Výběr programů po instalaci XP
Softwarová výzbroj zdarma
Pokud si na počítač nainstalujete Windows XP, nemáte zabezpečen operační systém ani mnoho nástrojů. Na Chip DVD přinášíme všechny důležité updaty a programy zdarma.
Text: Vratislav Klega, Martin Kučera, Aleš Přistál
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
Bezpečnost v PC
Kancelář v lavině formátů
Multimediální výbava
Internet a sítě
Vypalování
Na jediném Chip DVD vám přinášíme všechny důležité programy a nástroje, které budete potřebovat po nainstalování operačního systému Windows XP. Navíc jsme výběr volili tak, abyste za softwarové vybavení nemuseli platit ani korunu.
Instalace Windows XP je po necelé hodině dokončena. Konečně vás vítá známá obrazovka se zeleným tlačítkem Start v rohu obrazovky. Vše funguje velice svižně, systém je přehledný, na zamrznutí systému nenarazíte. Ale kromě několika primitivních nástrojů neobsahuje systém žádné pořádné programy - a hlavně bez nainstalovaných záplat je děravý jako cedník.
1 ZABEZPEČENÍ WINDOWS
Nejdříve záplaty!
Záplaty pro operační systém jsou první věc, kterou byste měli na počítač nainstalovat.
Důrazně doporučujeme nainstalovat záplaty ještě předtím, než připojíte počítač k internetu.
Než je totiž stihnete nainstalovat, může být váš počítač již napaden a může být spuštěn nebezpečný kód.
Na Chip DVD naleznete všechny důležité aktualizace pro Windows XP. Jelikož je tento systém velice citlivý, naleznete i zde aktualizace pro Microsoft Office, které jsou z bezpečnostních příčin stejně tak důležité jako záplaty určené pro systém samý.
2 ANTIVIRY A FIREWALL
Další kroky k bezpečnosti
Když máte systém bez děr, můžete se pustit do instalací dalších bezpečnostních prvků. Ještě stále vám však nedoporučujeme připojovat počítač k internetu. I když by se během krátké doby nemělo stát nic závažného, ještě stále může být váš počítač napaden. Proto se nejprve věnujme firewallu.
Uživatelé bezplatných firewallů se dělí na dva tábory. Na ty, kteří nedají dopustit na ZoneAlarm a chválí si jeho jednoduchost a stabilitu, a na příznivce firewallu Sunbelt Kerio Personal, kteří si zase cení jeho výborných schopností zabezpečení.
My vám nebudeme vnucovat jednu variantu, nabídneme vám obě. Stejně je ze všeho nejdůležitější správné nastavení firewallu. Pokud bezmyšlenkovitě povolujete všechny procesy, které komunikují s internetem, firewall vám stejně v ničem nepomůže.
Po vyhledání se ihned dozvíte, o jaký proces se jedná. Pokud jde o škodlivý software, služba vám přímo oznámí, jak můžete proces odstranit a jak je nebezpečný. Díky těmto stránkám už nikdy nebudete mít firewall špatně nakonfigurován.
Pokud máte nainstalován firewall, můžete počítač bez obav připojit k internetu. Dalších několik bezpečnostních kroků však ještě zbývá. Dalším krokem je výběr antivirového programu.
Pokud patříte mezi pravidelné čtenáře Chipu, máte nárok na AVG plus Firewall Chip Edition. Jedná se o vynikající antivirový program v kombinaci s firewallem. Pokud pravidelným čtenářem nejste nebo dáváte přednost jinému výrobci, můžete vyzkoušet Avast! Home. Tento bezplatný antivirový program nabízí vynikající ochranu před viry, kontrolu pošty a mnoho modulů pro ochranu počítače, jako je síťový štít, P2P štít, webový štít a další štíty, které zajistí, že váš počítač se stane nedobytnou pevností. Program je pro nekomerční použití poskytován zdarma, musíte se však zaregistrovat.
Ačkoliv by antivirus měl rozpoznat a odstranit i spyware, adware, trojské koně a jiné škůdce, není na škodu mít i program čistě antispywarový. Náš test antispywarových programů, který naleznete v tomto čísle Chipu, ukázal, že zvolit správný nástroj není jednoduché. Hledáte-li navíc pouze mezi freewarem, nabízí se jediná možnost: program Spybot - Search & Destroy. Jeho pomocí se nejlépe zbavíte škodlivých kódů. Šikovný antispywarový nástroj nabízí i Microsoft, a to v podobě Windows Defender beta.
