nVidia GeForce 7900 GS
Nový trumf nVidie
Nová nVidia GeForce 7900 GS nabízí podobný výkon jako stávající model 7900 GT s možností dalšího přetaktování, její cena se však pohybuje na stejné úrovni, na jaké byla do nynějška cena karty 7600 GT. Na podzimním trhu to tedy bude nejvýhodnější model nVidie, co se týče poměru mezi výkonem a cenou.
Historie grafického čipu nVidia GeForce 7900 GS je o něco bohatší, než tomu běžně bývá. Při uvedení byl totiž určen pouze pro významné výrobce počítačových sestav a na „otevřený“ trh se dostal až letos v září. GeForce 7900 GS je karta vyšší střední třídy a bude stát podobné peníze (cena se pohybuje okolo 200 USD) jako až dosud oblíbená karta 7600 GT, kterou ale výkonově překonává, stejně jako ATI Radeon X1800 GTO. Navíc lze tuto kartu využít i v SLI modu, v němž drží krok s CrossFire osazením Radeonu X1900 XTX.
Karta je postavena na 90nanometrovém GPU G71, který najdeme například i na kartách 7950 GX2, ale v porovnání s dražšími a výkonnějšími kartami 7950 GT a 7900 GTX jsou u ní deaktivovány čtyři pixelshadingové jednotky, kterých zde nakonec zbylo 20. Je rovněž chudší o jeden vertexový shader. Jádro je taktováno na 460 MHz a 256 MB paměti typu DDR3 běží na 660 MHz. Výhodou tohoto čipu je i relativní energetická úspornost. Podrobnější informace naleznete v tabulce.
Výsledky testů ukazují, že se jedná o výkonnou kartu, jejíž čip je s ohledem na cenu od výrobce jemně zkrocen. Je možné, že jednotliví producenti budou již z výroby karty lehce přetaktovávat, takže se mohou dostat až na výkon dražšího modelu GeForce 7900 GT. Rozhodně se jedná o zajímavou kartu s momentálně nejlepším poměrem cena/výkon ve střední třídě.
Michal Bareš
NVIDIA GEFORCE 7900 GS
Grafická karta vyšší střední třídy
Poměr cena/výkon výborný
Výrobce/zapůjčil: nVidia
Cena vč. DPH: cca 200 USD
Pantone Huey a Pantone Eye-One Display 2
Obrazové sondy
Nedávno se nám dostaly do ruky dvě kalibrační sondy, určené pro správné nastavení obrazu na CRT monitorech i LCD displejích a noteboocích. První nabízí základní funkce, jednoduché ovládání a nízkou cenu, druhá je dražší, ale uspokojí i profesionálnější uživatele.
Podívejme se nejprve na základní sondu Pantone Huey, která sice asi nenadchne grafiky, která však běžným uživatelům nabízí to, co potřebují, tedy uživatelsky nenáročnou a rychlou kalibraci obrazu za dostupnou cenu. Práce s touto sondou je opravdu jednoduchá, stačí v podstatě nainstalovat utilitu z přibaleného CD, připojit sondu do USB portu počítače, spustit program, zvolit typ displeje, několikrát kliknout myší na tlačítko „Další“, přilepit na minutku sondu na displej a poté ji uložit zpět do kolébky. Barevnou kalibraci si monitor ve spolupráci se softwarem provede sám. Jedná se vlastně o základní kolorimetr o velikosti tužky, který snímá barevné informace z monitoru a světelné ambientní podmínky okolí, přičemž tyto měnící se podmínky (pokud je sonda stále připojená k počítači a stojí vedle monitoru) průběžně upravuje. Práce se sondou je snadná. Sonda sice občas z displeje spadne, nedoporučujeme ji však přitlačovat na obrazovku, spíše je lepší displej natočit tak, aby na něm trošku ležela. Výsledek kalibrace je znát na první pohled, i když se nejedná o přesné nastavení, které vyžaduje předtisková příprava. To ale ani od zařízení této cenové kategorie nečekáme. V každém případě se jedná o užitečný nástroj.
Profesionálům je naopak určen spektrofotometr Pantone Eye-One Display 2, který nabízí širší škálu dalších funkcí. Spolu s dodávaným programem Eye One Match 3.0 lze vytvářet profily obsahující teplotu chromatičnosti, luminanci i gamu, navíc je možné řízení gamy a nastavení bílého bodu, a to i na více monitorech. Nabízí se rovněž možnost měření okolního světla. Pomocí dodávaného softwaru One Eye Display lze měřit řadu parametrů monitoru. Dodávané programy jsou určeny pro systémy Windows 2000 a XP a pro Mac OS X 10.3 a vyšší.
