300 aktualizací firmwaru
Rychleji, stabilněji a s více funkcemi - Vypalovačka poběží rychleji, přehrávač MP3 bude hrát déle, fotoaparát dodá lepší obrázky. Aktualizace firmwaru neodstraňují jen chyby přístrojů, ale často je i obohatí o nové funkce - a zadarmo.
Text: Nicole Ott
To, že lze aktualizací firmwaru zrychlit a učinit stabilnějšími základní desky, grafické karty a vypalovačky, už snad není pro nikoho nic nového. Je vám však známo, že nový software ve vašem digitálním fotoaparátu dokáže také optimalizovat jeho objektivy?
Skoro všichni výrobci pravidelně přepracovávají firmware svých přístrojů. A nestarají se přitom jen o problémy s obsluhou či kompatibilitou a o zrychlování jednotlivých funkcí. Softwarové aktualizace často využívají také k tomu, aby svému produktu dodali nové schopnosti. Je jen škoda, že o tom většina firem nijak neinformuje, a to dokonce ani registrované uživatele.
A tak jsme se toto opomenutí rozhodli napravit v Chipu. Prohledali jsme spousty internetových stránek etablovaných výrobců a zde vám představíme všechny důležité updaty, které se objevily na internetu od našeho posledního velkého článku na toto téma v dubnu 2005.
Při našem pátrání po novinkách jsme objevili skutečné poklady. Díky nim bude váš fotoaparát produkovat ostřejší snímky, vypalovačka splní svůj úkol rychleji, DVD rekordéry a grafické karty začnou podporovat nový videoformát H.264, přehrávače hudby a videa vydrží hrát delší dobu. Leckterý update vám dokonce ušetří koupi modernějšího modelu - váš starý přístroj bude po aktualizaci "jako nový".
Pro hledání firmwarových updatů lze obecně doporučit tuto strategii: Poznamenejte si přesné označení výrobku a verzi jeho firmwaru. První zastávkou je samozřejmě webová stránka výrobce. Pokud byste na ní neuspěli, příslušná internetová fóra uvádějí kompetentní tipy a mnohdy i přímo poskytnou firmwarové verze ke stažení (viz rámeček na předchozí straně).
Proces aktualizace není ve většině případů nijak komplikovaný. Takřka všechny úpravy firmwaru se dnes dají realizovat pomocí flash utilit výrobců, které pracují pod Windows (nemusíte tedy bootovat z diskety). To, zda to bude po kabelu, přes paměťové médium, nebo přes síť, je různé produkt od produktu. Nejčastější cestou, po níž se update dostane do přístroje, bývá u fotoaparátů paměťová karta, u vypalovaček optické médium a u telefonů přímo mobilní síť. Vždy však platí důležitá obecná zásada: Před spuštěním aktualizace si bezpodmínečně prohlédněte návod výrobce a uvedené pokyny úzkostlivě dodržujete. Při výběru updatu pečlivě kontrolujte exaktní znění názvu produktu a případné národní varianty.
A pozor! Nepodařená aktualizace firmwaru má zpravidla za následek potíže se zárukou na přístroj. Nový řídicí software totiž koneckonců pochází od výrobce, a nikoli od prodejce, u něhož byl produkt zakoupen. Chcete-li mít jistotu, jak ve vašem případě situace vypadá, dobře si pročtěte záruční podmínky výrobku. Všechny záruční nároky samozřejmě zanikají, pokud si nahrajete update nepocházející od výrobce, tedy tzv. "hacknutý" firmware. Přesto nemějte strach - a při vylepšování vašeho hardwaru vám přejeme mnoho úspěchů!
Vypalovačky a přehrávače DVD: 60 aktualizací firmwaru
Co se zlepší
* Podpora nových záznamových médií
* Množství nedokončených zápisů (sníží se)
* Vypalovací a čtecí rychlost
Pravidelné aktualizace jsou u vypalovaček DVD doslova povinností. Každé nové záznamové médium, které přijde na trh, musí přístroji představit právě firmware -jen tak jsou při vypalování zaručeny optimální výsledky. Dalším kladem updatu je, že kvůli zrychlení zápisu nemusíte nutně kupovat novější model vypalovačky. Aktualizace softwaru často může u vašeho stávajícího přístroje zrychlit vypalování i čtení. U vypalovaček DVD je postup aktualizace hodně usnadněn: celý proces odstartuje dvojité kliknutí na stažený exe soubor. Kdo vlastní optickou mechaniku značky NEC a chce mít naprostou jistotu, může přístroj také poslat do servisu a aktualizaci softwaru si nechat provést firemními techniky NEC. Tuto extra službu si ovšem výrobce nechá královsky zaplatit. Tento postup lze proto doporučit jen absolutním technickým antitalentům.