Nyní je počítač už dokonale zabezpečen, a tak je možné začít instalovat další užitečné programy.
3 TUNING PC
Servisní programy
Servisní programy jsou také důležité. Mezi tyto programy počítáme ty, které pomáhají zvýšit výkon počítače, uklízejí disky i registry, testují hardware nebo pomáhají obnovit smazaná data.
Na úklid počítače je ideální program TuneUp, jehož plnou verzi jsme vám přinesli v červencovém Chipu. Pro úklid a optimalizaci doporučujeme použít právě tento program. Jinak je nabídka z freewarové scény chudá. Z trialových programů doporučujeme sáhnout po programu System Mechanic.
Chcete-li skutečně freeware, musíte sáhnout po oddělených nástrojích, z nichž každý umí jen něco.
Dobrou službu odvádí CCleaner, jehož pomocí odstraníte z pevného disku všechny nepotřebné soubory. Dokáže také pročistit registry a obsahuje i další nástroje. Použitím tohoto programu očistíte počítač od všech dat, která nejsou v počítači potřebná.
Na Chip DVD naleznete několik dalších programů pro čištění a optimalizaci.
Chcete-li zjistit, v jaké kondici se nachází váš hardware, bude nutné použít diagnostický nástroj. Mezi nejlepší freewarové benchmarky patří nástroj Fresh Diagnose. Spolehlivě zobrazí veškeré informace o hardwaru i softwaru v počítači, ale především obsahuje velké množství výborně provedených benchmarků. Ty jsou sice přístupné až po registraci, ta je však bezplatná. Lepší diagnostický program naleznete mezi freewarem jen stěží.
Tím může být jedině PCMark 05, který rovněž dokáže otestovat některé součásti vaše počítače. Internetový tip: Na stránce http://pcmark.info je fórum nejen o programu PCMark, ale také různé tipy pro taktování a pro ladění počítače.
Nechtěné smazání souborů je rychlejší, než se zdá. Stačí nechtěné vysypání koše, rychlé vytažení paměťové karty ze čtečky nebo třeba i výpadek proudu, a důležité soubory jsou pryč ve zlomku sekundy. V případě, že taková situace nastane, musíte zachovat chladnou hlavu. Teď už je pozdě instalovat program pro obnovu dat - instalací totiž můžete přepsat právě tyto důležité soubory. Je proto vhodné, pokud nástroj na záchranu dat v počítači už máte nainstalován.
Z freewarové scény je nejlepší volbou nástroj PC Inspector File Recovery. Program sice nenabízí tak vysoký komfort jako jiné komerční produkty, ale pro rychlou obnovu ztracených souborů dobře poslouží.
Pokud vám tento program pro obnovu dat nevyhovuje, naleznete na Chip DVD několik dalších freewarů, které dokáží data obnovovat.
4 ALTERNATIVNÍ PROGRAMY
Kancelář v lavině formátů
Formátů souborů, na které můžete při práci s počítačem narazit, je nespočet. Prakticky platí, že co program, to vlastní formát. Naštěstí existuje několik formátů, které se postupem času staly standardy, ať už psanými, nebo nepsanými. O formátech jako PDF a TXT snad nikdo nepochybuje, formáty jako DOC a XLS jsou rozšířené do takové míry, že by byla chyba, kdyby je neuměl otevřít právě váš počítač.
Proto vám přinášíme programy, jejichž pomocí tyto formáty otevřete, eventuálně i vytisknete. Pomocí našeho balíku programů otevřete soubory s koncovkami PDF, XLS, DOC, XML, PPT i soubory další.
Často nestačí tyto formáty otevřít, ale je potřeba je i vytvořit. Pokud si nainstalujete nový OpenOffice.org 2, máte vyhráno. Pomocí tohoto kancelářského balíku můžete vytvářet velké množství univerzálních formátů a jen těžko se vám stane, že někdo nebude moci otevřít soubor, který jste vytvořili. OpenOffice.org je výbornou alternativou microsoftského kancelářského balíku Office, jehož nová verze by měla být v prodeji na počátku příštího roku. S náznaky toho, jak by měl nový Office vypadat, jste se setkali v minulém čísle. OpenOffice.org jde spíše klasičtějším stylem, přechod z MS Ofiice na OpenOffice.org vám nebude činit žádné potíže.
