Srovnávací test telefonů UMTS
Na data i na volání...
Mobilní telefony v těchto letních dnech doslova uzrávají. Máme tím na mysli jejich schopnosti z hlediska datové komunikace. Některé z těchto telefonů jsme pro vás vyzkoušeli.
Text: Vratislav Klega, Jan Řezáč
Rozhodli jsme se oslovit přední výrobce mobilních telefonů a vypůjčit si od nich modely podporující vyspělou datovou technologii UMTS, která je již schopna zajistit, abyste vysokorychlostní internet měli rovnou ve své kapse. Bohužel ne všichni výrobci technologii třetí generace do svých telefonů již zakomponovali a bohužel ne všechny oslovené firmy nám v požadavcích na zapůjčení vyhověli.
K čemu takový komfort?
Co všechno můžete s těmito telefony dělat? Především využívat populární videotelefonii, kterou nabízí zatím pouze operátor Eurotel. Je to však otázka několika měsíců, kdy budou videotelefonii nabízet všichni operátoři.
Dalším lákadlem je vysokorychlostní internet. S pomocí operátorů T-Mobile i Eurotel můžete svůj telefon nažhavit až na slušných 384 kb/s.
Mějte zatím na paměti, že ne všude je Česká republika signálem UMTS pokryta. Jelikož se jedná o novou technologii, je třeba relativně nákladnými prostředky vybudovat zcela novou infrastrukturu, což jistě nebude záležitost několika měsíců. Zprvu tedy očekávejme nárůst pokrytí ve větších aglomeracích.
Některé z telefonů jsou postaveny na systému Symbian. Bohužel se nám tato platforma ne příliš dobře osvědčila a především u telefonů Nokia je ovládání nepříjemné a pomalé. Především chybí podpora ze strany výrobců softwaru. V testu tedy na předních pozicích dominují právě ty telefony, které se Symbianem nic společného nemají a fungují pouze na bázi klasického firmwaru. Pokud si hodláte pořídit telefon s operačním systémem (budete jej využívat i pro další aplikace), zvolte raději některý z komunikátorů nebo MDA.
Jak vybírat?
Jistě vám již nemusíme připomínat, že výběr nového mobilního telefonu musí vycházet z vašich požadavků. Požadujete-li od telefonu manažerské funkce, spolehlivé připojení k internetu a dokonalou synchronizaci s počítačem, asi těžko budete kupovat přístroj s 2megapixelovým fotoaparátem a 0,5GB pamětí pro další multimédia. Byly by to vyhozené peníze. Raději se orientujte právě na funkce spjaté s vaší profesí. Podpora pro Wi-Fi a pro SIP klienta (pro VoIP operátora) může být právě pro některé manažery důležitější než třeba náhrada videokamery. V opačném případě, tedy chcete-li vlastnit telefon a k tomu plnohodnotný MP3 přehrávač, váš životní styl přímo vybízí k tomu vybavit telefon ještě automatickým zaostřovacím fotoaparátem a vysokou kapacitou pro multimédia. Do třetice všeho dobrého: telefon se vám musí také líbit a 100% reprezentovat váš životní styl; vybírejte tedy tak, abyste se za něj nemuseli stydět.
Nokia E60
ZAMĚSTNANEC BEZ OKA
Nokia rozšiřuje svou řadu telefonů Symbian o řadu E, která kromě GSM telefonu obsahuje i podporu pro VoIP protokolem SIP. Musíme uznat, že E60 je první Nokií se Symbianem, která je skutečně svižná, jako kdyby obsahovala běžné menu. Veškeré další nectnosti Symbianu jí bohužel zůstaly. Máme na mysli především extrémně složité ovládání a mizivou nabídku aplikací.
Fyzické provedení telefonu odpovídá cenové kategorii. Použitý materiál je velice kvalitní, stejně jako tlačítka. Ploché provedení je velmi pohodlné, pokud telefon nosíte v kapse u kalhot nebo v kapse u košile. Jen bychom uvítali nižší hmotnost.
Pokud bychom měli zařízení hodnotit čistě jako telefon, nemáme žádné připomínky. Telefonování je jednoduché, kvalita hovoru je vynikající, vícepoložkový seznam je relativně přehledný. Velice chválíme hlasové vytáčení: stačí vyslovit jméno tak, jak jej máte uloženo v seznamu, a telefon vytočí výchozí číslo. Tato funkce funguje zcela bez problémů.
Pro další funkce je však zařízení příliš složité: především jde o nastavování základních funkcí, jako je e-mail nebo Wi-Fi připojení k internetu. Ani nastavení připojení z počítače nepatří k jednoduchým, při nastavování narazíte na více problémů, než je zdrávo.
