Jak ztišit počítač
Šeptající počítač
Zejména v horkých letních dnech, jakých jsme si letos v červenci užili až nad hlavu, obtěžují některé počítače své uživatele nepříjemným hlukem, často srovnatelným s akustickými projevy vysavače prachu. Ukážeme vám, jak můžete během deseti minut udělat ze svého PC chladného „tichošlápka“.
Text: Thomas Littschwager
Léto, slunce, vedro - za oknem se tetelí rozžhavený vzduch a vy musíte pracovat na počítači. Už to samo o sobě na náladě nepřidá, a ještě ke všemu dělá ta bedna takový randál, že vás z toho rozbolela hlava. Je to ovšem pochopitelné - při vysokých vnějších teplotách nezůstane chladno ani v místnostech, a proto musí v PC intenzivně pracovat větráky, aby procesor, grafickou kartu atd. udržely na přijatelné teplotní úrovni.
Patříte-li i vy k podobně postiženým, vyzkoušejte nejprve naše „tipy bez výdajů“ (viz sloupec v pravo str. 55). Pokud to nepostačí, pomůže systematická postupná výměna momentálně nejhlučnějších komponent počítače - ty jsou totiž za celkovou hlučnost hlavně odpovědné. Abyste zjistili, která součást vyvozuje největší hluk, uveďte počítač do provozu při otevřeném krytu a přibližujte ucho k možným zdrojům hluku (viz přehled dole). Můžete také klidně jeden větrák po druhém opatrně prsty zastavit.
Pozor! Nikdy nesahejte na rotující lopatky větráku, ale vždy jen na jeho náboj. A síťový zdroj je samozřejmě tabu!
Při zastavení větráku pozorně poslouchejte, zda se hluk snížil. Pak větrák zase uvolněte a případně jej postrčte, aby se znovu rozběhl. Tímto způsobem můžete rychle zjistit, který z větráků je nejhlučnější, a podniknout příslušná protiopatření.
Pro všechny v úvahu připadající komponenty vám navrhneme nejlepší „odhlučňovací“ řešení. Přitom vám pro každý díl představíme jak efektivní levnější možnost („tip pro každého“), tak i momentálně nejlepší, byť často dražší komponentu („tip pro náročné“). Symbol hlavy se sluchátky přitom udává hlasitost nové komponenty v sonech (jednotka hlasitosti), jak jsme ji naměřili v naší laboratoři: 0 sonů znamená absolutní ticho - to ovšem dokáže jen vypnutý počítač nebo komponenta bez jakékoliv mechanické části; při hlasitosti pod 2 sony považujeme PC za vhodný do obývacího pokoje; hodnoty od 3 do 4 sonů zhruba odpovídají elektrickému zubnímu kartáčku - to už je trochu moc. Náš testovací počítač zpočátku při zavřeném krytu doslova rámusil -hlasitost dosahovala skoro 6 sonů. Po úpravách se dostal zřetelně pod 2 sony.
1. CHLADIČ PROCESORU
Klidná síla
Chladič CPU je jedním z nejdůležitějších východisek snah o redukci hlučnosti PC.
Ovšem právě výměna této součásti s sebou nese největší potenciální nebezpečí - příliš slabý chladicí výkon, příliš velká hmotnost vzhledem k nosnosti úchytů základní desky nebo příliš velké rozměry pro skříň počítače mohou radost z pořízení náhrady rychle zkalit. Obecně je tedy namístě opatrnost, pokud chladič procesoru vypadá zvláště objemně nebo je nezvykle těžký.
