Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy a triky: hardware

Chip & HARDWARE

1 ZÁZNAMOVÁ MÉDIA CD A DVD

Záchrana dat z nečitelných médií

Stačí chvilička nepozornosti, a už padá cédéčko ze stolu. Měkký polykarbonátový kotouček přitom utrpí pár neznatelných škrábanců -s velmi znatelným dopadem: zaznamenaná data se už nepodaří přečíst.
TIP: Soubory na poškrábaném médiu ještě zdaleka nejsou ztraceny. Existují tři možnosti, jak se k nim znovu dostat.
Trik s mechanikou: Pokuste se médium přečíst v co nejvíce různých mechanikách u přátel či známých. Je docela možné, že jiná jednotka bude vykazovat lepší korekci chyb a bude schopna data restaurovat.
Trik se zubní pastou: Pokud data nedokážou načíst ani cizí mechaniky, často může pomoci vyleštění obyčejnou zubní pastou. Nejdříve se pokuste poškrábaná místa lokalizovat tak, že kotouček držíte proti světlu a díváte se na něj v ostrém úhlu. Do blízkosti poškozených míst naneste trochu bílé zubní pasty a třete je lehce navlhčeným čisticím hadříkem na brýle. Lešticí pohyby přitom mají směřovat od středu kotoučku k okraji, tedy kolmo na datové stopy (viz fotografie). Takto se odstraní tenoučká vrstva polykarbonátu a škrábance pak nebudou tak hluboké. Díky tomu se bude laserové světlo snímače méně lámat, a záznam tedy bude lépe čitelný. Než vyleštěné médium založíte do mechaniky, předem je očistěte papírovým kapesníkem a trochou vody. Barevné zubní pasty nejsou vhodné, neboť většinou obsahují brusné přísady a ty by na médiu napáchaly víc škody než užitku.
Trik s IsoBusterem: Nepodaří-li se médium přečíst ani po vyleštění, zbývá ještě možnost nasadit speciální software, například IsoBuster. Tento program - na rozdíl od Windows -neukončí čtecí proces při každém zjištění poškození povrchu, ale zrestauruje ještě čitelné soubory a uloží je na pevný disk. Záchranný nástroj IsoBuster si můžete zdarma stáhnout z internetu - buď ze stránek výrobce (www.smart-projects.net/isobuster/), nebo ze stránek www.slunecnice.cz či www.stahuj.cz.

2 EXTERNÍ PEVNÝ DISK

Vestavba 3,5" pevného disku do externího pouzdra

Svůj nevyužívaný 3,5palcový P-ATA disk byste chtěli dále používat jako externí zálohovací médium. Zabudovali jste jej proto do vnějšího krytu pevného disku s rozhraním USB. Ale Windows XP novou velkokapacitní paměť nezaregistrují, ačkoliv jsou všechny kabely připojeny správně.
TIP: Jestliže Windows disk nenajdou, většinou bývá příčinou chyby nesprávně zapojený jumper (propojka) Master/Slave. Zcela nový pevný disk je většinou nakonfigurován jako „Master“; už použitý disk může být naproti tomu nastaven jako „Slave“ nebo jako "Cable select" (bez propojky). Každá z těchto tří možností se může projevit jako nevhodná, ale i jako správná - podle toho, jaký pevný disk jste zkombinovali s jakým vnějším pouzdrem. Zkuste štěstí nejprve s nastavením jumperu pro „Master“; při této konfiguraci pracuje pevný disk zpravidla správně. Pokud ne, musíte vyzkoušet zbývající dvě možnosti.

