Přejít k hlavnímu obsahu

Krátkodobé testy - hardware

Agen Silence

PC s rouškou ticha

S neustále rostoucím výkonem počítačů se zvyšuje i jejich spotřeba a nepříjemná hlučnost. Jedna z mála firem, které se u nás zabývají výrobou tichých PC, nám svůj výrobek poslala k vyzkoušení.
Ztišování počítačů je jednou z odnoží PC tuningu a existuje řada zajímavých komponent, pomocí nichž lze počítače „zklidnit“. Tentokrát však nebude řeč ani o vodním chlazení, ani o supervelkých větrácích. Pokud volíte správné komponenty, dokážete stvořit tichý PC i s relativně nízkými náklady.
Základem každého tichého počítače je vhodná skříň s dostatečnou robustností eliminující vibrace, dostatečným objemem a ventilačními otvory. K ní je pak třeba zvolit tichý zdroj, dobrý a tichý chladič procesoru, pokud možno pasivní grafickou kartu a základní desku s pasivním chlazením čipsetu. Pro lepší výsledek je vhodné použít i rámeček omezující vibrace pevného disku a optické mechaniky. Vše musí být samozřejmě dobře připevněno. Až do této míry se jedná v podstatě o standardní techniky cenově nenáročného ztišení PC; pro další ztišení je již potřeba volit jinou cestu. Společnost Agen zvolila způsob, kterým se před časem ubíraly například tiché sestavy Mironetu, a to využití tišicí izolační látky připevněné ke skříni počítače. V tomto případě je vycpávka nazvána „Agen Silencer“ a je podle informací výrobce vyrobena z chlorovaného polyetylenu s minerálním plnivem a s dalšími aditivy. Jde v podstatě o několik milimetrů tlustou hmotu, která je nalepena po celé vnitřní ploše skříně a kterou lze od Agenu zakoupit i samostatně, na míru stávajícího počítače. Předem však upozorňujeme, že tato hmota je platná pouze v případě, že stávající počítač má základní dispozice pro tichý chod, tedy dobrý chladič CPU, tichý zdroj, pasivní grafiku i čipset. V případě, že se počítač nebude nacházet v prašném prostředí a jeho výfukové otvory budou pravidelně kontrolovány, asi nelze mít k využití podobné tlumicí hmoty výhrady. Pokud se však již nyní váš PC dusí prachovými chuchvalci, raději o jejím využití neuvažujte. V tom případě by mohlo dojít k úplnému porušení cirkulace vzduchu a k následnému přehřátí komponent, které může vést k jejich zničení, v extrémním případě i k požáru.
Dodaná sestava byla správně vyvážená. Je vidět, že existují i finančně dostupné skříně s dobrým potenciálem, zvláště pokud je v nich rozumný procesor osazený výborným chladičem. Zde to byl Arctic Freezer 7 Pro, ideální chladič s ohledem na výborný poměr mezi chladicím výkonem, minimální hlučností a cenou. Výborným řešením vysokého grafického výkonu a ticha jsou i pasivní verze karet nVidia GeForce 7600 GS, v tomto případě v podání Leadtek Winfast. Jako základ byla zvolena deska Asus P5B s heatpipeovým chlazením čipsetu a odhlučněný byl i pevný disk, umístěný do 5,25" pozice (antivibrační rámeček Nexus DiskTwin).
Výsledný dojem z tohoto počítače byl dobrý. Jeho chod byl neslyšný, teplotu grafické karty, CPU a pevného disku bylo možné sledovat na displeji předního panelu - pohybovala se do 35 °C. Ocenili jsme i pečlivě uklizené kabely v interiéru. Výsledný výkon odpovídá dané konfiguraci.
Michal Bareš

