Optimální televizní podívaná
Výrobci techniky pro domácí kina pořádají své vlastní mistrovství. V něm proti sobě nastupují různé technologie: plazmové nebo LCD televizory a projektory.
Pokud jde o ceny, je to jako se vstupenkami: za určitou sumu, sice nijak malou, avšak zvládnutelnou, můžete mít pěkný zážitek. V první části jsme pro vás sestavili optimální balíček jako příklad velmi slušného TV vybavení do obývacího pokoje. (Samozřejmě existují i lepší varianty, ale u luxusnějších řešení rostou ceny do astronomických výšek.) A aby fotbalový zážitek nebyl jen vizuální, ale aby se také co nejvíce přiblížil zvukové realitě, vybrali jsme do kompletu domácího kina i prostorové 5.1 reproduktory a AV receiver s možností zaznamenat utkání i ve vaší nepřítomnosti.
MÍSTO KONÁNÍ
Váš pokoj: plácek, nebo aréna?
Každý dobrý trenér před utkáním nejen přemýšlí o sestavě mužstva, ale také si prohlédne hrací plochu. Tímto příkladem byste se měli řídit i při zařizování svého nového systému domácího kina. Přestože je nová generace plochých televizorů s 50palcovými úhlopříčkami lákavá a myšlenka na domácí kinoprojektor doslova vtíravá, ne každý přístroj se hodí do každé místnosti. Proto byste si především měli položit otázku: Kolik místa vlastně mám? V odborných obchodech navíc hrozí nebezpečí špatného odhadu: mezi 50palcovými televizory se 37palcové modely zdají malé, v obývacím pokoji se z nich však stávají kolosy.
Zkuste si vystřihnout karton o rozměrech svého vyhlédnutého přístroje a na zkoušku ho postavte do pokoje. Dbejte přitom na optimální vzdálenost televizoru od pohovky či křesel. Při normě PAL a formátu 16 : 9 platí základní pravidlo pětinásobku výšky obrazu, což při 50palcové obrazovce znamená odstup 3,11 metru. V případě HDTV by to měl být nejméně troj- až čtyřnásobek výšky obrazu, tedy alespoň 1,87 metru.
Také otázku, zda LCD televizor, „plazmu“, nebo projektor, byste si měli rozhodnout předem. LCD je ideální při menších úhlopříčkách do 40“ a to nejlepší řešení pro hry na PC nebo s herní konzolí. Naproti tomu plazma je světelnější a má barevně brilantnější obraz, na druhou stranu však není vhodná pro hraní her. Projektor je správnou volbou pro všechny, kteří dávají přednost pocitu, že jsou v opravdovém kině. Předpokladem je ale velký prostor a nejlépe také další televizor pro všední den, kdy je projekce přehlušena okolním světlem.
PLOCHÝ TELEVIZOR
Pohodlí je základ
V našem vzorovém řešení pro domácnost má hlavní roli LCD televizor se zabudovaným digitálním tunerem. Předpokládejme tedy, že doposud žádný televizor nemáte nebo že jste se rozhodli inovovat. Právě v těchto případech je vhodnější koupit takový model, který v sobě již tuner má, a tím se vyhnout následnému shánění přijímačů nebo set-top boxů, které jsou pak opticky „navíc“. Námi vybraný 32“ LCD televizor Bravia KDL-32S2000 známého výrobce Sony se pyšní širokoúhlým rozlišením 1366 x 768 při kontrastu 1300 : 1. Pro zpětnou kompatibilitu je vybaven také klasickým analogovým tunerem. Největší výhodou oproti klasickým televizorům jsou jeho ploché rozměry, které umožňují (také díky VESA kompatibilnímu uchycení) jeho umístění na zeď. Silná stránka televizoru Bravia tkví také v bohaté nabídce vstupních a výstupních konektorů, v níž nechybí ani HDMI konektor (High-Definition Multimedia Interface). Díky tomuto rozhraní je možné přenášet videosignál ve standardní nebo high-definition (HD) kvalitě spolu s až 8kanálovým zvukem. Lokalizace televizoru je sice skoro samozřejmostí, přesto však potěší. Počítat tedy můžete s českým menu, EPG a teletextem.
PROJEKTORY
Kdy zase půjdeme do kina?
Vlastnictví projektoru bylo po nějaký čas pouhým snem. Vzhledem k současným a stále klesajícím cenám si ho dnes může pořídit čím dál tím více lidí. Je to skutečny luxus, především díky velikému obrazu. Navíc vzhledem k mobilitě projektoru není problém si ho vzít na chatu nebo k sousedům. Největší nevýhodou je však jeho značně omezené použití za denního světla. Podmínkou je tak vlastnictví zatemněné místnosti nebo jeho používání pouze ve večerních hodinách. Nehodí se tedy jako hlavní zdroj vaší televizní zábavy, ale spíš jako její doplněk. Do vzorové sestavy jsme pro vás vybrali vítěze posledního srovnávacího testu. Tento projektor považujeme za stále velmi kvalitní, a navíc se jeho cena posunula o několik tisíc směrem dolů. Projektor vyniká mnoha zajímavými funkcemi, jako třeba automatickým nastavením korekce lichoběžníkového zkreslení nebo nastavitelným režimem ventilátoru. Kvality podtrhuje výdrž lampy v ekonomickém režimu, dosahující hodnoty 4000 hodin. Když vezmeme v potaz ceny nových lamp, je tento parametr více než podstatný.
