ASUS P5N32 - SLI PREMIUM
PEVNÝ ZÁKLAD
HODNOCENÍ *****
TYP PRODUKTU základní deska
PATICE/FSB LGA 775/1066/800/533 MHz
FORMÁT 30,5 x 24,5 cm (ATX)
ČIPOVÁ SADA nVidia nForce 590 SLI
MAX. KAPACITA PAMĚTI 8 GB
EXTERNÍ VÝSTUPY 2x PS/2, 4x USB, 2x gigabit, 2x eSATA, 1x FireWire, Wi-Fi, 7.1 audio
INTERNÍ KONEKTORY 6x SATA, 1x IDE, floppy, 1x IEEE 1394a, 2x 4 USB 2.0
PŘÍDAVNÉ KARTY 2x PEG x16, 1x PCIe x8, 1x PCIe x1, 2x PCI
VÝROBCE/POSKYTL Asus
CENA VČ. DPH 6700 Kč
Blízký příbuzný této desky získal ocenění v minulém čísle, v hromadném testu základních desek. Tento měsíc jsme měli možnost podívat se i na model Asus P5N32-SLI Premium, který se od něj liší hlavně použitým čipsetem. Jinak však mají obě tyto desky hodně společných jmenovatelů, a to včetně šikovně řešeného chlazení a bohaté výbavy, do níž patří kromě řady přídavných panelů i integrovaná Wi-Fi s externí anténkou.
Mozkem této desky je pasivně chlazený čipset nVidia nForce 590 SLI, od něhož vedou dlouhé heatpipové trubky k velkoryse dimenzovaným pasivním chladičům, umístěným okolo patice CPU a potažmo i okolo jejího chladiče. Pro případ přetaktování je v balení dvojice přídavných aktivních chladičů a mezi doplňky najdeme kromě přídavných panelů i externí směrový mikrofon. Nesmíme zapomenout ani na stále oblíbenější možnost zapojit dvě grafické karty nVidia do SLI režimu.
Tato deska je bezpochyby určena hlavně pro náročné uživatele, kteří ocení vysoký výkon, tichý chod nebo špičkové možnosti přetaktování dané čipsetem i speciálními funkcemi desky a kteří jsou ochotni zaplatit výrazně vyšší cenu. Podrobnější informace o čipsetu nVidia nForce 590 SLI přineseme v brzké době.
Michal Bareš
A-DATA DDRII 1000+ A CORSAIR DDRII 1066+
RYCHLÉ, ALE DRAHÉ
HODNOCENÍ ***
TYP PRODUKTU paměti DDRII
KAPACITA 1 GB/2 GB
FREKVENCE 1000+/1066 MHz
ČASOVÁNÍ 5-5-5-15/5-5-5-15
VÝROBCE/POSKYTL A-Data/Corsair/BGS Levi
CENA VČ. DPH 5540 Kč/13 000 Kč
Nové vícejádrové procesory a špičkové základní desky dokáží pracovat s pamětmi DDRII o frekvencích nad 1000 MHz. Tyto moduly nabízejí rozhodně nejvyšší možný výkon, jsou však v současné době tak drahé, že je snad ani nelze doporučit.
My jsme jejich služeb využili při testování nejnovějších CPU se dvěma a čtyřmi jádry, a to proto, že jsme z nich samozřejmě chtěli „vymačkat“ opravdu maximální výkon. V této souvislosti je ale zajímavé porovnání výkonu a cen paměťových modulů od těch nejdostupnějších až po špičkové a extrémně drahé.
V poslední době jako by se s novými CPU roztrhl pytel, a tak jsme si k nim půjčili rychlé moduly A-Data 1000+ (2x 512 MB) a Corsair Dominator XMS2 (2x 1 GB). Obě sady modulů jsou rychlé a spolehlivé a s novými deskami si výborně rozumí. Pro běžné využití ale doporučujeme spíše moduly typu DDRII-667 nebo DDRII-800.
Na základě našich měření je totiž výkonnostní rozdíl téměř zanedbatelný, zato cenové rozdíly jsou propastné. Na naší testovací sestavě jsme v benchmarku PCMark05 dosáhli těchto výsledků: DDRII-533 (7327 bodů, 1 GB za 3100 Kč) DDRII-667 (7639 bodů, 1 GB za 3120 Kč) DDRII-800 (7732 bodů, 1 GB za 3560 Kč) DDRII-1000+ (7756 bodů, 1 GB za 5540 Kč) DDRII-1066 (7763 bodů, 1 GB za 6500 Kč). Z této základní tabulky jasně vyplývá, že výkonnostní rozdíl mezi „nejpomalejšími“ moduly DDRII-533 a nejdražšími DDRII-1066 je necelých 6 procent, zatímco cenový rozdíl je více jak dvojnásobný. V současnosti doporučujeme pro běžné počítače paměti s frekvenci 667 MHz a pro ty výkonnější s frekvencí 800 MHz. Dražší paměti se zatím nakupovat nevyplatí.