Telefon je určen především pro práci. Proto v něm nenajdete fotoaparát, což ocení spíše management podniku než konkrétní uživatel. Softwarová výbava je poněkud chudá, platforma Windows Mobile má vybavení daleko bohatší.
Funkce telefonu sice až na výjimky pracují dobře, jejich konfigurace je však příliš složitá. Nedokážeme si dost dobře představit, že by koncový uživatel nastavoval veškeré funkce několik hodin. Navíc internetovou telefonii se nám nepodařilo zprovoznit vůbec. Přednastavený účet od operátora Volný se nedokázal zaregistrovat, ani naše vlastní účty od jiných operátorů se nám nepodařilo zprovoznit, telefon stále oznamoval chybu registrace. Pokud tedy budete chtít VoIP s tímto telefonem používat, nechte si od VoIP operátora telefon nastavit, určitě si ušetříte hodiny rozčilování.
Přestože pohledem do tabulky zjistíte, že zařízení je velmi dobře vybaveno, určitě lze v této cenové kategorii nalézt lepší alternativu. Spoustu uživatelů odradí především složité nastavování. Pokud však jde o telefonování, přístroj je velice pohodlný a dokonalý displej vás nezradí ani na ostrém slunci.
Nokia 6280
VŽDY ELEGANTNÍ
Velice spokojeni jsme byli s Nokií 6280, která by měla být pokračováním veleúspěšné Nokie 6230(i). Už tento model byl velice „našlapaný“, model 6280 jde ještě dále.
Vysouvací konstrukce není právě nejšťastnější a již od počátku měl telefon drobné vůle. I po několika týdnech používání se však nezvětšovaly, i když jsme telefon používali intenzivně a především konstrukci jsme pořádně testovali. Design telefonu se opravdu povedl a nenarazili jsme na žádný záporný názor. Jedinou nevýhodou je, že velký displej je překryt plastem, na kterém zůstávají otisky prstů.
Jelikož se má jednat o telefon pro široké masy, zvolila Nokia klasický firmware, tedy žádný nepřehledný Symbian. Menu je organizováno velice dobře, vše naleznete rychle a bez dlouhého hledání. I nastavení funkcí zařízení je velice jednoduché, návod potřebovat nebudete.
Telefonování je velice příjemné. Telefonovat můžete jak se zavřeným, tak s rozevřeným telefonem, přičemž otevřením telefonu můžete hovor přijmout. Telefonní seznam je vynikající, 500 záznamů o 16 položkách snad postačí každému.
Co se pokročilých funkcí týká, mohly by se ostatní kousky finského výrobce od tohoto modelu leccos přiučit. Při nastavení připojení přes notebook stačilo telefon spárovat přes Bluetooth a vytvořit připojení přes modem, a počítač byl okamžitě připojen. U ostatních telefonů vždy něco zaskřípalo. Nokia ukazuje, že jednoduché a funkční nastavení lze vytvořit, proč to tedy neumí všechna finská zařízení?
Méně spokojeni jsme byli s e-mailovým klientem: vzhledem k celému telefonu byl totiž nesrovnatelně pomalejší. Rychlost lze srovnat s rychlostí Symbianu. Pokud si na klienta zvyknete, lze jej používat bez problémů.
Synchronizace probíhá bez jakýchkoliv potíží. Telefon lze připojit přes Bluetooth, infraport i přes USB kabel, který je součástí dodávky. Ta je mimochodem velice bohatá: kromě povinného CD obsahuje i stereofonní sluchátka pro poslech hudby či rádia.
Telefon samozřejmě podporuje videohovory - obsahuje tedy dva snímací čipy. Ten na zadní straně telefonu je určen pro fotografování. Rozlišení 2 Mpx je sice dostatečné, i přisvícení je na mobilní telefon poněkud silné, ale konkurenčními přístroji - ať už v podobě Nokie N90, nebo v podobě vítěze našeho testu - pořídíte fotografie nesrovnatelně lepší. Do mobilu lze natáčet i video, maximální rozlišení je dokonce 640 x 480, za což by se nemusel stydět kdejaký kompakt, ale při vyšších rozlišeních se podstatně zkracuje doba záznamu, i když máte dostatečně velkou paměťovou kartu.
