Softwarová základna
Test SW SIP telefonů - Cena hardwarových IP telefonů stále činí několik tisíc korun, což bývá hlavní důvod, proč uživatelé na technologii VoIP nepřecházejí. I když softwarové řešení nenabízí takový komfort jako hardwarový telefon a kvalita bývá rovněž o třídu níž, softwarové řešení přináší mnoho zajímavých funkcí, které by v případě hardwaru stály statisíce.
Text: Vratislav Klega
Ještě než přistoupíte k instalaci vyhovujícího telefonu, bude vhodné připravit se po hardwarové stránce.
Nechcete-li kupovat USB telefon za minimálně 530 Kč, budete si muset vystačit se zvukovým zařízením, které máte v počítači. Většina běžných počítačů však obsahuje pouze jednu zvukovou kartu, ke které máte připojené reproduktory. V současnosti to již neznamená problém. Na trhu jsou poměrně kvalitní směrové stolní mikrofony, které nebudou zapříčiňovat zpětnou vazbu, jež by vznikla zachycením zvuku z reproduktorů. Cena takových mikrofonů se pohybuje od 200 Kč výše. Nevýhodou tohoto řešení je, že všichni ve vašem okolí uslyší, co protější strana říká - zvuk se bude linout z reproduktorů, půjde o jakési hlasité hands-free. Na druhou stranu je toto řešení velice pohodlné. Nemáte nic na uších, do mikrofonu můžete mluvit i z několika metrů, takže se budete moci volně pohybovat po místnosti.
Pokud vám toto řešení nevyhovuje a dáváte přednost headsetu, budete muset buď neustále přehazovat kablíky, nebo zakoupit do počítače druhou zvukovou kartu, určenou jen pro headset. Nejobyčejnější zvukovou kartu zakoupíte za méně než 200 Kč. Do té pak připojíte headset - kombinaci sluchátek a mikrofonu. Kvalita hovoru bude o poznání lepší, ale budete omezeni délkou přívodního kabelu. Na krátké hovory je používání headsetu nevhodné - správné usazení na hlavě zabere určitou dobu. Pro dlouhé hovory je ovšem zase příjemné, že nemusíte u ucha držet žádné sluchátko, máte volné ruce a nikdo jiný váš hovor neslyší.
Na internetu je velké množství programů, jež podporují SIP protokol, který používají všichni čeští VoIP operátoři. Velké množství programů je placených, ty jsme do našeho přehledu nezahrnovali. Další velkou skupinu tvoří různé nestabilní beta verze, které nestojí za řeč a které uživateli přinesou spíše trápení než užitek. Tyto programy jsme tedy také nezařazovali. Po našem nekompromisním výběru tak zůstalo v testu sedm programů. Ačkoli by se dalo čekat, že si budou tyto programy podobné, není to pravda. Co program, to originál. Podrobně se podíváme, co jednotlivé programy dokáží a na co si musíte dát pozor.
3CX Phone
3CX Phone je typickým zástupcem těch aplikací, které ignorují jakékoliv módní trendy a vše uzpůsobují ryzí funkčnosti. V době, kdy lze aplikovat skiny i na antivirový program, je to sice neomluvitelné, program to však kompenzuje nabídkou služeb. Celá aplikace je rozdělena na záložky. První záložka, Logbook, podává podrobné informace o provedených, zmeškaných a přijatých hovorech a také o chybách. Druhá záložka, Phonebook, slouží jako jednoduchý telefonní seznam. Lze uložit pouze jméno a telefonní číslo, pro jednoduché telefonování to však stačí. Díky záložce Messages lze posílat zprávy na vybraný telefon. Vzdáleně to připomíná SMS, s tím rozdílem, že tyto zprávy jsou bezplatné. Posílání navíc funguje znamenitě - zprávu jsme posílali i na hardwarový IP telefon a bez problémů se zobrazila na jeho displeji. Program zobrazuje nejen přenosovou rychlost a počet paketů, ale také Jitter a počet ztracených paketů. To se obzvláště hodí, pokud testujete kvalitu sítě. Ač je program funkčně dobře vybaven, chybí mu jiskra. Ovládání je těžkopádné a zbytečně rozlehlé.
