MILÍ ČTENÁŘI,
v posledních měsících se toho u nás dělo a děje opravdu hodně, a to i z pohledu informačních a komunikačních technologií. Občas mi při čtení nebo poslechu běžných zpráv nezbývá než jen nevěřícně kroutit hlavou. Začalo to už vyhrocenou předvolební atmosférou, kdy od zoufalých kandidujících stran zaznívaly sliby na bezplatný internet pro každého nebo kdy další zoufalí uchazeči o sedačku v parlamentu rozesílali objemné nelegální spamy s ohnivými výzvami na potírání nelegální činnosti svých protivníků.
Bohužel volbami to neskončilo. Nedávno se ukázalo, že třeba telefonování se stává základní lidskou potřebou. Jinak si lze totiž těžko vysvětlit nově schválený měsíční příspěvek 200 Kč pro našich zhruba 200 000 sociálně slabších spoluobčanů (doposud měli na zvýhodněné volání nárok jen tělesně postižení). Takže kdo má příjem pod hranicí životního minima, bude alespoň moci měsíčně zdarma provolat dvě stovky -lhostejno, zda z mobilu, nebo z pevné linky. Sice to státní kasu vyjde zhruba na půl miliardy ročně (nedalo by se za ty peníze pořídit něco smysluplnějšího a perspektivnějšího?), ale aspoň budou mít vybraní operátoři trochu vyšší tržby.
Uvedení filmového trháku Šifra mistra Leonarda s sebou přineslo další smutný rekord - pirátské DVD disky s tímto filmem se v českých tržnicích začaly prodávat už dva dny po premiéře. Následně se opět zvedla diskuse, jak moc internet a p2p sítě pomáhají šíření nelegálních kopií a za co všechno bychom měli v rámci prevence a dodržování autorských práv platit. Dokonce se objevily i zprávy o cvičených labradorech, naučených vyhledávat nelegální DVD v zásilkách FedEx.
Také evropští poslanci mají občas zajímavé nápady. Jako ukázka může sloužit myšlenka člena rozpočtového výboru Evropského parlamentu Alaina Lamassoura na zavedení daně z e-mailů a SMS zpráv. Prý by se tak částečně vyřešilo financování této instituce. Argumentem pro tuto daň je, že provozu SMS zpráv a e-mailů pomáhá právě integrace Evropy.
Ještě štěstí, že je tu teď alespoň ta fotbalová zábava. I když ani na mistrovství světa není všechno tak, jak si pořadatelé původně představovali. Poprvé v historii jsou všechny vstupenky na stadiony vybaveny čipy RFID se zaneseným jménem majitele. To podle původních plánů mělo posloužit v případě ztráty vstupenky k jejímu jednoduchému zablokování, pomoci při vyhledávání v databázích fotbalových výtržníků nebo usnadnit sledování pohybu jednotlivých návštěvníků na samotném stadionu. Původní představy organizačního výboru MS 2006 ale vzaly za své, když se ukázalo, že změny majitele se budou týkat ne plánovaných 5 - 10 procent vstupenek, ale zhruba celé poloviny. Překupníků je zkrátka víc, než se při nasazování RFID technologie čekalo.
Vy si ale teď především užijte prázdniny a dovolenou a načerpejte síly. Doufám, že si na první prázdninový měsíc s sebou přibalíte i Chip. Určitě nebudete litovat.
Josef Mika
Dokumenty ke stažení- Editorial (74.71 kB) - Staženo 0x