Nové modely grafických karet
Vlajkové lodě na obzoru
Společnost nVidia vyrazila na moře s novou vlajkovou lodí v podobě grafické karty GeForce 8800. My jsme se rozhodli ji spolu s dalšími zajímavými kartami prozkoumat trochu podrobněji.
Text: Jakub Larva
Herní svět se neustále vyvíjí a s ním i nabídka grafických karet. Předešlý test pasivně chlazených modelů jsme se proto rozhodli doplnit také o novější a výkonnější verze s aktivním chlazením. Jejich předností je hlavně lepší odvod tepla z počítačové skříně a možnost taktovat karty mnohem výše. U nejsilnějších karet bychom proto pasivní provedení hledali marně.
PŘETAKTOVÁNÍ
Výkon skrytý pod zámkem
V názvech karet se objevuje čím dál tím více koncovek (GTO, XT, GT, Pro), což nejednomu uživateli připraví nelehké chvíle při výběru a orientaci. Zkratky zpravidla označují to, zda je karta výrobcem přetaktovaná na vyšší frekvence, nebo je naopak kvůli lepší stabilitě podtaktovaná (při použití méně výkonného chlazení). Někdy dochází také k omezení počtu pixel shaderů. Tomuto tématu se budeme věnovat v některém z dalších čísel, včetně rad a tipů, jak z karet dostat maximum. Pokud si přesto chcete výkon alespoň o pár bodů zvýšit, můžete využít výrobcem dodávané utility a přímo v ovládacím panelu integrované nástroje pro přetaktování. Karty jsou všemožně chráněny proti nevhodnému nastavení, například pomocí VPU recover, a takovéto menší zvýšení výkonu bez obav zvládne prakticky každý pokročilý uživatel.
SLI A CROSSFIRE
Nové provedení u ATI
Spojení dvou grafik je stále lákavé a zajímavé řešení. Od počátku vývoje obou konkurenčních technologií jsme zaznamenali různé změny, ať už šlo o přechod od přepínání modu přímo na základní desce k softwarovému, nebo o inovaci propojovacího mechanismu mezi samotnými deskami. Nejznatelnějším a nejdelším vývojem prošlo řešení od ATI, které nakonec přistoupilo na pohodlné a na místo nenáročné propojení malým můstkem - „CrossFire Bridge Interconnects“ (viz obrázek). S rozměrnými propojovacími kabely v podobě monitorových kabelů je snad už amen.
TESTOVÁNÍ
Jak si vedly testované karty
Nová grafická karta GeForce 8800 GTX k nám dorazila spolu s celou sestavou od firmy FOX Computers, vybavenou jedním z nejvýkonnějších procesorů a dvěma gigabajty operační paměti. Počítač je navíc vybaven 750wattovým zdrojem, který nám zaručil stabilitu i s nejvýkonnější kartou. Do testu nám výrobci zapůjčili celkem šest karet, včetně té nejvýkonnější, jaká zatím spatřila světlo světa.
ZÁVĚRY TESTU
Levnější karty občas nabídnou více výkonu a důkaz nalezneme i v našem testu. Nejvíce nás překvapila právě MSI NX 7900 GTO, která si zasloužila ocenění za poměr cena/výkon. V hodnocení předstihla konkurenční, stejně drahou MSI RX 1900 XT a od 7950 GT už ji dělila pouze o trochu horší ergonomie.
SOUHRNNÝ PŘEHLED: Nejvýkonnější grafické karty
Než se vydáte do obchodu
Výkon
Vybrané grafické karty v našem testu patří do střední a nejvýkonnější skupiny. Tedy nic pro kancelářské počítače. Rozdíl ve výkonu mezi některými není tak znatelný jako jejich cenové rozestupy. Navíc je tu také fakt, že ať už hra běží na 58, nebo na 72 snímcích za sekundu, rozdíl prakticky nepoznáte. Pokud tedy nejste náruživým hráčem, který musí mít vždy to nejlepší, vyplatí se investovat spíše do některé z levnějších, a přesto velmi výkonných karet.
Tvar a provedení
Oproti pasivně chlazeným kartám jsou karty s pasivními chladiči většinou o něco menší. U nejvýkonnějších modelů však narážíme na stejný problém s místem. Tyto karty zabírají ve skříni dvě pozice a občas zablokují i nějaký ten PCI slot. Rozdíly najdeme také tradičně v provedení samotného ventilátoru a žebrování. Nad některými řešeními se leckdo i pozastaví. Většina lidí nám však jistě dá za pravdu, že z hlediska udržení co nejnižší teploty uvnitř skříně je nejlepší, pokud chladič směřuje výfukovými otvory směrem ven ze skříně.
Vybavení
VIVO rozhraní je u novějších karet celkem běžné, a v krabici tak obvykle nalezneme různé vstupní/výstupní konektory a kabely. Hráče jistě potěší přítomnost zajímavých a novějších her, jako je tomu například u jedné z testovaných karet, u které je přibalena hra Heroes of the Might and Magic V. Bohužel nikde na krabici není napsáno, jaké příslušenství kromě softwaru balení obsahuje.
Videovýstupy
Konektory DVI-I s podporou velmi vysokého rozlišení nalezneme na všech výkonných a nových kartách. S konektory D-Sub je to naopak, a v případě, že vlastníte starší monitor, musíte použít přibalenou redukci. Pokud na krabici naleznete nápis VIVO, můžete si být jisti, že nějaký ten vstupní a výstupní konektor na kartě nebo speciálním adaptéru naleznete. Nejčastěji bývá použito S-Video rozhraní.
