Paparazzi s mobilem
10 tipů pro nejlepší fotky z mobilu
Už nikdy ""Bohužel se nepovedly""! Díky našim tipům dostanete ze snímků z mobilního telefonu to nejlepší. A skvělé momentky pořídíte v každé situaci."
Text: René Gelin
Na "cvakání" jednoduchých momentek se hodí skoro každý mobil s integrovaným foťáčkem, dnes také nazývaný fotomobil. A novější modely už dokonce svedou i opravdu dobré fotografie - za předpokladu, že se řídíte desaterem nejdůležitějších tipů pro tento způsob focení. Přinášíme vám v nich vše podstatné pro snímání i dodatečné zpracování obrázků.
1 Bez obrazového šumu
Čím temnější je fotografovaná scéna, tím silnější je na snímku tzv. jasový a barevný šum. Výsledek pak působí dojmem zrnění obrazu při nesprávně vyladěném televizním kanálu - zejména v jednobarevných plochách. Důvodem je maličký objektiv aparátů v mobilních telefonech, a tedy jeho nízká světelnost.
Není-li při fotografování dostatek světla, například v uzavřených místnostech, při soumraku či za nepříznivého počasí, musel by aparát za normálních okolností použít delší expoziční dobu. To by ovšem - zejména při typických momentních záběrech mobilem "z ruky" - mělo nevyhnutelně za následek roztřesení obrazu. Proto si fotoaparáty v mobilech vypomáhají malým trikem: zvýšením citlivosti obrazového senzoru CCD (Charged Coupled Device), tedy čipu, který zaznamenává informace o dopadajícím světle. Pak sice obraz není roztřesený, ovšem za cenu vzniku obrazového šumu. Dokud si takové snímky prohlížíte jen na displeji mobilu, nejspíš si ničeho ani nevšimnete. Stinné stránky této techniky se však projeví nejpozději na obrazovce PC...
Kdo však toto riziko zná, může proti šumu něco udělat už při vlastním fotografování. Základní pravidlo zní: Čím více světla, tím méně šumu. Je-li tedy váš mobil vybaven příslušným svítidlem nebo bleskem, při záběrech za horšího osvětlení byste jej měli bezpodmínečně použít. Některé přístroje nabízejí také režim pro přítmí, ale žádné zázraky od něj nečekejte.
Elegantní alternativou jsou fotky černobílé, neboť na nich je šum téměř nerozeznatelný. Samozřejmě, pro záběry z pestré dětské party se to nehodí, ale interiéry nebo romantický portrét dopadnou v monochromním pojetí často i lépe než na obrázku barevném. A nezapomeňte také, že "zašuměné" fotografie lze ještě dodatečně vylepšit na počítači. O tom, jak na to, se dočtete v rámečku na straně 119.
2 Práce se světlem
Kde je světlo, tam vznikají také stíny. Při fotografování tak může vadit nejen málo, ale také příliš mnoho slunce.
Focení za slunce: Dostatek světla je samozřejmě žádoucí. Avšak příliš silný sluneční svit může zejména v letním období vést ke vzniku rušivých odlesků a šmouh v obrazu. Přichází-li světlo ze strany, měli byste optiku přístroje zastínit (například rukou nebo čepicí), aby na ni nedopadaly ostré sluneční paprsky. Nejlepší však je postavit se tak, abyste při expozici měli slunce v zádech. A vyvarujte se záběrů v protisvětle, při nichž váš objekt stojí přímo před sluncem.
Focení při špatném počasí nebo za soumraku: Pozor při špatných světelných poměrech, kdy se automatika fotoaparátu snaží prodloužit expoziční dobu. V takových případech proto přístroj co nejlépe zafixujte (podepřete), abyste pokud možno zabránili roztřesení obrazu.
Focení za tmy: Tady potřebujete fotomobil vybavený integrovaným svítidlem, tzv. přisvětlovací diodou, nebo bleskem. Svítidlo má přitom oproti blesku jednu výhodu - zornice fotografovaných osob mají při osvětlení tímto zdrojem dostatek času, aby se intenzitě světla přizpůsobily, takže téměř odpadá obávaný efekt červených očí. Je však důležité, aby vzdálenost aparátu od fotografovaného objektu nebyla větší než asi jeden metr.
3 Více paměti pro starší přístroje
Současné fotomobily už jsou vybaveny dostatečnou kapacitou paměti a většinou je lze také osadit externími paměťovými médii. U starších modelů je však v tomto směru nutno počítat s problémy. Jakmile začnete fotografovat či filmovat trochu "velkoryse", paměť se rychle zaplní. Ale paměťovým místem se také dá šetřit.
Snížení kvality obrázků: Všechny aparáty v mobilech ukládají fotografie ve formátu JPEG. Podle zvoleného kompresního poměru tak dochází k menší či větší újmě na obrazové kvalitě. Při snímcích krajiny či jiných na detaily nenáročných motivů přitom můžete volit vyšší stupeň komprese, aniž by se tím obrázky viditelně zhoršily. Máte-li tedy v úmyslu fotit převážně přírodní scenerie, přestavte předem obrazovou kvalitu z "vysoké" na "normální".
