Srovnávací test 72 MP3 přehrávačů
MP3 jak se patří
„Hledá se dobře stavěný hudební přehrávač. Vynikající zvuk, výdrž a velká paměť podmínkou.“ Přihlásilo se hned 72 kandidátů.
Text: Gunnar Troitsch
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
Nejlepší MP3 přehrávače všech tříd
Všechno o sluchátkách a mobilních telefonech s MP3 přehrávačem
Podhled do budoucna: Microsoft Zune a spol.
Souhrnný přehled
Má ho britská královna, George Bush a už i dost Čechů. Řeč je samozřejmě o iPodu. Tento designérský kousek od Applu přitom rozhodně není tím nejlepším MP3 přehrávačem na trhu. Nevyniká zvukem, má méně funkcí než jeho konkurenti a je téměř vždycky dražší. Není tedy lepší pořídit si nějaký levný neznačkový přehrávač? To rozhodně ne! I 1000 Kč je totiž až příliš za elektronický šrot, i kdyby se ukrýval v sebehezčí krabičce. Na druhou stranu však ten, kdo se rozhoduje jenom podle zvučné značky nebo podle ceny, možná přichází o přehrávač svých snů, který by se k němu dokonale hodil.
Abyste takový přehrávač našli, musíte si nejprve ujasnit několik věcí. Chcete nějaký lehký, miniaturní, ale zároveň odolný model, který vám bude dělat společníka při běhání v parku? Nebo by se do vašeho miláčka měl vejít kompletní Köchelův seznam všech Mozartových děl, všechny Wagnerovy opery a ještě k tomu Dvořákovy symfonie? Nebo hledáte něco mezi tím? Podle toho, co se svým hudebním společníkem zamýšlíte, totiž budete potřebovat malý odolný přehrávač s flash pamětí, nebo naopak více či méně rozměrný přehrávač s pevným diskem. Redaktoři Chipu se proto rozhodli rozdělit MP3 přehrávače do tří kategorií:
- malé přehrávače s flash pamětí a kapacitou do 1 GB (zhruba 200 písní);
- MP3 přehrávače s kapacitou od 2 do 4 GB (400 až 1500 písní);
- velké MP3 přehrávače s kapacitou 20 GB a víc (přes 4000 písní).
Ve všech třech kategoriích podle paměti jsme pak v náročném testu určili vítěze, tedy přehrávač s nejlepším celkovým hodnocením, který nabízí nejpřijatelnější kompromis mezi dobrým zvukem, výdrží baterií a jednoduchou obsluhou. Ocenění Cenový tip získal přehrávač, který se může pochlubit dobrým až velmi dobrým celkovým výkonem, ale přitom nestojí jmění. A abyste našli přehrávač, který se k vám bude zaručeně hodit, představíme vám ještě přístroje, které vynikají v některé z dílčích disciplín, tedy specialisty na speciální požadavky:
- přehrávač s nejlepším zvukem;
- přehrávač s nejdelší výdrží baterií;
- přehrávač s nejlepší výbavou;
- přehrávač s nejhezčím designem.
Všechny ostatní testované přehrávače najdete včetně výsledků jednotlivých testů v našich velkých přehledných tabulkách.
TŘÍDA DO 1 GB
Malé přehrávače s flash pamětí jsou levné a kvalitní
MP3 přehrávače s flash pamětí a kapacitou do 1 GB jsou oblíbené pro příznivou cenu a rozměry, díky nimž se vejdou do kapsy. Pokud ale využijete nějakou velmi výhodnou nabídku v některém z velkých obchodů s elektronikou, může vás čekat nemilé překvapení. Například elegantní Sony NWE003 se dá v mnoha obchodech pořídit i za méně než 2800 Kč. Doma se však z domnělé výhodné koupě vyklube přehrávač, který je opravdu jenom elegantní. Zvuk rozhodně není nejlepší a ovládání je mizerné. Aby se vám nestalo něco podobného, představíme vám na tomto místě čtyři nejlepší malé přehrávače.
Samsung YP-T8 Z (1. místo, 4300 Kč vč. DPH, 1 GB): Vítěz kategorie malých přehrávačů s flash pamětí nás nadchl svým zvukem. O pár bodů ho připravila jenom příliš malá hlasitost. Výbava a výdrž baterie jsou solidní, i když konkurenční přístroje toho nabízejí víc. Nejlépe má naopak vyřešené ovládání a vedení nabídkami. Samsung je prostě dokonale ergonomický.
