Přejít k hlavnímu obsahu

Další „rychlík“

ASUS WL-500W & ASUS WL-100W

Další „rychlík“

Již dnes uvádějí výrobci na trh produkty podle návrhu standardu 802.11n, což má být další protokol pro Wi-Fi. My jsme tentokrát vyzkoušeli řešení od společnosti Asus.

Řešení od Asusu se skládá z routeru WL-500W a z PCMCIA karty do notebooku WL-100W. Na obě zařízení jsme se podrobně podívali.
Zařízení WL-500W je kombinací routeru, internetové brány, 4portového switche a access pointu s obrovským množstvím funkcí. Provedení je na vysoké úrovni, moderní design a precizní zpracování si zaslouží chválu. Horní plastový kryt obsahuje množství malých děr, díky kterým se lépe odvádí teplo. Na spodní části nalezneme protiskluzové gumové nožičky a dírky pro přišroubování na svislou plochu. Přední část tvoří informační diody, na zadní části jsou všechna rozhraní (4x LAN, 1x WAN, 2x USB) a tři napevno připevněné všesměrové antény.
Technologická výbava je na vynikající úrovni. Bezdrátová část podporuje zabezpečení WEP, WPA, WPA2 i 802.1x. a může fungovat v modu AP i WDS (Wireless Distribution System), vhodném pro stavbu rozsáhlé Wi-Fi sítě. WAN port podporuje všechny důležité standardy, můžete k němu připojit internet jak z ADSL modemu, tak z kabelové televize nebo třeba z Wi-Fi. Bezchybně funguje přesměrování portů (NAT) i jeho pokročilejší forma -Virtual DMZ. Firewall bude vyhovovat jak začátečníkům, tak pokročilým uživatelům. Nabízí vše, co si můžete přát, včetně blokování vybraných portů podle dne v týdnu a času. Velkým nadstandardem jsou USB porty, které nabízejí obrovskou řadu funkcí. K USB portům můžete připojit tiskárnu, flash disk, ale třeba i webovou kameru. Navíc jsou k dispozici pokročilé funkce jako Download Master či Download Share, které slouží ke stahování souborů i při vypnutém počítači. Jak to funguje? V Internet Exploreru kliknete na odkaz pravým tlačítkem a zvolíte „Download using ASUS Download“. Poté můžete počítač klidně vypnout, soubor se bude stahovat na flash disk připojený k routeru. Jedná se o opravdu praktickou funkci. Download Share zase slouží pro sdílení souborů, vzdáleně by to bylo možné přirovnat k FTP. USB port lze využít i pro připojení webové kamery. S naší kamerou se nám však funkci nepodařilo zprovoznit -kamera musí podporovat ovladače PWC 8.8 nebo OV511 2.10. Pak by mělo být možné streamovat video do sítě.
Ze všech pokročilých funkcí nám scházel pouze Bandwith manager, který v této verzi firmwaru zcela nepochopitelně chyběl. Podle informací výrobce by měl být dostupný v další verzi firmwaru. Přestože v návodu bylo této části věnováno několik stránek, v nastavení routeru se nic podobného nenacházelo. Jste-li zvyklí některým službám přiškrcovat kohoutky a naopak některým zaručit minimální tok, máte smůlu.
Celkově máme z routeru příjemné pocity. Vadou na kráse bylo občasné odpojování počítače od sítě. Nový firmware by měl vše opravit.
Protikusem do notebooku je PCMCIA karta WL-100W. Jedná se o běžnou Wi-Fi kartu, ovšem s podporou návrhu 802.11n. Karta po celou dobu fungovala bez problémů, instalace byla jednoduchá. Dodávaná aplikace nabízí řadu funkcí, na rozdíl od jiných softwarů jiných výrobců je skutečně použitelná a není třeba se spoléhat na jednoduchý nástroj ve Windows.

Dosah a rychlosti

Protokol 802.11n by měl být velice odolný proti rušení a měl by mít daleko větší dosah. Prohlášení o odolnosti proti rušení je zcela liché. Na rušení jinou Wi-Fi je velice háklivý i Asus. Pokud se v blízkosti nachází jiný AP, je kvalita signálu nepoužitelná již ve vzdálenosti 10 m a po průchodu dvěma tenkými zdmi. Pokud se vám podaří najít nezarušené místo (ve velkých městech opravdu nehledejte), je dosah vynikající. Při běžném rušení nám zařízení fungovalo přibližně do 30 m a přes několik zdí. I když byl signál stále na úrovni 45 %, výpadky paketů již byly neúnosné.
Rychlost také nesplňuje marketingové označení, že vzduchem lze přenášet rychleji než 100Mb/s Ethernetem. Při 100% síle signálu jsme dosáhli přenosové rychlosti maximálně 63 Mb/s, což je ovšem na Wi-Fi výborný výsledek.
Asus nabídl vynikající vybavení, za které si samozřejmě nechá dobře zaplatit. Router je skvěle vybaven a nabízí řadu nadstandardních funkcí. Hlavní lákadlo, tedy rychlé WLAN, se však nekoná. Přestože přenosové rychlosti jsou velice dobré a dosah je v malé kanceláři použitelný, 100Mb/s Ethernet zdaleka pokořen nebyl.
Vratislav Klega

ASUS WL-500W

Router, brána, AP
ROZHRANÍ 1x WAN, 4x LAN, 2x USB
ANTÉNY 1 interní, 3 externí, bez možnosti záměny
SÍŤOVÉ SLUŽBY WMM, FTP Server, Print
Server, WEB Camera, UPnP, NTP client, DDNS klient, Media Server, Download Master, VPN
WI-FI STANDARDY 802.11 b, g, návrh n
ZAPŮJČIL Joyce ČR
CENA VČ. DPH 6 116 Kč

ASUS WL-100W

PCMCIA síťová Wi-Fi karta
HMOTNOST 45 g
ROZMĚRY 115 x 45 x 6 mm
PODPOROVANÉ OS Win 2000, XP, 2003
WI-FI STANDARDY 802.11 b, g, návrh n
ZAPŮJČIL Joyce ČR
CENA VČ. DPH 2 751 Kč

Dokumenty ke stažení