Telefon se Nokii skutečně povedl. Vysouvací konstrukcí udělá dojem teenager, manažer ocení výborné funkce a snadné nastavení, ženy zas zakulacené tvary. Vynikající displej bude vyhovovat úplně každému. Jen těžko se hledají nedostatky. Přivítali bychom, kdyby hmotnost telefonu byla pod 100 g a konstrukce byla robustnější. Po několika měsících používání vysouvací mechanismus určitě tak jistý nebude. Cena přístroje je přiměřená tomu, co telefon nabízí, v e-shopech se prodává za cenu lehce přesahující 8000 Kč. Pokud jste na telefony Nokia zvyklí nebo se vám vítěz testu zdá příliš velký, nákupem tohoto telefonu neprohloupíte.
Nokia N90
VIDEOKAMERA S TELEFONEM
Nokia N90 je videokamera, která umí pořídit vynikající snímky, navíc si jejím prostřednictvím zatelefonujete a připojíte se k internetu. I tak by bylo možné charakterizovat kontroverzní telefon od Nokie.
Při hodnocení konstrukce je nutné se rozhodnout, z jaké pozice se budeme na zařízení dívat. Pokud ho budeme hodnotit jakožto videokameru, bude se jednat o jednu z nejmenších a nejlehčích videokamer na světě. My však testujeme mobilní telefony - a v této oblasti je to horší. Telefon je velký, těžký a poměrně nevzhledný. Částečně to kompenzuje vysoká kvalita zpracování. I přes složitou konstrukci je vše dokonale slícované, použité materiály jsou robustní a kvalitní.
Objektiv značky Carl Zeiss slibuje kvalitní fotografie. I při rozlišení 2 Mpx podává skvělé výsledky. Tato kombinace zaručuje skutečně kvalitní fotografie i video. Určitě se jedná o jedny z nejlepších fotografií pořízených mobilem, jaké jsme kdy viděli. Ty mohou konkurovat i fotografiím pořízeným prostřednictvím levných kompaktů. Nevýhodou je, že objektiv nemá žádný optický zoom. Digitální zoom lze použít maximálně na prohlížení v telefonu, na použití v počítači bohužel už nestačí. Budete-li fotografovat bez zoomu, není problém používat zařízení jako fotoaparát na momentky. Kvalita je dostatečná i pro fotografie rozměru 10 x 15 cm. Vynikající je i natáčení videa, které probíhá do formátu MP4. Bez problémů lze nahradit VHS kameru, při natáčení videa je možné používat i digitální zoom, aniž by došlo k degradaci.
Software telefonu je opět řešen nešťastným Symbianem. Telefon je s tímto systémem obvykle pomalý, daleko pomalejší než telefon Nokia E60. Pro operační systém platí téměř to samé co pro tento telefon: chabá nabídka aplikací, složité ovládání, nelogické menu. Telefonování není tak příjemné jako u jiných telefonů; přitisknete-li palec na objektiv, budete jej mít neustále zašpiněný. Navíc telefonu chybí vibrační vyzvánění. Nebo videokamery vibrace nepotřebují?
Naopak velice příjemně se provádějí videohovory - telefon zavřete a horní kameru nasměrujete na sebe. Váš obraz bude tedy velice kvalitní a na externím displeji uvidíte obraz druhého účastníka. Toto řešení se nám zdá praktičtější než instalace dvou snímacích čipů.
Nastavení připojení k internetu nefunguje vždy bez problémů. Windows často zobrazují chybu, tu nelze otevřít port, tu nelze inicializovat modem, tu se nelze přihlásit do sítě. Musí mít telefon téměř za 15 000 Kč problémy, které u Nokie 6280 téměř za poloviční cenu nejsou?
Po několika týdnech používání si nedokážeme představit, že telefon by býl používán každý den. Jeho nošení je velice nepohodlné, akumulátor při používání multimédií vydrží sotva na pár dní. Na druhou stranu dokáže zařízení nahradit levný kompakt, či dokonce videokameru. Chodíte-li často na výlety a berete-li si s sebou mobilní telefon, videokameru a fotoaparát, můžete si nyní vzít jen Nokii N90. Fotografie pro domácí použití jsou naprosto dostačující. Sečtete-li navíc cenu mobilního telefonu, videokamery a levného kompaktu, zjistíte, že cena zas tak vysoká není.
Sony Ericsson W900i
JAKO BŘITVA
Jako dvě čepele troucí svá ostří o sebe... Přesně tento zvuk vystihuje telefon W900i při otvírání do pohotovostního režimu - svojí konstrukcí totiž vzdáleně připomíná břitvu. Jedná se o velice stylový a perfektně vybavený telefon. Své příznivce si najde především v řadách teenagerů díky plnohodnotnému MP3 přehrávači a skvělému fotoaparátu. Ovšem ani vrcholový manažer tuto hračku na svém stole zakrývat nebude. Naopak!
