Směnárna bez poplatku
Freewarové aplikace pro konverzi hudby - Ceny MP3 přehrávačů stále klesají a komprimovanou hudbu už umí přehrávat i každý druhý mobil nebo většina autorádií. K tomu, abyste si mohli hudbu na cestách užít, budete potřebovat program, který umí převést hudbu z CD do některého z komprimovaných formátů. Ve srovnávacím testu si ukážeme, že za takovou aplikaci nemusíte ani vůbec nic platit.
Text: Radek Kubeš
Díky rostoucí kvalitě jsou komprimované formáty hudby stále populárnější a již dávno zde nevládne jen formát MP3. Rozšiřují se nové, vysoce kvalitní formáty s vysokou kompresí, jako například Ogg Vorbis (OGG) či WMA, MP3 má pak nástupce v podobě moderního formátu MP3Pro. Šikovný program pro konverzi hudebních formátů by měl zvládnout vzájemnou konverzi přinejmenším těchto nejpoužívanějších formátů a nekomprimovaného formátu WAV. Programy, které jsme zařadili do testu, toho však často zvládnou ještě mnohem víc.
Proč platit?
Jedinou podmínkou pro zařazení aplikace do testu tentokrát byla „cena“ programu - 0 Kč. Přes tuto poměrně striktní podmínku nebyl problém najít dostatek velmi šikovných aplikací, které jsou distribuovány jako freeware nebo (v jednom případě) jako open-source (GPL). Ocenění „Cenový tip" jsme tedy tentokrát z pochopitelných důvodů neudělovali.
Při hodnocení jsme kromě široké škály podporovaných formátů uvítali rovněž i možnost použít pro jeden formát (typicky pro MP3) různé kodeky. Ani v jednom případě pak nechybí možnost přímého převodu hudebních CD do komprimovaných formátů, dávková konverze nebo editace tagů (nejlépe ve spolupráci s internetovými databázemi skladeb).
Testované aplikace
Mezi testované programy jsme zařadili jen skutečně freewarové či open-source programy, nikoliv například funkčně omezené verze komerčních aplikací (snad s výjimkou programu dBpowerAMP Music Converter, který je sice distribuován jako freeware, přesto v něm po 30 dnech přestane fungovat konverze do MP3). Rovněž jsme netestovali jednoúčelové nástroje na konverzi mezi pouhými dvěma formáty nebo výlučně na převod hudebních CD do MP3.
MediaCoder
Hledáte-li opravdu všestrannou aplikaci pro konverzi multimediálních formátů, vaší volbou by mohl být nástroj MediaCoder, který se v testu umístil na pěkném druhém místě. Kromě standardně používaných komprimovaných hudebních formátů zvládne tento program i zhruba desítku dalších typů souborů, a poradí si dokonce i s konverzí formátů digitálního videa. MediaCoder je rovněž připraven na přímý převod hudebních CD do souborů v některém z podporovaných formátů, včetně popisu souborů s využitím internetové databáze skladeb.
Velmi zajímavá je rovněž nabídka funkcí pro úpravu zvuku během konverze, připravena je řada filtrů, normalizace i ekvalizér. Škoda jen, že tyto funkce jsou trochu ukryté v hlubinách menu nastavení a nejsou dostupné přímo z hlavního okna aplikace.
Rozsáhlá nabídka funkcí a možností programu MediaCoder si vybírá svoji daň v podobě poněkud nepřehledného ovládání a již zmíněného ukrytí některých funkcí méně zvídavým uživatelům, kteří se navíc musejí obejít zcela bez nápovědy. Jinak se ovšem jedná o velmi vyspělou aplikaci, s funkcemi, které bychom hledali spíše u čistě komerčních programů.
BonkEnc
Jediným zástupcem open-source aplikací v našem testu je program BonkEnc. Konverzní aplikace BonkEnc si poradí s formáty MP3, OGG, WAV, AAC, AIFF, FAAC a Bonk a umí rovněž ukládat hudbu z Audio CD přímo do komprimovaných formátů. Jediným zásadním formátem, který v programu chybí, je WMA.
Konvertovat hudební soubory v aplikaci BonkEnc je velmi snadné, stačí jen vybrat soubory určené ke konverzi, zvolit typ výstupních souborů a spustit konverzi. Pro nastavení konverze jsou k dispozici všechny důležité volby, jako je bitrate (včetně variabilního), vzorkovací frekvence, případně stupeň kvality atd. Pro začátečníky je připraveno rovněž několik předvoleb nejpoužívanějších nastavení. Vytvářené soubory mohou být automaticky přímo popisovány.