Jednoduchost celé akce však může rychle svádět k nahrávání softwaru nepocházejícího od výrobce přístroje. Pokud autorská firma nenabídne zvýšení rychlosti prostřednictvím svého firmwaru, zaručeně se najde nějaký vynalézavý programátor, který napíše vlastní řešení. Nejbohatší sbírku firmwaru tohoto druhu objevíte na http://forum.rpc1.org.
Ale pozor! Software cizího původu nahráváte vždy "na vlastní nebezpečí". Pro jistotu si tedy uschovejte "oficiální" firmware -a nahrajte jej v případě, že budete produkt posílat do záruční opravy. Může se však také stát, že "hacknutým" firmwarem svůj přístroj neopravitelně zničíte. Pak vám nezbude nic jiného než koupit nový.
DVD přehrávače, DVD/HDD rekordéry: 45 aktualizací
Co se zlepší
* Podpora nových médií
* Odstranění chyb při reprodukci
* Podpora nových audio- a videoformátů
Rozmanitost firmwaru u DVD přehrávačů a rekordérů není o nic menší než u počítačových mechanik. Vyšší zápisové rychlosti a lepší kompatibilita se zápisovými médii, to už je dostatečný důvod pro aktualizaci. U rekordérů k tomu však přistupuje ještě podpora nových formátů, jako je DivX a XviD, a v neposlední řadě také odstranění rušivých chyb při reprodukci, zlepšení zvukové kvality a srozumitelnější způsob obsluhy nebo optimalizace u teletextu, showview a elektronického průvodce programem (EPG). Do přehrávačů a rekordérů se aktualizace firmwaru zpravidla dostávají prostřednictvím příslušného optického média nebo - pokud je k dispozici - připojení k síti. U některých přístrojů je také nutno při zapnutí stisknout nějakou speciální kombinaci tlačítek. Samozřejmě i zde platí univerzální pravidlo: Před zahájením aktualizace si co nejdůkladněji prostudujte pokyny výrobce!
Ani u pokojových DVD přístrojů nejsou chyby při updatu firmwaru kryty zárukou výrobce. I někteří výrobci DVD/HDD rekordérů nabízí provedení upgradu firmwaru ve svých servisech - opět ovšem ne zadarmo.
Pozor! U mnoha přístrojů jsou verze firmwaru, z nichž je možné přejít na aktuální verzi, předem přesně určeny. Proto si nejprve zjistěte přesné číslo verze dosavadního firmwaru ve svém přístroji a pozorně si přečtěte servisní stránky výrobce.
Digitální fotoaparáty a objektivy: 55 aktualizací firmwaru
Co se zlepší
* Kvalita obrazu
* Množství automatických funkcí
* Podpora PictBridge (tisk bez počítače)
Už v mnoha českých domácnostech se najde alespoň jeden digitální fotoaparát - a skoro ze všech se dají získat lepší snímky. Zatímco dříve byly aktualizace firmwaru téměř výhradně záležitostí profesionální oblasti, nyní se stále častěji objevují "downloady" i pro kompaktní fotoaparáty střední cenové kategorie. Pro velké digitální zrcadlovky je však nabídka firmwaru mimořádně bohatá dnes stejně jako včera, a to především u firem Canon, Nikon a Olympus.
