Chip & INTERNET
6 THUNDERBIRD 1.5
Vymazání duplicitních e-mailů
Čím dál tím častěji se stává, že vám přicházejí stejné zprávy, a tak by se vám hodilo automatické odstraňování duplicitních e-mailů.
Pomocí nové funkce programu Thunderbird 1.5 se takovýchto duplicitních e-mailů snadno zbavíte. Postup je následující: V nástrojové liště zvolte možnost Nástroje, poté vyberte položku Možnosti a v dalším dialogovém okně vyberte ikonu Rozšířené. V záložce „Obecné“ klikněte na tlačítko Editor předvoleb. Požadovanou položku najdete nejrychleji pomocí pole „Filtr“ - zadáním zkratky „dup“. Poté pravým tlačítkem klikněte na položku mail.server. default.dupaction a zvolte možnost Změnit. Standardní nastavení „0“ znamená, že veškeré duplicitní e-maily zůstanou uchovány. Zadání hodnoty „1“ slouží k jejich automatickému vymazání. Pokud zadáte hodnotu „2“, přesune program Thunderbird veškeré rozpoznané duplicitní e-maily do koše. Hodnota „3“ znamená, že duplicitní e-maily budou označeny jako již přečtené. Zadejte tedy požadovanou hodnotu a změnu potvrďte kliknutím na tlačítko OK. Poté dialogové okno zavřete.
7 FIREFOX
Správné zobrazování diakritiky
Prohlížeč většinou zobrazuje diakritiku správně, avšak neplatí to ve všech případech. Na některých webových stránkách jsou namísto znaků s diakritikou otazníky, což výrazně zhoršuje čitelnost textu.
To se stává především u špatně „programovaných“ webových stránek. Pokud webová stránka nedefinuje žádnou vlastní sadu znaků, Firefox ji zobrazí pomocí té sady, jež byla použita naposledy. Proto dokonce jedna a ta samá stránka někdy funguje, a jindy jsou na ní místo znaků s diakritikou zobrazeny otazníky.
Následující postup zajistí, že prohlížeč zobrazí stránky téměř ve všech případech správně. V nástrojové liště zvolte možnost Zobrazit / Znaková sada / Automaticky rozpoznat / Univerzální. V menu Zobrazit / Znaková sada pak můžete vidět tečkou označené aktuální kódování.
Pozor: Pokud sami programujete webové stránky, nezapomeňte definovat použitou sadu znaků. Učiníte tak například, pokud v záhlaví svého HTML kódu zadáte následující programový řádek:
V tomto případě jste pro stránky nadefinovali sadu znaků „Středoevropské jazyky (Windows-1250)“. Samozřejmě můžete nadefinovat i jiná kódování. Dbejte však na to, aby obsah vašich webových stránek mohl být pomocí těchto kódování zobrazen.
8 THUNDERBIRD
Jak jednoduše zrychlit poštovního klienta
Spouštění programu či otevírání rozsáhlejších souborů trvá Thunderbirdu velmi dlouho a ve stavové liště je zobrazeno upozornění o zpracovávání dat.
Zpomalení programu způsobují poškozená indexová data v adresáři profilu. Thunderbird však umí data opět obnovit. Nejprve tedy zkomprimujte jednotlivé soubory svého poštovního konta tak, že zvolíte příslušné konto a poté vyberete nabídku Data / Zkomprimovat všechny soubory konta. Pokud je to třeba, zopakujte tento postup i u ostatních kont. Posléze program ukončete.
Nyní otevřete ve Windows Exploreru adresář profilu programu Thunderbird, umístěný ve vašich uživatelských dokumentech. Za tímto účelem vepište do adresového řádku Exploreru text „%AppData%“ a stiskněte tlačítko Enter. Poté otevřete podadresář „ThunderbirdProfiles“, kde naleznete vlastní adresář profilu, který se skládá z osmi znaků a koncovky „.default“. V něm je umístěn další podadresář nazvaný „Mail“. V tomto podadresáři se již nachází vytvořená konta. Otevřete tedy vámi požadované konto a vymažte zde veškerá data s koncovkou „MSF“. Nyní spusťte program Thunderbird znovu. Tím dojde k automatickému obnovení vymazaných indexových dat. Při prvním spuštění může proces chvíli trvat, to záleží na velikosti vaší poštovní schránky. Při dalším spuštění již program funguje jako obvykle.