Michal Bareš
PANTONE HUEY
Sonda pro neprofesionální využití
Výrobce/zapůjčil Pantone/Quentin
Cena vč. DPH 2 590 Kč
PANTONE EYE-ONE DISPLAY 2
Kalibrační sonda pro profesionály
Výrobce/zapůjčil Pantone/Quentin
Cena vč. DPH 9 040 Kč
ATI X1950 CrossFire
nVidia pod křížovou palbou společnosti ATI
Počítače osazené duálními grafikami jsou vzhledem k jejich pořizovacím nákladům určené především pro majetnější a profesionální hráče. Výjimku tvoří levnější verze grafických karet, které jsou cenově dostupnější a lze je také zapojit dohromady, čím se jejich výkon „o něco“ zvýší.
My jsme měli možnost otestovat nejvyšší model řady X1000 s označením X1950(XTX). Jedná se o novou vlajkovou loď společnosti ATI, která celkem výrazně posunuje výkonovou hranici do nedohledna. Pamatujeme časy, kdy se na internetu objevila nová verze benchmarku 3D Mark 2006, která byla vzhledem ke své náročnosti na mnoha strojích téměř nespustitelná. Výsledné hodnocení testu spadlo opět pod 10 000 bodů. Nyní, díky novému CrossFire řešení, se tuto hranici podařilo opět pokořit, a to téměř o 2000 bodů.
X1950 přináší několik zásadních a zajímavých inovací. Především je to použití nových pamětí GDDR4, implementace technologie ShaderMark verze 3.0, HDR a AntiAliasingu, zvýšení počtu shaderů na 48 a značný výkonový nárůst. Dá se říci, že s tímto řešením nebude jeho majitel po výkonové stránce na delší dobu ani trochu pozadu.
GDDR4
Poměrně dlouhou dobu jsme mohli v manuálech k novějším kartám číst o použité GDDR3 paměti. Společnost ATI nyní dost nečekaně přišla s novými GDDR4 verzemi pamětí, aby svého konkurenta chytila pevně pod krkem. GDDR4 přináší především větší propustnost a menší energetickou spotřebu.
X1950 XTX
Nový model grafické karty byl inovován i po vzhledové stránce. Grafická karta tak vypadá mnohem luxusněji a navíc se dá mluvit i o tišším provozu. Grafické karty se do duálního modu zapojují opět pomocí speciálního kabelu a konektoru umístěného na CrossFire edition kartě, která by měla být cenově srovnatelná s normální verzí.
CrossFire řešení s 2x 512 MB paměti taktované na 1000 MHz spolu s jádrem taktovaným na 650 MHz dodává neuvěřitelný grafický výkon, který konkurenční GeForce 7950 GX2 Quad SLI nenechá jen tak vyhrát. Srovnání obou karet jsme si nechali na příště, kdy hodláme porovnat i slabší verze karet. Přesto předpokládáme, že výsledky nejsilnějších karet budou skoro těsné a že bude záležet především na výběru jednotlivých her, které jsou různě optimalizované.
Pokud jste náruživým hráčem nebo si chcete dopřát to nejvýkonnější, co na trhu seženete, a dáváte-li navíc přednost řešení od ATI, jistě není důvod s koupí X1950 XTX váhat. Cena by měla být srovnatelná s konkurenčním řešením nVidie a výkonově by měla být tato karta pravděpodobně i v lecčem lepší. Brzy by se měla objevit také verze X1950 XT s poloviční velikostí paměti a dostupnější cenovou hranicí. Jakmile se na náš trh dostanou všechny modely nové řady, přineseme vám jejich srovnání s konkurenčními kartami nVidia, což vám možná i usnadní výběr vhodné karty pod vánoční stromeček.
Jakub Larva
ATI RADEON X1950 XTX (CROSSFIRE)
Grafická karta (duální řešení)
Rozhraní PCI-Express x16
Jádro: X1950 XTX, 650 MHz (2x)
Paměť: 512 MB GDDR4, 1000 MHz (2x)
Konektory: 2x DVI-I, VIVO(DVI-I + CF konektor)
Výrobce/poskytl: ATI
Orientační cena vč. DPH: 17 400 Kč (+18 000 Kč)
Toshiba Satellite Pro U200
Dostupná mobilita
Z nabídky notebooků Toshiba jsme si pro recenzi vybrali jednu zajímavou novinku. Touto novinkou je model Satellite Pro U200, který nás zaujal především výborným poměrem mezi cenou, výkonem a hmotností. Ne zcela běžně se totiž na trhu setkáváme se značkovými přenosnými počítači o hmotnosti pod dva kilogramy a s cenou okolo 30 000 Kč.