AGEN SILENCE
Tichý stolní počítač

Procesor Intel Core 2 Duo 6400 (2,13 GHz)
Operační paměť 1024 MB
Základní deska/čipová sada Asus P5B/Intel P965
Chladič CPU Arctic Freezer 7 Pro
Pevný disk WDC WD2500KS-00MJB0/250 GB
Grafická karta Leadtek Winfast PX7600GS
Výkon napájecího zdroje 350 W
Operační systém MS Windows XP Home
Výrobce/zapůjčil Agen Computer
Cena vč. DPH 26 820 Kč

Libra Innovation H 957 Game

Herní Libra

Toto číslo Chipu je plné nových procesorů a grafických karet, které mají jednu nevýhodu - většinou stojí hodně peněz. I když už jsou na trhu čtyřjádrové procesory a GeForce osmé generace, většina zájemců si na ně ještě chvíli počká a dá zatím přednost jen o pár měsíců starším, zato levnějším a dostupným komponentám.
Z nich je složen i herní počítač, který jsme k otestování dostali od společnosti Libra. Nejedná se o nijak přelomový stroj, je to spíše rozumně provedená variace na známé téma Intel Core 2 Duo E6400 a GeForce 7950 GT. Obě hlavní komponenty patří k nejlepším v poměru mezi cenou a výkonem a přitom si drží špičkový výkon. Ve skříni jsme našli standardní desku MSI P695 Neo s pasivním chlazením čipsetu a v ní byla osazena grafika z produkce firmy Club3D s aktivním chlazením. 2GB paměť je rozložena do čtyř 512MB modulů, takže případný upgrade paměti by bylo nutné provést od základů, jelikož žádné volné místo nezbývá. Použitý pevný disk vykazoval průměrnou rychlost 55 446 MB/s a přístupovou dobu 13,2 ms, což je na 7200otáčkový disk dobrý výkon. Zajímavostí je využití dvou optických mechanik, jedné „základní“ DVD-ROM a jedné multiformátové DVD vypalovačky. Toto řešení je příjemné pro kopírování disků i pro běžných chod, jelikož DVD-ROM mechanika disponuje pro čtení o něco lepšími parametry.
Kabely uvnitř skříně jsou pevně svázány a nepotulují se tam, kde nemají, je však nutné přiznat, že by to šlo udělat ještě o trochu lépe. Vnitřek počítače dává pocit, že výrobce se nijak nesnažil PC ztišit. Na CPU je klasický bundlovaný intelovský chladič, zdroj je naprosto běžný, grafika má aktivní chladič, který se asi časem začne ozývat. Pro připojení IDE jednotek byly použity ploché kabely.
Jde o příjemně vyrovnanou herní sestavu, která si na nic nehraje. Podává odpovídající výkon, a to jak z hlediska CPU, tak grafiky, a minimálně pár let vystačí na všechny moderní hry (i když po uvedení DirectX 10 v OS Vista se můžeme dočkat řady překvapení).
Michal Bareš

LIBRA INNOVATION H 957 GAME
Herní počítač

Procesor Intel Core 2 E6400
Operační paměť [MB]/typ 2 GB/DDRII-667
Základní deska/čipová sada MSI P965 Neo/Intel P965
Pevný disk/kapacita Western Digital Caviar SE 16 WD3200KS/320 GB
Optická mechanika (DVD-RW dvouvrstvá) LG HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10N/Sony DVD-ROM
Grafická karta Club3D nVidia Geforce 7950GT
Výkon napájecího zdroje 350 W
Operační systém Windows XP Home CZ
Spotřeba (klidový stav, vytížení) [W] 117/182
Výrobce/zapůjčil IT Planet
Cena vč. DPH 39 970 Kč