3 INTERNÍ PEVNÝ DISK

Prevence havárií snížením provozní teploty

Během letních veder vypověděl ve vašem počítači službu pevný disk - evidentně mu bylo příliš horko. Aby se to už neopakovalo, chcete disk učinit „létuvzdorným“ - ale pokud možno bez zvýšení hlučnosti.
TIP: Efektivně a bezhlučně můžete teplo z pevného disku odvést pasivním samolepicím žebrováním (v internetových obchodech *stojí asi 400 Kč). Než na disk chladicí těleso nalepíte, měli byste z pouzdra disku odstranit všechny původní nálepky - zajistíte tak optimální odvod tepla. Ale pozor! Odstranění nálepek má za následek zánik záruky.
V dalším kroku vystřeďte chladicí těleso na stěně diskového pouzdra a rovnoměrně je přitiskněte. Při dostatečné cirkulaci vzduchu ve skříni počítače můžete provozní teplotu disku snížit až o 10 °C a minimalizovat tak nebezpečí datové „mimořádné události“.
O co jde: V horkých letních dnech se může pevný disk v PC zahřát i na více než 70 °C; rotující paměť je už pak provozována na hranici specifikací doporučených výrobcem.
Čím více je pevný disk zahřátý, tím rychleji se opotřebovává a tím vyšší je také pravděpodobnost jeho selhání. Údaje o tom, do jaké míry nadměrné teploty životnost disku zkracují, výrobci zpravidla tají. Zhruba však platí toto pravidlo: při snížení teploty o 10 °C lze očekávat dvojnásobnou životnost.

4 LASEROVÁ TISKÁRNA

Oživení prázdných tonerových kazet

Právě když potřebujete vytisknout důležitý dokument, objeví se jako naschvál hlášení, že došel toner, a tiskárna vypoví službu. A náhradní samozřejmě není po ruce.
TIP: Vytisknout ještě pár stránek vám umožní malý trik. Ve zdánlivě prázdné kazetě se stále ještě nachází trocha zbytkového toneru, který může vystačit na 20 až 50 stránek. Toner je totiž v zásobníku nepravidelně rozprostřen, a hlášení o prázdné kazetě proto přichází zpravidla poněkud předčasně. Chcete-li tedy zmobilizovat poslední rezervy, vyjměte kazetu s tonerem z tiskárny a silně jí desetkrát až patnáctkrát zatřeste sem a tam ve vodorovném směru. Nikdy přitom nesmíte kazetu držet svisle, jinak se vysype i zbylý prášek! Po zpětném nasazení kazety můžete dále tisknout až do definitivního vyčerpání toneru.

5 PROFESIONÁLNÍ TIP: NOVÝ AKUMULÁTOR PRO IPOD SILNÝ ZDROJ ZA MÁLO PENĚZ

Když se u iPodu 4. generace odporoučí akumulátor, přijde to draho - za opravu si Apple účtuje až asi 1800 Kč. Část z toho můžete ušetřit, když si zásobník energie vyměníte sami. Zde vám podrobně ukážeme, jak na to.

CO BUDETE POTŘEBOVAT

Náhradní lithiový akumulátor a všechny potřebné speciální nástroje jsou k dispozici na webové adrese https://secure1.sonnettech. com/. Tam si můžete kompletní soupravu objednat on-line za 29,95 USD -stojí tedy méně než výměna akumulátoru u výrobce. A navíc vám nový zdroj přinese oproti původnímu asi o 30 % vyšší kapacitu.

