Přejít k hlavnímu obsahu

Novinky: software

Piráti na ústupu

Výzkum společnosti IDC ukázal poměrně nízká čísla nelegálně šířeného softwaru v České republice.
Text: Michal Černý

Problematika softwarového pirátství vyvolává nevraživost na obou stranách. Na jedné straně bitevního pole stojí softwarové firmy, oprávněně tvrdící, že do vývoje investovaly značné prostředky, program je vlastnictví jako kterékoli jiné a instalace softwaru bez licence znamená obyčejnou krádež. Na straně druhé pak takzvaná šedá zóna, početné zastoupení tak říkajíc „profesionálních“ pirátů nebo běžných uživatelů, kteří s velkým uspokojením a vítězným výrazem ve tváři („To jsme na ně zase vyzráli!“) podvrací principy globálního kapitalismu tím, že do nelegálně nainstalovaných programů zadávají autorizační kódy získané kdesi na podezřelých hackerských serverech.
Česká republika měla dlouhou dobu pověst země, kde kopírování nelegálního softwaru jenom bují. Nedávno uskutečněný průzkum společnosti IDC pro BSA (Business Software Aliance) však ukázal poměrně překvapivé zjištění: naše země patří mezi dvacítku zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství. Mnohé země západní Evropy jsou na tom mnohem hůř.
IDC pro letošní rok trochu pozměnila metodiku výzkumu, když se vedle podnikových aplikací zaměřila i na domácnosti. Studie se tak zabývá podstatně větším trhem než v minulých obdobích. IDC tvrdí, že v loňském roce se v tuzemsku používalo zhruba 40 procent softwaru bez licencí. Související ztráty jsou pak odhadovány na 106 milionů dolarů. I když se z důvodu změněné metodiky BSA neuvádí meziroční srovnání, dá se předpokládat, že podíl nelegálního softwaru se v České republice snížil. Odpovídalo by to alespoň trendu, který je u nás zaznamenáván minimálně od roku 1994.
Navzdory těmto údajům z České republiky a z jiných regionů došlo podle zprávy IDC v loňském roce k nárůstu celosvětové míry softwarového pirátství. Žebříčku největších hříšníků vévodí Vietnam, Zimbabwe nebo Indonésie, s podílem nelegálního softwaru kolem 90 procent.
Problém s šířením pirátských programů vyvstává samozřejmě nejenom u softwaru, ale u všech digitálních souborů obsahujících hudbu či video. Dříve nebo později jsou ochrany prolomeny. Informační technologie v této věci zkrátka přinesly určitý posun - z veškerého tvrdě vypracovaného duševního vlastnictví se stává pouze prchavý, nehmotný digitální oblak bitů a bajtů, který lze bez problému nekonečněkrát multiplikovat. To, co se dá bez problému rozmnožit, pak logicky ztrácí na ceně.
Utopističtí myslitelé však na tomto aspektu informačních technologií najdou i leccos pozitivního - domnívají se, že tato vlastnost může mít vliv na proměnu lidského vědomí, kdy by se na vlastnictví přestalo nahlížet jako na něco přísně soukromého, ale do budoucna by se dala přednost spíše modelům založeným na sdílení. V tomto ohledu lze připomenout nadějný rozvoj open-source alternativy - patrně právě také díky ní jsou čísla nelegálně šířeného softwaru v České republice poměrně nízká.

Konference WinHEC

UVOLNĚNY BETA VERZE WINDOWS VISTA, OFFICE 2007 A LONGHORNU

Společnost Microsoft neočekávaně vypustila další beta verze svých klíčových produktů Windows Vista, Office 2007 a Longhorn (Windows Server). Softwarový výrobce přitom v poslední době čelil kritice kvůli tomu, že nedodržuje termíny ohledně uvádění svých zásadních produktů na trh. Například Windows Vista budou podle Microsoftu uvedena na trh až začátkem příštího roku, někteří analytici však nepovažují takový termín za reálný.
„Microsoft ještě nikdy v historii neuveřejnil beta verze svých produktů takto najednou,“ uvedl Bill Gates. Společnost chce tímto krokem dát zákazníkům možnost, aby si vyzkoušeli, jak budou jednotlivé produkty spolupracovat.
Na Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) rovněž Bill Gates poprvé veřejně předvedl ukázku virtualizační technologie typu hypervisor, jež bude dostupná v další verzi Longhornu. Umožní spuštění několika různých operačních systémů v rámci jednoho serveru, takže Windows a Linux budou moci pohodlně běžet vedle sebe. Sám Gates považuje virtualizační technologii za klíčový zájem Microsoftu. Výsledné řešení by mělo konkurovat řešením takových firem, jako je VMWare nebo XenSource.
Info: www.microsoft.com

Virtualizace

IBM PŘEDSTAVUJE NOVÝ SOFTWARE PRO VIRTUALIZACI

Firma IBM představila novou generaci softwaru pro virtualizaci systémů pro ukládání dat. Software mimo jiné nabízí zdokonalené funkce obnovení provozu po havárii či podporu více platforem.
Nejvýznamnější novinkou nové verze IBM Storage SAN Volume Controller 4.1. (SVC) je Global Mirror, podpora globálního zrcadlení, které umožňuje asynchronní vzdálenou replikaci pro zajištění kontinuity provozu a obnovení po havárii na téměř neomezenou vzdálenost. Funkce je postavena na bázi architektury Metro Mirror, jež byla nabízena již v dřívějších verzích SVC. Nová varianta řešení rovněž podporuje sítě typu SAN s propustností až 4 Gb/s, přičemž předchozí verze produktu mohou být na uvedenou rychlost také upgradovány.
Firma IBM také rozšířila SVC 4.1 o podporu nových modelů disků a serverových operačních systémů, a to například o modely Hitachi TagmaStore nebo OpenVMS. Podporovány jsou také nově uvedené diskové systémy firem Hewlett-Packard a Network Appliance.
Info: www.ibm.com

Microsoft Office 2007

MICROSOFT SE HÁDÁ S ADOBE O PDF

Microsoft se rozhodl odstranit z připravované verze svého kancelářského balíku Office 2007 podporu pro dokumenty formátu PDF (Portable Document Format), který umožňuje tvorbu elektronických publikací. Učinil tak na základě reakce firmy Adobe, která Microsoftu pohrozila právními kroky. Společnost Adobe totiž považuje integrování PDF do Office 2007 za reálnou hrozbu pro svoje obchodní záměry, spočívající v distribuci komerčních produktů pro práci s PDF.
Změny se však budou týkat i dalšího formátu - podle vedení Microsoftu bude z balíku Office 2007 vyjmuta i funkce umožňující uchovávat dokumenty v XPS (XML Paper Specification), tedy v podobě konkurující PDF.
Možnost uchovat soubory ve formátech PDF a XPS si však uživatelé kancelářské sady Microsoftu přece jen ponechají, a to poměrně jednoduchou aktualizací - poté, co se na trhu objeví konečná podoba balíku Office 2007, bude možné si z webu zdarma stáhnout software, který uvedené funkce uživatelům přece jen nabídne. Adobe však požaduje, aby uvedený softwarový update nebyl nabízen zdarma, ale za určitý poplatek, s čímž však už Microsoft nesouhlasí. Microsoft jako kompenzaci firmě Adobe nabízí například společnou distribuci systému Windows Vista a produktů Adobe Flash či Shockwave nebo možnost OEM partnerů odstranit z Windows Vista podporu pro formát XPS.
Info: www.microsoft.com

Dokumenty ke stažení