Chip & KOMUNIKACE
10 SÍťOVÉ KARTY
Změna MAC adresy
Stále více providerů používá pro ověření klienta MAC adresu komponenty, která je přímo zapojená do sítě, tedy AP nebo síťové karty. Při upgradu se však může objevit problém.
MAC adresa, tedy fyzická adresa síťového zařízení, je unikátní číslo, které slouží k ověření dané komponenty. Toto číslo se posílá na začátku datové komunikace po síti. Jelikož se jedná o číslo unikátní, internetoví provideři, obzvláště u kabelového připojení či u Wi-Fi sítí, jej používají pro identifikaci zákazníka. Pokud máte svou MAC adresu u providera zaregistrovanou a vše řádně zaplaceno, provider vám umožní přístup do sítě. V opačném případě s vámi jeho síť odmítne komunikaci.
Při výměně základní desky, access pointu (AP) nebo síťové karty však může nastat problém - MAC adresa se změní. Také se může stát, že nový access point MAC adresy propouští. Týká se to zařízení, která v sobě mají více ethernetových konektorů a fungují tak jako switch. Místo své vlastní MAC adresy tak AP do sítě posílá MAC adresy síťových karet, které jsou k němu připojeny.
Fyzické MAC adresy je možné klonovat a problémy tak obejít. Pokud má tedy váš provider MAC adresu vašeho AP a váš AP do sítě pouští MAC adresu síťové karty, která je k němu připojena, stačí změnit MAC adresu této síťové karty na hodnotu nahlášenou providerovi, tedy adresu AP. Přestože by MAC adresa měla být unikátní, většině AP nedělá problém mít v síti dvě a více stejných MAC adres.
Přepsání MAC adresy je vhodné, pokud váš provider odmítá z nějakého neznámého důvodu přijmout vaši novou MAC adresu.
V nabídce Start/Ovládací panely/Systém/Hardware/Správce zařízení najděte kategorii „Síťové adaptéry“ a v ní najděte síťovou kartu, u které chcete změnit MAC adresu. Zde vyberte záložku „Upřesnit“, najděte vlevo klíč „Locally Administered Adress“ a vpravo bez pomlček a dvojteček napište MAC adresu, kterou se má síťová karta přihlásit do sítě.
Po potvrzení změn restartujte počítač. Zda jste byli úspěšní, zjistíte otevřením síťového připojení vpravo v systémové liště u hodin. V nově otevřené kartě připojení zvolte záložku „Podpora“ a zde „Podrobnosti“. První vlastnost - Fyzická adresa - je aktuální MAC adresa, kterou se počítač přihlašuje do sítě.
11 MOBILNÍ TELEFONY
Navigace snadno a rychle
Existuje nespočet různých zařízení pro přesné určení polohy pomocí GPS, nicméně tato zařízení jsou drahá a jedná se o přístroj navíc. Přitom stačí telefon s platformou Symbian S60.
GPS zařízení existují v několika desítkách provedení, od navigátoru do auta až po osobní interaktivní mapy. Nicméně s sebou musíte mít vždy jedno zařízení navíc, které také něco stojí. Pokud však máte telefon s platformou Symbian S60 a nelpíte na precizní přesnosti určení vaší aktuální polohy, můžete mít kvalitní mapy s určením polohy v mobilu zdarma.
Aplikace MobiGPS z českých luhů a hájů využívá pro určení polohy specifikace GPS, které jsou vám při normální práci s telefonem skryty. Po zapnutí telefon zjistí všechny dostupné BTS operátora a podle kvality signálu, vytížení a zpoždění se k jedné přihlásí. Přitom pravidelně kontroluje, zda se neobjevila BTS nová nebo zda jiná nebude vhodnější pro připojení (tzv. HandOver - předání mobilu mezi jednotlivými BTS). Každá BTS je vlastně vysílač operátora, který má své unikátní číslo a polohu. Právě toho aplikace MobiGPS využívá.
Telefon najde všechny dostupné BTS v okolí a vyšle k nim signál. Z jednotlivých odpovědí poté sestaví přibližnou dálku jednotlivých stanic. Pokud mu odpoví pouze jedna, získáte pouze orientační kruh, ve kterém se nacházíte. Při dvou odpovědích máte pomyslné kruhy dva, které se v určitém místě protnou. Získáte tak přesnější, ale stále jen hrubý odhad vaší polohy. Pro maximálně přesné zjištění polohy musí váš mobil zachytit odpověď ze tří BTS. V protnutí těchto třech kružnic - odpovědí - se právě nacházíte.
Z tohoto principu je jasné, že nejlepšího určení polohy dosáhnete hlavně ve městech, kde bývá k dispozici i více BTS (oproti třem požadovaným), a tak není problém určit polohu přesně na jednotlivé ulice. Horší situace bývá v horách, kde je jedna BTS na několik kilometrů čtverečných. Aplikaci si můžete stáhnout na stránkách http://www.mobigps.cz/. Stahujte vždy poslední verzi určenou pro vašeho operátora. Verze pro jednotlivé operátory obsahují seznam BTS pouze daného operátora. Na webu můžete rovněž přispět ke zkvalitnění aplikace, a to zadáním nové, neevidované BTS nebo opravou špatně zadané BTS. Updaty jednotlivých BTS seznamů jsou poté vydávány jednou měsíčně.