Pro otevírání souborů PDF slouží nástroje Adobe a Fox Reader. Snad ani neexistuje uživatel, který by na tento program nenarazil. Dokumenty PDF se totiž již dávno staly standardem pro výměnu dokumentů. Výhodou PDF je, že je kompatibilní i napříč počítačovými platformami. Adobe Reader sice naleznete na jakémkoliv CD s ovladači, ale abyste měli vše na jednom DVD, zařadili jsme jej také.
Často budete potřebovat vytvořit PDF z libovolné aplikace, ať už se bude jednat o tabulku, dokument, firemní prezentaci, nebo třeba o technický výkres. Mezi nabídkou freewarových produktů vyčnívá jeden freeware - PDFCreator. Jedná se o velice kvalitní program, který při tvorbě PDF drtí i většinu komerčních produktů. Po nainstalování přibude v systému nová tiskárna. Z jakékoliv aplikace můžete tisknout prostřednictvím této tiskárny, ale místo papíru z tiskárny získáte PDF soubor.
Samozřejmě existuje ještě mnoho různých formátů: s těmi vám pomohou jiné programy, o kterých se v článku ještě dočtete.
Pro pohodlnou práci se soubory je dobré použít souborový manažer. Nabízí jednodušší a rychlejší práci než Průzkumník ve Windows a také často obsahuje důležité funkce, jako je například FTP klient. Výběr programů je široký, přesto doporučíme hned jako první program shareware - jedná se o populární Total Commander. Jeho omezení je v tom, že při startu počítače musíte kliknout na jedno ze tří čísel, to je však omezení akceptovatelné. Velice populární je také Servant Salamander.
5 DOMÁCÍ KINO
Multimediální výbava
Po nainstalování Windows XP získáte multimediální přehrávač - Windows Media Player. Ačkoliv jeho poslední verze, tedy verze 11, patří k nadprůměrným programům, rozhodně lze najít lepší programy, které dokáží přehrát hudbu či video. Nabídneme vám nejlepší z nich.
Na hudbu je Winamp. Snad žádný program si nedrží tak dlouho neotřesitelnou pozici. Je pravda, že Winamp byl často napodobován, že přicházely i programy, které byly lepší, nabízely více funkcí a různá vylepšení, ale Winamp je zkrátka nejlepší. Rychlé spouštění, jednoduché ovládání, bohatá podpora formátů a především odladěný engine dělají z Winampu bezkonkurenčně nejlepší hudební přehrávač.
V oblasti videa není situace tak jednoznačná. Přehrávačů je velké množství a každý přináší něco zajímavého. Přesto se některé odlišují. Tři z nich jsme vybrali.
Mezi nejoblíbenější přehrávače patřil dlouhou dobu BS.player, několik posledních verzí bohužel není freeware. Buď si jej můžete zakoupit, nebo můžete používat alternativu se spywarem. Na druhou stranu není nic jednoduššího než po nainstalování aplikace spyware odstranit. Lepší alternativou může být MV2Player.
MV2Player dokáže zmíněnému přehrávači výborně konkurovat. Nabízí jednoduché ovládání, vynikající funkce, které při přehrávání videa určitě využijete, a velice příjemné prostředí. Navíc máte jistotu, že žádný spyware nebude „rozvrtávat“ váš systém.
V posledních měsících se z hlediska oblíbenosti vyšvihl Media Player Classic, což je také náš tip, pokud jde o nejlepší přehrávač.
Výhodou je bleskový start přehrávače, široká podpora přehrávaných formátů (třeba i formátů QuickTime a RealVideo), dokonalé nastavení přehrávání a nízké výpočetní nároky.
Jediné, co teď brání tomu, aby se váš počítač stal dokonalým multimediálním přehrávačem, je zásoba kodeků. Pokud si budete chtít přehrát film, pro který nemáte v počítači nainstalován kodek, uvidíte jen černou obrazovku nebo varovnou hlášku. Naštěstí už není nutné instalovat kodeky ručně po jednom, ale k dispozici jsou tzv. kodek packy, obsahující všechny důležité kodeky.
Na Chip DVD naleznete dva balíky: K-Lite Codec Pack Full a český produkt CodecPack - All in 1. Ať už nainstalujete kterýkoliv, neměli byste mít problém otevřít jakýkoliv multimediální soubor.
