Bezhlučné grafické karty
Tichá síla ve 3D
Plný výkon ve 3D za tichého, a přesto stabilního provozu. Právě taková je nejnovější generace grafických karet bez větráků, která má už konečně umět vše potřebné. V Chipu jsme tucet exemplářů podrobili tvrdé zkoušce.
Text: T. Littschwager a R. Kravac
Ať už jste jen amatérský informatik, nebo fanoušek multimédií, anebo třeba vášnivý hráč, nic u počítače nenaštve víc než rámusící bedna. Přestože se ne všechny komponenty počítače dají chladit bez hlučících větráků, u grafických karet to není jediné řešení. Už dlouhá léta vyvíjejí mnozí výrobci pro grafický čip různé pasivní chladicí metody, až dosud však jen s mírnými úspěchy. Jejich bezhlučné grafické karty v náročných 3D hrách kvůli přehřátí GPU brzy havarovaly - a většinou právě v nejnapínavějším okamžiku. Obrazové chyby chrlily jako na běžícím pásu anebo zklamaly mimořádně slabým 3D výkonem.
Takové chyby už nyní patří minulosti. Současné generace grafických čipů firem ATI (AMD) a nVidia šetří proudem, produkují méně tepla, a dají se proto snáze chladit. Kromě toho výrobci grafických karet uvádějí na trh pasivně chlazené modely s neobyčejnými inovacemi, například s výklopným chladičem od firmy Asus (na horním obrázku), a to včetně slibu, že budou také bezchybně fungovat. Varianty bez hlučného ventilátoru jsou dnes k dispozici prakticky ve všech výkonnostních třídách.
Tiché modely s nejsilnějšími 3D grafickými čipy jsme si sezvali do testovací laboratoře, kde pak tyto grafické karty všech výrobců od Asusu po Sapphire musely za nejtěžších podmínek prokázat svou spolehlivost. Až na Ultimate X1600 XT firmy Sapphire jsou všechny modely chlazeny čistě pasivně, karta Sapphire má navíc nouzový větrák.
VÝKON VE 3D
Pasivně, nebo aktivně - výkon zůstává stejný
I když pasivně chlazené grafické karty, pro nedostatek pravých, ale teplo extrémně produkujících nejvýkonnějších GPU, pro herní nadšence sotva připadají v úvahu, ani ta nejstabilnější a nejspolehlivější karta se bez upotřebitelného 3D výkonu dnes už neuplatní. Ostatně i nový systém Windows Vista vyžaduje slušný grafický výkon ve 3D, jinak jeho krásné nové ovládací prostředí Aero prostě nebude fungovat.
Ve vlastním testu k žádným překvapením nedošlo. Díky relativně výkonnému čipu GeForce 7900 GT se karta NX7900GTVT2D256EZ od MSI blýskla špičkovými hodnotami ve všech 3D benchmarcích, kde mohly zbylé účastnice testu jen z uctivé vzdálenosti přihlížet. Maximální hodnoty výkonu se sice od testované sestavy očekávat nedaly, přesto však vítěz testu od MSI se svými 4654 body v 3DMark06 dokáže držet krok dokonce i se špičkovými modely opatřenými ventilátorem. Ten, kdo klade důraz spíše na Office a multimédia, se může spokojit s grafickou kartou, na níž pracuje některá z GPU Radeon X1300, GeForce 7300 nebo GeForce 7600 GS (max. 2903 bodů), a ušetřit tak i na pořizovacích nákladech.
STABILITA
Karty se musí osvědčit v dlouhodobém testu
Při testování stability jsme pasivně chlazené karty náležitě potrápili. Nejprve musely při několikahodinovém normálním nasazení v uzavřené skříni dokázat, že vydrží i trvalou 3D zátěž. Výsledek byl překvapující a dostatečně nás přesvědčil o slibovaných kvalitách. Žádná z testovaných karet se totiž v trvalém provozu nezhroutila.
