Srovnávací test deseti multifunkčních zařízení
Deset „funkcionářů“
Tiskárna, skener, kopírka - kupte to všechno v jednom a za pár korun. Šikovných zařízení s mnoha funkcemi je však na trhu hodně, a proto se vám s výběrem toho správného pokusíme pomoci. Otestovali jsme celkem deset multifunkčních zařízení ve dvou cenových kategoriích.
Text: Pavel Trousil
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
Výhody a slabiny multifunkčních zařízení
Srovnávací test dvou kategorií
Souhrnné výsledky
Rady pro nákup
Moderní kancelář se neobejde bez počítače a jeho periferií. Také tiskárna je nezbytná, hodí se i skener a občas je potřeba něco okopírovat. Navíc i v době internetu se stále posílají faxy. Tyto funkce tedy pokryje buď několik samostatných zařízení, nebo jedno zařízení multifunkční. Od takových přístrojů samozřejmě nelze čekat zázraky, námi testované produkty však kancelářským potřebám vyhovují více než dostatečně.
Nabídka multifunkčních produktů, které se také označují jako „vše v jednom“ (all-in-one), popřípadě MFD (Multifunction Device), je široká. U nás je dodává nejméně pět výrobců, kteří nabízejí jak základní modely, tak lépe vybavená výkonná zařízení. Abychom tuto oblast lépe v našem testu pokryli, rozhodli jsme se testovat dvě kategorie - hodně levné přístroje s cenou do cca 3000 Kč s DPH a výkonnější modely s cenou do cca 8000 Kč s DPH. Je až neuvěřitelné, co všechno za tyto ceny dostanete, zvláště připočteme-li softwarovou výbavu včetně OCR programů.
Kromě již uvedených funkcí tisku, skenování a kopírování nabízí některé z těchto produktů (Brother MFC-425CN a Lexmark X8350) i možnost faxování. Všechny už bez problémů zvládnou i tisk fotografií, takže jde vlastně i o fototiskárny. Některé jsou pro tyto účely samozřejmě vybaveny o něco lépe. Běžné jsou už u multifunkčních zařízení čtečky nejpoužívanějších paměťových karet (nemá ji pouze Lexmark X3330 a Epson Stylus DX3850). Jejich obsah můžete poslat do počítače, popřípadě hned vytisknout přímo na zařízení, a to bez PC. Lépe vybavená MFD mají totiž i displej, který slouží pro ovládání, ale i pro prohlížení obsahu karet, případně i pro zpracování obrázků.
Proč multifunkční zařízení
Skener, kopírka a tiskárna zaberou zbytečně moc místa, kterého není v kanceláři nikdy dost. V případě multifunkčního zařízení se pak nemusíte starat o spotřební materiál do několika produktů a doplňujete jen jedny inkousty. Navíc cena je velmi příznivá, jen o něco vyšší než u samostatné tiskárny. Spotřeba v klidovém režimu i při tisku je minimální (asi 15 W). Výhodou multifunkčních zařízení je i to, že pracují samostatně -pokud potřebujete kopírovat, nemusíte vůbec spouštět počítač.
Tiskový mechanismus je většinou stejný jako u tiskáren téhož výrobce, takže s kvalitou tisku si nemusíte dělat starosti - je výborná. Integrovaný skener samozřejmě nedosahuje kvalit profesionálního řešení (rozlišení je často jen 600 dpi), je však potřeba si uvědomit, že v kancelářském prostředí se rozlišení vyšší než 300 dpi většinou stejně nevyužije.
Testovali jsme modely, které se hodí do domácností nebo menších kanceláří, kde se nepředpokládá velké měsíční zatížení. To by tato multifunkční zařízení nevydržela, a navíc by se prodražila, protože se v nich používá inkoustová technologie, jejíž provoz je oproti laserovým zařízením nákladnější. Jedna vytištěná, popřípadě zkopírovaná stránka totiž v průměru vyjde cca na 1,30 Kč s DPH, barevná na 2,65 Kč s DPH (nepočítá se cena papíru).
