Displeje pro práci i zábavu
"Srovnávací test 19palcových LCD monitorů - Uvažujete-li o nákupu nového monitoru, 19"" LCD displeje dnes představují tu nejvýhodnější volbu. Od necelých 7000 Kč jsou dostupné téměř každému. "
Text: Michal Bareš
V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:
Test 16 devatenáctipalcových LCD monitorů
Srovnání LCD a CRT technologie
Jak jsme testovali
Souhrnný přehled výsledků
19 palců v různých podobách
Jediným kritériem našeho testu byla úhlopříčka o velikosti 19 palců, takže k nám dorazily modely drahé i levné, obyčejné i širokoúhlé. Vítězný displej EIZO L797 je zároveň i zcela nejdražším kusem v testu, takže jsme se rozhodli ocenit i monitor s nejlepším poměrem mezi výkonem a cenou. Zde jsme se rozhodovali mezi několika modely, které jsou vhodné pro různé typy uživatelů. Pro poloprofesionální grafiky, kteří se musejí ohlížet na cenu, je z testovaných monitorů ideálem Fujitsu Siemens Scenicview P19-2, který zvítězil již v minulém testu. Pro zájemce o displej s pivotem a s možností výškového nastavení za velmi dostupnou cenu je zde HP L1940T. Musíte-li maximálně šetřit, a přesto chcete 19" LCD panel, můžete si například zvolit model AMW M199D, který i když stál v testovaných modelů nejméně, měl v rámci možností velmi dobrý obraz i výbavu. Aby bylo hodnocení spravedlivé, Chip tip za poměr mezi cenou a výkonem jsme na základě matematického výpočtu pracujícího s počtem nasbíraných bodů a cenou udělili monitoru AMW M199D. Fujitsu Siemens Scenicview P19-2 a HP L1940T jsme pak ocenili jako tip redakce.
Vybrat ideální displej, který by splnil nároky všech uživatelů, není možné. Vždy záleží hlavně na tom, k jakému typu práce budeme monitor používat a jak moc záleží na jeho vzhledu, praktičnosti a ceně. Velmi nás však potěšilo, že všechny monitory v testu splňovaly základní požadavky a nenašel se mezi nimi ani jediný, který by představoval špatnou volbu. Pro základní funkce, jako je především práce s dokumenty, občasné prohlížení obrázků a videa a hraní většiny her, opravdu poslouží kterýkoliv z testovaných modelů. Určit vítěze jsme však museli, a proto jsme stanovili jasná bodová kritéria zohledňující nejen kvalitu obrazu, ale i další vlastnosti displejů. Výsledky testu nejsou nijak ovlivněny parametry udávanými výrobci.
Jak a co jsme hodnotili
Z výsledkové tabulky je vidět, že kromě kvality obrazu jsme bodovali i konstrukci, ergonomii, příslušenství a možnosti připojení jednotlivých monitorů. Každá z hodnocených kategorií se skládala z řady jednotlivých položek, které již v tabulce nenajdete, a proto se na ně pojďme aspoň zběžně podívat.
Kvalita obrazu měla na celkovém výsledku displeje podíl 45 %. Veškeré testy jsme prováděli s původním továrním nastavením výrobce. Zkoumali jsme, jak jednotlivé kusy zvládají zobrazení všech 255 odstínů černé a bílé barvy. Zde bývá problém hlavně v extrémních údajích a jen ty nejlepší displeje dokáží zobrazit „předposlední“ odstín tak, aby byl ještě vidět. Přechod z černé do bílé je rozdělen do 256 odstínů, kdy 255. odstín představuje absolutní bílou a 0. odstín absolutní černou. Monitor EIZO L797 je dokázal viditelně oddělit všechny, naopak nejhorší z displejů posledních 5 - 10 odstínů již slil do bílé či černé.
Zkoumali jsme rovněž jednolitost a správnou gradaci barevných přechodů a moaré, ale jelikož absolutní většinu displejů lze připojit digitálně, s výraznými problémy jsme se nesetkali. V hodnocení jsme zkoumali i rovnoměrnost podsvícení a úhly pohledu. V praktickém testu jsme pak zjišťovali chování monitoru při hraní her a kvalitu DVD projekce.