Michal Bareš
XEROX XA7 - 19I
OBRAZ OD XEROXU
HODNOCENÍ ***
TYP PRODUKTU 19" LCD displej
ROZLIŠENÍ 1280 x 1024 (SXGA)
KONTRAST 800 : 1
JAS 300 : 1
POZOROVACÍ ÚHEL 170°/170°
DOBA ODEZVY 8 ms
VSTUP DVI-D
ROZMĚRY 426 x 424 x 170 mm
HMOTNOST 5,2 kg
VÝROBCE/POSKYTL Xerox
ORIENTAČNÍ CENA VČ. DPH 9 549 Kč
S firmou Xerox si monitory stále ještě vědomě nespojujeme, i když má zaregistrováno ohromné množství patentů z celé počítačové oblasti. Nyní se tedy pustila i do této oblasti a k nám se dostal její 19" displej XA7-19i.
Panel tohoto designově velmi výrazného displeje je překryt skleněnou vrstvou, takže vytváří dojem speciálního povrchu -v tomto případě je to však záležitost pouze „na efekt“. Z celého displeje máme dojem, že na design byl kladen mnohem větší důraz než na ergonomii, praktičnost a obraz. Elegantní černý povrch displeje se rychle pokryje prachem a je na něm vidět každý otisk prstu.
Výškové ani otočné nastavení displeje není možné, lze jej pouze naklápět dopředu a dozadu. V OSD menu najdeme pouze základní možnosti nastavení bez přednastavených režimů a bez možnosti regulace intenzity podsvícení. Výhrady máme k napevno připojenému kabelu pro přívod signálu (velmi nepraktické řešení v případě poškození kabelu) a trochu i k nestandardnímu napájecímu kabelu (je použit kabel známý z adaptérů notebooků).
Obraz je posunut lehce do červena (lze to napravit v OSD menu), jinak si slušně poradí s gradací odstínů, podsvícení je rovnoměrné, barevné přechody rovněž. Deklarovaná odezva 8 ms je v reálu poněkud pomalejší. Cena displeje je podle nás s ohledem na jeho vlastnosti nadsazená.
Michal Bareš
BENQ FP92W
ŠIROKOÚHLÝ RYCHLÍK
HODNOCENÍ ****
TYP PRODUKTU 19" LCD displej
ROZLIŠENÍ 1440 x 900 (WXGA+)
KONTRAST 700 : 1
JAS 300 : 1
POZOROVACÍ ÚHEL 150°/140°
DOBA ODEZVY 5 ms
VSTUP DVI-D/D-Sub
ROZMĚRY 450 x 365 x 170 mm
HMOTNOST 4,7 kg
VÝROBCE/POSKYTL BenQ
CENA VČ. DPH 6 800 Kč
19" displeje se širokou úhlopříčkou slaví momentálně úspěchy a stále více si je pořizují domácí uživatelé, kteří vedle občasného vytváření dokumentů dávají přednost multimediálnímu využití počítače na promítání videa, obrázků a hraní her. Právě pro tento segment je určen i displej BenQ FP92W, který nemá velké profesionální ambice, tedy alespoň co se možností nastavení a ergonomie týče.
Konstrukčně jde o jednoduchý panel bez možnosti výškového a rotačního nastavení, lze jej pouze naklápět směrem k uživateli. Ovládání je umístěno na levém boku, čímž sice nekazí estetiku čelní strany, zato jeho obsluha je nepraktická. Oceňujeme však přítomnost tlačítka pro volbu mezi DVI-D a D-Sub vstupem, které by ale mohlo být nápadnější a lépe umístěné, takto si bez vizuální kontroly při každém přepínání musíme v duchu opakovat „je to ten horní čudlík“. Funkce OSD menu jsou pouze základní, jedinou zajímavější možností je nastavení úrovně vyvážení jednotlivých barev.
Obraz je celkem příjemný. Výborně si dokáže poradit s nejsvětlejšími odstíny bílé a špatný není ani na tmavém konci spektra. Intenzita podsvícení je vyrovnaná, barevné podání je vhodné korigovat, jelikož v základním nastavení jsou barvy až příliš syté. Trochu nám chyběly přednastavené programy pro různé situace: displej silně svítí a v noci bychom uvítali možnost jej trochu utlumit či přepnout do nějakého pro oči úspornějšího modu.
Asi hlavním lákadlem tohoto displeje je proklamovaná 5ms doba odezvy, která by z něj měla činit širokoúhlého herního šampiona. Na dobu odezvy ostatně některé modely BenQ sází již delší dobu, v tomto případě se ale jedná o první širokoúhlý model se sníženou dobou odezvy. V rámci „prvního pohledu“ jsme tento údaj neměřili, ale pouštěli jsme na displeji akční filmy a zkoušeli jsme i několik akčních či závodních her. Výsledek není špatný: drobné rozmazání jsme viděli ve hře Need for Speed, pokud bychom se na něj však vyloženě nezaměřovali, nijak by nevadilo a ani na sebe neupozorňovalo.
S ohledem na příznivou cenu se jedná o zajímavý displej pro domácí multimediální použití. Může samozřejmě pracovat i v kanceláři, z hlediska omezené ergonomie a minimálních možností nastavení však není určen pro profesionály, kteří před displejem tráví dny i noci. Na filmy a na hry je však jako stvořený.
Michal Bareš
- Hardware - První pohled (133.81 kB) - Staženo 0x