Canon Digital Ixus 900 Ti

Titanové dělo

Canon Digital Ixus 900 Ti je jedním z mála stylových kompaktů, které se v interaktivnosti ovládání dokáží vyrovnat nejzábavnějším mobilům. Pestrou škálou možností nastavení, prezentace a tisku fotek, spoustou dalších vychytávek a v neposlední řadě také samotnou kvalitou pořízených snímků kombinuje schopnosti profesionálních přístrojů a lepších telefonů.
Na začátek si ho pojďme trochu „zaškatulkovat“, abychom věděli, s kým vlastně máme tu čest. Ixus 900 Ti je vrchol modelové řady Canonu Digital Ixus, což je řada stylových kompaktních přístrojů pro pestrou škálu upotřebení. Je vyzbrojen čipem o rozlišení 10 Mpx generace Digic III (což je, mimochodem, o stupínek lepší čip, než jaký bývá používán u poloprofesionálních zrcadlovek), objektivem umožňujícím třínásobné optické přiblížení (37 - 111mm ekv. 35 mm) a 2,5" kvalitním displejem, a to při zachování optického hledáčku.
To vše je pak zabaleno do ladných křivek titanového pouzdra. Ergonomie jde opět ruku v ruce s aktuálním trendem, tudíž veškeré ovládací prvky jsou směrovány na pravý ukazováček a palec. Zapínání přístroje je řešeno samostatným tlačítkem vpuštěným do těla, hned vedle spouště. Kolem ní je klasicky řešeno zoomování přes kruhový ovladač. Palec pak ovládá pětistupňový přepínač s volbami prohlížení fotek, plně automatického či manuálního režimu, případně přednastavené scény či záznamu videa. Až sem se stále pohybuje v klasických vodách, ovšem hned další tlačítko, křížové, s sebou nese první interaktivní lahůdku - kruhový (ve skutečnosti křížový) dotykový ovladač, který při výběru užšího nastavení reaguje pohybem menu.
Při vytváření snímků je k dispozici opět mnoho standardních nastavení, ať už jde o volbu funkce režimu blesku, vyvážení bílé, korekce expozice, citlivosti atd. Ovšem i zde se dají nalézt užitečné, nebo minimálně zajímavé volby. Tak třeba zpožděná závěrka není zrovna technologickým výkřikem, ovšem možnost uživatelského nastavení v krocích 1 - 10, 15, 20 a 30 s/1 - 10 snímků, to už zní hodně zajímavě. Hodně často přijde vhod také vysoká citlivost ISO 1600, podpořená redukcí šumu přímo v čipu, díky které budete schopni fotit i v případech, kdy už sami sotva vidíte. Skvělým pomocníkem je opět pestrá škála nastavení barev, tři druhy měření expozice, možnost volby jedné fotky či dávky, případně jednoduché vyfocení složeného panorámatu či tzv. wide snímku, který je jednoduše oříznut o přebytečný prostor shora a zespod. Luxusní funkcí je rozeznání focení portrétu, kde Ixus vybere nejlepší z devíti možných bodů pro zaostření.
Své skutečné přednosti a možnosti Ixus odhaluje až při práci s hotovými snímky. V první řadě se svými úlovky můžete pochlubit přímo na displeji, kde si nastavíte vzhled přechodů. Prezentovat můžete nejen veškeré fotografie, ale kupříkladu jen určité tematické složky, do kterých jednotlivé fotky jednoduše přiřadíte. Tím ale možnosti zdaleka nekončí. K jednotlivým fotkám si můžete nahrát zvukový komentář. V případě dokumentace jde o velmi silný nástroj, který následně usnadní třídění a archivaci fotek.
Popsat všechny funkce však nemá smysl, nehledě na to, že bychom k tomu potřebovali čtvrt časopisu. Canon Digital Ixus je nejen skvělá „hračka“, ale především kvalitní kompakt, spojující zajímavé technologie, líbivý design a pořádný kus interaktivity. To se však také odráží v jeho ceně, která možná řadu zájemců odradí.
Radoslav Holan

