Chip & HARDWARE
1 USB NABÍJEČKA
Jak dobíjet MP3 přehrávač bez počítače, přímo ze zásuvky
Vnitřní lithiové akumulátory MP3 přehrávačů iPod se dobíjejí přes USB kabel. Pokud jim dojde „šťáva“, musíte spustit počítač nebo notebook, abyste jim zase dodali energii.
Náš tip: Této nepříjemnosti vás zbaví nabíječka „PowerPlug USB“. Na jednom konci má zástrčku do elektrické zásuvky, na druhém USB port. Můžete pomocí ní nabíjet všechny přehrávače iPod i prakticky jakýkoli jiný MP3 přehrávač, a to přímo ze zásuvky, bez nutnosti zapínat počítač. Univerzální nabíječka je navíc ideálním společníkem na cestě kolem světa, protože zvládá střídavé napětí od 100 do 240 voltů a kmitočet od 47 do 63 Hz. Pořídíte ji asi za 450 Kč, například na www.cables.cz.
2 FIREWIRE
Jak bleskurychle propojit počítač s notebookem pomocí Firewire
Občas potřebujete přesouvat velké objemy dat (například video) mezi počítačem a notebookem. Bezdrátová i klasická místní síť je pro přenos velkého objemu dat moc pomalá, a tak byste uvítali nějaké rychlejší řešení
Náš tip: K rychlému přenosu velkých videosouborů se optimálně hodí Firewire. Jmenovitá rychlost přenosu se u něj pohybuje kolem 400 Mb/s, u klasické a bezdrátové sítě je to jenom kolem 100, resp. 54 Mb/s. S rezervou pro řídicí data pak v praxi zůstává pro přenos dat v případě Firewire asi 35 Mb/s, v případě klasické a bezdrátové sítě pouhých 10, resp. 5 Mb/s.
Podmínkou pro propojení je to, že oba počítače jsou vybaveny portem Firewire. Pak už budete potřebovat jenom běžný kabel Firewire, kterým oba počítače přímo propojíte. Pro síťové propojení není nutný žádný další software, protože Windows XP už všechno potřebné obsahují.
V počítači, který bude fungovat jako souborový server neboli hlavní počítač, klikněte v „Ovládacích panelech“ na „Síťová připojení“. V nabídce vlevo klikněte na „Nastavit síť pro domácnost nebo malou kancelář“. Pak klikněte dvakrát po sobě na „Další“. Jako metodu připojení vyberte „Tento počítač je připojen přímo k internetu“. V dalším dialogovém okně se vás systém zeptá na požadované rozhraní. Neklikejte na „Karta Firewire“, ale na „Síťové připojení“. Díky tomuto nastavení budou IP adresy přidělovány automaticky, takže budete moci oba počítače propojit jednoduše metodou plug and play.
Pokud jste tak dosud neučinili, zadejte nakonec ještě název počítače (například „Hlavní počítač“) a název skupiny (například „Domácí síť“). Po kliknutí na „Další“ se otevře nové dialogové okno, ve kterém zaškrtněte volbu „Zapnout sdílení souborů a tiskáren“. Tím získáte přístup k souborům ve sdílených složkách v obou počítačích. Mimochodem, pokud je hlavní počítač připojen k ADSL modemu nebo routeru, budete se moci přes Firewire připojovat k internetu i z druhého počítače.
3 NOTEBOOKY
Jak spolehlivě ochránit TFT displej před poškrábáním
Už po pár měsících je nový notebook pěkně poškrábaný a na displeji je pár matných míst, která při práci ruší. Zlepšení nepřinesl ani drahý speciální přípravek na displeje. Chcete tedy displej aspoň ochránit před dalším poškrábáním.
Náš tip: Jakmile vložíte zavřený notebook do tašky, působí na kryt tlak a kryt se pak prohýbá. Tím se klávesnice dostává do kontaktu s displejem. Vznikají škrábance a po určité době i rušivá matná místa. Problém se dá odstranit celkem jednoduše. Než notebook zavřete, položte na klávesnici vhodný kousek papíru, aby klávesy nemohly displej poškrábat. Stejný účel splní i tenká pěnová fólie, která chrání displej u nových notebooků.