Teď už máte v počítači výbornou výbavu pro přehrávání hudby i videa, dále se podíváme, jak video zpracovávat.
6 FOTO - VIDEO - AUDIO
Domácí galerie
Chcete-li na počítači upravit či sestříhat video, zjistíte, že nabídka freewaru je prakticky nulová. Hlavní příčinou je, že trh je poměrně nasycen - jsou zde dva velcí výrobci: Ulead a Pinnacle. Sice se jedná o drahé komerční programy, ale pokud si koupíte videokameru, střihovou kartu nebo lepší TV tuner, získáte tyto programy v OEM verzi.
Přesto se najde jeden program, pomocí kterého si video sestříháte a exportujete. A už jej dokonce máte v počítači - jedná se o program Windows Movie Maker 2, který je součástí instalace Windows XP. Jeho schopnosti se nemohou srovnávat s profesionální konkurencí, ale nabízí jednoduché ovládání a dostatečné množství efektů.
Především pro konverzi a aplikaci filtrů se výborně hodí oblíbený VirtualDub. Tento program používá snad každý, kdo na počítači pracuje s videem. Výhodou je celkem snadné ovládání, nízké hardwarové nároky a výborné odladění enginu programu.
Pokud si budete chtít z domácího videa vytvořit DVD Video, které budete moci přehrát ve stolním přehrávači, budete potřebovat authoringový nástroj. Mezi freewarovými programy budete jen těžko hledat takový, který je lepší než AVI2DVD. Ten dokáže film z téměř libovolného formátu převést do formátu MPEG-2, používaného u DVD Videa. Navíc program dokáže vytvořit i menu disku, díky čemuž bude vaše video vypadat skutečně profesionálně.
Video je tedy kompletně vyřešené, podívejme se tedy, které programy byste měli v počítači mít, hodláte-li pracovat s digitální fotografií.
Nejprve je třeba fotografie zkopírovat z fotoaparátu do počítače. To výborně obstará program Picasa 2 od Googlu. Nemusíte se o nic starat, program si automaticky stáhne fotografie a zařadí je do alba pod názvem, který určíte. Výhodou je, že pomocí tohoto programu můžete provádět i drobné retuše, vytvářet alba i prezentace, které lze vypálit na CD. Pokud nejste příliš nároční, Picasa 2 vám plně postačí i na úpravu a prezentaci.
Pokud jste náročnější, a to především co se týká úpravy fotografií, máte širokou nabídku editačních a retušovacích programů. Výborné filtry naleznete v programu PhotoPlus 6, který lze výbavou srovnávat s Photoshopem čtvrté verze, včetně jeho vyspělé práce s vrstvami. Chcete-li vytvořit webovou galerii pro umístění na internetu, použijte exportní funkce v prohlížeči IrfanView „Náhledy/Uložit vybrané náhledy jako soubor HTML“.
Fotografie budete často prohlížet i v počítači. Integrovaný nástroj ve Windows sice nabízí dobré základní funkce, ale chcete-li zajímavější přechody, případně možnosti jednoduché editace, budete se muset poohlédnout jinde. Mezi osvědčenou klasiku patří IrfanView a XnView.
Pro úpravu audia se z freewarových programů hodí nejlépe WavePad. Pomocí něj můžete hudbu různě míchat, upravovat hlasitost a aplikovat různé filtry a efekty. Pro jednoduchou úpravu zvuku je program více než dostačující.
Na ripování hudebních CD existuje velké množství programů, určitě si tedy vyberete ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. Mezi nejoblíbenější patří Free CD Ripper a FairStars CD Ripper.
7 INTERNET - SÍTĚ
Pohodlné surfování
Výbava základní instalace XP pro internet není moc dobrá. Naleznete zde pouze zastaralý Internet Explorer 6, primitivní Outlook Express a v našich končinách nerozšířený MSN Messenger. Pokud to s internetem myslíte vážně, bude nutné použít produkty jiných výrobců.
