Vládci souborů
Souborové manažery - Už vás nebaví přetahovat soubory v Průzkumníkovi Windows nebo kopírovat složky přes schránku? Pak právě pro vás je tu náš srovnávací test souborových manažerů.
Text: Radek Kubeš
Práce se soubory a složkami patří ke každodenním činnostem snad všech typů uživatelů počítačů. Operační systém Windows je pro tyto účely vybaven pouze nepřehledným Průzkumníkem, jehož funkce většině uživatelů naprosto nevyhovují. Pokud nevíte, jakého pomocníka pro práci se soubory si vybrat, volte podle výsledků našeho srovnávacího testu souborových manažerů.
Historie souborových manažerů v klasické konfiguraci se dvěma panely daleko přesahuje paměť uživatelů zvyklých na operační systém s okénky, jejich základní funkce a účel však zůstávají po celá léta prakticky stejné a mění se jen obal a nabídka přídavných funkcí. Souborové manažery slouží primárně k běžným operacím se soubory a složkami - tedy k jejich spouštění, vytváření, editování, kopírování, mazání atd. Časem se na tyto základní funkce nabalily i funkce jako komprese a dekomprese souborů, služby jako FTP klient, hromadné přejmenování souborů, rozdělování a spojování souborů a mnoho dalšího. V době operačního systému MS-DOS spočívala hlavní výhoda souborových manažerů v tom, že uživatel nemusel pracně vypisovat povely pro práci se soubory do příkazové řádky operačního systému. Dnes je jejich hlavní předností přehlednější způsob práce se soubory a právě zmíněné doplňkové funkce, díky kterým není třeba kupovat a instalovat další software.
Do srovnávacího testu jsme vybrali čtyři zajímavé souborové manažery - Total Commander, Servant Salamander Frigate3 a WinNc. Net -, které nabízejí přehlednou práci se soubory ve dvou panelech a obsahují i velké množství užitečných doplňkových funkcí. Navíc, pokud nejste se standardními možnostmi programů spokojeni, je možné výbavu většiny z nich jednoduše rozšířit pomocí plug-in modulů. V testu jsme ovšem hodnotili souborové manažery v základní konfiguraci - tedy bez dodatečné instalace plug-inů. Kromě čtyř placených programů vám nabídneme i čtyři neplacené aplikace, které svými možnostmi jistě uspokojí řadu běžných uživatelů.
Jak se vám líbí?
Souborový manažer by vám měl padnout do oka hned po instalaci a prvním spuštění. Všechny funkce, které od programu očekáváte, musí být snadno dosažitelné, za nezbytnou pokládáme podporu tradičních klávesových zkratek skrytých pod funkčními klávesami F3 až F8, které slouží k základním operacím se soubory a složkami.
V tomto ohledu dopadly nejlépe programy Servant Salamander a Total Commander, které mají velmi přehledné rozhraní, funkční tlačítka si v nich můžete libovolně rozmisťovat, všechny důležité funkce lze vyvolat klávesovými zkratkami a rovněž je možné vytvořit si uživatelskou nabídku nejpoužívanějších funkcí a aplikací.
Aplikace VinNc. Net má sice pěkné rozhraní s nakreslenými ikonkami pro všechny doplňkové funkce, avšak u těch, které nemají vlastní popisek, se budete muset obejít i bez bublinové nápovědy. Nezbude vám tedy než tápat, co která ikona znamená. Na prostředí manažerů Total Commander a Frigate3 zaujme možnost práce se záložkami, kterou známe například z internetového prohlížeče Firefox.
Pouze Servant Salamander nekomunikuje v aktuální verzi česky, lze však očekávat, že český překlad k dispozici bude, stejně jako tomu bylo u verzí předchozích. Protože však u uživatelů předpokládáme alespoň základní znalost angličtiny, nebudeme aplikaci ubírat body.
Nápovědu v češtině nemá žádný z testovaných programů, k běžné práci ji ale stejně nejspíš nebudete potřebovat.
Zápas se soubory
Jak se dalo očekávat, všechny testované programy zvládly bez problému běžnou práci se soubory, jako je kopírování, přesouvání, přejmenování, mazání, editování, vyhledávání atd. V žádném z testovaných programů nechybí možnost komprese a dekomprese běžných typů komprimovaných archivů, kromě programu Frigate3 umí všechny aplikace rozdělovat velké soubory na menší části a opět je spojovat a nechybí ani funkce pro porovnávání obsahu souborů i adresářů (Frigate3 umí porovnávat jen soubory).