I přes větší rozměry a vyšší hmotnost jsme byli s provedením telefonu spokojeni. Tloušťka telefonu by sice v mnohých případech mohla suplovat dva telefony na sobě, vše ovšem zachraňuje perfektní displej a vystřelovací mechanismus pro otevření telefonu. Telefon je ve funkčním režimu ještě o jednu třetinu větší. Barevné provedení zvolili výrobci přesně podle uznávaných moderních trendů, majitele bude velice stylově doplňovat černá a oranžová barva. Na zadní straně najdete dvoumegapixelový fotoaparát s bleskem a zrcátkem pro autoportréty a také reproduktor. Jelikož je telefon pojat převážně multimediálně, rádi bychom se u tohoto tématu chvíli pozastavili. K mobilním telefonům tyto periferie dnes již neodmyslitelně patří, a záleží tedy pouze na výrobcích. V případě telefonu W900i tuto oblast zvládli bravurně! Fotoaparát s autofokusem pořizoval dokonce lepší fotky než Nokia N90 s optikou Carl Zeiss. S videi je to v porovnání s již zmiňovanou Nokií horší, ale úplně kritické to není. Z dalších multimédií je telefon vybaven perfektním MP3 přehrávačem (s 0,5 GB interní pamětí a možností rozšíření o další 2 GB paměťovou kartou MemoryStick DUO), dokonce i s dálkovým ovládáním (včetně displeje). Připojíte-li tedy stereo headset k telefonu, můžete stylovým ovladačem aktivovat i přehrávač hudby. Skladby ve formátu MP3 se však srovnávají pomocí ID3 tagů, a tak ve svých písničkách musíte mít dokonalý pořádek, abyste si mohli album poslechnout přesně tak, jak jste zvyklí. Tato nevýhoda je na druhou stranu kompenzována tím, že pro upload skladeb pouze připojíte telefon k počítači prostřednictvím USB a bez jakékoliv instalace softwaru nahrajete do telefonu soubory jako na vyměnitelný disk. Rádi bychom dále pochválili dodávaná sluchátka, a to za skvělý zvuk (špunty do uší).
Orientace v menu je naprosto přehledná a jednoduchá. Cokoliv jsme potřebovali, to jsme po několikerém kliknutí našli a hlavně zprovoznili. Právě díky velkému displeji se oproti modelu K600i v celém prostředí orientuje velice dobře. K hovorům a psaní zpráv žádnou výtku nemáme, vše probíhalo naprosto v pořádku.
Neváhali jsme už ani okamžik a pustili jsme se do využití služeb UMTS. Za předpokladu již přednastaveného internetového profilu a zapnuté technologie Bluetooth jsme vytočili modemové připojení a již jsme brouzdali na internetu. Vše fungovalo zcela bez problémů a bez sebemenších výpadků. Připojení bylo možné navázat třeba i desetkrát za sebou bez nutnosti restartu. Připojení „neshodil“ dokonce ani příchozí hovor, ani SMS. Veškeré synchronizace a práce s kontakty jsou na tom velice dobře, dokonce o něco lépe než v případě stájového kolegy K600i.
Abychom stále nechválili, nyní přichází i kritika. Především se jedná o výdrž baterie. Pokud chcete více poslouchat hudbu a fotografovat než telefonovat a občas se ještě připojit k internetu, připravte se na každodenní dobíjení akumulátoru. Za veliký displej se skvělými parametry a za MP3 přehrávač budete muset zkrátka něco obětovat. Cena telefonu se může zprvu zdát vysoká, ale pokud sečtete všechny vynikající vlastnosti včetně a připočtete i to, že se v balení nacházejí sluchátka v hodnotě několika set korun, vyjdou vás všechny vaše požadavky relativně levně.
Sony Ericsson K600i
UMTS LOW-END
Sony Ericsson K600i je jediným telefonem v testu, který lze koupit za méně než za 5000 Kč. Za tuto cenu se prodávají i málo vybavená low-end zařízení. Byli jsme tedy zvědavi, co nabízí zástupce populární značky Sony Ericsson.
Telefon je v testu zároveň nejmenší. Magickou hmotnost 100 g přesahuje pouze o 5 gramů. Zároveň vypadá velice roztomile. Spíše než v kapse manažera si jej dokážeme představit v ruce teenagera. Konstrukce je kvalitní a po celou dobu testování jsme nezaznamenali ani vrzaní, ani náznak vůle. Upevnění zadního krytu je řešeno poněkud nezvykle, a to dvěma pojistkami. Chcete-li často měnit SIM kartu, toto řešení se vám příliš zamlouvat nebude. Přestože displej je dobrý standard, ke kvalitám displejů u telefonů Nokia se ani nepřibližuje. Při srovnání telefonů stejné cenové kategorie je však nadprůměrný.