Internet Explorer má naštěstí poměrně kvalitní konkurenci. Tu tvoří jednak stále se rozšiřující Firefox, jednak dříve komerční Opera. Firefox je velice jednoduchý na ovládání, díky podpoře plug-inů nabízí neomezené množství funkcí a s bezpečností je na tom také o něco lépe - hodně škodlivých kódů využívá díry v Internet Exploreru. Jeho nevýhodou je, že se jedná o velkého žrouta paměti. Máte-li otevřeno více oken, obsazenost v RAM se lehce přehoupne přes 100 MB, a neobvyklé nejsou ani trojnásobné hodnoty.
Opera je bezpochyby rovněž velice kvalitní prohlížeč. Uživatelé, kteří ji používají, na ni nedají dopustit. Její nevýhodou po dlouhou dobu bylo, že se jednalo o komerční produkt, nyní je však Opera poskytována bezplatně.
Na e-maily je z oblasti freewaru nejlepší volbou Thunderbird, což je vlastně sourozenec Firefoxu. Obsahuje antispamový filtr, podporu více poštovních účtů, integrovanou RSS čtečku, filtry pro třídění zpráv a mnoho dalších funkcí. V oblasti pošty plně nahradí drahý Microsoft Outlook.
Používáte-li instant messeging, doporučujeme kromě klasického ICQ i jeho alternativy, kterými jsou Miranda a Windows Live Messenger. Na rozdíl od originálního ICQ nabízejí daleko větší možnosti nastavení, instalaci různých plug-inů a jsou méně náročné na systém. Kromě toho můžete v programech používat více protokolů než jen ICQ.
S rostoucí kvalitou internetu se stal oblíbeným program Skype, který kromě psaní zpráv nabízí i hlasovou komunikaci, a dokonce i videotelefonii. Máte-li kvalitní připojení k internetu a máte-li webovou kamerku, Skype by neměl na vašem počítači chybět.
Pokud jste majitelem „expresního“ internetu, určitě vám nedává spát FUP, tedy „omezení tzv. neomezeného internetu“. Abyste měli dokonalý přehled o tom, kolik dat jste v daný měsíc již stáhli, doporučujeme instalaci programu pro měření přenesených dat. Pokud budete sledovat přenos dat, nestane se vám, že nebudete vědět, proč je internet najednou tak pomalý. Mít přehled o přenesených datech se proto určitě hodí. Výborně vám tedy poslouží program BitMeter, který přináší hodinovou, denní a měsíční statistiku přenosu.
Je-li vaše připojení méně kvalitní, určitě jste se setkali se situací, že se přeruší stahování souboru nebo že stahování trvá neúměrně dlouho. Chcete-li se těchto problémů zbavit, je dobré použít download manažer. Vynikající službu odvádí LeechGet, doporučujeme vyzkoušet. Stejně dobře poslouží i programy jako Free Download Manager. Máte-li rychlé připojení a zdržují vás občas pomalé servery, vyzkoušejte Download Express. Program vytvoří více stahovacích vláken a download je pak daleko rychlejší.
8 VYPALOVÁNÍ
Vypalovací utility
Chcete-li vypalovat disky, můžete použít i nástroj ve Windows XP. Jeho schopnosti jsou však velice omezené a lze jej použít leda jako nouzové řešení. Na internetu se nachází množství různých freewarů, jejich kvalita je však často pochybná. Výbornou volbou je program CDBurner XP, který vám poskytne všechny důležité funkce, jež při vypalování budete potřebovat.
Dobré funkce však nabízí i jiné freewarové programy, jmenujme například Express Burn a Burn4Free.
Kupujete-li novou vypalovací mechaniku, většinou máte možnost za pár korun si přikoupit OEM verzi vypalovacího programu Nero. Pokud to s vypalováním myslíte vážně, využijte zvýhodněné nabídky prodejce.
Výbava je kompletní - počítač je vyzbrojen
Jak vidíte, počítač je už skvěle vybaven vynikajícím softwarem, a přitom nebylo třeba utratit ani korunu. Všechny programy, které jsme vám doporučili, jsou kvalitní a pro běžnou práci zcela dostačující. Výhodou je, že všechny naleznete na jednom DVD. Až tedy budete provádět novou instalaci systému, nebudete se muset prokousávat hromadou CD či DVD, natož často stahovat obrovské balíky z internetu.
KDO BY CHTĚL NAPADAT MŮJ POČÍTAČ?