CANON DIGITAL IXUS 900 TI
Digitální kompakt

Rozlišení snímače 10 milionů efektivních pixelů
Maximální rozlišení snímků 3648 x 2736 bodů
Formát záznamu JPEG (Exif 2.2/DPOF 1.1), AVI, wave (monofonní)
Závěrka 15 - 1/2000 s
Citlivost automaticky ISO Auto, vysoké ISO, automaticky, 80, 100, 200, 400, 800, 1600
Objektiv 7,7 - 23,1mm (ekv. 37 - 111mm na 35mm fotoaparátu)
LCD hledáček 2,5" P-Si TFT (jas v 15 úrovních)
Zábleskové zařízení interní blesk (dosah 5,1 m)
Záznamové médium SD, SDHC, MMC
Napájení dobíjecí Li-Ion NB-5L (cca 230 snímků)
Příslušenství řemínek, nabíječka
Rozměry 91,2 x 59,6 x 28,2 mm
Hmotnost 165 g
Výrobce/poskytl Canon/Canon CZ
Cena včetně DPH 14 499 Kč

Dvakrát duální výstup

ASRock ConRoe945G-DVI a ALiveNF4G-DVI

V minulém čísle jsme přinesli test základních desek pro nové procesory AMD a Intelu. Jednalo se vesměs o dobře vybavené a dražší motherboardy. Dnes vám představíme dvojici desek střední kategorie, jejichž výbava sice nezahrnuje integrované Wi-Fi ani nejmodernější čipset, ale s ohledem na cenu se jedná o zajímavé desky.
Obě desky jsou vhodné pro levnější domácí PC. Mají formát Micro ATX, omezený počet slotů pro přídavné karty, základní možnosti overclockingu a integrovanou grafiku. Kromě D-Sub konektoru mají i DVI-D, takže je lze použít pro základní práci s dvěma monitory.
Intelovská deska ASRock ConRoe945G-DVI je založena na starším čipsetu 945G a nelze od ní očekávat rekordní výkon. V porovnání s novějšími čipsety 965 či 975 zaostává ale jen nepatrně, na domácím počítači rozdíl nepoznáte. Podporuje procesory s paticí LGA 775. Maximální kapacita jsou 4 GB paměti DDRII-667 ve čtyřech slotech. Čipset je chlazen pasivně, instalaci chladiče je třeba s ohledem na omezený formát Micro ATX provádět opatrně. Vzadu najdeme čtyři porty USB 2.0 (bohužel není přiložen panel s dalšími USB výstupy), 2x PS/2, paralelní port, D-Sub a zástrčku gigabitového Ethernetu (Realtek RTL8111B). Jsou zde i konektory pro zvuk HDA 7.1 (Realtek ALC888). Pro připojení interních mechanik slouží jeden konektor ATA, 4x SATA a floppy.
Druhá deska ALiveNF4G-DVI je určena pro patici AM2, sloužící procesorům Athlon 64FX, 64X2, 64 a Sempron. Na desce je použit čipset v kombinaci nVidia nForce 410 a GeForce 6100, podporující paměti DDRII-800/677/533. V tomto případě však lze do čtyř slotů vložit až 8 GB paměti. Integrovaná grafika je v podání čipu NV44, tentokrát je DVI-D výstup hned vedle D-Subu na základní desce, takže i tato deska podporuje duální zobrazení. Kromě toho zde najdeme 2x PS/2, paralelní port, opět gigabitový Ethernet a 7kanálové HDA audio. Přímo na desce jsou pouze dva USB konektory, další dva spolu se sériovým portem najdeme na přídavném panelu. Interní disky lze připojit přes dva ATA, pouze dva SATA II a jeden floppy konektor. Majitel si bude muset vystačit s jedním PCI Express x16, jedním PCI Express x1 a dvěma PCI sloty. Výhodou je i možnost připojení SPDIF audia k HDMI VGA kartě.
Obě desky představují zajímavou variantu pro domácí multimediální PC (ne herní, ani tuningové). Jejich silnou stránkou je duální zobrazení pomocí DVI-D a D-Sub, pasivní chlazení a nízká cena. Pro domácí kutily a overclockery však určeny nejsou.
Michal Bareš