Překvapuje vás, že přehrávači z dílny firmy Samsung stačilo na vítězství pouhých 85 bodů? Vysvětlení je jednoduché. Jeho konkurent Sony NW-E407 s výdrží baterií přes 54 hodin totiž nastavil laťku v této disciplíně opravdu hodně vysoko a zanechal ostatní kandidáty v našem testu daleko za sebou. Horší dílčí výsledky pak vedly k propadu v jejich celkovém hodnocení - v případě Samsungu až na 85 bodů.
SanDisk Sansa c140 (10. místo, 1900 Kč vč. DPH, 1 GB): Snad kromě trochu větších rozměrů nemáme našemu cenovému tipu co vytknout. Zní dokonce ještě lépe než vítěz testu, nicméně v ostatních disciplínách trochu pokulhává. Přesto výdrž baterií 15 hodin by nejspíš stačila i běžcům maratonu. Přehrávač můžete díky jednoduchým ovládacím prvkům ovládat i jednou rukou a bez sledování displeje. Za 1900 Kč je proto Sansa c140 kandidátem na výhodnou koupi.
Trekstor i. Beat organix (3. místo, 3000 Kč vč. DPH, 1 GB): Z hlediska zvuku jednička mezi malými přehrávači s flash pamětí pochází z dílny firmy Trekstor. Zvuk tohoto přehrávače je vzhledem k miniaturním rozměrům prostě neuvěřitelný. Árie Královny noci zněla v našem testu přímo kouzelně, bez jakéhokoli falešného tónu. Náš redaktor si nejdřív myslel, že za jedinečný zvuk vděčí dodávaným sluchátkům od firmy Sennheiser, ale hodnoty, které jsme naměřili přímo na výstupu pro sluchátka, poslechový test potvrdily. Kmitočtová křivka vypadala jako nakreslená podle pravítka a sotva měřitelný byl i činitel zkreslení.
S přehrávačem i. Beat se navíc o své hudební zážitky můžete i podělit, neboť má hned dva výstupy pro sluchátka. A poslech hudby ve dvou se může klidně i trochu protáhnout, protože tento 44 gramů lehký přehrávač vydrží přehrávat téměř 24 hodin.
Sony NW-E407 (13. místo, 5500 Kč vč. DPH, 1 GB): Komu nestačí 24 hodin hudby, tomu budiž doporučen přehrávač NW-E407. V našem testu zvládl přehrávat celých 54 hodin. A pokud jsou písničky uloženy ve formátu ATRAC3, vytvořeném firmou Sony, vydrží baterie pracovat dokonce 55 hodin, což je naprostá špička.
Mnohem hůř si však tento model od Sony vedl v hodnocení zvuku. Vzhledem k tomu, *že jsou basy permanentně vylepšovány, není prakticky možné dosáhnout rovnoměrné kmitočtové charakteristiky, a tak zvuk nikdy nezní úplně dokonale. Navíc přehrávač nenabízí prakticky žádné možnosti nastavení. Svůj název si nezaslouží ani ekvalizér, prostřednictvím kterého můžete nanejvýš trochu upravovat basy. Přehrávač bychom ale doporučili příznivcům mluvených knih, u kterých nejde ani tak o zvuk, jako spíš o to, aby přehrávač vydržel hrát co nejdéle. A v tom je Sony dobrý.
Teac MP-500 (5. místo, 4400 Kč vč. DPH, 1 GB): Přehrávač od firmy Teac je ideální pro ty, kteří chtějí přehrávat různé multimediální formáty. Kromě těch běžných si totiž poradí i s videem ve formátu MPEG-4, zobrazuje fotografie, a dokonce i textové soubory ve formátu TXT.