Výsledky výkonnostních testů si můžete prohlédnout v přiložené tabulce, jen bychom rádi poukázali na fakt, že co se týče výkonu, jde o plnohodnotný notebook. Designéři tzv. „ultrapřenosných“ laptopů stojí před problémem, jak vhodně vyvážit výkon, hmotnost, chlazení a spotřebu notebooku. V tomto případě se jim to povedlo na jedničku. Výkon je naprosto srovnatelný s těžšími notebooky, hmotnost představuje správný kompromis mezi ultrapřenosností a ultracenou, chlazení je výborné a tiché a výdrž na baterie je se standardně dodávaným akumulátorem hodně přes čtyři hodiny. Součástí výbavy je i interní DVD vypalovačka, čtečka paměťových karet a dokonce i integrovaný Bluetooth.
Příjemná je i samotná práce s tímto satelitem. Klávesy mají nízký zdvih, přesto ale nedochází ke zbytečným překlepům; práce na klávesnici není únavná, naopak, píše se na ní moc hezky. Některé speciální klávesy jsou odsunuty mimo nejprestižnější část, což je vhodné například v případě tzv. windowsovské klávesy, která se vlevo dole často zbytečně plete. K této klávese zase tak často nepřistupujeme, takže její umístění mezi funkčními klávesami mimo bezprostřední dosah je praktické. Snadno hmatově lokalizovatelné jsou i kurzorové klávesy a klávesy Page Up/Down. Výhrada směřuje snad jen k jednolité řadě funkčních kláves F1 - 12, které nejsou odděleny mezerami po čtveřicích, takže některé klávesové zkratky je třeba vizuálně kontrolovat.
Potěšilo nás umístění stavových diod: při práci nesvítí nikde okolo displeje či pod ním, takže oči nejsou zbytečně namáhány. Design notebooku je střízlivý a nic nepředstírá. Šasi je z tvrzeného plastu, panty displeje vypadají robustně, ale mají také plastový povrch. Kryt displeje se zdá pevný a nejde jej moc promáčknout.
Rozšiřující porty jsou umístěny nalevo (síť, napájení, USB, modem) i napravo (2x USB, D-Sub, čtečka karet a vypalovačka). Napravo najdeme i přepínač aktivace bezdrátových sítí a regulátor hlasitosti. Na přední hraně jsou stavové diody, FireWire port a vstup a výstup zvuku, na zadní, nedostupné straně není port žádný.
Širokoúhlý 12,1" displej má rozlišení 1280 x 800 bodů a je naprosto standardní. Možná by se do šasi notebooku vešel i 13,3" displej a osobně bychom dali přednost matnému provedení, ale co se dá dělat, móda je móda.
Notebook Toshiba Satellite Pro U200 se nám líbil, o čemž svědčí i fakt, že i zhýčkaný autor této recenze by klidně uvažoval o jeho koupi, což se rozhodně nestává často, i když by se asi podíval po internetových prodejcích, jelikož jejich cena je o dost tisíc nižší, než cena doporučená.
Tento notebook je vhodný pro uživatele, kteří s přenosným počítačem pracují, chodí a cestují, kteří používají spíše kancelářské aplikace a internet (integrovaná grafika na akční hry není) a kteří požadují střízlivý design, kteří však zároveň nechtějí utrácet dvojnásobek za o pár deka lehčí, ale leckdy ne tak příjemné společníky.
Michal Bareš
TOSHIBA SATELLITE PRO U200
Notebook nižší váhové kategorie
Procesor/frekvence/L2 cache: Intel Core Duo T2300/1,66 GHz/2 MB
Operační paměť/max. [MB]:512 MB DDR2/4096
Čipová sada: Intel 945GM
Pevný disk: Toshiba MK6034 GSX, 60 GB
Displej - typ/velikost/rozlišení:
TFT/12,1"/1280 x 800
Operační systém v ceně: Windows XP Professional
Rozměry a hmotnost [mm]: 299 x 225 x 34
Hmotnost notebooku/adaptéru [g]: 1868/270
Provoz na akumulátor [h:m]: 4:12:00
Výrobce/zapůjčil: Toshiba
Cena vč. DPH: 39 690 Kč
Fujitsu Siemens LifeBook Q
Elegantní pan Q
Marně přemítáme, ke kterému automobilu tento notebook přirovnat. Jeho jedinečný a nepřehlédnutelný design, který spojuje elegantní linie a materiály příjemné na dotek, vytváří konejšivý pocit luxusu. Kdyby jeho silnou stránkou byl extrémní výkon, volili bychom vozy Aston Martin nebo Masseratti, nejsilnější stránkou tohoto notebooku je však nízká hmotnost v luxusním provedení.