Nový firmware se většinou nahrává z paměťové karty. Podrobný návod k tomu bývá k dispozici na webové stránce příslušného výrobce. Po aktualizaci softwaru pak mnohé aparáty zpracovávají například karty CompactFlash s kapacitou nad 4 GB. Nový program v přístroji však také optimalizuje "souhru" mezi závěrkou, clonou a expoziční dobou. Některým přístrojům zase update přinese nové automatické režimy, jako makrofotografii či širokoúhlé snímání pod vodou nebo automatické přizpůsobení jasu LCD při tmavých záběrech. Olympus jde v servisu pro DSLR ještě o krok dále. Aktualizovat se dá firmware nejen vlastního fotoaparátu, ale také digitálních objektivů - zlepší se pak například řízení clony nebo se zpřesní osvit při velké cloně.
Kompaktní přístroje zvládnou po updatu firmwaru také tisk fotek bez účasti PC, tzv. PictBridge. K dalším vylepšením zpravidla patří optimalizované nabídky funkcí, rychlejší načítání z paměťových karet a svižnější přenos po USB.
Pozor! Před aktualizací byste měli do přístroje vložit čerstvé baterie nebo jej připojit k elektrické síti. Přerušení aktualizace totiž může mít za následek ztrátu funkčnosti i garance.
Přehrávače MP3 a videopřehrávače: 25 aktualizací firmwaru
Co se zlepší
* Výdrž akumulátorů
* Stabilita provozu
* Množství audio- a videoformátů
Jestliže se přehrávač zatvrzele vzpírá přehrávat váš draze zaplacený, avšak proti kopírování chráněný materiál, často pomůže novější firmware. Zejména na podporu formátů nejrůznějších audio- a videokodeků vynaložili výrobci přehrávačů mnoho práce a námahy. Nemálo modelů se tak obohatí o úplně nové schopnosti. Například MP3 přehrávač iRivers H320 po updatu firmwaru přehrává na svém displeji s vysokým rozlišením dokonce XviD videa. Aktualizace přehrávače probíhá ve většině případů tak, že se soubor s firmwarem překopíruje z PC do určitého adresáře v přístroji.
Také Apple pro svého bezkonkurenčního lídra trhu, přehrávač iPod, pravidelně vydává aktualizace - jejich nahrání zařídí "updater". Software pro iPod ovšem obnáší tučných 37 MB.
DSL a WLAN: 20 aktualizací firmwaru
Co se zlepší
* Stabilita přenosu dat
* Bezpečnost Funkce
Stabilita, to je alfa a omega sítě - stav dodávaných WLAN produktů má však bohužel často k dokonalosti daleko. Etablovaní výrobci ale na stížnosti uživatelů reagují přímo vzorně a zjištěné problémy s kompatibilitou, dosahem a stabilitou rychle odstraňují. Firmware se nahrává většinou prostřednictvím uživatelské konzoly na PC. Řada modelů tak získá také podporu ADSL2+. Samostatnou třídu zde představuje oblíbený AVM FritzBox Fon. Pro něj existuje neobvykle mnoho updatů a doplňků.
Mobilní telefony: 15 aktualizací firmwaru
Co se zlepší
* Kvalita hlasu
* Optimalizované využití paměti
* Funkce Bluetooth
Také pro mobilní telefony je k dispozici řada firmwarových aktualizací, většinou však nejsou volně dostupné - váš dodavatel vám pak nový software nahraje jen za poplatek. Chvályhodnou výjimku představují například Palm a Benq. Dobrý servis nabízí také Sony Ericsson a Motorola, které umožňují aktivovat automatickou aktualizaci na internetu. Pro všechny ostatní telefony tam lze často nalézt "hacknutý" firmware. Pozor! Takový neautorizovaný firmware má vždy za následek ztrátu záruky.
Notebooky: 25 nejdůležitějších webových stránek
Co se zlepší
* Rychlost zápisu
* Stabilita provozu
* Rychlost síťového spojení
Majitelé notebooků to vůbec nemají lehké -na internetových stránkách značky často najdou jenom ovladače a aktualizace BIOS pro základní desku. Nový firmware pro ostatní komponenty si pak musejí stahovat z webů příslušných výrobců. Také pro optické mechaniky v mobilních počítačích jsou aktualizace firmwaru k dispozici na webových stránkách odpovídajícího výrobce. Jimi lze zvýšit čtecí a zápisovou rychlost nebo zlepšit podporu záznamových médií. Jinak je tomu ovšem s grafickými čipy.