ASROCK CONROE945G-DVI
Základní deska pro procesory Intel

Patice LGA 775
Použitelné procesory Intel Core 2 Duo,
Core Duo, Pentium D, Pentium 4, Celeron D
Formát Micro ATX (24,4 x 24,4 cm)
Čipset Intel 945G
Max. kapacita RAM 4 GB DDRII
FSB 1066 MHz
Výstupy 2x PS/2, 1x paralelní, 4x USB,
DVI-D, D-Sub, 7.1 audio
Sloty 1x PEG x16, 1x PCIe x1, 2x PCI
IDE/SATA 1/4
Výrobce/zapůjčil ASRock
Cena vč. DPH 2 000 Kč

ASROCK ALIVENF4G-DVI
Základní deska pro procesory AMD Patice AM2

Použitelné procesory Athlon 64FX, 64X2, 64, Sempron
Formát Micro ATX (24,4 x 24,4 cm)
Čipset nVidia nForce 410 + GeForce 6100
Max. kapacita RAM 8 GB DDRII
FSB 1066 MHz
Výstupy 2x PS/2, 1x paralelní, 4x USB, DVI-D, D-Sub, 7.1 audio
Sloty 1x PEG x16, 1x PCIe x1, 2x PCI IDE/SATA 2/2
Výrobce/zapůjčil ASRock
Cena vč. DPH 1 800 Kč

