Základní desky s paticí AM2
Nová platforma pro procesory AMD - Co přináší nová platforma AM2? Jaké základní desky s touto paticí jsou v současné době na trhu a jaký je mezi nimi rozdíl? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v tomto článku.
Text: Jakub Larva
Společnost AMD vstoupila na trh s novou platformou, která má označení AM2 a jejímž hlavním rysem je sjednocení typů patic pro AMD procesory. Doposud jste se mohli setkat s označením socket 754 a později 939 a 940. Patice 754 byla určena pro slabší Semprony, druhé dva typy pak především pro střední a hi-endové procesory Athlon 64, resp. Opteron. Toto rozdělení mělo za následek nutnost zakoupit novou základní desku, pokud jste například chtěli přejít z levnějších procesorů na silnější, a vůbec vytvářelo zmatek při volbě vhodné patice. Od nynějška by se však měl vývoj a sortiment procesorů normalizovat právě pro patici AM2, tudíž pokud právě teď zakoupíte některou z kompatibilních základních desek, můžete ji osadit jak procesory Sempron za cenu od 3000 Kč, tak i nejvýkonnějšími dvoujádrovými Athlony FX 62.
Co se týče nákladů, je pravda, že pro socket 754 zatím stále seženete procesor za cenu okolo 2000 Kč. Nicméně pro ty, kteří se právě chystají koupit nový počítač a nejsou si jisti, zda ho v budoucnu nebudou chtít upgradovat, je AM2 i konkurence LGA775 stejně dobrou volbou. Intel má však v tomto souboji poněkud výhodu. Je již poměrně zaběhnutý a pro svou nejnovější patici nabízí mnohem větší sortiment procesorů s cenami již od 1500 Kč. Je tedy otázkou, jak se AMD v tomto souboji uchytí.
ZLEPŠOVÁNÍ JE ZÁKLAD
Platforma AM2
Společnost AMD si pro své zákazníky připravila nejen kompatibilní, ale také šetrnější platformu. Procesory se pyšní mnohem lepší komunikací s pamětí a znatelným snížením příkonu. AM2 nabízí rychlejší systémovou sběrnici a podporu dvoukanálových pamětí DDR-2 s frekvencí až 800 MHz. Během roku je plánován přechod z 90nm technologie na 64nm, který se projeví zmenšením plochy procesoru a snížením jeho spotřeby. Tato nová jádra mají zatím kódová označení Brisbane a Sparta.
A CO OSTATNÍ?
Výrobci čipsetů
Vývoje základních desek pro novou platformu se samozřejmě zhostili všichni výrobci. Opět tu tedy máme varianty s čipsety nVidia a ATI. Nutno říci, že jde skutečně o téměř vyrovnaný boj.
Společnost ATI přichystala čipsety Crossfire Xpress 3200 a 1600. První, se severním můstkem RD580, je určen především pro výkonné herní PC, podporující dva PCIExpress sloty pro dvě grafické karty, osm konektorů SATA II nebo dvě přípojky FireWire. Největší síla Crossfire Xpress 3200 však tkví v možnostech přetaktování. V tomto směru má ATI hodně navrch a pro ty, kdo chtějí své počítače ladit na maximum, má připraveny zdokonalené nástroje. Cílovou skupinou čipsetu Xpress 1600 jsou především low-endové počítače, kterým přesto nabízí stejné technologie, ale v menším množství. U základních desek s tímto čipsetem tak naleznete „pouze“ jeden gigabitový LAN konektor, čtyři přípojky SATA II atd. Jak již z označení čipsetu vyplývá, je připravena také podpora Crossfire řešení. O propojení dvou grafických karet se stará čip umístěný přímo na základní desce. Pro informaci -jedná se o tzv. Xpress route řešení. Tím by tedy měla odpadnout nutnost zakoupení speciální Crossfire verze grafické karty, která se doposud starala o spojení signálu obou karet. Jaký bude výkonnostní rozdíl oproti SLI řešení, však zatím není známo. Značnou inovací je jižní můstek SB600, který by měl vyřešit například dřívější nedostatečnou rychlost rozhraní USB 2.0.
Novou řadu čipsetu nForce 500 nemá na svědomí nikdo jiný než společnost nVidia. Čipset má poněkud více variant nežli u ATI. Nalezneme tu modely nForce 590 SLI, 570 SLI, 570 Ultra a 550. Rozdíl je především v použitých technologiích a v přítomnosti SLI rozhraní. Většina parametrů se dá odvodit z názvu, přičemž vyšší číslo značí lepší variantu. Nejsilnější model 570 SLI nabízí nové technologie, jako je nVidia DualNet, FirstPacket, LinkBoost a několik dalších. O těchto technologiích by se dal napsat samostatný článek, proto v krátkosti shrnu alespoň některé z nich.
DualNet má za úkol zvýšit výkon síťového rozhraní. Například spolu s funkcí teaming dělá ze dvou síťových karet jednu, čímž znatelně zvyšuje rychlost karet. Technologie FirstPacket je opět zaměřena na síťové rozhraní, tentokrát však především s ohledem na hráčskou komunitu. Většina těch, kteří hráli nějakou hru na internetu, ví, jak důležitá je odezva (ping). O její zlepšení se stará právě technologie FirstPacket, která jednoduše uděluje hře nebo vybraným programům větší prioritu. Poslední technologií, kterou zmíníme, je technologie LinkBoost, která je však přítomna pouze v nejdražší variantě nForce 570 SLI. Pracuje na principu zvýšení propustnosti sběrnice, pokud základní deska detekuje přítomnost jedné nebo dvou grafických karet GeForce 7900GTX. Vzhledem k nákladům však zůstává tato funkce pro mnohé nevyužitelná.
V PRAXI
Základní desky pro AM2
Pro krátké porovnání jsme si obstarali čtyři základní desky různých výrobců: ATI CrossFire Xpress 3200, ASUS M2N32-SLI DELUXE, MSI K9N Platinum a Biostar TForce -6100 AM2, kterou nám zapůjčila firma Abacus.
Testy dopadly podle očekávání téměř totožně a žádná z těchto základních desek není znatelně výkonnější. Rozdíly však nalezneme například v uspořádání komponentů a hlavně v nabízených technologiích, což se odvíjí od použitého čipsetu a jeho verze. K zásadní změně došlo u uchycení chladiče CPU, které se teď instaluje mnohem lépe.
AM2 je velmi horkou novinkou, možná až moc horkou na to, abychom vám už nyní mohli doporučit přechod na tuto platformu. Jak už to s novinkami bývá, občas se vyplatí počkat na vychytání much. Zatím máme s touto platformou jen málo zkušeností, brzy ale přineseme obsáhlejší test základních desek pro AM2. Jistá doporučení však určitě máme už v této chvíli. Pokud vám moc nezáleží na přítomnosti technologií, které nalezneme u nForce 500, a patříte-li spíš do skupiny overclockerů, můžeme vám doporučit spíše značku ATI a její čipset Xpress 3200. Na druhou stranu, pokud o těchto postupech moc nevíte nebo nechcete vědět, určitě raději zvažte nForce 500. Oba výrobci nabízejí zajímavé modely pro všechny cenové kategorie, i když nVidia má poněkud širší nabídku. Při výběru tedy zvažte, co skutečně využijete. Zajímavé bude jistě srovnání Crossfire a SLI řešení na této platformě. Podrobnější srovnání základních desek a porovnání řešení SLI a CrossFire pro platformu AM2 vám přineseme co nejdříve.
- Hardware - Základní desky s paticí AM2 (377.01 kB) - Staženo 1275x