4 MP3 PŘEHRÁVAČE
Jak udělat pomocí nového firmwaru z MP3 přehrávače rádio
V MP3 přehrávači MP-400 od firmy Teac je ukrytý rádiový přijímač. Přesto se ale rozhlasové stanice přijímat nedají, protože MP3 přehrávač tuto funkci nepodporuje.
Náš tip: Abyste mohli přijímat a nahrávat rádiové stanice, stačí jednoduše stáhnout a nainstalovat nový firmware. Nejnovější verzi 1.01 najdete na hlavní stránce firmy Teac (www.teac.de) v části Support. Soubor ZIP si stáhněte a uložte ho do dočasného adresáře na pevném disku. Pak ho rozbalte a připojte MP3 přehrávač k počítači přes USB. V Průzkumníku zkopírujte soubory „player.rom“ a „teac100.dat“ do kořenového adresáře MP3 přehrávače. Update se spustí automaticky, jakmile odpojíte USB kabel z přehrávače. V nabídce se pak objeví rádio jako nová ikona.
5 CORDLESS DESKTOP
Jak rozšířit bezdrátovou klávesnici o laserovou myš
Rozlišení optické myši vám nestačí, a tak toužíte po bezdrátovém desktopu od Logitechu s precizní laserovou myší. Další přijímač pro myš na psacím stole ale nepřipadá v úvahu. Chcete proto využít stávající přijímač pro klávesnici.
Náš tip: To, jaký přijímač bezdrátového desktopu si rozumí s jakou myší, se dá najít v tabulce kompatibility na internetových stránkách Logitechu. Tabulka je však dobře ukrytá. Na www.logitech.com klikněte na záložku Support / Product Support a do pole Search text (optional) zadejte „Matrix of Compatibilities“ a pak dejte vyhledat Search. Objeví se odkaz na požadované informace. V tabulce zjistíte, že například přijímač bezdrátového desktopu LX 500 je kompatibilní s laserovou myší MX 1000.
PROBLÉM MĚSÍCE
NOTEBOOK - PŘEPNUTÍ DO POHOTOVOSTNÍHO REŽIMU
Problém: Čtenář Chipu má pocit, že jsme ho podvedli. Nechal se inspirovat naším článkem o použitých noteboocích a pořídil si na eBay subnotebook Samsung v překvapivě dobrém stavu. Po nainstalování operačního systému, service packů, záplat a ovladačů však zjistil, že pohotovostní režim nefunguje tak, jak by měl. Po probuzení je využití procesoru 100 % a programy se nedají ovládat. Jediné, co pomáhá, je restart natvrdo.
Diagnóza: Notebook jsme prozkoumali v naší laboratoři. Přístroj byl nastaven tak, aby v pohotovostním režimu přešel do režimu S3, tedy do stavu Suspend-to-RAM. Po probuzení byl nepoužitelný. Problém přitom nezpůsobovala nějaká dodatečně nainstalovaná komponenta, protože notebook obsahoval původní výbavu. Při kontrole ovladačů jsme na disku objevili nejnovější ovladače pro čipovou sadu od Intelu a aktuální ovladače pro jednotlivé součásti. Když jsme si ovladače ověřovali na www.samsung.com, všimli jsme si, že Samsung nabízí ke stažení ovladače, které jsou už přes dva roky staré.
Řešení: Začalo v nás hlodat podezření, a tak jsme do notebooku nainstalovali staré verze ovladačů. A co se nestalo - pohotovostní režim fungoval. Metodou pokus omyl jsme jako viníka odhalili ovladač pro intelovskou čipovou sadu i830M. Subnotebooky od Samsungu mají zvláštní konstrukci, která vyžaduje speciální BIOS. Ten není naprogramován zcela v souladu se standardem, a tak zatímco s původně dodanými ovladači pro čipovou sadu žádné problémy nejsou, nejnovější ovladače od Intelu se při správě napájení, ke které potřebují funkce v BIOS, zaseknou. V případě subnotebooku Q10 to naštěstí není žádná tragédie, protože i staré ovladače fungují ve Windows XP bez problému.
- Hardware - Tipy a triky (122.05 kB) - Staženo 0x