Vítěz testu a cenový tip
1 nVidia GeForce 8800 GTX
Tato karta se po nějaký čas bude držet na nejvyšší příčce výkonnostního hodnocení. Toužit po ní bude asi každý, a to oprávněně. Nicméně její cena není nízká a ti, kdo ji chtějí ukořistit hned po jejím uvedení, budou muset sáhnout hluboko do kapsy.
Cena vč. DPH: 18 000 Kč
1 MSI NX 7900 GTO
Pokud jste hledali výkonnou kartu, která vám vaši investici nejlépe vrátí, pak je jí právě 7900 GTO. Navíc je oproti konkurenčním modelům velmi tichá a její spotřeba se pohybuje také na slušné úrovni.
Cena vč. DPH: 8000 Kč
JAK CHIP TESTUJE GRAFICKÉ KARTY
Karty jsme podrobili třem herním testům, které nastiňují, jak dalece se výkon karty uplatní v praxi. Toto kritérium považujeme za nejdůležitější, a patří mu proto největší váha v hodnocení. V potaz jsme vzali také velikost paměti, nabídku portů a nabídku kabelů či softwaru. Některé karty zabírají mnoho místa ve skříni a ty výkonnější si vezmou z elektrické sítě také více energie, což se projevuje většími nároky na výkon zdroje ve skříni. V této oblasti jsme tedy kladně hodnotili menší rozměry a menší spotřebu při plném zatížení.
Graf
20 % Ergonomie
20% Vybavení
60 % Výkon ve 3D
OSMÁ GENERACE GEFORCE
Osmou generaci grafických karet GeForce uvedla nVidia 8. listopadu, shodou okolností ve stejný den, kdy Microsoft poslal master operačního systému Vista do lisoven.
Nová generace grafických karet GeForce 8 představuje pořádný generační skok. Jejich jádro je vyrobeno pomocí 90nm technologie a obsahuje těžko představitelných 681 milionů tranzistorů (GeForce 7900 jich měla „pouze“ 278 milionů). Další zásadní novinkou je podpora DirectX 10, dále pak nová unifikovaná architektura, výrazné zvýšení datové propustnosti, Luminex Engine podporující 16násobné FSAA full-screen vyhlazování a 128bitové floating point HDR.
Unifikovaná architektura funguje tak, že místo dříve daného pevného počtu vertexových a pixelových shaderů obsahuje řadu jednotek, které jsou využívány podle okamžitých potřeb. Zatímco karty GeForce 7950 obsahovaly 8 vertex a 24 pixel shaderů, nově uváděné karty mají 128 (potažmo 96 v levnější verzi) jednotek, které GPU variabilně přiděluje.
G80 je prvním uvedeným grafickým čipem, který podporuje DirectX 10. Nová verze DirectX rovněž přinese výrazná vylepšení, například podporu geometrických shaderů a zpracování fyzikálních procesů, což v praxi znamená, že náročné fyzikální výpočty nebude zpracovávat CPU počítače, ale pro tyto účely mnohem vhodnější GPU grafické karty. Dedikované zpracování fyziky na GPU se projeví vyšší realističností vizuálních efektů, jako jsou oheň, voda či kouř. Herní zážitky s GeForce 8 pod DirectX 10 tedy budou mnohem realističtější. Měli jsme možnost vidět demo hry Crysis pod DX10 a opravdu to byl zážitek.
Smutnou zprávou však zatím je, že DX10 s největší pravděpodobností nebude dostupný pro Windows XP, ale pouze pro Windows Vista, která šla sice ve stejný den, kdy byla uvedena GeForce8, do lisovny, ale k běžným uživatelům se dostanou pravděpodobně až koncem ledna příštího roku. Pořídíte-li si tedy GeForce 8 do té doby, budete mít supervýkonnou grafickou kartu, ale její nejlepší potenciál zatím nevyužijete. Navíc je třeba, aby pro rozhraní DirectX 10 byly napsány i hry. V přípravě je jich řada, v brzké době budou uvedeny například Flight Simulator 10 či Crysis (pokračování FarCry). Zatím jsme měli možnost vyzkoušet pouze jejich dema.
První karty s grafickým čipem G80 nesou označení GeForce 8800 GTX a GTS. Výkonnější verze GTX má 768 MB paměti GDDR3, 128 unifikovaných shaderů, její čip je taktován na 575 MHz (o něco nižší takt než u 7900GTX), paměti jsou taktovány na 900 MHz a její teoretická propustnost pamětí je 86,4 GB/s. Cena je určena na 599 eur. Nižší model GeForce 8800 GTS má pouze 96 unifikovaných shaderů, 640 MB GDDR3, takt procesoru 500 MHz, ale bude stát 449 eur.
Výkonnější GTX potřebuje dva napájecí kabely, zatímco GTS pouze jeden. Spotřeba karet se pohybuje mezi 65 a 150 watty. Měření výkonu najdete v tabulce testu, jen doplňujeme, že pro plné využití potenciálu je potřeba mít zapojeny dva RAID disky s rychlostí 10 000 otáček, jinak se kartě nedostane dostatečný přísun dat.
- Téma - Vlajkové lodě na obzoru (801.93 kB) - Staženo 1112x