Nechme však automobilových úvah. Tento subnotebook je jedním z nejlehčích na světě a rozhodně nejlehčím plnohodnotným notebookem na českém trhu, zároveň je však také asi nejdražší. Kromě nízké hmotnosti je jeho dalším nejvýraznějším rozměrem tloušťka pouhých 18 milimetrů. Když jsme jej poprvé dávali do batohu, báli jsme se, aby se tam mezi dalšími věcmi nezlomil. Je ale pravda, že ačkoliv se jedná o notebook, který po přenášení přímo volá, zase tak často jsme jej nepřemísťovali, protože ztratit někde kilogramovou věc za více než 130 tisíc nepatří k oblíbeným zábavám testerů.
LifeBook Q se asi bude nejlépe vyjímat v ruce oblečené do luxusního černého saka a rukavic. Kryt jeho displeje je velmi hladký a sebemenší otisk prstu je na něm dobře vidět, stejně jako možný škrábanec, jelikož kryt nevypadá extrémně odolně. Součástí dodávky je však i vak, v němž jsme notebook pro jistotu přenášeli. Kromě vaku najdeme ve výbavě i dokovací stanici (s vypalovačkou) s USB portem a D-Sub videovýstupem. Ten se na samotném těle notebooku nenachází, protože notebook je nižší než tento port. Najdeme jej ale spolu se síťovou přípojkou na dodávané speciální redukci.
Vybavení je velmi bohaté (aby také ne, za tu cenu) a obsahuje dva typy akumulátorů.
S menším váží notebook zmiňovaný kilogram a dokáže na něj pracovat okolo hodiny a půl. S větší baterkou pak váží okolo 1,2 kg, zato vydrží pracovat přes 6 a půl hodiny a baterie slouží i jako „nožičky“ pro vylepšení sklonu klávesnice.
Klávesnice je malá a mohla (měla) by zabírat více místa. Klávesy jsou poměrně tvrdé a malé, a i když si na ně člověk za chvíli zvykne, na psaní všemi deseti to není. Ještě menší jsou pak pomocná kurzorová tlačítka, čárka a tečka a více prostoru by si bezpochyby zasloužil i Shift. Čtyři programovatelné klávesy jsou umístěny nalevo od klávesnice, tedy v prostoru, který by se dal lépe využít jejím protažením. Chválíme ale malou intenzitu a umístění stavových diod, které nijak neruší.
Širokoúhlý lesklý displej je výborný, stejně jako úroveň jeho ochrany vrchním krytem.
Možná by však snesl více úrovní podsvícení, kterých je jen osm, to je ale opravdu jen drobná výtka.
Notebook bez dokovací stanice obsahuje konektory audio in/out, ovládání hlasitosti a čtečku SD karet (nalevo) a 2 porty USB, FireWire, speciální port pro připojení adaptéru D-Sub a síťové karty (napravo). Pod touchpadem se nachází snímač otisků prstů.
Zepředu je pak pouze vypínač bezdrátové komunikace (Wi-Fi, Bluetooth).
Náš dojem z notebooku a z práce s ním je pozitivní. Výběr a zpracování materiálů i designová čistota jsou mistrovské. O chlazení ani nevíte, a přesto se notebook nepřehřívá. Displej je výborný, výdrž na baterie (v případě silnějšího akumulátoru) špičková. Klávesnici bychom ale navrhli jinak a rozhodně by bylo vhodné ji zvětšit. Naopak snížit by zasloužila cena, ale v tomto případě asi výrobce ví, na kterou skupinu zákazníků se zaměřuje. Největší výhodou tohoto notebooku je dokonalá přenositelnost, i když my bychom se jej asi báli nosit dál než z auta do uzamykatelné kanceláře.
V každém případě je to nádherný kousek techniky.
Michal Bareš
FUJITSU SIEMENS LIFEBOOK Q
Ultrapřenosný luxusní notebook
Procesor/frekvence/L2 cache: Intel U1400, 1,2 GHz/2 MB
Operační paměť [MB]: 1 024 MB
Čipová sada: Intel 945GM
Pevný disk: Toshiba MK6006 GAH/60 GB
Displej - typ/velikost/rozlišení: TFT/12,1"/1280 x 800
Operační systém v ceně: Windows XP Professional
Rozměry notebooku [mm]: 297 x 219 x 18,2
Hmotnost notebooku/adaptéru [g]: 1037 (1264)/229
Provoz na akumulátor [h:m]: 1:32 (1150 mAh)/6:37 (5200 mAh)
Výrobce/zapůjčil: Fujitsu Siemens Computers
Cena vč. DPH: 135 400 Kč
- Hardware - Krátkodobé testy (288.02 kB) - Staženo 0x