S Chipem bezpečněji
Neúplatní strážci počítačů
Do pěti let se bezpečnost stane v IT oblasti hlavním a nejdůležitějším bodem. Všechny ostatní, malicherné problémy budou zapomenuty a cílem většiny běžných uživatelů bude „přežít v džungli internetu“.
Text: Petr Kratochvíl
Všimněte si, jak většina ještě nedávno důležitých „vlastností“ ztrácí na významu. Byly doby, kdy se uživatelé trumfovali výkonem procesoru, chvástali se velikostí RAM nebo ohromovali kapacitou disků. Není to tak dávno, co jsme nadávali na padání Windows 95 nebo se chlubili, jak dlouho nám „ikspéčka“ nespadla. A nyní - kdo neměl v počítači vir, spyware nebo trojského koně, ať hodí kamenem...
Relativní bezpečnost
O ráji v podobě počátků internetu jsme se už zmiňovali - pro pocit bezpečí stačilo občas „proskenovat“ podezřelé soubory. Nyní se souboj světla a tmy zastavil na vzdáleně podobném „klidném bodě“. Bezpečnostní nástroje už dosáhly jisté úrovně dokonalosti a většina zkušenějších surfařů dodržuje základní bezpečnostní pravidla. Při občasném surfování v běžných vodách se zazáplatovanými Windows příliš velké riziko nehrozí. Do budoucna se však celá řada věcí změní - rychlejší růst broadbandu přitáhne k internetu i obrovské množství nezkušených uživatelů, pro které je zapnutí firewallu nebo nainstalování service packu na úrovni řešení diferenciální rovnice. Řeknete si možná: Tak ať, patří jim to, oni se poučí. Smích ovšem většinu z nás přejde, když si uvědomíme, že tyto počítače budou snadnou obětí pro botnety a mohou se stát dobrou základnou i pro útoky na naše (lépe zabezpečené) počítače.
Dalším ukazatelem problémů, do kterých se řítíme, je rychlý nárůst rootkitů. Zatímco u běžných virů nebo spywaru má i obyčejný uživatel šanci na jejich odhalení (zdůrazňuji, že nikoliv odstranění), odhalit rootkit je i pro zkušené uživatele téměř nemožné.
Divoké karty
Prohlásit budoucnost za jednoznačně temnou však s jistotou nelze. Většina uživatelů má totiž v ruce několik potenciálních divokých karet. Ty sice nemohou obrátit situaci do hodnocení „naprosté bezpečí“, mohou ovšem nebezpečí podstatně zmírnit.
První takovou kartou jsou alternativní produkty. Po letech naprosté dominance Microsoftu se začíná objevovat stále více a více alternativních programů, které mohou záškodníkům „práci“ pořádně znepříjemnit. Ne, nebudu tvrdit, že jsou alternativní produkty samy o sobě bezpečnější - logicky lze ale očekávat, že si zloději vytvoří nástroje pro rozšířenější programy. Dokud tedy bude mít Internet Explorer více než 50 % uživatelů, bude pro potenciální útočníky lákavější než Firefox s 20 % uživatelů nebo Opera s 5 % uživatelů.
Druhou, mnohem hazardnější a také toužebně očekávanější kartou budou Windows Vista. První náznaky z testování ukazují, že z hlediska bezpečnosti jsou o světelný kilometr dál než Windows XP. Ovšem ani Windows Vista nebudou „neprůstřelná“. Leccos naznačila už aféra s „modrou pilulkou“ Joany Rutkowské (www.eweek.com/article2/0,1895,1983037,00.asp), která v červnu na konferenci v Singapuru předvedla koncept nedetekovatelného malwaru využívajícího vizualizační technologie AMD s kódovým jménem Pacifica.
Končíte s internetem?
Cílem našeho tématu není vás vyděsit a zrušit internet. Je sice důležité, aby si uživatelé uvědomili, že ani ten nejdražší bezpečnostní balík je při rizikovém surfování neochrání, ale v žádném případě není nutné „házet flintu do žita“. Většina našich článků byla až doposud zaměřena na prevenci, nyní však chceme udělat krok vpřed a ukázat vám, co dělat v případě „nákazy“. Nabídneme vám nejen praktické kroky pro odstranění nejnebezpečnějších škůdců, ale také vám poradíme, jak postupovat proti většině spywaru a malwaru.
Poslední naděje
Tentokrát ovšem neskončíme u tipů na odstranění škodlivého softwaru. I zkušenějším uživatelům se totiž může stát, že i přes zoufalé snažení zůstane spyware v systému a jediným řešením bude reinstalace. Chip vám v plné verzi nabízí program True Image, který dokáže vrátit vaše Windows zpět do plné formy. Stačí jen použít zálohu image, kterou jste si vytvořili, a během chvíle může váš počítač znovu bezchybně pracovat.
Výhodou tohoto řešení je rychlá a snadná obnova sytému, kterou zvládne i začátečník. My pak ještě přidáme i pár tipů pro zkušenější uživatele.
ALTERNATIVNÍ CESTA
Příznivci Symantecu budou v našem testu antispywarových programů produkt této firmy hledat marně. Symantec se totiž vydal jinou cestou - antispywarový program nabízí pouze jako součást komplexního balíku programů Norton Internet Security. Tento balík je navíc pouze o 10 eur dražší než vítěz našeho testu.
Je však také nutné poznamenat, že v testu bezpečnostních balíků (Chip 2/06) jeho výkon v boji proti spywaru nebyl příliš přesvědčivý...
- Téma - Neúplatní strážci počítačů (427.35 kB) - Staženo 1085x