Adore
Občas se může stát, že nemáte možnost instalovat na počítač aplikace nebo že hledáte VoIP program, který můžete mít na flash disku. Právě pro vás je vhodný program Adore. Jedná se o jednoduchou aplikaci, která funguje pouze s protokolem SIP. Nelze tedy provádět hovory na jiné IP telefony pouze zadáním IP adresy. Design telefonu je moderní a velice přehledný. Program nenabízí velké množství funkcí, proto se v něm zorientuje každý. Zobrazuje zmeškané hovory a nabízí jednoduchý telefonní seznam. Pro základní telefonii je to dostatečná nabídka, náročnějším uživatelům zřejmě vyhovovat nebude. Aplikace těží hlavně z toho, že ji není třeba instalovat, v tomto ohledu nemá žádnou konkurenci. Jinak jen těžko zaujme.
BOL SIPPhone
Na první pohled vypadá program BOL SIPPhone dobře a i jeho funkční výbava se zdá být dobrá, nedokázal se však bohužel vypořádat s privátní adresou - neustále nám tvrdil, že se symetrickým NAT "VOIP will NOT work". Pro žádný jiný program to ovšem problém nebyl, stejně tak jako pro hardwarové telefony. Mírně zmatený je program při vytváření nového účtu, používá některé neobvyklé výrazy, což může uživatele zmást. Pokud jsme počítači přidělili veřejnou IP adresu, fungoval program bez problémů - tu ovšem značná část uživatelů nevlastní. Chválíme množství profilů, mezi kterými lze přepínat jedním kliknutím tlačítka. Výrazně nám chyběl přehledný seznam zmeškaných hovorů.
Express Talk
Nástroj Express Talk přináší celý balík programů. Spíše než pro domácí uživatele je program orientován na firmy, které VoIP používají, a díky bohatým funkcím snad i na telefonní operátory. Samotný Express Talk je propracovaný klient, který nabízí vše, na co si jen můžete vzpomenout. Nabízí dokonale detailní nastavení sítě i zvukového zařízení. Aplikace Express Talk je přehledná a bude vyhovovat všem uživatelům. Méně přehledné jsou však další programy. Prvním z nich je On-Holder Player. Jedná se o software, který hraje druhé straně hudbu po tu dobu, kdy hovor přidržíte nebo než jej předáte. Výhodou je, že podle podrobných pravidel si můžete nastavit, jaká hudba bude hrát. Vynikající je program Answering Attendant, který automaticky zvedá příchozí hovory. Opět jsou zde bohaté možnosti nastavení pravidel. Lehce tak můžete nastavit, že veškeré hovory po pracovní době spadnou do záznamníku. Pokud volaná strana bude chtít, může uložit vzkaz a program tuto zprávu může ve formátu WAV přeposlat na váš mail. Třešničkou na dortu je program VRS Recording System. Tento rezidentní program neustále kontroluje vaše zvukové zařízení a v případě, že zaznamená zvolenou úroveň hlasitosti, automaticky, bez jakéhokoliv zásahu začne telefonní hovor nahrávat. Výhodou je, že hovor je ihned komprimován do formátu MP3.
SIPPS
Společnost Nero AG je známá především svým vypalovacím balíkem. Nedávno však začala experimentovat i na poli VoIP a přináší program SIPPS. Po instalaci programu vás přivítá přátelský průvodce, který vám pomůže * s nastavením vašeho účtu i s podrobným nastavení zvukového zařízení. Nutno říct, že program se distribuuje ve dvou verzích - free a placené, která přináší daleko více funkcí (videohovory, nahrávání telefonátů a další). Přestože sesterské multimediální programy jsou dokonale ergonomické, SIPPS není z hlediska ovládání nejpřívětivější. Malé a nejednoznačné ikony, nevyužité místo okna aplikace a složité nastavování jednoduchých funkcí po chvíli zkoušení odradí. Za základní nevýhodu však považujeme hardwarové zatížení. Pokud nemáte procesor s alespoň 1GHz procesorem, na program SIPPS zapomeňte. Chvíli měl program potíže i s naší sítí. Free verzi chybí mnoho detailů, které by z programu udělaly pohodlného klienta.
SJphone
Pokud bychom měli zvolit ideální program pro domácí užití, byl by to jednoznačně SJphone. Program nabízí vše, co se od něj očekává. Velice jednoduše se ovládá a přitom nabízí dostatek služeb, které domácí zákazník potřebuje. S elegancí se přenese i přes problematické sítě a technicky zdatní uživatelé si mohou nastavit veškeré podrobnosti. Podrobný telefonní seznam (včetně fotografie), oddělené přehledy volání, důležité informace na displeji telefonu a kvalitní kodeky dělají z aplikace SJphone jasného vítěze našeho srovnávání. Pokud bychom měli programu něco vytknout, byla by to snad jen absence nahrávání hovoru. To lze však řešit jinými aplikacemi, nezávisle na telefonu.