TIP PRO KAžDÉHO: Freezer 64/7 Pro
INFO: www.arctic-cooling.com, www.bostar.cz, www.tntrade.cz
1,8
CENA S DPH: cca 550 Kč
Švýcarská firma Arctic Cooling je už delší dobu dobrým tipem při potřebě finančně nenáročného, tichého, avšak výkonného chladiče. Aby se vyhnula nutnosti montáže adaptérových desek či držáků, dodává řadu Freezer ve dvou provedeních: jedno pro procesory od AMD a druhé pro produkty Intelu. Při hmotnosti vyšší než 500 gramů se tyto chladiče sice ocitají lehce nad hranicí přípustné hmotnosti (Intel i AMD předepisují maximálně 450 g), zato však díky věžovité stavbě zároveň ochlazují i napěťové měniče vedle patice procesoru. Freezer ani při zatížení nevyluzuje víc než 1,8 sonu -a je tak znatelně tišší než normálně dodávané „boxované verze“ procesorů AMD a Intelu (6,5 sonu).
TIP PRO NÁROČNÉ: NoiseMagic SI-120 NMT FGL
INFO: www.thermalright.com
1,0
CENA: cca 80 eur
Mohutné chladicí těleso SI-120 firmy Thermalright se u nás zatím bohužel neprodává, můžete si ho objednat jen přes internet. Těleso odvádí teplo prostřednictvím pěti teplovodných trubic (heatpipes) do vysunutých hliníkových chladicích žeber. To vše je ještě zkombinováno s teplotně regulovaným dvanácticentimetrovým větrákem firmy Papst. Díky různým držákům se SI-120 hodí takřka ke všem procesorovým paticím AMD i Intelu - s výjimkou nových procesorů AMD AM2. Chlazení i hlučnost (1,0 sonu) jsou optimální. Je tu jen jediný háček - do mnohých skříní, především u Mini-PC, se rozměrné monstrum bohužel nevejde.
2. SÍŤOVÝ ZDROJ
Příliš horká bezhlučnost
V současném síťovém zdroji by měl být namontován zásadně větrák o průměru 12 cm. To samo o sobě však ještě není zárukou tichého chodu - v mnoha levných síťových zdrojích se vyskytují větráky s nekvalitními ložisky, které jsou postupem času stále hlučnější. Proto rozhodně nevybírejte ty nejlevnější nabídky. A vyhýbejte se také pasivně chlazeným síťovým zdrojům - jsou sice téměř bezhlučné, ale příliš se zahřívají, což pochopitelně zkracuje životnost elektroniky.
TIP PRO KAžDÉHO: Coba AP-400X (S135) I
INFO: www.inter-tech.de
2,2
CENA: cca 60 eur
V síťovém zdroji Coba AP-400X německého výrobce Inter-Tech se točí větrák o průměru dokonce 13,5 cm. Oproti jednoduchému síťovému zdroji se mu tak daří snížit hlučnost o dobré 4 sony. AP-400X však bohužel není vybaven vlastním přívodem proudu pro grafické karty PCI Express (pouze přes dodaný adaptérový kabel, který obsadí dvě přípojky). Kdo ale nebazíruje na příliš výkonné grafické kartě ani na extrémně mnoha mechanikách, dostává v AP-400X tichý, spolehlivý zdroj s dostatečným počtem přípojek: šest normálních Molex konektorů pro periferní jednotky, dva floppy konektory a dva pro SATA mechaniky.
TIP PRO NÁROČNÉ: Ichbinleise Power NT 700
INFO: www.ichbinleise.de
1,5
CENA: cca 230 eur
Dodavatel MR-Computertechnik nahradil standardní větrák síťového zdroje Forton FSP FX700-GLN zvláště tichým 12centimetrovým výrobkem firmy Papst - a přidal ještě teplotní regulaci. Díky tomu dostává uživatel v podobě „Ichbinleise Power NT 700 W“ nejen velice tichý, ale i mimořádně výkonný síťový zdroj: jeho 700 wattů stačí pro jakoukoliv možnou kombinaci CPU a grafické karty, všechny myslitelné připojovací kabely jsou k dispozici. Otočným přepínačem na zadní stěně lze nastavit, od jaké teploty se má větrák točit rychleji. Při nejnižším nastavení zůstane dokonce úplně stát a rozběhne se teprve, když se zdroj začne přehřívat. Tato přestavba síťového zdroje představuje v současnosti optimální řešení - 230 eur je však bohužel poněkud závratná cena.