Velmi užitečnou funkcí je hromadné přejmenování souborů a složek, které chybí jen v programu VinNc. Net. Servant Salamander pak nabízí funkci pro přesné kopírování disků a disket, konverzi znakových sad souborů nebo změnu písmen v názvech souborů a složek z velkých na malá a naopak.
Po práci legraci
Běžnou práci se soubory a adresáři zvládnou i freewarové aplikace. Tím, čím se placené programy nejvíce odlišují od freewaru, jsou doplňkové funkce, kterými souborové manažery nahrazují jiné specializované aplikace.
Bez výjimky všechny testované programy obsahují FTP klienta s běžnými funkcemi, Frigate3 pak nabízí i webový prohlížeč. U programu Frigate3 se ještě zastavíme, jelikož doplňkových funkcí nabízí z testovaných programů nejvíce. Zmiňme například jednoduchý grafický editor, který si poradí s běžnými úpravami a konverzí základních typů grafických souborů, a vestavěný textový editor, který zvýrazňuje syntaxi nejpoužívanějších programovacích a skriptovacích jazyků a poradí si i se soubory ve formátu RTF.
Mnoho doplňkových funkcí nabízí rovněž WinNc. Net - jmenujme například vypalování CD, grabování hudebních CD do souborů ve formátu MP3 včetně automatického popisování skladeb, konverzi hudebního formátu WAV na MP3, vytváření M3U playlistů, vestavěný grafický prohlížeč atd.
Servant Salamander zvládne například export informací z tagů hudebních souborů do HTML souborů, obsahuje funkci snímání obrazovky a umí obnovit smazané soubory.
Nejhůře vychází ze srovnání doplňkových funkcí Total Commander, ovšem pouze pokud uvažujeme základní instalaci programu. Zhodnotíme-li rozšiřitelnost aplikací pomocí plug-in modulů, je Total Commander jasnou jedničkou. Můžete si stáhnout například plug-in na vypalování, práci s ISO image soubory, plug-in umožňující grabování hudebních CD, rozšíření podpory souborových systémů jiných platforem než Windows, plug-iny umožňující zobrazení metadat multimediálních souborů, konverzi různých typů souborů a mnoho dalších. Tolik možností rozšíření nenabízí žádný jiný program tohoto typu.
Jak na soubory?
Ze čtyř testovaných souborových manažerů vychází jako nejlépe vybavený a ovladatelný program Servant Salamander. Pokud ovšem hledáte snadno rozšiřitelnou aplikaci, ke které jsou na internetu k dispozici desítky či spíše stovky plug-in modulů, zvolte Total Commander. Stejnou volbu doporučujeme i v případě, že se neobejdete bez českého uživatelského rozhraní. Frigate3 dobře poslouží uživatelům, kteří chtějí v jediném programu prohlížet disky, soubory, FTP servery i webové stránky. WinNc. Net zase vyniká funkcemi pro práci s multimédii.
Pokud ovšem nečekáte od souborového manažeru nic jiného než základní práci se soubory, vyzkoušejte některou z nabízených freewarových aplikací.
TOTÁLNÍ PLUG-INY
Plug-in modulů rozšiřujících funkce Total Commanderu najdete na internetu stovky a i v Chipu jsme se jim již několikrát věnovali. Možná největší databáze plug-inů pro Total Commander je na adrese http://www.totalcmd.net. Přehlednosti stránek by ovšem velmi pomohlo roztřídění plug-in modulů do kategorií. Můžete si být ovšem jisti, že zde najdete všechny nástroje, které vám v základní instalaci Total Commanderu chybí.
FREEWAROVÉ SOUBOROVÉ MANAŽERY
Nabídka bezplatných aplikací pro práci se soubory je více než bohatá. Například i Servant Salamander má freewarovou verzi, která postrádá některé funkce verze placené.
Z dalších freewarových alternativ jmenujme například muCommander, přehlednou aplikaci umožňující základní operace se soubory včetně ZIP komprese a dekomprese, dále například slušně vybavený freeCommander, nabízející práci s komprimovanými archivy, rozdělování a spojování souborů a hlavně i velmi efektní a snadný přístup k ovládacím panelům, nabídce Start a systémovým složkám. Zajímavou freewarovou aplikací je rovněž Turbo Navigator, který obsahuje jednoduchý přehrávač běžných formátů hudby a videa. A konečně i program NGM, který jako by Total Commanderu z oka vypadnul - tedy až na nabídku funkcí. I NGM ovšem nabízí funkce více než dostatečné pro základní práci se soubory.
Všechny zmíněné aplikace, kromě Turbo Navigatoru, jsou dispozici v češtině a najdete je na Chip DVD.