Desetiboj
V přehledu najdete celkem deset zařízení pěti výrobců. Zařízení Brother DCP-115C bylo nejlevnější v testu, nabízí však jen základní funkce a má nižší rychlost tisku. Obsahuje ale čtečku karet a náklady na tisk jsou celkem příznivé (při tisku se používají čtyři oddělené inkousty). S druhým zařízením značky Brother, s přístrojem MFC-425CN, už můžete i faxovat a má i podavač dokumentů. Rychlost tisku a další funkce jsou stejné.
Canon Pixma MP170 je rychlé zařízení, které poskytuje výborné výsledky. Má ale velké náklady na tisk a to je jeho hlavní nevýhoda. Skvěle zvládá i bezokrajové fotografie a dodává se s bohatou softwarovou výbavou (například s programem Arcsoft PhotoStudio pro úpravu fotografií), včetně OCR programu ScanSoft OmniPage SE. Do vyšší kategorie patří model Canon Pixma MP500. Má barevný displej (pro ovládání, prohlížení, ale i pokročilé funkce, jako je ořez fotografií), čtečku karet a infračervený port. Vytištěné dokumenty i fotografie jsou velmi pěkné a jsou hotové v rekordním čase.
Skener, kopírka a tiskárna zaberou zbytečně moc místa, kterého není v kanceláři nikdy dost.
Multifunkční zařízení Epson používají pro tisk čtyři samostatné inkousty. Jednodušší a levnější model Epson Stylus DX3850 nemá displej, jen tlačítka a diody. Přesto není ovládání problematické, nemůžete však například ovlivnit kvalitu kopie. Výbava je slabá - přístroj nemá čtečku paměťových karet. Tisk i kopírování jsou příliš pomalé, skenování je naopak celkem svižné. Skutečně o třídu lepší je model Stylus Photo RX520. Má větší výbavu (displej, čtečku), umí lépe skenovat (tedy rychleji a ve vyšším rozlišení a zvládne i třeba negativy), rychlost je vyšší, ale stále zaostává za konkurenty. Zařízení se dodávají s programem Epson Creativity Suite a OCR programem ABBYY FineReader Sprint.
Firma Hewlett-Packard nám k otestování zapůjčila dva produkty. Z levnější kategorie je to model Photosmart C3180 s dobrými výsledky. Displej je jen černobílý, pro volbu kvality kopií a jejich počtu. Přístroj má však čtečku karet, tiskne svižně a pěkně. V této kategorii je to vítěz našeho testu. Také druhý reprezentant, novinka Photosmart C5180, si vedl dobře. Tisk je extrémně rychlý, výstupy výborné, vybavení slušné. Na barevném displeji si dokonce můžete prohlížet videosekvence. Přímo na zařízení můžete s fotkami pracovat, a to včetně takových pokročilých funkcí, jako je redukce efektu červených očí. Stroj ovšem docela dlouho „bootuje“ a ovladače jsou zbytečně „masivní“. Aplikační výbava je bohatá (programy HP Photosmart Premier, HP Photosmart Express).
Firma Lexmark nám zapůjčila levné a jednoduché zařízení X3330 a výkonnější model Lexmark X8350. Lexmark X3330 má jednořádkový displej, tlačítka pro volbu počtu kopií a pro volbu barevné, nebo černobílé kopie - tedy jen základní ovládací prvky. Nemá čtečku, port PictBridge naopak ano. Lexmark X8350 umí i faxovat a má podavač na dokumenty. K dispozici displej a čtečka karet.
Souhrnný přehled: Multifunkční zařízení
CENOVÁ KATEGORIE DO 8 000 KČ
Canon Pixma MP500
Výkonné multifunkční zařízení, které tiskne rychle a ve výborné kvalitě. Je určeno i pro tisk fotografií. Proto je vybaveno i čtečkou paměťových karet a portem PictBridge. Na předním čele má barevný displej pro snadnější obsluhu a pro prohlížení snímků. Body toto zařízení získalo především za rychlost a kvalitu snímků.