V seznamu dostupných překladů (snad jen zatím) chybí čeština. Díky dostupnosti zdrojového kódu programu a jednoduché utility pro překlad, kterou je možné nainstalovat s programem, však není problém český překlad vytvořit. Aplikaci BonkEnc chybí nápověda, kterou by však potřeboval asi jen úplný začátečník. Co do ovládání patří BonkEnc mezi nejjednodušší programy v testu, což mu spolu s dalšími vlastnostmi stačí na slušné třetí místo.
Milan's GUI
Jediným původem českým konverzním nástrojem v testu je Milan's GUI, a nutno podotknout, že si vůbec nevede špatně. Program zvládne konverzi mezi více než desítkou různých hudebních formátů, mezi nimiž samozřejmě nechybí MP3, WAV, OGG a WMA. U všech formátů, které to podporují, je možné nastavit bitrate (případně kvalitu komprese ve stupních), zvukové kanály či frekvenci vzorkování. Připraveny jsou i přednastavené profily konverze a nechybí ani možnost ukládání zvukových stop z Audio CD přímo do některého z komprimovaných formátů. Milan's GUI umí zpracovávat tagy hudebních souborů, bohužel nespolupracuje s internetovými databázemi, a tak je třeba vyplňovat vše ručně.
Milan's GUI není třeba instalovat, program stačí rozbalit a spustit. Použité kodeky si nese program s sebou, není tedy problém je aktualizovat prostým překopírováním a instalací nových verzí kodeků v příslušném adresáři programu.
S aplikací Milan's GUI se pracuje celkem pohodlně, konverze probíhá dávkově a jedinou zásadnější výtku si zaslouží méně přehledné uživatelské rozhraní v češtině. Zatím poslední verze programu je přibližně rok stará, což ovšem na funkčnosti nic nemění.
CDex
Program CDex je primárně určen k převodu hudby z Audio CD do WAV nebo některého z komprimovaných formátů (MP3, WMA, OGG, AAC, Xing apod.). Proto CDex nezvládá přímou konverzi mezi komprimovanými formáty hudby, je ovšem možné konvertovat do formátu WAV a z WAV do dalších formátů.
CDex je velmi dobře ovladatelný a nabízí mnoho různých nastavení a předvoleb pro kompresi. Soubory grabované z hudebních CD jsou automaticky popisovány daty získanými z internetové databáze a je rovněž možné vytvářet jejich playlisty. Velmi podrobně je také možné nastavit čtení hudebních CD počítačovou mechanikou.
Přestože CDex není přímo určen ke konverzi mezi různými hudebními formáty, svoje místo v testu si jistě zaslouží, jelikož hudbu ze všech podporovaných formátů umí převést na formát WAV, se kterým je možné dále pohodlně pracovat či jej dále převádět a vypalovat. Zajímavou funkcí, kterou stojí za to zmínit, je nahrávání z analogových vstupů, tedy například z připojeného mikrofonu, gramofonu atd.
K aplikaci CDex je možné stáhnout češtinu, nápověda je však k dispozici pouze anglicky.
dBpowerAMP Music Converter
Konverzní program dBpowerAMP Music Converter je zajímavý zejména svým ovládáním. Nabídka konverzní funkce aplikace se integruje do kontextového menu pravého tlačítka myši, a tak tedy stačí označit soubory určené ke konverzi a pravým tlačítkem přejít do menu programu. Aplikace dBpowerAMP Music Converter si poradí s formáty MP3, FLAC, OGG, WAV, WMA, a APE. Nevýhodou programu je, že konverze do MP3 funguje pouze 30 dní, přestože je použit volně dostupný kodek Lame. Po instalaci programu je třeba stáhnout a instalovat i další kodeky pro konverzi. Pro grabování hudebních CD slouží samostatná utilita, která umí skladby ukládané do některého z podporovaných formátů zároveň popisovat pomocí dat z internetové databáze.
Rozhraní programu působí velmi jednoduše, přesto nabízí všechny potřebné funkce, jako je nastavení kvality konvertovaných souborů (včetně mnoha předvoleb), normalizace, zvukové filtry atd.
Aplikace dBpowerAMP Music Converter se snadno ovládá, připravena je i dostatečná nápověda. Omezená funkčnost konverze MP3 však neumožní aplikaci získat lepší hodnocení v testu.
Jak na konverzi?