Na menu jsme nenašli chybu. Obsahuje hned několik možností pro třídění audioa videosouborů, přitom je ale jednoduché a logicky uspořádané. Na zadané příkazy reaguje přehrávač rychle a bez váhání. Dokáže prohledat datové nosiče (pevné disky) připojené přes USB port a zobrazit nalezené zvukové a obrazové soubory. Tak bohatá výbava má ale i svoji cenu.
iRiver U10 (4. místo, 5500 Kč vč. DPH, 1 GB): Jde hlavně o design, řekli si nejspíš vývojáři přehrávače U10. Z jejich snažení vzešel přehrávač, který určitě bude přitahovat závistivé pohledy. Čelní straně, zabudované do černého rámu v provedení pianového laku, dominuje velký barevný displej, zadní strana přístroje je naopak bílá. Ovládací prvky jsou umístěny decentně po stranách, takže neruší celkový elegantní vzhled. Otisky prstů na displeji můžete snadno odstranit praktickým čisticím hadříkem, který najdete v pouzdru na přehrávač.
U10 nejen dobře vypadá, ale v pořádku je i uvnitř. Zvuk je solidní, baterie vydrží hrát 28 hodin, což je relativně dlouho. Jedině výbava je o něco chudší než u konkurenčních přehrávačů, které v testu skončily před tímto modelem.
TŘÍDA 2 AŽ 8 GB
Nejlepší kompromis mezi velikostí paměti a cenou
Třída přehrávačů s pamětí od 2 do 8 GB v sobě spojuje to nejlepší ze dvou světů. Tyto přehrávače jsou podobně kompaktní jako malé MP3 přehrávače s flash pamětí, přesto však nabízejí až osmkrát větší paměť a většinou i bohatší výběr funkcí.
Cowon iAudio 6 (1. místo, 7800 Kč vč. DPH, 4 GB): Nejlepší univerzální přehrávač ve své třídě. Váží pouhých 59 gramů a obsahuje pevný disk s kapacitou 4 GB. Zvládne toho poměrně hodně - přehrává hudbu ve vysoké kvalitě, na displeji OLED s vysokým rozlišením zobrazuje video a fotky, a má dokonce i rádio. Síly ho opouštějí až po sedmnácti a půl hodinách, což je dobrý čas. Navíc se díky novému uspořádání ovládacích tlačítek dá skvěle ovládat jednou rukou.
Archos Gmini XS 100 (10. místo, 3100 Kč vč. DPH, 3 GB): Přehrávač Gmini není jenom naším cenovým tipem, ale zároveň také přehrávačem s nejlepším zvukem v této třídě. Přehrávač Creative ZenMicro (16. místo) sice získal v hodnocení signálu ještě o dva body více, rozhodující byl ale nakonec subjektivní dojem z poslechu, který doplňoval naše měření. Archos Gmini XS 100 přehrává všechny skladby opravdu precizně a věrně. U přehrávače ZenMicro jsme měli naopak pocit, že postupuje o něco méně analyticky. Ostatní vlastnosti modelu firmy Archos jsou spíš průměrné a nabízené funkce jsou relativně skromné. Displej je sám o sobě kvalitní, ale jenom monochromatický (čtyři odstíny šedé). V testu vydržel přehrávač hrát 13 hodin a 15 minut, což byl horší průměr.
Creative Zen Micro Photo (4. místo, 6300 Kč vč. DPH, 8 GB): Kromě MP3, WMA (DRM) a WAV přehrává také obrázky ve formátech BMP a JPEG. Díky zabudovanému rádiu můžete poslouchat i hudbu z éteru. Ať už ale posloucháte MP3 skladby, nebo hudbu z rádia, 8GB přehrávač z dílny firmy Creative zní prostě skvěle. Kvůli hmotnosti přes 100 gramů a celkem velkým rozměrům však skončil až na pátém místě. Design je odkoukaný od applovského iPodu - docela hezký, ale žádná velká novinka.
Apple iPod nano (10. místo, 6300 Kč vč. DPH, 4 GB): Na rozdíl od přehrávače Zen Micro Photo od firmy Creative stojí u iPodu nano v popředí jednoznačně design. Jemně zaoblené hrany, lesklý povrch bez viditelných šroubů nebo svorek, které by přístroj držely pohromadě. Tak se prezentuje momentální hvězda firmy Apple, nejprodávanější MP3 přehrávač všech dob. Co se ale ukrývá za hezkým pozlátkem? Předně zcela vzorové ovládání, takže i zapřisáhlí odpůrci techniky si s typickým applovským kolečkem (ClickWheel) poradí celkem snadno. Barevný displej iPodu nano sice není odolný proti poškrábání, zato je velmi dobře čitelný. Naproti tomu kvalita zvuku poněkud pokulhává, a tak hlavně při plné hlasitosti iPod nano slyšitelně zkresluje a přehání modulaci.