3. GRAFICKÁ KARTA
Chlazení se zárukou i bez
Hlavně ke grafickým kartám, které odpovídají referenčnímu designu ATI nebo nVidie, se často montují malé, nepříjemně hlučné větráky. Přestože všechny moderní karty už bývají vybaveny vlastní regulací chlazení, je právě u graficky náročných aplikací vysoká hlučnost na denním pořádku. Možností přestavby je celá řada: od nových chladičů s většími a tiššími větráky až po zcela pasivní řešení.
Bohužel však při takové úpravě přijdete o záruku - nejvyšší opatrnost je proto namístě. Přestavba na úplně pasivní chlazení je zvláště nebezpečná, neboť při neodborném upevnění nebo nedostatečném proudění vzduchu hrozí i havárie počítače. Kdo tedy touží po pasivním řešení, udělá nejlépe, koupí-li si rovnou novou tichou grafickou kartu, pro jednodušší nasazení například začátečnický model Asus EAX1300PRO Silent (cca 2200 Kč s DPH), pro hry pak MSI NX7900GT-VT2D256EZ (cca 8600 Kč s DPH). Tyto karty jsou už od výrobce osazeny pasivním chladičem, takže také nehrozí žádné problémy se zárukou.
TIP PRO KAžDÉHO: Accelero X1/X2
INFO: www.arctic-cooling.com, www.bostar.cz, www.tntrade.cz
0,8
CENA S DPH: cca 550 Kč
Chladiče Accelero od firmy Arctic Cooling jsou vhodné pro současné nejvýkonnější grafické karty - tedy pro řadu 7800/7900 (model X1) od nVidie a pro karty X1800/1900 od ATI (model X2). Méně dobrou zprávou je, že přestavbou nejen že přijdete o záruku, ale také ještě zaberete sousední PCI slot. Komu to nevadí, hlučnost své karty sníží poměrně drasticky - ze 3,2 na pouhých 0,8 sonu.
TIP PRO NÁROČNÉ: Zalman VF900-Cu
INFO: www.zalmantech.com, www.badatek.cz
0,7
CENA S DPH: cca 1000 Kč
Výtečná kompatibilita VF900-Cu předurčuje tento luxusní model firmy Zalman jako optimální a tiché řešení pro všechny současné grafické karty od ATI i nVidie. Teplo odvedené dvěma teplovodnými trubicemi do měděných lamel odebírá osmicentimetrový větrák velice efektivně. Zalman přikládá do krabice ještě Fan Mate 2, regulovatelný odpor, jímž lze exaktně ovládat přívod proudu, a tedy i otáčky větráku. Při potřebě maximálního výkonu pak musíte přiložit ruku k dílu a Fan Mate nastavit na nejvyšší stupeň, jinak však za normálního provozu můžete grafický čip chladit při sotva slyšitelných 0,7 sonu.
4. VĚTRÁK SKŘÍNĚ
Ve dvou se to lépe chladí
Čím více pasivně chlazených čipů vyhřívá útroby vašeho PC, tím více se musíte starat o dobrou ventilaci jeho skříně.
Obecně platí, že větší větráky se mohou otáčet pomaleji, a produkují tedy méně hluku než menší modely, které rotují rychleji, a proto i hlučněji.
TIP PRO KAžDÉHO: Sharkoon System Fan 12cm
INFO: www.tntrade.cz
1,4
CENA S DPH: cca 150 Kč (za kus)
Díky nižšímu počtu otáček (1000 ot./min) běží tento větrák firmy Sharkoon prakticky neslyšně, přesto však ve skříni vytvoří příjemně chladivý proud vzduchu. Pro dosažení optimálních chladicích poměrů je nejlepší nainstalovat jeden větrák v čelní stěně skříně a jeden v zadní stěně - první vhání vzduch dovnitř, druhý vyfukuje ohřátý vzduch ven.
