Majitelé notebooků s grafikou od ATI najdou na webové stránce www.omegadrivers.net modifikovaný Omega driver. Grafice od nVidie pomůžete malým trikem. Na svém pevném disku vyhledejte soubor „nv4disp.inf“ a otevřete jej v textovém editoru. Uvidíte tam podporované grafické čipy. Zkopírujte je do stejnojmenného informačního souboru nového nVidia ovladače a nainstalujte jej - a máte hotovo.

SÍŤOVÉ KOMPONENTY

Úspora systémových prostředků a bezpečnost

Bezpečnost je alfou a omegou počítačové sítě, ale právě v této oblasti to „hapruje“ nejčastěji. Jen málo výrobců, například AVM, dodává své přístroje standardně se šifrováním. Ale i u těchto světlých výjimek už často jejich šifrování není na výši doby. Zato však většina výrobců s oblibou přikládá spoustu zbytečného softwaru.

Pryč s nepotřebnou podporou WLAN

Jednoduchá konfigurace, více paměti

„Dříve než připojíte přístroj k počítači, nainstalujte prosím přiložený software.“ Tak nebo podobně zní téměř vždy instalační návod k WLAN routeru - nezávisle na výrobní značce. Pokud pokynu uposlechnete, připravíte se o pár gigabajtů paměti a hned jste „bohatší“ o další zbytečný software.
TIP: K nainstalování směrovače nepotřebujete nic víc než webový prohlížeč a síťový kabel. Software od výrobce se zde projevuje velmi nevýhodně: trvale aktivní programy zpomalují, byť jen minimálně, celý systém a zabírají místo na disku. K počítači jednoduše přímo připojte kabelem směrovač. Ten pak pécéčku přiřadí IP adresu, kterou zjistíte takto: Klikněte pravým tlačítkem myši na Místa v síti a zvolte Vlastnosti, pak znovu pravým tlačítkem myši na Připojení k místní síti a dále aktivujte Stav / Podpora.
Zde se dovíte IP adresu směrovače, pod níž je dosažitelný prostřednictvím webového prohlížeče: standardně je směrovači jako poslední parametr IP adresy přiřazeno číslo „1“. Má-li tedy váš počítač například IP adresu „192.186.0.10“, router naleznete pod „192.186.0.1“. Tuto IP oblast volí kolem 80 % všech směrovačů. Bezpečnost své sítě můžete zvýšit, pokud IP oblast pro interní LAN v konfiguraci směrovače pozměníte, například na jednodušší oblast adres jako „10.0.0.1“ až „10.0.0.9“. Svou síť můžete ještě více zabezpečit tak, že název sítě, též označovaný jako SSID (Service Set Identifier), v konfiguraci směrovače vypnete. Mnohé směrovače jej předávají automaticky - ale musí jej znát i váš soused?

Zvýšení bezpečnostního standardu

Lepší ochrana před nežádoucím přístupem

Vaše WLAN sice běží bezvadně, nicméně občas trochu pomaleji. Co když s vámi surfuje soused, poněvadž jste svou síť nezabezpečili buď vůbec, nebo jen pomocí WEP klíče?
TIP: Šifrování přímo od výrobce se u většiny routerů dosud neprosadilo - anebo odpovídá zastaralým standardům. Například AVM dodává své produkty známé pod názvem FritzBox sice chvályhodně zabezpečené, ale bohužel pouze pomocí překonaného algoritmu WEP (Wired Equivalent Privacy). Ten je podle dnešních měřítek velmi nejistý a dá se pomocí nástrojů dostupných na internetu během několika hodin prorazit. Podstatně vyšší ochranu zajišťuje WPA (WiFi Protected Access). Je založen na stejné architektuře jako WEP, navíc však používá dynamický klíč podle TKIP (Temporal Key Integrity Protocol), jímž je uživatel autentizován. Tento standard podporují téměř všechny současné přístroje, některé dokonce ovládají i jeho ještě bezpečnější pokračování WPA2. Pokud tuto volbu nenajdete v menu svého přístroje, poohlédněte se u výrobce po aktualizaci firmwaru.

Síťová karta nefunguje

Jak zabránit konfliktům ovladačů

Provozujete fungující síť, v níž jste jen síťovou kartu nebo USB WLAN adaptér vyměnili za nový model. Náhle však jak nový, tak starý WLAN hardware odpírá poslušnost.
TIP: Výrobci síťových karet nebo USB WLAN adaptérů zpravidla doporučují instalaci přiloženého softwaru. Dosavadní síťový adaptér s ním také správně fungoval. Háček je však v softwaru nového přístroje, který jste podle návodu k obsluze předem nainstalovali: v síťové konfiguraci dochází ke konfliktům, které Správce zařízení nezaznamená. Závadu ale odstraníte velmi rychle. Všechny ovladače a software dosavadních komponent kompletně vymažte. Potom nainstalujte novou síťovou kartu a použijte přitom standardní ovladače z Windows. Tím je problém vyřešen - a nenastane ani při instalaci nových zařízení.