Logitech Wireless DJ Music System

MP3 z hi-fi a na dálku

Snad každý má v počítači uloženy gigabajty digitálně komprimované hudby. Se zlepšující se dostupností internetového připojení a se vzrůstající demencí tuzemských stanic pak spousta lidí začala poslouchat internetové rádio. Problémem je však to, že domácí poslouchání digitálního hudebního obsahu je pevně svázáno s hlučícím počítačem a jeho leckdy nekvalitními reproduktory. Díky bezdrátovému systému Logitech už tomu tak ale být nemusí.
Wireless DJ Music System je již druhou generací zařízení pro bezdrátový přenos hudby z PC do zesilovače domácí hudební soupravy, která může být umístěna v jiné místnosti než PC, a to i ve vzdálenosti až desítek metrů. Už první generace tohoto zařízení byla přelomová, nová verze je pak vskutku „návyková“.
Na první pohled viditelnou inovací je přítomnost dálkového ovladače s velkým displejem a bohatou škálou funkcí. Již první generace měla malý dálkový ovladač, ten však dovoloval pouze regulaci hlasitosti, spouštění a vypínání a přesun o skladbu dopředu či dozadu.
Na vzdáleném počítači pak musel být spuštěn playlist s pevně daným pořadím skladeb, takže pokud jste chtěli v ložnici přehrávat něco jiného, než jste předem nastavili na PC, museli jste dojít do pracovny a seznam skladeb změnit. Nyní můžete z pohodlí postele poslouchat nejen jakoukoliv MP3, WMA nebo AAC skladbu z pevného disku PC, ale i jakékoliv z oblíbených internetových rádií.
Jde to snadno, na ovladači je totiž displej se známým ovládacím menu (v angličtině), kde vybíráte podle autorů, alb, žánrů, skladeb a playlistů, tedy stejným způsobem jako například v případě Jukeboxů Creative či iPodů. Během instalace (nebo kdykoliv jindy) provedete aktualizaci hudební knihovny aplikace StreamPoint, do níž se zapíše nejen seznam skladeb umístěných ve windowsovské složce „My Music“, ale i v jakémkoliv dalším uživatelem určeném adresáři (tedy například C:mp3). Není třeba připomínat, že je nutné mít všechny skladby řádně „otagované“, jinak se v nich ztratíte. Poté už jen vybíráte a posloucháte, na počítači nemusí být spuštěn žádný přehrávač, jen na stavové liště musí svítit ikona programu StreamPoint. Výhodou je i to, že na počítači si můžete pouštět bez omezení jakoukoliv hudbu či film a v jiném pokoji bude hrát to, co tam někdo jiný bude chtít poslouchat. Jediný problém je v případě internetového rádia, jehož stanice musí být vloženy do knihovny ve Windows Media Playeru 9 (podporovány jsou ještě iTunes 6.0.2+ a MusicMatch Jukebox 9.0 a vyšší). To je sice trochu kostrbaté, ale dá se to zvládnout. Samotný systém se skládá z vysílače připojeného k PC pomocí USB a přijímače, který se připojuje k zesilovači prostřednictvím RCA konektorů (cinch). Adaptérem napájený přijímač slouží i jako dobíjecí kolébka pro dálkový ovladač. Ten má kromě displeje ještě pohodlné otáčecí kolečko a řadu velkých podsvícených tlačítek (podsvícení displeje i tlačítek lze nastavit). Instalace je záležitostí okamžiku, stačí spustit přidaný CD, chvilku klikat na tlačítko „Další“, včas připojit USB vysílač, počkat na potvrzení komunikace mezi vysílačem a přijímačem a nastavit adresáře, v nichž máte uloženu hudbu.
Komunikace probíhá na frekvenci 2,4 GHz a výrobce doporučuje, aby vysílač ani přijímač nebyly umístěny blíže než dva metry k domácímu Wi-Fi routeru. Kvalita reprodukce je vynikající, rozhodně řádově lepší, než s jakou se setkáváme u bezdrátových sluchátek. Ani při přehrávání na velmi slušně komponentové sestavě nebudete slyšet degradace způsobené přenosem. Interference rovněž nejsou znatelné, panelové zdi nekladou systému žádné překážky. K jednomu vysílači lze připojit až čtyři přijímače, ale v tomto případě budou všechny přehrávat stejný obsah.
Výrobci se nepodařilo obejít problém způsobený zčásti samotným systémem Windows. Při aktivaci Bluetooth adaptéru na notebooku (nebo na PC) dojde k přerušení hudby a jejímu přenosu zpět na počítač. Zde je třeba manuálně nastavit zvukové zařízení v ovládacích panelech (Zvuky a zvuková nastavení/Hlas) zpět na Logitech USB Music Transmitter.
Osobně jsme sice systém ve spojení s iTunes nezkoušeli, víme však o problému, s nímž se potýkali uživatelé iTunes verze 7, kde docházelo k občasnému svévolnému přepnutí zpět na reproduktory PC. Podle Logitechu by měl být v době, kdy vyjde tato recenze, již k dispozici update aplikace StreamPoint, který by toto měl vyřešit.
Problémem může být i rychlost disku PC, ale hlavně notebooku. Pracujete-li na něm s více programy, pouštíte-li jinou hudbu nebo přesouváteli větší soubory, může přenášená hudba „škubat“. To však nelze vyčítat systému Wireless DJ, ale potenciálním úzkým hrdlům PC. Drobná výtka směřuje i k rychlosti, jakou se ovladač budí ze spánkového režimu - trvá mu to pár sekund. Inu, po probuzení není nikdo z nás nejrychlejší.
Logitech Wireless DJ je výborný nápad, který překonal většinu omezení první verze. Pro nadšence s domácím hudebním serverem je téměř nutností. Nabízí nejpohodlnější způsob ovládání digitální audiotéky a kvalitní přenos hudby z počítače do míst, kde nechcete poslouchat hučení počítače. Nápad i provedení si i přes drobné mušky zaslouží ocenění Chip tip.
Michal Bareš

LOGITECH WIRELESS DJ MUSIC SYSTEM
Systém bezdrátového přenosu hudby

Připojení bezdrátové, 2,4 GHz
Konektory USB, RCA
Výrobce/zapůjčil Logitech
Cena vč. DPH 6190 Kč
KLADY A ZÁPORY
+ kvalita reprodukce
+ intuitivní dálkové ovládání s displejem
- pomalejší probuzení ovladače
- problémy při aktivovaném Bluetooth adaptéru na PC či notebooku
- problémy s iTunes 7

Dokumenty ke stažení