BLESKOVÝ MANAŽER
Na domovském webu programu Total Commander i na Chip DVD najdete malou utilitu tc2usb tool, která z vaší instalace Total Commanderu vytvoří plně funkční kopii včetně všech uživatelských nastavení, určenou k použití na přenosné USB flash paměti. Váš oblíbený Total Commander pak bude vždy s vámi na každém počítači.
Podobnou funkci zastane například i freeware Pablo Commander, jednoduchý souborový manažer, který se neinstaluje a jeho jediný soubor má přibližně 340 Kb.
SOUHRNNÝ PŘEHLED: Souborové manažery
Cena versus celkové hodnocení
V grafu jsme dali do vztahu dvě klíčové kategorie: cena, která se u testovaných produktů pohybuje v rozmezí od 700 do 1100 Kč, je poměřována v relaci se závěrečným celkovým hodnocením. Graf tak přibližně ukazuje, který program (s více či méně bohatými funkcemi) uživatel pořídí za jakou cenu.
JAK JSME TESTOVALI
Všechny testované souborové manažery musí podporovat práci se dvěma nezávislými panely zobrazujícími soubory a nesmí postrádat žádnou z funkcí pro běžnou práci se soubory. To, co ovšem očekáváme od testovaných aplikací především, jsou doplňkové funkce, které uživateli ušetří instalaci dalších běžných programů, jako je FTP klient, kompresní program atd. Tam, kde funkce v základní výbavě chybí, oceníme možnost jejich doplnění plug-iny. Uživatelské rozhraní aplikace, která aspiruje na každodenní používání, by rozhodně mělo být přehledné a všestranně přizpůsobitelné, body navíc jsme udělovali například i za klávesové zkratky. Méně zkušené uživatele jistě potěší, že rozhraní v češtině není u testovaných programů žádnou výjimkou, spíše pravidlem.
Zkontrolujte při nákupu
Nekupujte zajíce v pytli Všechny aplikace v testu nabízejí dostatečně dlouhou dobu k otestování funkcí. Total Commander můžete navíc teoreticky používat neomezeně i po uplynutí zkušební lhůty - žádné funkce nejsou omezeny, porušujete tím však licenční ujednání programu.
Všechno na svém místě U všech programů si v každém případě vyzkoušejte, zda vám vyhovuje především jejich ovládání a rozložení tlačítek a dalších funkčních prvků uživatelského rozhraní. U aplikace tohoto typu se totiž předpokládá, že ji budete používat velmi často, nepohodlné ovládání může tedy být opravdu velký problém.
Pravidelné aktualizace Důležitý je rovněž další vývoj pořizované aplikace, ať již z hlediska oprav chyb, nebo dalšího vývoje a přidávání funkcí. Zapátrejte na domovském webu výrobce, jak často svojí aplikaci aktualizuje.
ODHAD VÝVOJE CEN
Ceny komerčně distribuovaných souborových manažerů se pohybují od cca 500 do 1000 Kč, nemají již tedy kam výrazně klesat. Pokud nechcete platit, zkuste freewarové programy - funkce mají pro běžnou práci dostatečné.
Soupeři
1 Servant Salamander 2.5 beta
Funkcemi dostatečně vybavený souborový manažer s podporou plug-in modulů. Snadno ovladatelný a uživatelsky velmi přívětivý. Jediným nedostatkem je (zatím) absence češtiny. Cena: 20 USD
2 Total Commander 6.54a
Jasná volba, pokud žádáte 100% rozšiřitelnost a české rozhraní. V základní výbavě funkcemi nepřetéká, je však perfektně ovladatelný a obsahuje mnoho užitečných drobností, jako je například práce se záložkami v každém ze dvou základních panelů. Cena: 1000 Kč
3 Frigate 3.33
Vydařený souborový manažer s podporou práce se záložkami, který nahradí mnoho různých aplikací. Grafický editor, webový prohlížeč a textový editor se zvýrazněním syntaxe programovacích a skriptovacích jazyků jinde nenajdete. Cena: 39,90 USD
4 WinNc. Net 4.4
Hlavní výhodou aplikace jsou funkce pro práci s Audio CD a hudebními soubory, nepříjemné jsou chybějící popisky u funkčních tlačítek. Cena: 29,95 EUR
Rozšiřitelnost - 15 %
Práce se soubory - 35 %
Ovládání a uživatelské rozhraní - 20 %
Nadstandardní funkce - 30 %
- Software - Vládci souborů (457.38 kB) - Staženo 1455x