MOBILNÍ TELEFONY A SMARTPHONY

Nižší náklady, více paměti

To, co nás dosud rozčilovalo jen u pécéček a notebooků, se nyní šíří i mezi mobilními telefony - předinstalovaný softwarový balast! A k tomu ještě něco: naprogramované klávesy po jediném dotyku zřizují drahá datová spojení na internet - ať jste chtěli, nebo ne.

Vyklizení prostoru na paměťové kartě

Více paměti, méně reklamy

Ačkoliv je mobilní telefon od výrobce vybaven paměťovou kartou o kapacitě 128 MB, je vám z toho k dispozici pouhých 90 MB.
TIP: Ať chcete, nebo ne, výrobci mobilů dnes své přístroje dodávají s předinstalovaným softwarem a demoverzemi, což vše ubírá vzácné paměťové místo. Například Nokia N71 obsahuje kromě programů pro vyhledávání na internetu (Yahoo) a her (CardDeck, Snakes) také instalační rutinu pro antivirový program - k jeho zprovoznění je však nutný ještě zpoplatněný download. Kdo ji nedopatřením aktivuje, je ihned připojen k internetu.
Ani „tvrdý reset“ mobilního telefonu (viz návod k obsluze vašeho přístroje) předinstalovaný software neodstraní. Chcete-li si tedy paměť uvolnit, musíte ho vymazat manuálně přes menu.

Nefunguje přístup k internetu

Používání internetu, MMS a e-mailu

Váš mobil údajně umožňuje mobilní přístup do světa on-line: můžete s ním surfovat po internetu, posílat e-maily nebo MMS. Přinejmenším teoreticky - v praxi vaše snaha většinou ztroskotá.
TIP: Kdo zakoupil mobilní telefon bez smlouvy, případně použitý, musí si datové služby nakonfigurovat vlastnoručně. Jsou dvě možnosti: buď data pracně zadávat manuálně, nebo svému mobilu svěřit automatickou konfiguraci. Jak mobilní operátoři, tak výrobci mobilů totiž nabízejí praktickou konfiguraci prostřednictvím SMS. Stačí k tomu vyvolat webovou stránku výrobce a zadat model telefonu (viz rámeček na str. 67). Stejnou službu poskytují i provozovatelé mobilních sítí: Vodafone, T-Mobile, O2 poskytují vlastní konfigurátor.

Změna „brandingu“ a obsazení kláves

Již nikdy nechtěně na internet

Provozovatelem sítě individualizovaný „look“ mobilu má za úkol nejen šířit firemní logo, ale také přinášet peníze. Tzv. „branding“ (česky vlastně „cejchování“) se totiž neomezuje jenom na optický vzhled, ale také přiřazuje některým klávesám mobilu různé funkce. Stačí pak nechtěný dotek, a hned se telefon připojuje k internetu. Trochu drahý špás...
TIP: Relativně snadno se lze zbavit loga operátora a přiřazení kláves u novějších modelů s Windows Mobile nebo Series 60. Stačí zvolit nové téma pro pozadí, a věc je vyřízena. U mnoha přístrojů se dá obsazení kláves změnit také v osobních nastaveních.
U starších modelů s proprietárními operačními systémy však tento postup většinou možný není. K tomu účelu nabízejí dodavatelé vyzváněcích tónů a obrázků tzv. mazací loga. Ta jsou už ovšem za peníze. Než si tedy tuto vymoženost objednáte, podívejte se, kolik vás zaslání takového loga bude stát. Obsazení kláves zde změníte opět manuálně.

MP3 PŘEHRÁVAČE

Přídavné funkce MP3 přehrávačů

Často je třeba napravit pohodlnost výrobců: u mnoha hudebních přehrávačů nejsou z výroby aktivovány všechny funkce. Abyste se daly skutečně využít, je třeba vlastnoručně vynaložit množství jemné „ladičské“ práce.