Cílem tohoto srovnávacího testu bylo dokázat, že za kvalitní aplikaci, která zvládne konverzi nejčastěji i méně používaných hudebních formátů, ukládání hudby z Audio CD, editaci tagů a další úkoly, není třeba vůbec nic platit. První dvě aplikace v testu - GX::Transcoder a MediaCoder - vám pomohou vyřešit konverzi dlouhé řady formátů hudby a dokonce i videa a nabízí řadu doplňkových funkcí a efektů. Bohužel jejich ovládání není právě snadné. Oproti tomu například program CDex vám bude naprosto postačovat při převodu hudebních CD do formátu vhodného pro váš přenosný přehrávač. Nic na tom nemění, že se umístil jako předposlední. Nároky běžného, méně náročného uživatele pak plně uspokojí „zlatý střed“ - aplikace BonkEnc a Milan's GUI. Programu dBpowerAMP Music Converter výrazně uškodila časově omezená funkčnost konverze do MP3, v případě dalších podporovaných formátů mu však nelze nic zásadního vytknout.
VÍTĚZ TESTU
GX::TRANSCODER
Instalace vítěze testu - programu GX::Transcoder - vám sice (česky) nabídne možnost instalovat jen vybrané komponenty aplikace, jedná se však pouze o výběr nástrojů na konverzi různých typů hudebních souborů, o které nemá smysl se ochuzovat. Celkem si pak GX::Transcoder, bez použití dodatečných plug-inů, poradí s téměř třemi desítkami různých hudebních formátů. Dlužno podotknout, že ne všechny tyto formáty jsou podporovány i jako výstupní, přesto je jejich nabídka více než dostačující, stejně jako možnosti jejich nastavení.
GX::Transcoder má kromě konverze hudebních souborů i několik dalších zajímavých funkcí, díky kterým získává v bodovém hodnocení náskok. Předně umí do konvertovaných souborů přidávat různé efekty (ozvěnu, efekt různých typů poslechových místností atd.) a obsahuje ekvalizér s předvolbami. Dále v programu najdete výkonný editor tagů, který umí rovněž hromadně přejmenovávat soubory, jednoduchý editor hudebních souborů nebo nástroj na grabování hudebních CD. Aby byl výčet funkcí programu kompletní, je třeba ještě zmínit přehrávač hudby a internetových rádií s možností ukládání vysílání do hudebních souborů a rovněž nástroj na vypalování CD (plug-in).
Přes rozsáhlou nabídku funkcí pro konverzi a další zpracování hudebních (i video) souborů si GX::Transcoder zachovává přehlednost a vcelku jednoduché ovládání. Uživatelské rozhranní je přeloženo do češtiny (s chybami v zobrazení diakritiky), nápověda je pouze v němčině a je třeba ji stáhnout a instalovat zvlášť. Vítězná aplikace nabízí několik různých typů zobrazení (podle stylu Windows), rozmístění oken i ovládacích prvků je velmi variabilní.
JAK JSME TESTOVALI
Aplikace jsme testovali na standardním notebooku s procesorem Intel Pentium M a s operačním systémem Windows XP Professional SP2. Kritéria hodnocení jsou následující.
Podpora zvukových formátů: 40 %
Nejdůležitější kategorie hodnocení vychází pochopitelně z rozsahu formátů, které aplikace umí převádět. Důležité je, aby byly zastoupeny všechny hlavní formáty, jako WAV, MP3, WMA či OGG, nejlépe s možností použití různých kodeků. Body je možné získat i za převod hudebních CD do komprimovaných hudebních formátů.
Možnosti nastavení: 30 %
Body v druhé nejdůležitější kategorii získají programy za možnost podrobného nastavení vlastností hudebních souborů (bitrate, kanály, frekvence vzorkování atd.)
Zpracování souborů: 20 %
Konverzí formátů práce kvalitní aplikace nekončí. Velmi užitečná je možnost hromadné konverze, editace tagů, spolupráce s internetovými databázemi skladeb, ekvalizér, filtry či normalizace hudebních souborů.
Ovládání a uživatelské rozhraní: 10 %
Méně zkušení uživatelé jistě uvítají konverzi vybraných souborů jedním kliknutím a připravené profily různých stupňů kvality výsledných souborů. Ti zkušenější pak ocení podrobné možnosti nastavení konverze i dalšího zpracování souborů.
Možnosti nastavení - 30 %
Podpora zvukových formátů - 40 %
Zpracování souborů - 20 %
Ovládání a uživatelské rozhraní - 10 %
- Software - Směnárna bez poplatku (395.61 kB) - Staženo 1231x