Menší rozměry snímků: U všech fotomobilů lze zmenšit velikost fotky a nějaké to místo v paměti tím ušetřit. Pamatujte však, že maličké obrázky o 160 x 120 pixelech se hodí jen pro prohlížení na miniaturním displeji mobilního telefonu - vlastního nebo i cizího, pokud je do něj pošlete prostřednictvím MMS. Rozměr 640 x 480 obrazových bodů je ideální, pokud chcete fotografii použít na webu, například na vlastní webové stránce, nebo ji poslat e-mailem přátelům či známým. Předpokládáteli však vytištění fotografií nebo jejich zpracování ve fotolabu, připadá v úvahu výhradně nejvyšší rozlišení.
Úspora místa použitím efektů: O tom, že mnoho motivů někdy vyjde lépe v jednobarevném podání, jsme se už zmínili. Volba monochromního režimu však také může pomoci uspořit paměťové místo: nastavením digitálního efektu "sépie" nebo "černobíle" lze uspořit v průměru přes 100 KB na jednu fotku.
Využití paměti telefonu: Je-li ve vašem mobilu slot pro externí paměťovou kartu (například Memory Stick, MMC nebo Mini SD), bývá jako paměťové místo většinou nastaven standardně. Je-li karta plná, lze v nastaveních jako nový paměťový prostor zadat vnitřní paměť. To může podle vybavení telefonu přinést navíc až 64 MB.
4 Zdokonalení fotek přímo v přístroji
"Nacvakat" spoustu obrázků je jedna věc, ihned je vylepšit nebo opatřit nějakými efekty věc jiná. Potřebné funkce najdete u většiny nových fotomobilů v menu. Může to být například mod "makro" nebo různé barevné režimy, jako je "černobílý", "sépie", "negativ" či "solarizace".
U některých modelů je dokonce možno uskutečnit manuální "vyrovnání bílé", což je velká přednost oproti automatice ve standardních přístrojích. Vyrovnáním bílé se rozumí přizpůsobení barevné teploty snímku momentálním světelným poměrům - snímky pak vycházejí ve věrnějších barvách, a tedy realističtěji.
Při manuálním vyrovnání bílé můžete volit různé programy přizpůsobené různým typům osvětlení, zejména pro umělé nebo denní světlo. Jednotlivá nastavení si vyzkoušejte - poznáte tak jejich rozdílné vlivy na výsledný obraz a pak už je budete při focení běžně používat.
5 Použití blesku a zoomu
Digitální zoom, přisvětlovací dioda nebo noční režim jsou pomůcky, které byste měli používat jen velmi zřídka - nebo raději vůbec. Vysvětlíme vám, proč.
Raději bez digitálního zoomu! Existují už sice i mobily s optickým zoomem, ale většina přístrojů se omezuje na jeho digitální variantu. Při ní se v objektivu optické členy nijak nepřesunují a elektronika aparátu prostě jenom "nafoukne" výřez obrazu. Výsledkem je pak pochopitelně horší obrazová kvalita. Proto raději fotografujte bez digitálního zoomu a až později, při zpracování obrázku na počítači, vyberte z fotky vhodný výřez.
Zoomujte jen při slunečním světle! Při slabém osvětlení se vystříhejte i použití zoomu optického. Větší ohnisková vzdálenost ve spojení se špatnými světelnými poměry převede i sebemenší záchvěv ruky v roztřesený snímek.
Příliš slabé svítidlo: Přisvětlovací dioda nikdy nedokáže nahradit skutečný fotoblesk.
Pokud tedy chcete svým mobilem častěji pořizovat snímky za tmy, zjistěte si, zda pro váš model není k dispozici přídavný blesk, který na něj lze nasadit.
6 Správné zaostření
Pro volbu motivu platí u fotomobilů v zásadě stejná pravidla jako při fotografování obecně. Vzhledem k jejich jednodušší technice je zde však nutno dbát některých omezení.
Dostatečná vzdálenost: Aby vaše snímky nebyly rozostřené, je nutno dodržet patřičný odstup od motivu. Ovšem příliš vzdálit byste se od něj také neměli, jinak na obrázku skoro nic nerozeznáte - ideální jsou dva až čtyři metry. Držte se přitom zlatého pravidla, které říká, že motiv by měl zaplnit skoro celý displej.
Ruka v klidu: Většina fotomobilů reaguje poněkud lenivě. Po stisknutí spouště byste proto ještě jednu až dvě sekundy neměli aparátem pohnout. Nedejte se přitom zmýlit zvukem závěrky, u některých modelů slyšitelným. Teprve až se váš obrázek objeví na displeji, máte ho definitivně "v kufru".
Displej není měřítkem: Kvalitu fotografie byste neměli posuzovat podle jejího zobrazení na displeji mobilu, neboť tam se zpravidla jeví horší, než jaké dosahuje obraz ve skutečnosti. Tip: Nafoťte si pokud možno více snímků daného motivu z různých perspektiv a později vyberte ten nejlepší na počítači.