TIP PRO NÁROČNÉ: Papst 4412 F/2GL NMT2
INFO: www.tntrade.cz
1,0
CENA S DPH: cca 750 Kč
Už tak poměrně tichý 12centimetrový větrák firmy Papst lze doplnit o teplotní regulaci, která rychlost větráku plynule přizpůsobuje teplotě okolí. Větrák proto vyvozuje jenom tak silný hluk, jak je právě nezbytně nutné - provozní hlučnost se tak sníží zhruba na 1 son.
5. CHLADIČ ČIPOVÉ SADY
Chladněji na severu i na jihu
Na moderních základních deskách mnohdy čipy v roli „severních a jižních mostů“ (Northa Southbridge) uvolňují tolik tepla, že i ony musí být aktivně chlazeny. Přitom je s podivem, že ani velcí výrobci základních desek zatím pro tyto čipy nebyli schopni vyvinout kvalitativně hodnotná chladicí řešení - a tak jejich malé hlučné větráčky dále přispívají k zátěži našeho sluchu.
Upozornění: I v tomto případě má výměna originálního chladiče za následek zánik záruky.
TIP PRO KAžDÉHO: Zalman ZM NB47J
INFO: www.zalmantech.com, www.badatek.cz
0,0
CENA S DPH: cca 120 Kč
Pro základní desky s čipovou sadou nVidia nForce 3 nebo s kteroukoliv sadou z palety Intelu má Zalman připraveno dobré řešení: pasivní chladič NB47J s velkým povrchem a mnoha lamelami ochladí Northbridge spolehlivě a bezhlučně.
TIP PRO NÁROČNÉ: Ichbinleise Borg nF4
INFO: www.ichbinleise.de
0,0
CENA: cca 60 eur
Speciálně pro základní desky s čipovou sadou nVidia nForce 4, která se vzhledem k silnému vývinu tepla dá jen s obtížemi chladit pasivně, vyvinula firma MR Computertechnik vlastní řešení: Borg nF4 odvádí teplo ze „severního mostu“ dvěma teplovodnými trubicemi do velkého chladicího tělesa, které je upevněno k postranní stěně skříně. Ačkoliv je jeho vestavba poněkud náročnější, může pak díky této bezventilátorové konstrukci pracovat základní deska osazená nForce-4 potichu a spolehlivě.
6. PEVNÝ DISK
Guma pomůže - i v PC
Rotace magnetických ploten uvnitř jednotky pevného disku způsobuje její vibrace, které se mohou přenášet na skříň počítače - což se samozřejmě neobejde bez nepříjemných akustických projevů. Je-li to váš případ, měli byste tuto vazbu pevného disku ke skříni utlumit.
TIP PRO KAžDÉHO: SCYTHE SCY-HDS2
INFO: www.tntrade.cz
0,5
CENA S DPH: cca 180 Kč
Kdo má ve skříni svého PC volnou 5,25" šachtu, pořízením držáků SCYHDS2 určitě nic nezkazí. Pevný disk je zde připevněn pomocí dvou nosných dílů a čtyř gumových podložek - to celé je umístěno ve volné šachtě pro 5,25" mechaniku. Chvění disku se tak zachytí a hluk sníží -u našeho testovacího PC na 0,5 sonu.
TIP PRO NÁROČNÉ: SHARKOON HDD Vibe Fixer 5,25
INFO: www.tntrade.cz
0,2
CENA S DPH: cca 500 Kč
Také HDD Vibe Fixer 5,25 firmy Sharkoon je koncipován pro volnou 5,25" šachtu. Pevný disk je zde upnut mezi dvěma gumovými pásy, a tak může, zcela odizolován od skříně, na závěsu volně vibrovat. Aby nedošlo ke kontaktu mezi diskem a skříní, je spodní deska opatřena čtyřmi nárazníky. HDD Vibe Fixer tak dokáže zabránit prakticky jakémukoliv přenosu vibrací z pevného disku na skříň počítače.