Až teprve v extrémním teplotním testu, při němž jsme měřili čas do maximálního zahřátí GPU, se ukázaly rozdíly. Doba do selhání karty kolísala mezi pouhými osmi minutami u GeForce 7600 GT od MSI a celou hodinou u Gigabyte GeForce 7300 GT nebo Asus Radeon X1300 Pro (tabulka na str. 40).
Po dosažení vysokých teplot GPU, které se pohybovaly mezi 85 °C (Gigabyte X1300) a 125 °C (MSI GeForce 7900 GT), začaly všechny karty produkovat chyby nebo havarovat. Ukázal se přitom jeden důležitý aspekt. Čím nižší je teplota, při které čip selže, a čím rychleji je dosaženo její maximální hodnoty, tím kratší životnost čipu lze očekávat. Při delší teplotní zátěži se životní cyklus karty rychle zkracuje až o dva roky.
Obecně platí základní pravidlo, že slabší čipy produkují méně tepla. Kdo tedy preferuje dlouhodobě spolehlivý provoz, měl by dát přednost slabšímu modelu, který se zahřívá pomaleji.
VYBAVENÍ
Trumfem jsou hry a druhý DVI výstup
V případech, kdy se výkon a stabilita příliš neliší, rozhodují další kritéria. Často dokonce i výběr dodaných her. Gigabyte ke svému modelu X1600 XT přikládá Civilisation 4, vítěz testu od MSI s sebou přináší GT Legends a Asus přibaluje King Konga. Rozdíly ve videovýstupech se drží v přijatelných mezích. Výstupy DVI a S-Video mají všechny modely, produkty firem Gigabyte, Gainward a MSI dodávají videosignál také prostřednictvím hodnotného komponentního výstupu. Všechny karty s čipem nVida GeForce 7600/7900 GT nebo Gigabyte Radeon X1600 XT nabízejí dokonce i druhý DVI výstup.
KVALITA SIGNÁLU
Cenový tip udivuje
Silné zahřívání pasivně chlazených karet dříve ovlivňovalo kvalitu signálu analogových výstupů, což mělo za následek neostré hrany. V tomto směru se mnohé zlepšilo. Selhávají jenom Gainward 7600 GT a Gigabyte 7300 GS se spínacími dobami přes 6,5 ns. Pomalé přepínání z bílé na černou se u nich projevuje rozplizlými hranami a našedivělou černí. U zbytku testovaných karet je však obrazová kvalita v pořádku. Zejména nejdražší model, 7900 GT od MSI, produkuje při pouhých 2,6 ns jasné hrany. Ale ostrý obraz vytváří i náš cenový tip.
ERGONOMIE
Příliš velké do pokojů
Hlavní oblastí nasazení bezhlučných grafických karet by nepochybně měly být pokojové počítače, u nichž hraje hlučnost rozhodující roli. Bohužel jsou mnohé z těchto karet pro štíhlé skříně zábavních PC příliš objemné. Rozměrné, částečně výklopné pasivní chladiče, jako například u EN7600GT firmy Asus, potřebují přinejmenším minitower, mají-li pro sebe najít dostatek místa. V menších skříních většinou nemají šanci.
Jedinými modely, které se zaručeně vejdou do každé stolní počítačové skříně, jsou 3D karty firmy Gigabyte s čipy nVidia 7300 GT a 7300 GS nebo s ATI X1300 GPU. S úzkými, přesto ale dostatečně dimenzovanými chladiči okupují vždy jen jeden PCI slot a neroztahují se do všech směrů. Nezabírají tak často potřebné místo určené pro rozšiřující karty.
Překvapivé výsledky přineslo také měření spotřeby. Zatímco modely s ATI Radeon X1600 XT a nVidia GeForce 7600 GT jsou při svých více než 170 wattech nejžíznivější (kromě Asus EN7600GT), nejrychlejší model MSI 7900 GT se spotřebou maximálně 169 W je naproti tomu překvapivě úsporný. U této karty jsme předpokládali ještě vyšší spotřebu. Počítač s nejvýkonnějšími kartami tedy potřebuje hodně výkonný zdroj.