Apple uvádí výdrž baterie 14 hodin. My jsme naměřili 15,4 hodiny, což je však stejně pouze průměrná hodnota. Celkem vzato je iPod nano průměrný přehrávač se špičkovým designem.
TŘÍDA PŘES 20 GB
Obrovská paměť pro multimediální soubory na cesty
V královské třídě je paměť o velikosti 20 GB minimem. Tolik paměti přitom v pohodě stačí na celý týden poslouchání hudby a sledování videa. Ceny přehrávačů začínají na 5500 Kč vč. DPH.
Cowon iAudio X5L (1. místo, 12 500 Kč vč. DPH, 30 GB): Model X5L od firmy Cowon poráží všechny ostatní MP3 přehrávače této třídy kombinací dobrého zvuku, bohaté výbavy a především neuvěřitelné výdrže baterií. Hudbou, fotografiemi a videem vás bude bavit téměř 33 hodin! Firma Cowon myslela i na rádio. Ovládání přehrávače je drobné, ale účelné -s miniaturním joystickem a třemi tlačítky funguje bezvadně. Přehrávač firmy Cowon se stal vítězem našeho testu díky špičkové kvalitě, obrovský náskok však získal i v disciplíně týkající se výdrže baterií.
Archos Gmini 402 (4. místo, 7000 Kč vč. DPH, 20 GB): Expert na kvalitní zvuk mezi velkými přehrávači má jméno Gmini 402. Pokud jde o kvalitu zvuku, rozhodně nastavuje konkurentům laťku, proto získal 100 bodů za kvalitu signálu potvrzenou také vynikajícím subjektivním dojmem z poslechu. I v oblasti ovládání skončil Gmini těsně za vítězem testu. Za bohatou výbavu od nás dostal známku „velmi dobrý“, a to mimo jiné díky 2,2palcovému displeji, na kterém můžete ovládat poměrně jednoduchou nabídku, ale také celkem rozumně sledovat i filmy. Výdrž baterií se s 11 hodinami 30 minutami pohybuje v horším průměru, nicméně výsledky tady hodně ovlivnila hodnota téměř 33 hodin, které dosáhl vítěz testu.
Creative Zen Vision:M (8. místo, 8000 Kč vč. DPH, 30 GB): I tento přehrávač od firmy Creative má špičkovou výbavu - zvládá nejrůznější audio- a videoformáty, má funkci pro automatické prohlížení fotografií, rádio s možností uložit až 32 stanic do paměti, mikrofon, bohatý software a spoustu dalšího vybavení. Tolik výbavy ale logicky spotřebuje i hodně místa, a tak je model Vision:M o něco širší a nemá tak velkou výdrž (11:20 hodin) jako ty nejlepší přehrávače v této třídě. Proto jsme mu udělili méně bodů za mobilitu.
Philips GoGear HDD6320 (13. místo, 10 000 Kč, 30 GB): Přehrávač GoGear je o něco mobilnější než Zen Vision:M od firmy Creative, to však není hlavní důvod, proč vám ho zde představujeme. Přehrávač Philips je totiž podle nás prostě nejhezčí a navíc s gigantickou pamětí. Je zahalen do luxusní černé, s odsazenou zadní částí z hliníku působí štíhleji než ve skutečnosti. Ovládací prvky jsou vidět jedině při zapnutém osvětlení pozadí. Cenou za krásu je však velmi nezvyklé ovládání. Při plné hlasitosti už navíc přehrávač nezní dobře, a na posledních čtyřech stupních dokonce slyšitelně zkresluje. Přímo vzorová je ale výdrž baterií: 19 hodin.
SROVNÁNÍ TŘÍ TŘÍD PŘEHRÁVAČŮ
Do 1 GB
* Malé, lehké MP3 přehrávače s flash pamětí a víceméně základními funkcemi.
* Z těchto přehrávačů se stále častěji stávají věci běžné potřeby.
Cena vč. DPH: 1000 až 5500 Kč
2 až 8 GB
* Malé přehrávače, některé s bohatou výbavou (flash paměť nebo MiniHD).
* Výrazně rostoucí segment trhu.