Dobře udržované ovladače firem nVidia a ATI nejsou pro jejich notebookové čipy vhodné, ovladače od výrobce notebooku ale často neodpovídají stavu "desktopového" softwaru. Tento nedostatek často vyřeší "hacknutý" firmware, například na www.mvktech.net.
Základní desky a grafika: 55 aktualizací firmwaru
Co se zlepší
* Podpora nových procesorů
* Optimalizace mechanismů úspory proudu
* Kompatibilita
Základní desky: Jak praví klasik, ústředna základní desky - a tím i celého počítače - se nalézá v systému BIOS. Na něm záleží, zda váš počítač rozpozná vestavěný procesor, zda bude podporovat funkce úspory proudu a zda budou všechna rozhraní správně fungovat. Přední výrobci základních desek proto pravidelně dávají k dispozici příslušné updaty. Naštěstí pro aktualizační proces nezapomněli vyvinout uživatelsky přívětivé programy běžící pod Windows, které "flešování" základní desky hodně usnadňují. Tyto užitečné nástroje dokonce samočinně vyhledávají vhodný firmware, čímž riziko nahrání nesprávné verze BIOS redukují na minimum.
Grafické karty: Tady veškerá funkční pestrost spočívá v ovladači od výrobce grafického čipu. Firma nVidia v nejnovější verzi svého softwaru pro nForce integruje podporu H.264 pro všechny modely. Ovladač Avivo od ATI ve verzi Catalyst 6.3 rovněž nabízí podporu H.264. Zvláště hráči by měli svou výbavu udržovat v nejnovějším stavu - případné problémy s hrami lze pravidelnými aktualizacemi rychle odstranit.
NEŽ ZAČNETE
Kontrola verze
Před zahájením aktualizace byste měli překontrolovat verzi firmwaru instalovaného v přístroji. Ne každá verze se totiž dá jednoduše nahradit nějakou jinou. Informace o tom, které aktualizace mohou být provedeny, najdete na webové stránce výrobce.
Vyhledání firmwaru
Prvním zdrojem je webová stránka výrobce. Pokud na ní v oblasti "Download" vhodný firmware nenajdete, vyplatí se dotaz v sekci technické podpory (Support), nejraději e-mailem. Nebude-li úspěšný, měli byste prohledat odpovídající internetová fóra.
"Hacknutý" firmware
Objevili jste na fóru nějaký update, ačkoliv výrobce vašeho přístroje žádný nový firmware nenabízí? V tom případě opatrně - pokud si tento software nahrajete, přijdete o záruku.
Instalační návod
Pokyny pro instalaci si před vlastním "flešováním" pečlivě prostudujte. A pro všechny případy si poznamenejte číslo horké linky výrobce. Kdyby došlo k potížím, kromě technické podpory vám mohou pomoci i zkušení uživatelé dosažitelní přes příslušná fóra.
Proud je důležitý
Abyste minimalizovali riziko neúspěchu, měli byste se postarat o nepřerušovaný zdroj proudu. U mobilních přístrojů a fotoaparátů proto při aktualizaci používejte jen čerstvé baterie a plně nabité akumulátory nebo - je-li to možné - připojte přístroj k elektrické síti.
NEJLEPŠÍ WEBOVÉ STRÁNKY
Digitální fotoaparáty
http://www.dpforums.com/
www.dpreview.com
www.bebit.com
www.photo.net
http://web.canon.jp/Imaging/BeBit-e.html
http://forum.digitalkamera.de/
DVD vypalovačky a přehrávače
http://www.cdr.cz/
http://club.cdfreaks.com
http://www.rpc1.org/
DVD a HD-DVD rekordéry:
http://www.areadvd.com/
http://www.dvdboard.de/
Základní desky a grafické karty
http://www.forum-hardtecs4u.com/
www.mvktech.net
www.techpowerup.com
http://www.forumdeluxx.de/
Mobilní telefony:
www.mobilmania.cz
www.gsm4u.cz
MP3 přehrávače
http://discussions.apple.com
http://iforum.webz.cz/
http://forum.mp3prehravace.info
Notebooky
www.notebookforums.com
www.notebooky.cz
WLAN & DSL
www.openwrt.org
www.router-forum.de
- Hardware - 300 aktualizací firmwaru (682.7 kB) - Staženo 3770x