Chip & HARDWARE
1 PEVNÝ DISK
Zlepšení kompatibility SATA disků
Potřebujete větší diskovou kapacitu, a proto jste do svého PC doplnili zbrusu nový pevný disk s rozhraním SATA. Vaše nová velkokapacitní paměť vám však přinesla i velké mrzutosti -často se při bootování vůbec nenajde. Takovouhle loterii už nehodláte déle trpět.
Náš tip: Nové pevné disky s teoretickou datovou propustností 3,0 Gb/s (ne zcela správně také označované jako „SATA2“, viz www.sata-io.org) pracují podle specifikace také s řadiči určenými jen pro pomalejší režim SATA (1,5 Gb/s). Pokud má však vaše základní deska velmi rozšířený VIA Southbridge VT8237 (v současných počítačích s procesory Pentium 4 a Athlon 64), pak je skutečně ve hvězdách, zda PC při bootování SATA disk rozpozná, nebo ne. Pro tyto problémy s kompatibilitou bohužel ani VIA na svých webových stránkách nenabízí použitelné řešení.
Naštěstí na zmíněný čip platí poměrně prostá finta - stačí jednoduše přiškrtit rychlost rozhraní pevných disků z 3,0 na 1,5 Gb/s. Ztráta tempa se nijak neprojeví, neboť většina SATA2 disků tak jako tak ve skutečnosti zvládne nanejvýš 60 až 70 MB/s - to je pouhý zlomek potenciálu vlastního rozhraní.
U nových disků značek Seagate, Maxtor, Samsung a Western Digital lze rychlost rozhraní snížit na 1,5 Gb/s prostřednictvím propojky (jumperu) - viz obrázek. Produkty firem Excelstor a Hitachi jsou těchto problémů zpravidla ušetřeny, neboť i jejich novější modely pracují při továrním nastavení v pomalejším režimu SATA (1,5 Gb/s). Modifikace diskového firmwaru pomocí nástrojů SATA Tool (Excelstor) nebo Feature Tool (Hitachi) sice zajistí vyšší datovou propustnost (3,0 Gb/s), ale jinak přináší více problémů než užitku. Utility jsou k dispozici na WWW stránkách výrobců.
Podrobnější návody, jak propojku správně nasadit, najdete na webových stránkách příslušného výrobce pevného disku - často tuto informaci objevíte i přímo na disku (na jeho horní straně). Pokud byste přesné označení svého „jižního můstku“ základní desky neznali, zjistí vám je nástroj CPU-Z. Tento program si můžete stáhnout z adresy www.cpu-id.com.
2 KLÁVESNICE
Zadávání speciálních znaků na stylových klávesnicích
Přešli jste na novou klávesnici Logitech diNovo Media Desktop nebo Logitech diNovo Cordless Desktop for Notebooks. Při zadávání speciálních znaků jste však narazili na problém, neboť jejich obvyklé generování pomocí ASCII kódů se vám nedaří.
Náš tip: U běžných klávesnic můžete pro speciální znaky, které nenajdete přímo na klávesách, zadat přímo jejich ASCII kódy. K tomu je třeba přidržet klávesu Alt a na numerické části klávesnice zadat ASCII kód příslušného znaku - například 0150, chcete-li vygenerovat tzv. „dlouhou pomlčku“, nebo 64 pro zavináč.
S klávesnicí Logitech diNovo Media Desktop na to musíte trochu jinak: Přidržte klávesu Alt a krátce stiskněte Ctrl. Pak můžete potřebný ASCII kód zadat přes MediaPad - po uvolnění klávesy Alt se kýžený znak objeví.
V případě Logitech diNovo Cordless Desktop for Notebooks se zvláštní znaky pomocí ASCII kódů nedají zadávat vůbec. Zde proto nezbývá než využít tabulku znaků ve Windows. Klikněte na Start Programy Příslušenství Systémové nástroje /Mapa znaků a tam si potřebný znak vyberte.
3 VOIPTELE FONIE
Odstranění ozvěny při telefonování přes internet
Přes internet telefonujete pomocí přístroje FritzBox WLAN 7050. Většinou je hlasové spojení bez poruch, ale tu a tam vás ruší silná ozvěna. Zlepšení nepřinesla ani nejnovější aktualizace firmwaru.
Náš tip: „Echo“ při VoIP telefonátech vzniká zpravidla kvůli problémům s propustností na rozhraní mezi internetem a pevnou sítí. Update firmwaru sice slibuje utlumení ozvěny, které má zajistit vylepšený Echo-Canceller, ale ten pouze zmírňuje zpětnou vazbu mezi mluvítkem a sluchátkem telefonu. Echo na samotném vedení se tak bohužel odstranit nedá.
Obtěžuje-li vás ozvěna příliš, nezbývá než ustavit telefonní spojení přes pevnou síť. Za tím účelem „vytočte“ před vlastním volaným číslem kód *111# (například *111#123456789) -světelná dioda „Pevná síť“ na přístroji se rozsvítí. Telefonát je sice dražší než po internetu, ale nepříjemné ozvěny jste se pro tentokrát zbavili.
Odstranit ozvěnu definitivně se podaří jedině přechodem k jinému poskytovateli internetu - to se redakce Chipu dozvěděla po dotazu u AVM, výrobce FritzBoxu. Jde totiž o zásadní problém s propustností sítě. Naše doporučení: Ptejte se známých ve svém okolí, zda u nějakého jiného poskytovatele telefonují přes internet bez ozvěny. Pokud ano, přihlaste se u něj.