Do celkového hodnocení zasáhla z 25 % i konstrukce monitoru. Za touto položkou se skrývá možnost natočení obrazu (tzv. pivot), výškové nastavení displeje, tlačítko pro přepínání zdroje signálu mezi dvěma PC a jedním monitorem, vestavěná světelná sonda, provedení zdroje (zda je uvnitř v monitoru, či zda je externí), možnost připevnění displeje na stěnu a přítomnost reproduktorů.
Z hlediska připojení nás zajímal počet a typ konektorů pro připojení zdroje signálu (tedy zda má monitor 2 DVI, DVI a D-Sub, či pouze DVI, nebo D-Sub konektor) a možnost využití monitoru jako USB hubu. Do hodnocení ergonomie spadá způsob a intuitivnost ovládání OSD menu, funkce OSD menu, spotřeba displeje a plocha, kterou monitor zabere na stole (tedy šířka vynásobená hloubkou). V poslední testované kategorii hodnotíme bohatost příslušenství, tedy přítomnost tištěného manuálu, českého manuálu, CD, videokabelů a audiokabelů. Podrobné procentní hodnocení jednotlivých kritérií uvádíme ve vloženém článku.
Žárovka, či zářivka?
Staré dobré CRT monitory ještě nejsou mrtvé. Mají sice své nevýhody, mezi něž patří hlavně větší rozměry a vyšší únava očí při práci s nimi, stále jsou však v některých parametrech lepší než LCD displeje. 19palcových CRT monitorů najdeme v běžné nabídce již mnohem méně než LCD displejů, jsou ale levnější. Stojí od 4000 Kč a velmi dobré lze koupit od 5000 Kč vč. DPH. Dodnes mají mnohem lepší barevný rozsah, a proto je najdeme hlavně na stolech profesionálních grafiků. Mají také vyšší rozlišení, lépe řečeno disponují možností měnit rozlišení bez ztráty kvality obrazu, a to až do vyššího rozlišení než 19palcové LCD displeje. Pro lepší ilustraci uvádíme základní parametry našeho referenčního CRT monitoru Philips 109B6 a jeho LCD příbuzného, který k nám rovněž dorazil do testu.
Design a konstrukce
Říká se, že krása spočívá v dokonalosti, a u monitorů to platí dvojnásob. Jelikož většina levných displejů používá stejné panely, snaží se je výrobci odlišit designově. Nemáme nic proti svéráznému designu, ale není dobře, když je podoba displeje na úkor jeho funkčnosti. Při každodenním užívání monitoru se například jako velmi obtěžující faktor projeví jeho osazení svítivými diodami. Porovnáme-li dnešní displeje s dva roky starými modely, musíme s uspokojením prohlásit, že zuřivě svítících světýlek přímo pod displejem, které uživatelé zvláště v noci stejně přelepovali, ubylo.
Mnohem důležitější než efekt je konstrukce monitoru. V testu jsme měli několik kusů, které dovolují natočení displeje o 90° (Eizo L797, Samsung SyncMaster 970p, Fujitsu Siemens P19-2 a HP L1940T). Tato funkce je dobrá zvláště pro práci s textem, jelikož umožňuje přirozený pohled na stránku A4.
Marketingové mýty
S displeji je to stejné jako s digitálními fotoaparáty, jejichž synonymem kvality se stalo množství megapixelů. Paradoxní je, že i výrobci víceméně přiznávají, že osmimegapixelový fotoaparát vytváří horší snímky než pětimegapixelový. Je to dáno fyzikálními vlastnostmi CCD snímače. Výrobci však musí uvádět modely se stále větším počtem megapixelů, protože jinak by lidé kupovali třeba i horší modely od konkurence, jen když mají na těle nápis 8 Mpx.
Podobné je to i s některými údaji o LCD displejích, zejména o rychlosti rozsvícení a zhasnutí jednotlivých pixelů, známé jako odezva. Ta se dá měřit v různých fázích a dají se s ní dělat doslova „psí kusy“. Féroví výrobci tedy uvádějí délku odezvy mezi přepnutím ze šedé do šedé i mezi přechodem černá-bílá-černá a zde již objevíte, že 8 milisekund se snadno protáhne na 14 a více. Nejrychlejší monitory v testy hlásaly 2ms odezvu, při hraní her se to však viditelně neprojevilo. Nepřikládejte tedy tomuto údaji zas tak velkou váhu - z hlediska uživatele je mnohem důležitějším údajem například typ panelu.