AV RECEIVER
Jen ať mi nic neunikne!
Kvůli častému zaneprázdnění se mnozí z vás dostanou k televizorům spíše v pozdějších hodinách. Filmy, pořady, nebo dokonce zápasy MS ve fotbale na vás ale čekat nebudou. Proto je třeba k sestavě připojit také AV receiver s možností záznamu. VHS rekordéry jsou už prakticky mimo a nikdo se k nim dnes už vracet nebude. Proč se také obírat o kvalitu, za kterou navíc platíte? V našem tipu zaujal své místo Panasonic DMREH55. Ten je pro naše účely jako stvořený, a to především díky bohatým a uživatelsky přívětivým možnostem sestříhání záznamu. Reklamy nebo zbytečné úseky vás tak již nemusí trápit. Vy sami si vyberete, co chcete uchovat, a to do poslední sekundy. Jak již mnozí tuší, přístroj je vybaven HDD pevným diskem. K tomu navíc přičtěte mnoho funkcí a možností propojení s ostatními zařízeními a máte představu, jak asi DMR-EH55 vypadá.
REPROSOUSTAVA
Jako na koncertě
Celé naše řešení podtrhuje reprosoustava od společnosti Logitech, jednoho z nejznámějších výrobců (nejen reproduktorů). Obraz je jedna věc, na druhou stranu pokud si chcete pořad nebo film skutečně užít, je třeba investovat také do kvalitní zvukové aparatury. Mnozí by se možná divili, jak veliký význam prostorový zvuk má a jakého rozdílu s ním dosáhneme. Námi zmíněná sestava disponuje mimo jiné jednou velikou předností. Tou je skutečnost, že k zadním reproduktorům nevede od zesilovače žádný kabel. Na křížové výpravy s propojovacím kabelem v pokoji můžete tedy zapomenout. Signál je přenášen vzduchem. Na druhou stranu však v takovém případě reproduktory vyžadují vlastní napájení a nějakému tomu kabelu se tak stejně nevyhneme.
RADY PRO NÁKUP
PLOCHÝ TELEVIZOR LCD, či plazma?
Až do úhlopříčky obrazovky 40“ (102 cm) je LCD televizor vhodnější. Má-li být ještě větší, pak už je lepší vzhledem k poměru cena/výkon sáhnout po plazmovém přístroji. Hráči ovšem vzhledem k vypalovacímu efektu u plazmové techniky potřebují LCD displeje.
Zásadně platí: Před koupí si zvolený přístroj dobře prohlédněte!
PROJEKTOR
Kdo má hlouběji do kapsy, určitě by měl namísto laciného projektoru pro domácí kino zvážit koupi prezentačního projektoru. Ztrátu nativního formátu 16 : 9 vám vynahradí mnohem lepší kvalita obrazu. Při zkušební projekci sledujte zejména tmavé sekvence: čím tmavší čerň, tím plastičtější obraz. A nezapomeňte, že budete potřebovat co nejtemnější místnost.
PROJEKČNÍ PLÁTNO
Pro začátek možná postačí bílá stěna. Najít doma čistou bílou stěnu může být ale mnohdy obtížné. V takovýchto případech a také pokud si chcete obrazovou kvalitu zlepšit, doporučujeme sáhnout po projekčním plátně. Nejedná se sice o nijak levnou záležitost, přesto v poměru k ceně projektorů se jedná o téměř mizivou sumu.
RECEIVER
Ozvučení 5.1 je povinnost a THX nebo 7.1 jsou pak spíše třešničky na dortu. Skvělé je, když AV receiver už dokáže obrazový materiál v HD rozlišení prohnat přes rozhraní HDMI. Tak se lze vyhnout asynchronnímu přenosu obrazu a zvuku. K němu dochází, pokud je obrazový signál dodáván přes televizor, ale zvuk přes receiver.
REPRODUKTORY
Podle velikosti prostoru potřebujete sloupové, regálové nebo satelitní reproduktory. Osvědčené pravidlo pro poměr mezi obrazem a zvukem zní: Třetina nákladů patří reproduktorům. S výjimkou případu, že seženete nějakou cenovou lahůdku.
Sony BRAVIA KDL-32S2000
LCD televizor
VÝROBCE: Sony (www.sony.cz)
ORIENTAČNÍ CENA VČ. DPH: 43 590 Kč
+ hybridní tuner
+ kvalita obrazu
- cena
Canon LV-X5
Datový projektor
VÝROBCE: Canon (www.canon.cz)
ORIENTAČNÍ CENA VČ. DPH: 31 500 Kč
+ funkce
+ mobilita
- menší výkon lampy
Panasonic DMR-EH55
DVD rekordér s pevným diskem
VÝROBCE: Panasonic (www.panasonic.cz)
ORIENTAČNÍ CENA VČ. DPH: 14 000 Kč
+ možnosti střihu
+ vybavení
- absence digitálního tuneru
Logitech Z-5450
Digital Prostorové reproduktory
VÝROBCE: Logitech (www.logitech.cz)
ORIENTAČNÍ CENA VČ. DPH: 11 221 Kč
+ zvuková kvalita
+ bezdrátové reproduktory
- cena
- design
- Téma - Optimální televizní podívaná (287.46 kB) - Staženo 1248x