Menu je řešeno celkem logicky, ale procházení jím je poněkud složité. Až příliš často se nám stávalo, že místo abychom klikli joystickem, sjeli jsme na jinou položku - při potvrzení je potřeba být obzvláště opatrný. Kontextové klávesy mění své funkce, kdo je však zvyklý na ovládání Nokie, bude se často rozčilovat. U jiných výrobců je totiž zvykem, že jedno tlačítko pod displejem slouží k potvrzení a druhé k návratu či ke stornování. Ne tak v tomto případě: k návratu a ke stornování slouží dvě různá tlačítka. Není tedy možné postupovat automaticky, vždy je třeba číst význam kontextových kláves, jinak se rychle dostanete někam jinam. Intuitivní ovládání si představujeme jinak.
Telefonování je příjemné, kvalita je výborná. Položky v telefonním seznamu jsou podle našeho názoru příliš velké, jejich velikost bohužel nelze v celém telefonu změnit. Pokud vás spíše než telefonování zajímají *zprávy SMS, budete velice zklamáni. Klávesy jsou malé, jejich zdvih je nízký a jistota domáčknutí nulová. Napsat zprávu je utrpení, e-maily ani psát nedoporučujeme. Tak špatnou klávesnici jsme u telefonu dlouho neviděli. Připojení k počítači probíhá naprosto bezproblémově. Ovladače se nainstalovaly automaticky, připojení k internetu bylo většinou opět bez problémů, i když drobné mouchy se objevily. Nokia 6280 je v tomto ohledu bezkonkurenční.
Fotoaparát má rozlišení pouze 1,3 Mpx, ze všech testovaných telefonů pořizuje určitě nejhorší fotografie, přesto jsou v této cenové kategorii nadprůměrné a pro prohlížení v počítači jsou naprosto dostačující. Kvalitní je i blesk s příjemně měkkým světlem. Vzhledem k ceně jsou kvalitní i videosekvence.
Chcete-li UMTS telefon, který rychle pracuje s daty, zvládá videohovory a obsahuje relativně kvalitní fotoaparát, a je-li pro vás 5000 Kč horní cenová hranice, Sony Ericsson K600i je tou pravou volbou. Ovládání je méně ergonomické, ale lze si na něj zvyknout; nepovedená klávesnice je tak jedinou zásadní nevýhodou. Za 5000 Kč určitě lépe nepořídíte.
UMTS - UNIVERSAL MOBILE TELECOMMUNICATION SYSTEM
Jedná se o síť třetí generace, která na česká pole vstoupila teprve nedávno. Funguje v pásmu 2,1 GHz a za těch maximálně příznivých podmínek je schopna vyvinout přenosovou datovou rychlost ve výši až 1920 kb/s. Obecná UMTS síť dnes nabízí maximálně 384 kb/s. Horší je to ale s pokrytím - v současné době je 3G signál dostupný pouze na území Prahy, Brna a Ostravy.
JAK JSME TESTOVALI
KONSTRUKCE (10 %)
Hodnotili jsme, jak je telefon vyroben: jak precizní je slícování jednotlivých částí a jak kvalitní jsou použité materiály. Čím byl mobil větší a těžší, tím méně bodů získal.
TELEFONOVÁNÍ (20 %)
Hodnotili jsme, jak dobře se přístrojem telefonuje. Drží se dobře? Je kvalita hovorů dobrá na obou stranách? Je hlasité handsfree dostatečně kvalitní?
FUNKČNÍ VÝBAVA (25 %)
Čím více funkcí telefon má, tím více bodů získal. Pokud chybí fotoaparát, hlasové poznámky, Wi-Fi, rádio či cokoliv jiného, body jsme strhávali.
SPOJENÍ S POČÍTAČEM (20 %)
Hodnotili jsme, jak jednoduché je spojit telefon s počítačem a provést zálohu kontaktů, dále jsme hodnotili synchronizaci e-mailů a připojení k internetu.
ERGONOMIE (25 %)
Hodnotili jsme, jak logicky je uspořádáno menu, jak dlouho trvá najít v menu položku a nastavit stahování e-mailu a jak je navrženo rozmístění tlačítek. Za jakoukoliv chybu jsme strhávali body.
Dokumenty ke stažení- Komunikace - Na data i na volání... (310.49 kB) - Staženo 1313x