Cena vč. DPH: 2300 až 8000 Kč
Přes 20 GB
* Velké přehrávače s pevným diskem, některé i dost těžké, vybavené velkým počtem funkcí.
* S napětím se čeká na nové modely a technologie.
Cena vč. DPH: 5500 až 12500 Kč
SHRNUTÍ TESTU
Mnozí kandidáti v našem testu toho umí docela hodně, žádný ale zkrátka neumí všechno. Přehrávač našich snů by vypadal asi takhle: zvuk jako přehrávač Trekstor iBeat organix, výdrž baterie jako u přehrávače Sony NW-E407 (54:10 hodin), výbava jako u přehrávače Creative Zen Vision:M, solidní ergonomie, jakou se může pochlubit Samsung YP-T8Z, a to všechno v krabičce od iPodu nano. Možná se ho dočkáme v podobě přehrávače Zune od Microsoftu. Do té doby se musíme spokojit s experty na jednotlivé disciplíny.
Výrazně lepší zvuk s novými sluchátky
Pecky do uší, které výrobci dodávají ke svým přehrávačům, nejsou většinou nic moc. Je jasné, že přehrávaný zvuk je kvůli nim horší, než by mohl být. Chip proto doporučuje pořídit si kvalitní sluchátka, která z přehrávače dostanou víc. Naším tipem jsou sluchátka EP 630 od firmy Creative. Přijdou vás jen na 750 Kč vč. DPH a v našem posledním testu skončila na druhém místě těsně za sluchátky E4c od firmy Shure, která ovšem stojí 300 eur. Za sluchátka můžete ale klidně utratit i víc, například profesionální modely od firem Etymotic nebo Shure se pohybují v cenovém pásmu od 100 do 600 eur. Mezi kvalitou zvuku a cenou však bohužel nepanuje zrovna přímá úměra.
Mobilní telefony, které umějí přehrávat MP3
Potřebuje člověk ještě vůbec MP3 přehrávač? Vždyť přehrávání MP3 zvládají už prakticky všechny mobilní telefony nové generace. Sony Ericsson přišel dokonce s řadou nazvanou „Walkman“. Redakce Chipu uspořádala test nejlepších mobilních telefonů s MP3 přehrávačem. Výsledek ukazuje, že telefony už MP3 přehrávače téměř dohánějí, což platí především pro vítěze testu. Nokia N91 by v našem žebříčku MP3 přehrávačů skončila na 12. místě, dokonce před iPodem nano od firmy Apple. Zvuk, uspořádání nabídky a výbava jsou stejně dobré jako u MP3 přehrávače, jenom výdrž baterie je s 9 hodinami ještě stále velmi krátká. Mimochodem, pak už si ani nezavoláte.
Pohled do budoucnosti MP3 přehrávačů
Apple má dominantní postavení. Většina výrobců se snaží udržet ve hře napodobováním designu a způsobu ovládání, se kterým původně přišla firma Apple. Vedoucí postavení iPodu na trhu je ale momentálně ohroženo hned ze dvou stran - Microsoft stojí na startovní čáře se svým přehrávačem Zune a firma SanDisk se rozhodla přitvrdit na trhu s paměťovými kartami.
Microsoft útočí. Pokud se naplní představy Microsoftu, měl by přehrávač Zune nahradit iPod coby nejprodávanější MP3 přehrávač na světě. Na trh bude uvedena nejprve jeho 30GB verze s větším displejem, než má iPod, vybavená také bezdrátovým síťovým připojením. Uživatelé přehrávače Zune by tak měli být schopni vzájemně komunikovat a vyměňovat si hudební a obrazové soubory. Microsoft sice slibuje kompatibilitu s iTunes, ale podle všeho bude fungovat jenom nechráněný obsah jako podcasty. Stejně jako platforma iTunes od firmy Apple i Zune Marketplace bude nabízet pouze hudbu a video chráněné digitálními právy DRM, které si bude moci uživatel přehrát jenom na vlastním přehrávači.
SanDisk expanduje. Specialista na paměťové karty uskutečnil strategicky výhodné fúze s několika dalšími výrobci, např. s firmou M-Systems, a získal tak přístup k novým paměťovým médiím. Už brzy tak bude moci nabízet bezkonkurenčně nejlevnější MP3 přehrávače vybavené paměťovými kartami s kapacitou od 8 GB.