ODKAZY
Dobrý výběr tichých a pasivních standardních komponent: www.tntrade.cz
Tiché počítače: www.tichepc.cz, http://fredrik.hubbe.net/silence/how.html, www.pctuning.cz/index.php?option=comcontent&task=blogcategory&id=40&Itemid=58, www.buildsilentpc.com
PACIENT POČÍTAČ: Jak utišit hlučný PC
SÍŤOVÝ ZDROJ
Dříve: 6,2 sonu Levný „no-name“ zdroj se dvěma 8cm větráky
Nyní: 1,3 sonu Ichbinleise NT 700 W s ultratichým 12cm větrákem
HLADIČ PROCESORU
Dříve: 6,5 sonu Jednoduchý (boxed) chladič od AMD nebo Intelu
Nyní: 1,0 sonu NoiseMagic SI-120 NMT FGL s pěti „heatpipes“
GRAFICKÁ KARTA
Dříve: 3,2 sonu Hlučná referenční „vrtule“ od ATI nebo nVidie
Nyní: 0,7 sonu Zalman VF900-Cu (kompatibilní se všemi grafickými kartami)
PEVNÝ DISK
Dříve: 1,5 sonu Přenos vibrací na skříň počítače
Nyní: 0,2 sonu Odpružený závěs pevného disku SHARKOON HDD Vibe Fixer 5,25
CHLADIČ ČIPOVÉ SADY
Dříve: 2,2 sonu Malý hlučný větrák na základní desce
Nyní: 0,0 sonu Masivní pasivní chladič Borg nF4
VĚTRÁNÍ SKŘÍNĚ
Dříve: 2,5 sonu Hlučný, vibrující, levný 8cm větrák skříně
Nyní: 1,0 sonu Papst 4412 F/2GL s teplotní varioregulací
MENŠÍ HLUK ZDARMA: NEJLEPŠÍ TIPY BEZ VÝDAJŮ
Při troše štěstí můžete svůj počítat ztišit i bez hardwarových investic. Zkuste to nejprve s následujícími triky.
Aktivace řízení větráků: Mnohé základní desky podporují v BIOS ve složce „PC Health“ schopnost „Smart-Fan“. Při nižší teplotě pak běží větráky pomaleji - a tedy mnohem tišeji.
Vyluxování počítače: Větráky ve skříni PC nasávají vzduch z okolí - a s ním i prach. Po nějakém čase se proto větráky zapráší a mohou začít „házet“. Jednoduše je vyčistěte pomocí vysavače.
Snížení otáček DVD: Sledování filmů na počítači často znepříjemňují šelesty vznikající při běhu některých DVD mechanik. Nástroje jako „CD-Bremse“ (cdbremse.dyndns.org/) nebo Nero Drive Speed sníží otáčky této jednotky na příznivější rychlost 1x.
Podtaktování CPU: Kdo ne vždy naplno využívá výkon svého PC, může u mnoha CPU od AMD během provozu snížit jejich pracovní frekvenci nástrojem CrystalCPUID - pak lze procesor chladit tišeji.
NA CHIP DVD: NÁVOD NA VODNÍ CHLAZENÍ
Kdo by chtěl svůj počítač chladit zvláště potichu, může procesor, čipovou sadu a grafickou kartu držet na přiměřené teplotě takřka bezhlučně pomocí vodního chlazení. Je tu však jistá potíž: prakticky všechny v obchodech nabízené soupravy vodního chlazení vyžadují nějaké řemeslné zkušenosti ze zacházení s počítačovými komponentami -a především velmi obezřetný postup při montáži. Vždy zde totiž hrozí nebezpečí zaplavení počítače vodou.
Všem, kteří si vzdor rizikům chtějí do počítače vodní chlazení namontovat, chceme pomoci. V Chipu 03/2006 jsme v článku "Tichá voda v počítači" uveřejnili podrobný návod, jak při vestavbě vodního chlazení procesoru a grafické karty přesně a bezpečně postupovat. Celý článek nyní znovu najdete ve formátu PDF na Chip DVD v tomto čísle.
- Hardware - Šeptající počítač (515.59 kB) - Staženo 1410x