Mnoho uživatelů se domnívá, že když na počítači nemají uložena žádná důležitá data, není takový počítač potenciálním cílem hackerů. Obzvláště pokud na internetu tráví maximálně několik hodin týdně, domnívají se, že nepotřebují ani firewall, ani záplaty. To je však velký omyl. Různé návody z internetu zkouší většina hackerů metodou pokusu a omylu. Nejde jim o to, ukrást nějaká data, ale dokázat si, že umí napadnout počítač. A nikdy nevíte, jestli takový hacker není třeba váš soused. Váš počítač může být napaden, aniž to jakkoliv poznáte, a může se stát nástrojem kriminální činnosti (zombie počítač). Mějte vždy nainstalovány všechny záplaty a firewall s antivirem nikdy nevypínejte. Za svůj počítač odpovídáte jen vy.
BEZPEČNÁ XP BEZ STAHOVÁNÍ
Pokud toužíte po kompletně updatovaných Windows XP bez nutnosti stahování velkých balíků záplat z internetu, má pro vás Chip řešení. Jde o dva takzvaně neoficiální service packy, které v prvním případě obsahují nutné bezpečnostní opravy a v druhém případě další doplňky pro Windows XP (nový MS Instalator, Windows Media Player 10, . NET Framework 1.1 a 2.0 s nejnovějšími updaty atd.), které ale nejsou nezbytně nutné:
1. Nainstalujte Windows XP
2. Nainstalujte oficiální Service Pack 2 (pokud již není obsažen v základní instalaci XP)
3. Nainstalujte neoficiální balíček WinXPSP2roll-upupdate
4. Nainstalujte neoficiální balíček WinXPSP2roll-updoplnky
Oba neoficiální balíčky obsahují pouze oficiální updaty Microsoftu. Jsou sestaveny na základě sledování updatovací služby v českých Windows XP SP2 k 31. 7. 2006.
CO POVOLIT A CO ZAKÁZAT?
Často se vás firewall ptá, zda chcete spustit nějaký proces, nebo zda chcete programu povolit přistupovat k internetu. Ne vždy je bohužel jasné, o který program se jedná, pokud se proces nazývá např. gmt.exe. Není proto jednoduché rozhodnout, přičemž však toto rozhodnutí je nejdůležitější. Pokud povolíte vše, nemá firewall žádný význam. Řešením je podívat se na internet. Pokud se vás firewall zeptá, otevřete stránku http://www.processlibrary.com a zadejte název procesu do vyhledávacího pole.
DOKONALÝ FILM JAKO MIX KODEKŮ
V přehrávači Media Player Classic si můžete ručně vybrat, které kodeky chcete používat.
Abyste mohli vše správně nakonfigurovat, otevřete MPC a v menu zvolte „View / Options“. V nabídce „Filter / Overrides“ si můžete vybrat, který z dekodérů chcete použít. Klikněte na „Add Filter“. Zobrazí se nové okno s výpisem všech nainstalovaných filtrů DirectShow.
DOHÁNÍ VLAK
Tak by se dala charakterizovat strategie Microsoftu. Několik posledních let byl totiž Microsoft se svým Internet Explorerem spokojený. Konkurenci v podobě prohlížeče Netscape ze své platformy zcela vytlačil, a nebyla-li konkurence, nebylo třeba dávat peníze na vývoj. Tvrdou ránu zasadil Microsoftu Firefox. Ten se totiž během několika týdnů rozšířil na velké množství osobních počítačů a vzestup trval dál. Microsoft musel rychle reagovat a předčasně vydal Internet Explorer 7, který měl být původně až ve Windows Vista. Nový Explorer se Microsoftu skutečně povedl a jeho finální verze by mohla odlákat uživatele Firefoxu zpět k Microsoftu. Koneckonců, nový Explorer vyzkoušejte sami a posuďte, jak velký rozdíl - oproti verzi 6 - vývojáři udělali.
KONTAKTY VŽDY S SEBOU
Používáte-li vyspělého e-mailového klienta, většinou máte kontakty uloženy v něm. Pokud však potřebujete často přecházet, nejsou vám kontakty na jednom místě k ničemu. Je proto lepší, pokud si na přenosný flash disk nainstalujete aplikaci, která bude obsahovat všechny vaše kontakty. Právě takovou funkcí disponuje program Adresář. Jednoduše vytvoříte databázi, do které pak zadáváte jednotlivé údaje. Jednoduché a účinné.
Dokumenty ke stažení- Software - Softwarová výzbroj zdarma (1.29 MB) - Staženo 1085x