12 SÍTĚ
Nepřidělená IP adresa
Pro přidělování IP adres používá internetový provider DHCP server. Stává se ovšem, že síť není dostupdná. Počítač pakety odesílá, ale žádné nepřijímá. Kde je chyba?
Protokol TCP/IP má dvě možnosti pro přidělení IP adresy. První z nich je fixní - do nastavení svého připojení „natvrdo“ napíšete IP adresu, kterou vám poskytovatel přidělí.
Druhou možností je přidělení adresy dynamicky - pomocí DHCP serveru. Tento server si vede seznam IP adres, a pokud se do sítě někdo přihlásí, server mu automaticky přidělí volnou IP adresu, většinou na předem určený časový interval. Po vypršení intervalu klient automaticky požádá server o prodloužení přidělené IP adresy nebo dostane adresu novou.
Může se ovšem stát, že od DHCP serveru nedostanete přidělenu žádnou IP adresu. UWi-Fi sítí se to stává v případě, kdy je router, který funguje zároveň jako DHCP server, přetížen.
Pro řešení této situace na straně uživatele existují dvě řešení.
Prvním řešením je dožadovat se nápravy u správce tohoto routeru. Protože se však jedná o jev, který se objevuje pouze při přetížení, není snadné o tom správce přesvědčit. Zde většinou pomůže důrazná argumentace nebo hrozba vypovězení smlouvy.
Druhou možností je nastavit si IP adresu „natvrdo“. Jakmile se vám podaří připojit do sítě a DHCP server vám přidělí IP adresu, opište si ji včetně masky podsítě a výchozí brány. Potřebné údaje naleznete poklepáním na ikonu sítě u hodin v systémové liště a v otevřeném dialogu zvolte záložku „Podpora“.
Zde si potřebné údaje zapište, jděte na Start/Místa v síti/Zobrazit síťová připojení a zde vyberte připojení, které používáte. Klikněte na něj pravým tlačítkem a zvolte „Vlastnosti“. V seznamu protokolů zvolte „Protokol sítě Internet (TCP/IP)“ a klikněte na vlastnosti. Zde místo „Získat adresu IP ze serveru DHCP automaticky“ zvolte „Použít následující adresu IP“ a do políček vyplňte dříve získané údaje. Poté klikněte na OK.
Pokud vám Windows oznámí, že tato adresa koliduje v síti, byla již DHCP serverem přiřazena jinému uživateli. K tomu by však ve většině případů dojít nemělo, protože kvalitní routery mají přidělované IP adresy vázány na MAC adresy síťové karty.
13 INTERNET
Omezení rychlosti připojení
Potřebujete omezit rychlost přenosu dat u některých aplikací v počítači? Máme pro vás řešení.
Prakticky všechny programy pracující s internetem se snaží získat si pro sebe co největší pásmo pro přenos dat. Příkladem těchto aplikací jsou download manažery nebo klienti pro výměnné sítě. Pokud se sejde více aplikací, které využívají internetové připojení pro velké přenosy, rozdělí si dostupnou rychlost mezi sebe. Občas je ovšem potřeba některou aplikaci omezit. Nejčastěji se omezuje upload pro klienty P2P sítí nebo další programy umožňující vzájemné sdílení souborů.
Jedním z nejspolehlivějších řešení je použití aplikace NetLimiter. Ta existuje v několika verzích. První, nazvaná NetLimiter 2 Monitor, slouží k přehlednému zobrazení přenesených dat. V okně aplikace ihned vidíte, kolik který program přijímá a odesílá dat. K dispozici jsou rovněž přehledné hodinové, denní, týdenní, měsíční a roční statistiky.
Verze NetLimiter 2 Lite nabízí kromě monitorování přenesených dat možnost nastavit jednotlivým aplikacím maximální šířku pásma pro upload a download. U P2P klientů tak můžete nastavit neomezenou šířku pásma pro stahování, ale odesílání můžete omezit podle libosti.
Třetí verze nese název NetLimiter 2 Pro Final a rozšiřuje funkce verze Lite. K nastavení přenosových rychlostí pro jednotlivé aplikace přidává časový plánovač. Můžete si tak nastavit přes den omezení pro P2P sítě, ale v noci jim můžete přenechat plnou šířku pásma. Samozřejmě nechybí možnost plán dočasně přerušit, pokud například potřebujete nečekaně v noci stáhnout velký soubor z FTP.
Všechny tři verze programu si můžete stáhnout na adrese www.stahuj.cz/internetasite/monitoringsite/netlimiter.
- Praxe - Tipy a triky: komunikace (180.19 kB) - Staženo 0x