PROFITIP: INTERNET EXPLORER
VYUŽITÍ NOVÝCH FUNKCÍ GOOGLE TOOLBARU 4
Informace na internetu najdete nyní mnohem rychleji. Nový toolbar (nástrojová lišta) si totiž můžete přizpůsobit přesně podle svých požadavků a potřeb a také rozšířit o předdefinovaná, či dokonce vlastní tlačítka.
Samozřejmě že Google Toolbar není úplnou novinkou. Již od beta verze 4 zde byla možnost přizpůsobování vlastním požadavkům uživatele. Předpokladem pro používání nového toolbaru je Internet Explorer 6 nebo Firefox a Windows XP nebo 2000. Mimo to také Google pracuje na podpoře nového Internet Exploreru 7.
STAŽENÍ A INSTALACE TOOLBARU
Verze 4 se „nedávno“ objevila jako anglická beta verze. Jako obvykle, i tento produkt lze stáhnout bezplatně, a to na stránce www.google.com/tools/toolbar/T4/index.html. Zde klikněte na „Download Google Toolbar“, stáhněte si instalační soubor na disk a spusťte ho. V dialogovém okně Setup můžete Google nastavit jako výchozí vyhledávač. Nyní zaškrtněte možnost „Close all Internet Explorer windows to ensure a conflictfree instalattion“ (Zavřít veškerá internetová okna pro zajištění bezproblémové instalace) a pokračujte kliknutím na Agree & Continue (Souhlasím & Pokračovat). Poté se toolbar objeví jako dodatečná nástrojová lišta. Vyhledávací pole se u nových verzí samo pokouší dokončit vyhledávané výrazy již při zadání několika znaků. K tomu je používán seznam již dříve vyhledávaných výrazů a Googlem předvolený seznam často vyhledávaných pojmů. Tyto pojmy a výrazy jsou zobrazovány v automaticky otevřeném menu.
ROZŠÍŘENÍ TOOLBARU O DALŠÍ TLAČÍTKA
Toolbar již obsahuje některá užitečná tlačítka - například tlačítko pro vyhledávání Google Desktop. Avšak k dispozici máte nyní také možnost vytvoření nových tlačítek či jejich stažení z internetu. Klikněte tedy na "Add Buttons to your toolbar!" (Přidat tlačítka k vaší liště). Následující webová stránka zobrazí tlačítka seřazená podle kategorií, jako například „News“ (Novinky) nebo „Entertainment“ (Zábava). U tlačítek, která chcete přidat, klikněte na možnost „Add to Toolbar“ (Přidat do lišty), nacházející se pod nimi. Poté zvolte Add (Přidat) a OK.
PŘIPOJENÍ ODKAZU K TLAČÍTKU
S trochou námahy lze dokonce vyrobit i vlastní tlačítka. Například pokud se v budoucnu chcete jedním kliknutím myši přepnout do on-line slovníku Wikipedie, postupujte následovně: Nejprve otevřete stránku www.wikipedia.cz, poté klikněte pravým tlačítkem myši do vyhledávacího pole a zvolte možnost „Generate Custom Search“ (Vytvořit vlastní záložku). V následujícím dialogovém okně je zobrazen název a popis nového tlačítka. Zde klikněte na Add a následně potvrďte kliknutím na OK. V Google Toolbaru se objeví nové tlačítko. Tento způsob funguje pro veškeré odkazy na webové stránky. Snadno takto například vytvoříte i tlačítko pro vyhledávání ve fórech nebo pro rychlý přístup k on-line slovníkům. ¨
ODSTRANĚNÍ TLAČÍTEK
Pokud chcete tlačítka odstranit, klikněte v nástrojové liště na Settings a vyberte položku Options. Otevřete registr „Buttons“. V menu „Custom Buttons“ poté deaktivujte požadované tlačítko. Dojde tak k jeho vyjmutí z Google Toolbaru. Stejným způsobem lze tlačítka opět aktivovat. Pro jejich úplné vymazání označte příslušnou položku a klikněte na Remove.
Dokumenty ke stažení- Praxe - Tipy a triky: internet (192.91 kB) - Staženo 0x