7 Pořízení vlastního portrétu
Fotomobilem se jeho uživatel velmi často pokouší vyfotit sám sebe - ať už kvůli vložení své podobizny do vlastní mobilové vizitky, nebo pro její zaslání přátelům. Často tak vznikají roztřesené obrázky s uříznutou hlavou a zkreslenou perspektivou - tyto chyby vám však pomohou odstranit dva malé triky.
Pomocné zrcátko: Povšimli jste si už někdy stříbrné plošky na zadní straně mnoha fotomobilů? Je to maličké zrcátko hned vedle objektivu, které vám při pořizování autoportrétu hodně pomůže. Prostě se do zrcátka dívejte - pokud se v něm zrcadlí váš obličej, je fotoaparát ve správné pozici. Pak už stačí jen zmáčknout spoušť.
Použití samospouště: Postavte fotomobil na nějakou pevnou podložku, nasměrujte jej do žádaného prostoru a pak v menu aparátu aktivujte samospoušť. Nyní máte - podle konkrétního modelu - deset, 20 nebo i 30 sekund času na to, abyste se přemístili na vhodné místo uvnitř zaměřené scény. Po této době se spoušť samočinně aktivuje. U některých mobilů si dokonce můžete délku prodlevy zvolit. Nezapomeňte ovšem, že samospoušť funguje vždy jen pro jeden snímek. Potom se přístroj vždy přepne do normálního režimu manuální spouště.
8 Sekvence snímků
Momentky rychle se pohybujících objektů jsou u fotomobilů vždy spíše otázkou štěstí. Než totiž přístroj zareaguje, bývá už často po všem. Stisknete spoušť třeba v okamžiku gólové střely, a v lepším případě budete mít na obrázku už jen jásajícího střelce.
Trikem, který i v podobně rychle se měnících situacích umožňuje pořízení kýženého záběru, je sekvenční (sériové) snímání, které některé fotomobily nabízejí. Zvláště šikovně to řeší Sony Ericsson, jehož fotomobil Cybershot K800i je vybaven funkcí Best Pic. Je-li aktivována, po jediném stisku spouště přístroj pořídí hned devět snímků rychle za sebou -z nich pak lze vybrat ten nejvhodnější.
9 Zobrazení podobizny volajícího
U moderních fotomobilů lze ke kontaktům v telefonním seznamu přiřadit fotografii. Kdykoli pak taková osoba zavolá, příslušný obrázek se objeví na displeji telefonu.
Přiřazení obrázku: Chcete-li k nějakému kontaktu přiřadit fotografii, nejprve všechny položky telefonního seznamu překopírujte ze SIM karty do vnitřní paměti přístroje a pak vyberte příslušný kontakt. Další postup je u všech telefonů podobný - například u modelů Nokia řady Series 60 volíte Volby /Přidat miniaturu. Napříště se bude daný kontakt zobrazovat s malou fotkou při okraji displeje.
ÚPRAVY OBRÁZKŮ NA POČÍTAČI
ODSTRANĚNÍ ŠUMU
Pryč s rušivým chvěním a blikáním v plochách na obrázku - to by se totiž po doostření projevilo ještě více. Poslouží k tomu nástroj Neat Image, jehož - pro naše účely postačující - demoverzi najdete na Chip DVD. Program spusťte a obrázek, který chcete upravit, zaveďte prostřednictvím Open Input Image. Aktivujte záložku Device Noise Profile a klikněte na AutoProfile. Na další záložce Noise Filter Settings můžete nastavení jemněji upřesnit.
Tip: Klikněte na Preview, načež ihned uvidíte vliv svých úprav na vzhled obrázku. Jste-li spokojeni, stačí už jen zvolit Output Image, kliknout na Apply, a už je obrázek zbaven šumu. A nezapomeňte si jej uložit.
Regulace kontrastu: Nadále budeme používat program Paint. NET (na Chip DVD) -nevelký, ale efektivní nástroj pro zpracování pixelů. Jeho jedinou nevýhodou je to, že předpokládá rozhraní . NET Framework od Microsoftu (Rovněž na Chip DVD - rubrika Servis). Otevřete obrázek v Paint. NET. Pak v nabídce Layers / Adjustments zvolte bod Brightness/Contrast a v něm kontrast zkorigujte.
Korekce červených očí: Šťastní majitelé fotomobilu s bleskem nemají mnoho starostí s tmavými obrázky, zato však s nehezkým efektem červených očí. Díky programu Paint. NET je však po problému. Nástrojem Lasso select vyberte na obrázku oblast kolem zčervenalých očí. Pak v menu Effects zvolte funkci Red Eye Removal, podle potřeby upravte její parametry (náhled vám přímo ukáže jejich účinek) a stiskněte OK.
Doostření obrazu: Nakonec můžete obraz doostřit pomocí Effects / Sharpen. Hodnotu zvyšujte po malých krocích a vždy chvilku počkejte - funkce náhledu potřebuje několik okamžiků, aby celý obraz ukázala tak, jak bude nakonec vypadat. Pak obrázek uložte - a máte hotovo!
- Komunikace - 10 tipů pro nejlepší fotky z mobilu (221.45 kB) - Staženo 2345x