ČTVRT STOLETÍ S PC, 15 LET S WWW
Zdá se mi, že počítačový svět si na vlastní výročí příliš nepotrpí. Žije přítomností a hlavně budoucností a to, co bylo včera, nikoho v tomto oboru moc dlouho nezajímá. Navíc v době, kdy zprávám vládnou témata, jako je válka na Blízkém východě, zmaření teroristických leteckých atentátů, nebo alespoň x-té jednání o sestavování vlády, zůstávají podobné „nepodstatné“ informace na okraji zájmu. Přesto si dovolme alespoň krátké ohlédnutí za dvěma kulatými IT výročími, která se sešla v srpnu.
Dvacet pět let už uplynulo od chvíle, kdy společnost IBM představila první „osobní počítač“ - IBM Personal Computer, modelové číslo 5150. Nostalgici krátce zavzpomínají na svoje počítačové začátky, na směšné velikosti RAM a pevných disků, na rychlosti nebo na MS-DOS 1.0. Je opravdu úžasné, jak se za tu dobu podařilo přetvořit PC z čistě pracovního nástroje na univerzální zdroj zábavy. O digitálních fotkách a hudbě, filmech na DVD, on-line hrách nebo VoIP si mohli první uživatelé nechat jen zdát. Zrovna tak asi málokoho napadlo, že počítače už vlastně nebudou jako počítače vypadat. V taškách nosíme notebooky, v kapsách PDA (nejlépe s GPS navigací) a ti majetnější z nás mají v obývacích pokojích multimediální centra napojená na ploché televize. Jen blázen by si troufl odhadovat, jak budou PC vypadat za dalších 25 let.
Patnácté výročí oslavil v srpnu také další klíčový objev IT - World Wide Web. Autorem návrhu WWW byl Tim Berners-Lee, britský fyzik působící tehdy v laboratořích CERN ve Švýcarsku. Nedávno mu britská královna udělila za zásluhy o rozvoj světového internetu titul rytíře britského impéria. Co svým objevem sir Berners-Lee spustil, víme všichni. Luxusní kombinace grafického a textového rozhraní, hypertextové odkazy a možnost vyhledávat pomocí klíčových slov. Je to, jako by si uživatel rázem místo nudných textových skript prohlížel barevný kreslený komiks. Prostě bez webu si už dnes asi nikdo z nás neumí internet představit.
Oba tyto projekty mají něco společného: oba vlastně vznikly na základě potřeby zjednodušení a následného rozšíření určitého již známého objevu mezi širší obec uživatelů. Ani osobní počítač, ani web totiž technicky ve své podstatě nepředstavovaly nic v tehdejší době tak převratného, byly spíše určitou nadstavbou. Tým IBM pod vedením Dona Estridge, který v šibeničním termínu na přelomu let 1980 - 81 ve floridských laboratořích v Boca Ratonu první PC projektoval, si tehdy za hlavní cíl vytkl sestavit především levný a obecně použitelný počítač z běžně dostupných součástek. Podobně projekt WWW sira Berners-Leeho měl zpřístupnit a zjednodušit již existující internetovou síť podstatně širší obci uživatelů.
Je vidět, že ty největší převraty ve světě IT nemusely být nutně geniální, ale rozhodně jejich následné využívání muselo být geniálně jednoduché. Je jasné, že právě ta jednoduchost (chcete-li, uživatelská přítulnost) stojí za stále větším rozšířením výpočetní techniky. Zatím však stále platí, že je úžasné nejen to, co počítače umějí, ale bohužel i to, co ještě neumějí. Především z hlediska spolehlivosti a jednoduchosti použití mají stále co dohánět. O webu a jeho zamoření viry, spywarem, rootkity asi nemusím dlouho hovořit.
Přeji vám, aby k vám byl váš počítač vždy „user friendly“ a abyste osobně nemuseli nikdy řešit problémy s nákazami z webu. A kdyby přece, určitě najdete pomoc v Chipu.
Josef Mika
Dokumenty ke stažení- Editorial (226.46 kB) - Staženo 0x