Uvolnění místa pro MP3 soubory

Individuální přizpůsobení paměťového místa

Jako nový majitel MP3 přehrávače značky Creative můžete rychle zažít pořádný šok. Popis modelu slibuje čtyři gigabajty paměti -ale už po nahrání 2 GB skladeb přístroj hlásí, že další paměť není k dispozici. Že by vás při koupi vodili za nos?
TIP: Přehrávač od Creative slouží nejen k reprodukci hudby, ale také jako univerzální paměť pro jakákoli data (podobně jako externí pevný disk). Jestliže tedy dává pro „empétrojky“ k dispozici jenom 2 GB, pak zbývající 2 GB jsou vyhrazeny čistě pro data. Jenomže o tom váš počítač nic neví, přehrávač nerozpozná jako výměnné médium. Řešení není složité. Počítač bude váš „Creative player“ považovat za výměnné médium jedině tehdy, pokud při připojení přístroje k PC otevřete příslušné menu. Najdete je pod System / Extras. Tam také můžete po 512MB krocích stanovit, kolik paměti má být v přehrávači rezervováno pro MP3 a pro data.

iPod jako výměnné médium

Účelné využití volného paměťového místa

Ve vašem iPodu je už archivována celá hudební sbírka a stále ještě je v něm spousta volného paměťového místa.
TIP: Využijte iPod jako externí pevný disk. K tomu ovšem musíte svému PC vysvětlit, že tento přístroj je víc než pouhý přehrávač. Pokud jste jej totiž uvedli do provozu podle instalačního návodu se starší CD verzí software iTunes, PC jej bude považovat jen a jen za iPod.
Řešení: Stáhněte si poslední verzi softwaru iTunes, ta v iPodu aktivuje funkci externí paměti automaticky. Pokud máte z downloadu obavy, můžete ve starších verzích iTunes uvolnit paměťovou funkci prostřednictvím Settings / iPod.

LCD A PLAZMOVÉ TELEVIZORY

Správná cesta k dokonalému obrazu

Syté barvy, vysoký kontrast, brilantní obraz -vysněné vlastnosti plochých televizorů bohužel nepřicházejí přímo v krabici.

Optimalizace zobrazení TV

Výrazné barvy, vysoký kontrast

Takové rozčarování jste nečekali. Obraz na plochém LCD či plazmovém televizoru vypadal ještě v obchodě naprosto skvěle. Ve vašem pokoji teď působí neostře a celkově mdlým dojmem - hrůza!
TIP: Chcete-li si obraz plazmového nebo LCD televizoru opravdu vychutnat, musíte bezpodmínečně doladit jeho nastavení -hlavně jas a kontrast. Konfigurace od výrobců nelze použít.
Nejprve vytvořte optimální rámcové podmínky. K nim u nových technologií displejů patří především správná pozorovací vzdálenost - pokud divák sedí u přístroje příliš blízko, uvidí obraz neostře vždycky. Pro zobrazení v normě PAL při formátu 16 : 9 platí základní pravidlo „pětinásobek výšky obrazu“ - to při 50" obrazovce znamená 3,11 m. Rozlišení HDTV vyžaduje odstup troj- až čtyřnásobku výšky obrazu, v tomto případě tedy 1,87 m.
Pro jemné vyladění založte do DVD přehrávače nějaký film se sytými barvami a temnými pasážemi (například Pán prstenů) a v menu televizoru vylaďte barvy, jas a kontrast. Pak se požitek z krásného obrazu konečně dostaví.

POZOR!

Ne vždy mohou za potíže se spuštěním nesprávná nastavení od výrobce. Často se za nimi skrývá třeba nějaký mechanický problém. Tak například nedávno se nám do redakce dostal stolní počítač, který - ačkoliv jí byl osazen - prostě nechtěl rozpoznat mechaniku DVD a ta nepracovala. Příčina se rychle ukázala po otevření skříně: kabel mechaniky byl prostě připojen na nesprávný IDE port. Často se také může kabel uvolnit během transportu. Zvláště při koupi počítače od zasílatele byste měli hned po jeho obdržení zkontrolovat, zda správně „sedí“ všechny kabely, rozšiřovací karty a chladič CPU.

Problémy stability počítačů s Core 2 Duo

Běží váš nový počítač s procesorem Intel Core 2 Duo nestabilně? Téměř vždy je příčinou nesprávné rozpoznání paměťových modulů. Chcete-li tuto chybu odstranit, musíte paměťová nastavení v BIOS porovnat se specifikací svých modulů. Najdete je zpravidla přímo na těle modulu. Pokud ne, musíte se obrátit na webovou stránku výrobce. Nejprve zkontrolujte pracovní frekvenci a případně ji zkorigujte. V dalším kroku vypněte rozpoznávání SPD a pak zadejte přístupové doby svých paměťových čipů.

Dokumenty ke stažení