POČÍTAČE V OBÝVÁKU
V poslední době se výrobci IT, prodejci, ale koneckonců i my zástupci počítačových časopisů snažíme přesvědčit uživatele a potenciální zákazníky, že počítače dnes představují především zajímavý zdroj zábavy a poučení a že to nejsou jen strohé krabice určené k seriózní práci. Především s příchodem operačního systému Windows XP Media Center Edition začíná mít výpočetní technika ambice nahradit i klasické přístroje spotřební elektroniky, jako je televize, rádio, video a DVD rekordér. K tomu navíc přibalí i spoustu nových možností - například přístup k internetu, prohlížení a upravování obrázků, stahování hudby a filmů. Na první pohled to zní moc pěkně a bezproblémově.
Skutečnost je však stále ještě trochu jiná. Aby mohl počítač konkurovat přístrojům spotřební elektroniky, musí mít nejen stejné, nebo dokonce lepší funkce, ale musí být především i stejně spolehlivý a jednoduše použitelný. Bohužel poté, co jsem měl možnost se v rámci našeho testu „PC do obýváku“ seznámit se zástupci počítačů aspirujících na označení „domácí multimediální centrum“, jsem přesvědčen, že tady čeká výpočetní techniku ještě dlouhá cesta.
Copak software, ten se zdá celkem v pořádku. Windows XP Media Center Edition skutečně nabízí velmi přívětivé uživatelské rozhraní - i nepříliš zkušený uživatel se po chvíli bude umět v menu dobře pohybovat a rychle se naučí ovládat alespoň základní funkce. Navíc multimediální možnosti mají najít pokračování v nových Windows Vista Home Premium, takže se máme na co těšit.
Překvapivě horší je situace v oblasti hardwaru. Tady se objevuje ještě dost nedostatků: multimediální centra mají příliš hlasitý provoz (větráky, chroupání pevných disků), často nefunguje správně čelní displej nebo je nevyužitý a nedává potřebné informace. Ovládací prvky na krytu jsou dost nejasné nebo nepracují správně. Některé přístroje mají i v režimu spánku odběr okolo 60 W. Standardní uživatel není zvědavý na vysvětlení typu „Chyba bude odstraněna v další verzi firmwaru“. Navíc není zatím moc dobře vyřešeno ovládání pomocí klávesnice, znatelně chybí ergonomické ukazovací zařízení, které by dobře nahradilo myš. Bohužel i přes všechnu snahu designérů multimediální centra často vypadají jako první generace videí VHS. A to vůbec nemluvím o ceně, která se pohybuje mezi 30 000 a 60 000 Kč, což je často více než cena AV receiveru, DVD rekordéru, videa a set-top boxu dohromady.
I když multimediálním centrům nahrává momentální situace související s přechodem na digitální televizní vysílání, čeká je ještě kus cesty k masovému rozšíření. Naštěstí i tady se už objevují velmi zdařilé sestavy s vyváženým výběrem komponent.
Pokud chcete znát všechny detaily, přečtěte si náš test na straně 60.
A jestliže vás toto téma moc nezajímá, snad vás nalákáme třeba na velký test USB flash pamětí či DVD authoringových nástrojů nebo na praktické rady, jak si „ikspéčka“ udržet v dobré formě. Navíc nás čeká mistrovství světa, takže fotbal v televizi i na počítači dostane určitě přednost. Dobře se bavte!
Josef Mika
Dokumenty ke stažení- Editorial (72.33 kB) - Staženo 0x