Celkové hodnocení: 87
Poměr výkon/cena: výborný
Cena vč. DPH: 5780 Kč
Informace: www.canon.cz
HP Photosmart C5180
Stejného počtu bodů dosáhl ve vyšší třídě produkt firmy HP -novinka Photosmart C5180. Tiskne velmi rychle a kvalitně. Stejně jako Canon má barevný displej, na kterém si můžete dokonce pustit i videosekvence. Nechybí ani čtečka karet a kromě USB se může připojit pomocí sítě Ethernet.
Celkové hodnocení: 87
Poměr výkon/cena: velmi dobrý
Cena vč. DPH: 6290 Kč
Informace: www.hp.cz
CENOVÁ KATEGORIE DO 3 000 KČ
HP Photosmart C3180
V levnější cenové kategorii získal prvenství model Photosmart C3180. Ve své kategorii je nejrychlejší a pracuje s dobrými výsledky. Má jen černobílý displej, ale disponuje čtečkou paměťových karet. Náklady na tisk jsou průměrné. Na stole zabere málo místa.
Celkové hodnocení: 79
Poměr výkon/cena: výborný
Cena vč. DPH: 3000 Kč
Informace: www.hp.cz
JAK JSME TESTOVALI
Multifunkční zařízení musela vytisknout sadu testovacích dokumentů. Zjišťovali jsme přitom rychlost i kvalitu tisku. Při tisku fotografií jsme použili fotografické papíry dodané výrobcem zařízení. Sledovali jsme také rychlost a kvalitu kopírování. Posledním úkolem multifunkčních zařízení bylo skenování. Skenovali jsme běžné dokumenty i speciální štítky pro testování rozlišení a barevné věrnosti.
Kromě rychlosti a kvality tisku a skenování jsme také hodnotili vybavení a funkce. Více bodů dostaly produkty s displejem, čtečkou paměťových karet nebo podavačem dokumentů. Dalším hodnoticím kritériem byly náklady na tisk. Zjišťovali jsme ceny inkoustových kartridží a jejich výdrž. Provozní náklady jsou důležitým parametrem. Jednotlivým hodnoticím kritériím (kvalita, rychlost, vybavení, náklady na tisk) jsme dali stejnou váhu.
Kvalita - 25 %
Vybavení - 25 %
Rychlost - 25 %
Náklady na tisk - 25 %
Rady před nákupem
Testovaná multifunkční zařízení toho zvládnou hodně, jsou však určena pro domácí využití nebo pro menší kanceláře. Náročnější provoz nezvládnou. Rozmyslete si tedy, kolik stránek budete tisknout a zda vám takové zařízení bude stačit. Většina výrobců nabízí i alternativu - multifunkční laserová zařízení s větším výkonem a levnějším provozem.
Zvažte, zda budete potřebovat také fax. Přestože se i v dnešní době může hodit, mají ho jen dva testované modely - Brother a Lexmark.
Kromě pořizovací ceny jsou důležité i provozní náklady. Při koupi dostanete jen startovací inkoustové kartridže, které dlouho nevydrží, a budete muset investovat do nových. Jedna stránka vás může vyjít i na více než 2 Kč a to už je dost.
Pokud budete tisknout fotografie, hodí se model s displejem, na kterém si můžete snímky prohlížet. Díky displeji je i ovládání jednodušší a k dispozici je mnohem více funkcí a voleb, například při kopírování.
ODHAD VÝVOJE CEN MULTIFUNKČNÍ ZAŘÍZENÍ
Než budou prodávané modely nahrazeny novými, lze předpokládat pokles ceny asi o 1000 - 1500 Kč. Například zařízení Canon Pixma MP170 stálo před rokem asi 4600 Kč, nyní je koupíte za cca 3000 Kč. Níž už ale cena moc nepůjde - zastarávající modely totiž nahradí produkty s vyšší rychlostí a více funkcemi.
Dokumenty ke stažení- Hardware - Deset „funkcionářů“ (557.06 kB) - Staženo 1473x