X-Lite
X-Lite byl jedním z prvních (ne-li vůbec první) freewarových programů pro internetovou telefonii na bázi SIP. Od té doby bohužel neudělal žádný významný krok vpřed a nové verze přinášejí pouze kosmetické změny. Ačkoliv stále nabízí dostatečné základní funkce, jedna důležitá mu chybí - vyzvánění. Pokud máte příchozí hovor a nedíváte se právě na monitor, nezjistíte, že vám někdo telefonuje. Kvůli tomu budete neustále vybírat zmeškané hovory. Až na tuto výtku však program svoje úkoly plní. Nastavení účtů a sítě zabere sice více času než u některých jiných programů, na druhou stranu máte vše pod kontrolou. Tento veterán dobře splní účel, pro který byl stvořen.
Přestože softwaroví klienti nejsou to "pravé ořechové" a budoucnost internetového telefonování patří jednoznačně hardwarovým řešením, softwaroví klienti mají obrovskou výhodu v nízké pořizovací ceně. Díky softwarovým klientům může mít své VoIP telefonní číslo každý.
NASTAVENÍ TELEFONU - ŽÁDNÁ VĚDA
Nastavit správně softwarový IP telefon není nic těžkého. Pokud to však děláte poprvé, může vás několik věcí zaskočit. Přichystali jsme pro vás návod, jak telefon nastavit. Vycházet budeme z vítěze našeho testu, z aplikace SJphone. Předpokládáme, že aplikaci máte nainstalovánu a že jste rovněž prošli jednoduchým průvodcem nastavení zvuku. Zde není žádný zádrhel, stačí se řídit instrukcemi na obrazovce. A i když kalibraci neprovedete správně, nebude to mít žádný velký vliv na kvalitu hovoru.
1) Klikněte na ikonu francouzského klíče a kladiva uprostřed okna programu. Tím vstoupíte do nastavení.
2) Vyberte záložku Profiles a klikněte na tlačítko New...
3) Zobrazí se nové okno. Do prvního řádku vepište název profilu, nejlépe jméno vašeho operátora. Ve třetím řádku zvolte možnost Falos through SIP Proxy a klikněte na OK.
4) Vyberte záložku SIP Proxy. Do řádku Proxy domain i User domain vepište SIP server vašeho operátora. Nejčastěji to bývá sip.jménoOperátora.cz. Lépe uděláte, pokud napíšete konkrétní IP adresu SIP serveru. Ostatní volby nechejte tak, jak jsou, a klikněte na OK.
5) Zobrazí se okno, do kterého musíte zadat informace od operátora. Account bývá někdy u operátora označován jako Login a většinou se jedná o vaše devítimístné telefonní číslo. Do řádku Password pak vepište heslo, které vám váš operátor přidělil.
6) Klikněte na OK a znovu na OK a během několika desítek sekund by měl program v informačním okně zobrazit SIP: Registred as...
PROČ POUŽÍVAT SOFTWAROVÝ TELEFON?
Máte-li hardwarový IP telefon, o instalaci softwarového telefonu asi nebudete ani uvažovat. To je ovšem do značné míry škoda. Nikdy není na překážku mít aspoň v notebooku nainstalovaný softwarový telefon s kompletním nastavením vašeho domácího účtu. V současnosti je dostupných mnoho přístupových bodů Wi-Fi, ke kterým se budete moci se svým notebookem přihlásit a telefonovat. A nemusí to být pouze v České republice, ale třeba na letišti na druhé straně zeměkoule.
JAK JSME TESTOVALI
Na internetu jsme vybrali všechny programy z freewarové oblasti, ovšem téměř polovinu z nich jsme do testu nezařadili, protože byly zcela nepoužitelné. Sedm statečných si i po našem testování zachovalo čest a můžeme je s čistým svědomím doporučit. Při testování jsme se zaměřili především na snadnost ovládání telefonu, která tvoří 60 % výsledné známky. Pokud byl program přehledný, měl výstižné ikony a nastavení účtů bylo nekomplikované, dostal program více bodů. Zbytek bodů jsme udělovali za funkce, které program nabízí. Jednalo se nám především o telefonní seznam, profily účtů, předávání hovorů a další speciální funkce. Čím více jich program nabízel, tím více bodů získal.
Funkce - 40 %
Snadnost ovládání - 60 %
- Téma - Softwarová základna (447.31 kB) - Staženo 1355x