ZÁVĚRY TESTU
Ani nemusíte být vášnivým hráčem, a přesto můžete potřebovat 3D grafickou kartu, třeba jen pro nové ovládací prostředí Windows Vista s „prostorovými“ efekty. Celkově v testu trochu lépe uspěly grafické čipy od nVidie, jejich protějšky od ATI (AMD) jsou zato tradičně cenově výhodnější. Vítězi testu MSI NX7900GTVT2D256EZ nelze co do výkonu, kvality signálu a stability nic vytknout, stojí však 10 300 Kč. Náš cenový tip, Gigabyte 7300 GT, je přitom k dostání už za 2300 Kč a menší slabiny vykazuje jenom jeho menší výkonnost ve 3D.
SOUHRNNÝ PŘEHLED: Bezhlučné grafické karty
Než se vydáte do obchodu
Výkon
Při výběru grafického čipu rozhodují v prvé řadě aplikace provozované v počítači. Vysokovýkonné GPU jsou nejen dražší, ale také spotřebují více proudu. Pokud se tedy obejdete bez posledních 3D her, zvolte raději menší model s grafickým čipem ATI Radeon X1300 nebo nVidia GeForce 7300 GT.
Tvar a provedení
Ve skříních typu miditower najdou dostatek místa i objemné chladiče bezhlučných grafických karet. Úplně jinak je tomu ale v krychlovitých skříních pokojových počítačů. Pokud jsou na obou stranách grafického adaptéru umístěny chladicí lamely, zpravidla se taková karta do žádné z malých skříní nevejde. Verze s výklopným chladičem, jako jsou karty značky Asus, jsou ovšem příliš veliké v každém případě.
Vybavení
Dodávaný software bývá kvalitativně velmi různorodý. Zvláště velkoryse jsou vybaveny karty střední třídy firmy Gigabyte s PowerDVD 6 a aktuální strategickou hrou Civilisation 4. Cédéčka s ovladači a všechny kabely potřebné pro videovýstupy obsahovala všechna balení.
Videovýstupy
Ideální grafická karta je opatřena dvěma výstupy DVI-I (s přídavným analogovým signálem) a také výstupy S-Video, video a komponentním. Zatím ještě neexistuje žádná pasivně chlazená grafická karta s výstupem HDMI a ten, kdo po ní touží, musí se ještě po několik měsíců obrnit trpělivostí.
Vítěz testu a cenový tip
1 MSI NX7900GT-VT2D256EZ
Nejsilnější 3D čip v testu vynesl nejrychlejší toho času dostupnou pasivně chlazenou grafickou kartu na špici celého pole. Navzdory vynikajícímu výkonu zůstává model od MSI velice stabilní, a zaznamenal dokonce nejlepší výsledek v kvalitě signálu.
Cena vč. DPH: 10 300 Kč
2 Gigabyte GV-NX73T256P-RH
Model s čipem nVidia GeForce 7300 GT je opravdovým tajným tipem. Karta vyniká nedostižnou stabilitou, vynikající kvalitou signálu a - díky nevelkým rozměrům a malé spotřebě - špičkovým hodnocením za ergonomii při báječné ceně.
Cena vč. DPH: 2 300 Kč
JAK CHIP TESTUJE BEZHLUČNÉ GRAFICKÉ KARTY
U pasivně chlazených grafických karet hraje kromě výkonu ve 3D rozhodující roli také to, zda karty postrádající aktivní chlazení zůstávají stabilní. I za extrémních podmínek, například tedy v rozpálených skříních za dlouhých herních večerů, musí karty běžet bez chyby. Proto každý model podrobujeme několika stresovým testům a při selhání nemilosrdně strháváme body. Známky za vybavení ovlivňuje správný výběr příslušenství v krabici a počet důležitých videovýstupů a vstupů. Celkové hodnocení doplňují kvalita signálu, spotřeba proudu a objem karty.
Graf
Výkon ve 3D 30%
Stabilita 25%
Ergonomie 15%
Kvalita signálu 15%
Vybavení 15%
- Téma - Tichá síla ve 3D (512.97 kB) - Staženo 1120x