Chip & INTERNET
6 THUNDERBIRD
Rychlé hledání e-mailového adresáře
Zálohování konfiguračních souborů nebo přímý přístup ke zprávám funguje přes otevření mailové složky příslušného účtu. To není nijak zvlášť intuitivní, protože navigace uživatelskými daty a profily je navíc skutečně komplikovaná.
Přesto existuje snadnější řešení. Překopírujte cestu k hledané e-mailové složce přímo z aplikace do adresního řádku Průzkumníka Windows. Pak už to jde rychle.
Nejdřív otevřete Nástroje / Účty a klikněte vlevo do struktury adresářů pod e-mailovým účtem na kategorii „Nastavení serveru“. V poli „Lokální adresář“ vidíte aktuální místo ukládání e-mailové složky -cesta ukazuje, jak se dalo čekat, hluboko do struktury souborů. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vyberte Vybrat vše. Použijte klávesovou zkratku [Ctrl] + [C] a překopírujte obsah do schránky. Poté otevřete Průzkumníka a vložte zkopírovanou cestu pomocí klávesové zkratky [Ctrl] + [V] do adresního řádku. Předností tohoto postupu je to, že vyloučíte otevření a změnu konfigurace jiného mailového účtu.
7 FIREFOX
Cílené povolení JavaScriptů
Pokud chcete opravdu bezpečně surfovat, musíte většinou blokovat spouštění JavaScriptů v prohlížeči. Nevýhodou je skutečnost, že řada webových stránek, jako např. internet banking, je odkázána na JavaScripty - bez nich správně nefunguje. Neustálé přepínání nastavení prohlížeče je však nepohodlné.
Stanovte cíleně, pro které webové stránky má prohlížeč spouštění JavaScriptů povolit. Všechny ostatní neznámé skripty mají být automaticky blokovány. Protože základní výbava prohlížeče nedisponuje žádnou odpovídající možností konfigurace, pomozte si bezplatným rozšířením „NoScript“. To najdete na internetu pod https://addons.mozilla.org/firefox/722/ jako freeware.
Instalace: Otevřete webovou stránku v prohlížeči a klikněte na „Install Now“. Povolte instalaci kliknutím na „Instalovat nyní“. Po nainstalování Firefox restartujte.
Přednastavení: JavaScript musí být v prohlížeči obecně povolen, jinak budou veškeré skripty nezávisle na nastavení v Noscript zablokovány. Zkontrolujte nabídku Nástroje / Možnosti / Obsah. Zde musí být aktivní „Povolit JavaScript“.
Konfigurace: Aplikace NoScript blokuje všechny JavaScripty a vždy prostřednictvím hlášení ve spodní části okna na toto blokování upozorní. Navíc na stavové liště prohlížeče neustále příslušný symbol zobrazuje aktuální nastavení pro otevřenou webovou stránku. Chcete-li tuto konfiguraci změnit, klikněte na ikonu aplikace nebo na hlášení ve spodní části okna. Menu se vás po jednotlivých skriptech na dané webové stránce ptá, zda chcete stávající doménu povolit trvale, nebo pouze pro aktuální připojení.
Přes toto menu máte kromě jiného přístup na další nastavení programu NoScript. Na kartě „Obecné“ vidíte seznam povolených domén, který můžete manuálně upravovat. Tlačítkem „Exportovat“ si zazálohujete vlastní konfiguraci do textového souboru, který můžete po nové instalaci nebo na jiném počítači stejným způsobem naimportovat. Tak můžete snadno zrekonstruovat své nastavení skriptů.
8 INTERNET EXPLORER 6
Bezchybné zobrazení aktivních skriptů
Při surfování na webové stránce s aktivními skripty, jako jsou objekty ActiveX nebo Java programy, se například nezobrazí okna nebo nemůžete odesílat formuláře.
Tento problém se může objevit, když webová stránka obsahuje komprimované skripty. Pak se stává, že Internet Explorer po stažení skript dekomprimuje pouze částečně. Možnou příčinou je málo místa v adresáři pro dočasné internetové soubory. Poškozený skript se nespustí správně.
K řešení je nejdříve třeba kompletní aktualizace webové stránky pomocí kombinace kláves [Ctrl] + [F5]. Pokud problém přetrvává, smažte dočasné internetové soubory pomocí příkazu v nabídce Nástroje / Možnosti internetu. Zde klikněte na kartu Obecné a tam na Odstranit soubory. Poté aktivujte volbu Vymazat soubory cookie a poté dvakrát klikněte na OK. Otevřete znovu příslušnou webovou stránku, kde by se měly aktivní skripty již zobrazovat správně.
9 THUNDERBIRD
Přenos nastavení filtrů na jiné počítače
Nastavení filtrů pro Thunderbird určitou dobu trvá. Musíte-li nastavit filtry u více počítačů, je docela nepříjemné opakovat dokola stále ty samé kroky. Nešlo by to jinak?
Thunderbird ukládá všechna nastavení filtrů společně do souboru „msgfilterrules.dat“ ve složce vašeho profilu. Tento soubor si můžete zazálohovat. Pravidla tak máte např. po nové instalaci okamžitě k dispozici. Kromě toho můžete soubor přenášet na jiné počítače a po malých úpravách dokonce používat i pro jiné mailové účty.
Nejprve ukončete Thunderbid pro všechny operace se soubory. Poté spusťte Průzkumníka a do adresního řádku napište „%AppData%“ -tak přejdete k adresáři s vašimi uživatelskými daty. Poté přejděte do adresáře profilů „ThundebirdProfiles[název profilu]Mail“ a pak do podadresáře příslušného mailového účtu. Zazálohujte si soubor „msgfilterrules.dat“. Tento soubor existuje pouze v případě, že jsou vytvořena nějaká pravidla. Po nové instalaci nebo na jiném počítači můžete tento soubor nakopírovat do výše uvedeného adresáře.
Thunderbird si při dalším spuštění filtry zaktivuje. Pro kontrolu otevřete nabídku Nástroje / Filtry a zkontrolujte, jestli jsou v následujícím dialogu skutečně uvedena vaše pravidla.
Tímto způsobem můžete v podstatě přenášet pravidla na jiné mailové účty. Předtím ale musíte v souboru upravit všechny „odkazy“ na stávající mailový účet. Otevřete proto soubor „msgfilterrules.dat“ v editoru. Je nutné změnit proměnné typu „actionValue“. Pokud začíná proměnná řetězcem „mailbox://“, upravte její hodnotu pro požadovaný mailový účet. Pokud pracujete s funkcí editoru „Nahradit“, měli byste při hledání zahrnout do hledaného textu i řetězec „mail://“.
- Praxe - Tipy a triky: internet (212.8 kB) - Staženo 0x