4 POF KABELÁŽ
Propojení počítačů na větší vzdálenost
Potřebujete propojit dva počítače ve vzdálených místnostech. Nelze však použít WLAN, poněvadž vzdálenost mezi oběma PC je příliš velká nebo jsou v cestě tlusté železobetonové zdi apod. V úvahu nepřichází ani ethernetový kabel (CAT 5), neboť vedení má být položeno bez použití drahého speciálního nářadí (krimpovací kleště).
Náš tip: Vzdálenosti do 70 metrů se dají velmi snadno přemostit tzv. POF kabelem (Plastic Optical Fiber). Flexibilní a levná plastická vlákna těchto kabelů jsou plně imunní proti rušivému vyzařování. Ani přenosová rychlost vodičů světelných vln není k zahození - v duplexním provozu okolo 100 Mb/s. Praktické je, že POF kabely jsou chráněny velmi plochým, dobře pokladatelným opláštěním (2,2 x 4,4 mm). A poněvadž nemají ani žádné tlusté zástrčky, jako třeba prefabrikované měděné kabely pro LAN, dají se snadno protáhnout úzkými kabelovými kanály a ukrýt pod omítku.
POF kabely lze kdykoli zkracovat a pomocí nástrčných nebo šroubových spojů připojit k POF kompatibilním LAN kartám, konvertorům nebo i k síťovým přepínačům. Existují i soupravy, pomocí kterých nainstalujete POF síť velice rychle (viz obrázek): souprava obsahuje síťovou kartu pro PCI, konvertor Ethernet-Media (ze světlovodů na RJ45), 30 metrů duplexního POF kabelu a speciální nástroj na jeho krácení.
5 DVD REKORDÉRY DENON
Uvolnění regionálních kódů dálkovým ovládáním
U svého DVD rekordéru Denon DVD-2910 nebo 3910 chcete uvolnit všechny regionální kódy, abyste mohli přehrávat i dévédéčka z USA a dalších regionů
Náš tip: Regionální kódy v DVD rekordéru můžete odblokovat v několika málo krocích. V jeho mechanice přitom nesmí být založeno žádné médium. Přístroj vypněte tlačítkem On/Off (nikoli tlačítkem Standby). Pak podržte stisknutá tlačítka Open/Close, Play a Skip Reverse na čelní stěně přístroje (viz obrázek) tak dlouho, dokud se na displeji neobjeví text LOADING. Po několika sekundách se přístroj ohlásí zprávou 0h00m00s. Nyní dálkovým ovládáním vložte kód 73194628 - přístroj pak přejde do režimu standby. Tlačítkem Standby přístroj znovu zapněte a uvolnění regionálních kodů ukončete současným stiskem tlačítek Stop a Skip Forward. Poté se na displeji krátce objeví text RegionA2. Od této chvíle můžete přehrávat dévédéčka z USA.
CHYBA MĚSÍCE
KULHAJÍCÍ HERNÍ POČÍTAČ
Problém: Náš čtenář si sestavil herní PC. Z regulérních komponent měl vzniknout systém, který bude po několik let zvládat i ty nejnovější 3D hity. Zdá se však, že základní deska Asus s čipovou sadou i955X, Pentium 4 na 3,6 GHz, grafika ATI X1800 a 1GB DDR2 SDRAM se spolu nesnášejí právě dobře: počítač pracuje mimořádně loudavě. Trvá až minutu, než se zavedou i malé programy, na hry samozřejmě není ani pomyšlení.
Diagnóza: V testovací laboratoři jsme nejprve vyzkoušeli aktuální stav. Počítač pracoval tak líně, jako kdyby se v jeho patici omylem ocitl nějaký 100MHz procesor. Jak však zkouška ukázala, frekvence byly v pořádku. Ani instalovaným ovladačům nebylo co vytknout; jak základní deska, tak grafická karta pracují s jejich posledními verzemi. Na zkoušku jsme na počítači spustili Cinebench. Ačkoliv instalace benchmarku trvala 15 minut (normálně trvá zhruba jednu minutu), po opožděném startu se program choval zcela normálně a při renderovacím testu CPU získala sestava náležitých 350 bodů. CPU i grafika tedy evidentně pracují korektně a problém musí být v jiných komponentách. Prozkoumali jsme proto nastavení řadiče pevného disku a konečně jsme našli indicii: počítač hlásil dvě disketové jednotky, ačkoliv vestavěna je jenom jedna. Výměna jednotky a kabelů nepomohla. Ve CMOS setupu systému BIOS byla správně zaznamenána jen jedna jednotka - při experimentování jsme si však všimli, že setup nechce žádné změny ukládat - přitom je nainstalován nejnovější BIOS.
Řešení: Z rychlé rešerše v Googlu vyplynulo, že takové symptomy se mohou objevit, jestliže byl aktualizační program firmy Asus použit pro nahrání nového BIOS pod Windows. Zvolili jsme proto dosový nástroj, jímž jsme BIOS uvedli do staršího stavu, resetovali jsme nastavení CMOS a nakonec jsme znovu nahráli aktuální BIOS. Voila - od té chvíle už počítač uhání podle očekávání.
- Praxe - Tipy a triky: hardware (184.54 kB) - Staženo 0x