Chip & INTERNET
6 FIREFOX
Problémy s mapami
Máte nainstalován nejnovější Firefox (1.5.x) a na některých mapových serverech (mapy.cz, google maps) se vám místo map zobrazuje jen bílá stránka. V Internet Exploreru vše funguje normálně...
Pokud předpokládáme, že máte správně nastavený firewall a povolený JavaScript, zbývá ještě několik možností, kde by mohla být „chyba“. První z nich je položka „dom.disableimagesrcset“, která musí být nastavena na false (najdete ji v about:config). Pokud ani to nepomůže, pak jde o chybu při ukládání konfigurace do uživatelského profilu. Řešení v tom případě není snadné - jedinou známou možností je testovací „zapínání a vypínání JavaScriptu“. Doporučujeme použít rozšíření Web Developper, které umožňuje zapínat a vypínat JavaScript snadněji.
7 INTERNET
Stažení webu
Rádi byste si uložili kompletní webové stránky, abyste si je mohli prohlížet i bez připojení k internetu.
K vyřešení tohoto problému existují dvě cesty. První z nich vede přes použití specializovaných programů (říká se jim také off-line prohlížeče). V této kategorii je nabídka opravdu široká, ovšem i zde platí, že kvalitnější produkty (např. Offline Explorer Pro) jsou k dispozici jako shareware. Bezplatné programy sice nenabízí takový komfort, přesto stojí za to je alespoň vyzkoušet (WinHTTrack: www.httrack.com, Download Express: www.metaproducts.com). Mezi kvalitní nástroje patří také wget. Jde sice jen o nástroj pro příkazový řádek, to ale jeho kvality nijak nesnižuje - spíše naopak.
Druhá cesta vede přes plug-in (nebo rozšíření) do prohlížeče. Například pro Firefox existuje rozšíření s názvem Spiderzilla (www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/spiderzilla). Je lokalizované a použitelné pro všechny verze Firefoxu.
8 FIREFOX
Odstranění stop po hledání
Chcete odstranit z počítače stopy po svém surfování. Nestačí vám však jen smazat cookies a data z cache. Rádi byste se zbavili i záznamů z vyhledávání.
Snadné odstranění stop po surfování je už součástí každého kvalitnějšího prohlížeče (najdete ho i v připravovaném IE7). Ve Firefoxu najdete v nabídce Nástroje příkaz Vymazat soukromá data... (lze také použít klávesovou zkratku Ctrl + Shift + Del), který tyto stopy smaže jednorázově. Chcete-li v této oblasti podniknout „dlouhodobější“ kroky, musíte do nabídky Nástroje / Možnosti. Tam v oblasti Soukromí najdete v dolní části okna tlačítko Nastavení. Po kliknutí na něj se objeví okno, ve kterém lze nastavit chování Firefoxu z hlediska soukromí. A pokud nechcete, aby se dále ukládaly informace o tom, co hledáte, zrušte v kartě s názvem Formuláře zatržítko u položky „Ukládat informace zadané do formulářů a vyhledávacího pole“.
Jsou-li vaše nároky vyšší nebo chcete-li odstranit stopy ve více prohlížečích, použijte specializovaný program. Doporučit lze například Free History Cleaner (www.stahuj.cz/internetasite/bezpecnost/ostatni/freehistorycleaner/), který automaticky udělá vše za vás.
9 INTERNET
Zjištění původ IP adresy
Potřebovali byste zjistit původ IP adresy (například kde se nachází uživatel skrytý pod touto adresou).
Hned v úvodu je nutné říci, že 100% řešení neexistuje. Najdete sice celou řadu programů, které tuto funkci mají, a existují i desítky stránek, kde to lze zjistit, úspěšnost se však pohybuje okolo 80 %. Základním kamenem by však mohla být stránka www.allpezzlae.host.sk/indexc.html, kde najdete základní geografické rozdělení. Pokud máte zájem o podrobnější informace, zkuste navštívit například web MaxMind (www.maxmind.com/app/lookupcity). Podobnou, ale českou stránku najdete na adrese http://whois.smartweb.cz/, která nabízí i další zajímavé služby. Hračičkové a milovníci špionážních filmů mohou investovat do programu NeoTrace (nyní je součástí McAfee Internet Security Suite). Ten dokáže zobrazit cestu od vás k zadané IP adrese na mapě světa (tak jako to dělá každý správný filmový hacker).
10 FIREFOX
Ztracené vyhledávače
Ve Firefoxu se vám ztratily odkazy na vyhledávače, které jsou obvykle k dispozici vedle řádku pro zadávání adresy.
Prvním krokem by měla být kontrola složky Searchplugins (obvykle C:Program FilesMozilla Firefoxsearchplugins). V ní by měly být ke každému vyhledávači soubory png a src. První z nich obsahuje ikonu vyhledávače, druhý obsahuje skript pro samotné vyhledávání. Pokud je v této složce vše v pořádku, bude na vině pravděpodobně nekorektní rozšíření. Zkuste odebrat naposledy nainstalované rozšíření, případně zjistit, zda není k dispozici jeho novější verze. Poslední záchranou by mělo být odstranění souboru localstore.rdf (najdete ho v uživatelském profilu), což je ovšem dobré udělat, až když opravdu selžou všechny ostatní možnosti. Navíc před tímto krokem doporučujeme zazálohovat z browseru vše důležité.
11 INTERNET EXPLORER 6
Jak změnit místo ukládání informací
Internet Explorer standardně ukládá informace o naposledy navštívených internetových stránkách do adresáře „Local SettingsHistorie“ v daném uživatelském profilu. Místo ukládání těchto dat lze však změnit.
Toho lze dosáhnout pomocí zásahu do registrů. Následujícím způsobem tedy spusťte editor registrů: „Start - Spustit“. Zde zadejte „regedit“ a potvrďte stiskem tlačítka OK. Poté se ve stromové struktuře přesuňte až k následujícímu adresáři: „HKEYCURRENTUSER SoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerUser Shell Folders“. V pravé oblasti okna klikněte na hodnotu „History“ a do následujícího dialogového okna jako hodnotu vepište cestu k adresáři, kam se v budoucnu budou ukládat veškeré informace o naposledy navštívených internetových stránkách. Nakonec stiskněte tlačítko OK a editor registrů ukončete. Daná změna v registrech je účinná ihned po restartování počítače.
- Praxe - Tipy a triky: internet (174.59 kB) - Staženo 0x