1 SOUPRAVA IPOD BATTERY
Potřeby pro výměnu baterie nabízí sonnettech.com. Souprava sestává z lithiového akumulátoru, tzv. torx šroubováku a umělohmotných pák.
2 VYPNUTÍ PROUDU
Dříve než iPod otevřete, přístroj vypněte. Vypínač uveďte do polohy HOLD -musí být vidět červené políčko.
3 PÁČIDLO
Mezi obě skořepiny pouzdra nasaďte kulatou páku a iPod pootevřete. Jakmile uslyšíte cvaknutí, obě části od sebe opatrně oddělte.
4 VYJMUTÍ PEVNÉHO DISKU
Pevný disk, uložený v gumovém lůžku, jednoduše vytáhněte nahoru. Pak od něj odpojte kablík pro propojení se základní deskou.
5 CO JE CO
V následujících krocích se budeme zabývat lithiovým akumulátorem , konektorem akumulátoru, dokovací destičkou a dvěma drobnými torx šroubky .
6 UVOLNĚNÍ AKUMULÁTORU
Akumulátor je v iPodu připevněn tavným lepidlem. Nahřejte proto baterii vysoušečem vlasů, čímž se lepený spoj uvolní.
7 VYJMUTÍ AKUMULÁTORU
Pomocí dvou modrých pák můžete ohřátou baterii oddělit ode dna skořepiny. Pokud se to nedaří, nahřejte ji znovu.
8 ODSTRANĚNÍ STARÉHO AKUMULÁTORU
Abyste mohli baterii z přístroje odstranit, je třeba torx šroubovákem povolit oba šroubky a pak kleštěmi jemně stáhnout konektor akumulátoru.
9 VLOŽENÍ NOVÉHO AKUMULÁTORU
Připojte konektor nové baterie a kabel opatrně zasuňte pod dokovací destičku. Akumuláor vložte do prohlubně.
10 UPEVNĚNÍ DOKOVACÍ DESTIČKY
Nyní musíte oba šroubky zase utáhnout - je to důležité pro pevné usazení dokovací destičky.
11 VLOŽENÍ PEVNÉHO DISKU
Ke své hudební paměti znovu připojte kabel pevného disku - měl by jít zasunout zcela lehce. Nepoužívejte násilí!
12 ZÁVĚREČNÝ AKORD
Přiložte k sobě obě poloviny pouzdra a s citem je stiskněte dohromady, až se ozve hlasité cvaknutí.
Hotovo!

CHYBA MĚSÍCE

CHLADIČ CPU JAKO OHŘÍVAČ VZDUCHU

Problém: Tentokrát neměl hardwarový problém čtenář Chipu, nýbrž my. A to při vlastnoručním sestavování PC. Počítač se měl stát alternativou levných sestav, prodávaných v supermarketech apod. Zvolili jsme pro něj základní desku Asrock P4VM800 pro Pentium 4, která je k dostání už od 1000 Kč s DPH. Osadili jsme ji 2,4GHz procesorem Celeron D, 512MB paměťovým modulem a tichým chladičem CPU od firmy Arctic Cooling. Zdálo se, že našeho cíle, tedy postavit obstojně výkonný, a přesto tichý počítač, bylo dosaženo. Avšak na stabilní provoz nebylo ani pomyšlení: déle než nějakých 15 až 20 minut počítač běžet nevydržel. Instalace Windows se podařila až po několikerém spuštění.
A pokud systém spadne, po opětovném zapnutí už nenaběhne kompletně; Windows se podaří zavést až po delší pauze.
Diagnóza: Všechny symptomy naznačují teplotní problém - nejprve jsme také podezřívali laciný síťový zdroj, dodávaný se skříní. Avšak jeho výměna žádné zlepšení nepřinesla. Nainstalovali jsme proto software pro monitorování systému, dodávaný se základní deskou, a sledovali jsme teplotu CPU: poměrně „žíznivý“ Celeron D je sice při svých 60 °C docela teplý, ale rozhodně ne příliš horký. Při další prohlídce jsme si povšimli, že chladič čipové sady nemá vlastní větrák, a že se asi proto nadměrně zahřívá. Úspěch však nepřinesl ani provizorně namontovaný ventilátor. Už jsme začínali uvažovat o neopravitelné chybě na základní desce, když nás napadlo řešení, které jsme měli doslova před očima.
Řešení: Vzduchový proud z chladiče CPU kvůli upevnění na základní desku nesměřuje ve skříni - jak je jinak obvyklé - svisle, nýbrž vodorovně. Takže chladič ofukuje ohřátým vzduchem paměťový modul, vzdálený od něj pouhé čtyři milimetry. Při tak nepatrném odstupu se zde hromadí teplo a modul se přehřívá. Jakmile paměťový modul přesadíme do druhého slotu, teplota CPU i paměti zřetelně poklesne a počítač pak už běží stabilně. Příště se nicméně při podobné stavbě raději poohlédneme po jiné základní desce...

Dokumenty ke stažení