Stejný problém je i s proklamovanými úhly pohledu. Ty udávají úhel, pod kterým neklesne kontrast sledovaného obrazu pod určitou úroveň. Serióznější výrobci si za tuto hranici vybrali 10 : 1, někteří však v papírových specifikacích udávají 5 : 1, tedy mnohem volnější údaj. V praxi to vypadá tak, že většina displejů vykazuje papírový kontrast pouze ve středu zorného pole, a někdy ani tam ne. Tato hodnota je tedy rovněž spíše orientační. Sledujeme-li například na obyčejném TN panelu obraz z podhledu, stačí 30 až 40 stupňů a obraz se inverzně mění, mizí barvy a téměř se na něj nedá dívat. Levnější displeje s TN panelem tedy nedoporučujeme stavět na výše položená místa.
Nejbezpečnějším měřítkem kvality displeje je pohled na technologii jeho panelu. Jakmile se někde objeví kombinace písmen TN (často ji však nenajdete ani v podrobných specifikacích, nebo je skryta jiným marketingovým označením), vězte, že se jedná o ten nejlevnější panel, od kterého nelze čekat zázraky. Jeho použitelné úhly pohledu budou někde okolo 120 stupňů vertikálně a 100 stupňů horizontálně. Nijak tento typ displeje nehaníme, ale upozorňujeme, že od něj nezle čekat víc než průměrné schopnosti. Mnohem lepší kvalitou obrazu disponují panely typu IPS a PVA.
VÍTĚZ TESTU
EIZO L797
Celkové hodnocení: 89
Poměr cena/výkon: horší
Cena: 28 890 Kč
Informace: www.100mega.cz, www.eizo.cz
+ kvalita obrazu
+ možnosti nastavení
- vyšší cena
- poměr cena/výkon
Nejlepší obraz, nejlepší konstrukce
Vítězem testu se stal nejdražší displej s nejlepším obrazem, provedením a konstrukcí. Jaguár mezi škodovkami.
Nejlepší obraz, nejlepší možnosti připojení i nejlepší konstrukci má z testovaných displejů Eizo L797, za který však také zaplatíte odpovídající částku. Jeho funkce jej předurčují pro profesionály, kterým záleží na kvalitě barevného podání obrazu i na možnostech nastavení displeje. Eizo L797 lze přizpůsobit výškově, lze jej natáčet a hlavně nabízí skvělé možnosti nastavení obrazu, například nezávislé nastavení barev (R,G,B,C,M,Y). Díky 10bitové barevné škále lze zobrazit 16,77 milionu barev ze škály 1,06 miliardy barev. V OSD menu najdete dokonce takové užitečné drobnosti, jako je možnost vypnutí stavové diody, takže vás neruší ani jinak celkem nenápadné světýlko pod panelem.
Monitor je vybaven dvěma vstupy DVD-I, takže si přímo říká o připojení ke dvěma PC. Proto je také vybaven samostatným tlačítkem pro přepínání mezi zdroji signálu. Tuto praktickou funkci bohužel nenajdeme na většině monitorů disponujících dvěma vstupy. U řady jiných displejů se kvůli tomu musíte nořit do hlubin OSD.
Vítězem testu se tento displej stal díky skvělému obrazu a díky výjimečným možnostem nastavení obrazu i monitoru. Přesto jej ale nedoporučujeme běžným uživatelům, kteří jeho funkce nevyužijí. Jen o něco málo horší obraz totiž dostanete i z monitoru za poloviční či třetinovou cenu. V tom případě můžete třeba zvolit z trojice dále oceněných displejů.
SOUHRNNÝ PŘEHLED: 19palcové LCD monitory
Tři králové
Zatímco vítěz testu představuje špičkové, ale cenově málo dostupné zařízení, vybrali jsme i tři nejlepší kandidáty pro zájemce s různě napjatým rozpočtem a různými požadavky. Displejům Fujitsu Siemens Scenicview P19-2 a HP L1940T jsme se rozhodli udělit ocenění redakce a monitoru AMW M199D připadlo ocenění za nejlepší poměr mezi cenou a výkonem.