Apple na nic nečeká. Jednička na trhu pracuje na bezdotykovém ovládání. Nová technologie by měla být schopna rozeznat prst už před displejem a ovládat tak nové modely iPodů (viz obrázek vlevo). Displej by měl být navíc výrazně větší.
SOUHRNNÝ PŘEHLED: MP3 přehrávače
NEŽ VYRAZÍTE DO OBCHODU
* Paměťová karta, nebo pevný disk
Pro sportovce se víc hodí menší a levnější přehrávače s paměťovou kartou. Jsou odolnější vůči nárazům a otřesům. Pokud si však chcete vytvořit rozsáhlou hudební sbírku, budete potřebovat přehrávač s pevným diskem.
* Formát souborů
Většina přehrávačů si poradí nejen s MP3, ale také s WMA a WAV.
Ostatní formáty jsou podporovány spíš výjimečně.
* Rychlé rozhraní
Dnes už musí být každý MP3 přehrávač vybaven rychlým rozhraním USB 2.0 nebo Firewire.
* Sluchátka
Právě sluchátka bývají nejčastější slabinou přehrávačů. Pokud vám tedy jde o kvalitu zvuku, měli byste rovnou počítat i s investicí do lepších sluchátek.
* Zvuk
Ověřte si, zda má MP3 přehrávač nastavitelný ekvalizér, abyste si mohli upravovat výšky a hloubky podle svého a vyvažovat tak drobné nedostatky v reprodukci zvuku.
Poptávka je po lehkých vytrvalcích
* Čím větší baterie, tím déle vydrží MP3 přehrávač hrát, ale tím je také bohužel těžší. Na grafu vidíte, jak dopadli vítězové testu a cenové tipy ve svých třídách. Nejlépe si v případě mobility vedou přehrávače v zelené části grafu.
Jak jsme testovali
* Hlavním úkolem MP3 přehrávače je přehrávat hudbu, a to na cestách. Proto jsme zvláštní důraz kladli na zvuk a mobilitu. Obě kritéria pak představovala 50 % z celkového hodnocení. K měření kvality zvuku jsme použili profesionální vybavení v hodnotě 20 000 eur. Výsledky pak ještě doplňují subjektivní dojmy z poslechu. Kritérium mobility se počítá z doby výdrže baterií a velikosti a hmotnosti přehrávače. Dále jsme hodnotili výbavu (funkce), ergonomii (uspořádání nabídky a ovládání) a dokumentaci, pokud možno v podobě uživatelské příručky.
TESTOVANÉ PŘEHRÁVAČE
Třída do 1 GB
1 Samsung YP-T8
Přehrávač YP-T8 Z vyniká bohatou výbavou, skvělým ovládáním a bezvadným zpracováním.
Jen cena se nám zdá příliš vysoká.
Cena vč. DPH: 4300 Kč
10 SanDisk Sansa c140
Za 1900 Kč vč. DPH získáte přehrávač, který se dá jednoduše ovládat, vydrží hrát dlouho, zní docela dobře, ale bohužel je trochu větší.
Cena vč. DPH: 1900 Kč
Třída od 2 do 8 GB
1 Cowon iAudio6
Skvělá kvalita zvuku, bohatá výbava a jednoduché ovládání.
Výdrž baterií sedmnáct a půl hodiny je vynikající.
Cena vč. DPH: 7800 Kč
8 Archos Gmini XS 100
Zvuk přehrávače XS 100 je velmi dobrý, ovládání je jednoduché.
Bez barevného displeje mu však na lepší umístění chybějí body.
Cena vč. DPH: 3100 Kč
Třída od 20 GB
1 Cowon iAudio X5L
Velmi dlouhá výdrž baterií kompenzuje nižší počet bodů za spíš průměrnou kvalitu zvuku. Výbava a ergonomie jsou v pořádku.
Cena vč. DPH: 12500 Kč
5 Archos Gmini XS 202 20 GB
paměti je poměrně málo. S malými rozměry a solidní výdrží baterií si však tento produkt své místo zaslouží.
Cena vč. DPH: 5500 Kč
Graf
25%kvalita signálu
25% mobilita
5% dokumentace/ servis
výbava 20%
25% ergonomie
- Hardware - MP3 jak se patří (568.82 kB) - Staženo 1244x