Fujitsu Siemens Scenicview P19-2 už v loni v zimě v našem testu vyhrál. Je to ale dobrý model a stále je možné ho koupit, navíc jeho cena spadla z 15 000 na 13 000. Výhodou tohoto displeje je skvělý panel a možnosti výškového a otočného nastavení vyrovnávající se Eizu. Je to tedy rozhodně správná volba pro amatérské či poloprofesionální grafiky, kteří to s kvalitou zobrazení myslí aspoň trochu vážně.
Fujitsu Siemens Scenicview P19-2
Hodnocení: 86
Poměr výkon/cena: velmi dobrý
Cena vč. DPH: 13 060 Kč
Informace: www.fujitsusiemens.cz
Monitor HP L1940T představuje mezistupeň mezi obyčejnými, levnými displeji a poloprofesionálními modely. Jeho velkou výhodou je možnost výškového nastavení i otáčení displeje, vybavení konektory DVI-I a D-Sub, přítomnost tlačítka přímé volby vstupu signálu a USB rozbočovač. S ohledem na cenu výrobce ubral na kvalitě displeje, který je pouze TN. Není ani vyloženě špatný, ani vyloženě dobrý, stačí však na hraní i těch rychlejších her, na sledování videa i samozřejmě na kancelářskou práci.
Hodnocení: 69
Poměr výkon/cena: výborný
Cena vč. DPH: 9080 Kč
Informace: www.hp.cz
Matematický poměr mezi bodovým hodnocením a cenou vyhrál monitor AMW M199D. Jeho výhodou je především nízká cena a relativně dobrý TN panel, který nás potěšil hlavně velmi dobrým oddělením tmavých a světlých extrémů. Co se týče možností připojení, ovládání OSD menu či manipulace, nevybočuje AMW M199D nijak výrazně z průměru. Je ale levný a ve srovnání s ostatními TN panely lehce nadprůměrný.
Hodnocení: 61
Poměr výkon/cena: výborný
Cena vč. DPH: 6600 Kč
Informace: www.abi.cz
Na co si dát pozor při nákupu
Před nákupem se raději přesvědčte o kvalitě vybraného monitoru. Ani u jednoho z testovaných monitorů jsme sice nezaznamenali vadné body či jiný závažný problém, není však proč riskovat. Nechte si monitor předvést v chodu.
Rozmyslete si, jakým způsobem budete monitor nejčastěji používat. Pokud pouze prohlížíte internet a pracujete s Office, nepotřebujete nejšpičkovější panel a stačí vám v podstatě jakýkoliv displej. Budete-li upravovat obrázky pro tisk a baví-li vás práce s Photoshopem, připlaťte si raději za IPS či PVA panel.
ODHAD VÝVOJE CEN
19PALCOVÉ LCD DISPLEJE
Cena 19" LCD panelů sice neustále klesá, v nejbližší budoucnosti však nebude pokles tak výrazný jako v minulém a letošním roce. V okamžiku, kdy se cena dostane na velmi nízkou hranici, nastává obdobný cenový pád u vyšší kategorie či u monitorů s vyšší úhlopříčkou.
PROCENTNÍ HODNOCENÍ
KVALITA OBRAZU 45 %
- Odstíny šedé, max. bílá 15 %
- Odstíny šedé, max. černá 15 %
- Podsvícení 15 %
- Barevné přechody 10 %
- Moaré 10 %
- Úhly pohledu 10 %
- Hry 10 %
- Video 7,5 %
- Office 7,5 %
KONSTRUKCE 25 %
- Pivot 20 %
- Výškové nastavení 20 %
- Přepínač zdroje signálu 20 %
- Světelná sonda 15 %
- Provedení zdroje 10 %
- Reproduktory 10 %
- Uchycení na zeď 5 %
PŘIPOJENÍ 10 %
- 2x DVI 85 %
- DVI, D-Sub 50 %
- DVI 35 %
- D-Sub 20 %
- USB 10 %
- Výstup na sluchátka 5 %
ERGONOMIE 10 %
- Ovládání OSD 15 %
- Funkce OSD 25 %
- Rozměry 20 %
- Spotřeba 40 %
PŘÍSLUŠENSTVÍ 10 %
- Tištěný manuál 15 %
- Český manuál 25 %
- CD 5 %
- DVI kabel 25 %
- D-Sub kabel 20 %
- Audiokabel 5 %
- Hardware - Displeje pro práci i zábavu (613.37 kB) - Staženo 2178x