Průvodce Chipu nabídkou procesorů a grafických karet
Procesory a grafické karty - V tomto čísle vám přinášíme přehled všech procesorů a grafických karet momentálně dostupných na trhu. Budete tak informováni o tom, co byste měli před nákupem nového hardwaru vědět.
Text: Andy Ilmberger
Kde jsou ty staré dobré časy, kdy nákup nového procesoru probíhal rychle a naprosto jednoduše. Vysoký počet megahertzů na čipu znamenal sáhnout hluboko do peněženky. Nebylo o čem přemýšlet. Údaje o kmitočtu už ale dávno nejsou tím rozhodujícím. Desítky různých modelů procesů, které jsou na trhu dnes, jsou označovány jakýmisi šiframi, které správně rozluští jen málokdo. A jen málokdo zná správnou odpověď na otázky jako "Jaké jádro chcete?", "Co takhle dvě jádra?", "Jakou máte patici?" nebo "Do čeho chcete procesor nainstalovat?". K těm několika málo expertům teď budete patřit i vy. Chip vám totiž prozradí, co jednotlivá písmenka a kódy na procesorech znamenají. Všechny nové procesory jsme také důkladně otestovali a řekneme vám, jestli se investice do nich vyplatí. Výsledek složený z ceny a výkonu pak najdete v tabulce společně.
U grafických karet je označování podobně složité jako u procesorů, proto i ty jsme podrobně otestovali. Výsledky vám prezentujeme rovněž v přehledné tabulce.
JAK SPRÁVNĚ ČÍST ÚDAJE V TABULCE
Žhavé novinky za přijatelnou cenu
Pořadí výrobků odpovídá indexu Chipu, který je založen na výkonnosti. Počítá se na základě různých srovnávacích kritérií. V tabulce najdete také cenu a technické údaje. To, zda cena přiměřeně odpovídá výkonu, zjistíte z poměru ceny a výkonu. Tento poměr udává, kolik Kč musíte zaplatit za jeden výkonnostní bod.
Slabší procesory mají obvykle výhodnější poměr ceny a výkonu. To je však slabá útěcha pro náruživé hráče nebo filmové fandy, kteří potřebují ten nejvyšší výkon. Pro běžné uživatele se pravda, jak už je jejím zvykem, nachází někde uprostřed. Za cenu mezi 130 - 150 Kč Kč za jeden výkonnostní bod sice nezískáte žádné "dělo", ale takový procesor přesto za rozumnou cenu zvládne všechny běžné pracovní úkony a sem tam i nějakou tu hru. Multimediální uživatelé a ambiciózní hráči najdou v naší tabulce rozumný procesor pro svůj systém v kategorii 60 do 100 Kč za výkonnostní bod.
V případě grafických karet roste výkon v přímé úměře k ceně. Za dvojnásobnou cenu tedy získáte zhruba dvojnásobný výkon. To je z pohledu spořivějších hráčů ten nejhorší poměr mezi cenou a výkonem.
Abychom vás uchránili před zbytečnými investicemi, přinášíme vám ty nejdůležitější tipy, kterými byste se měli při nákupu nového procesoru a grafické karty řídit.
PRŮVODCE K PROCESORŮM
Tipy pro nákup nového procesoru
Jedno, nebo dvě jádra? Pro hráče je zatím stále výhodnější rychlý procesor s jedním jádrem než procesor se dvěma pomalými jádry, i když je na obou vyryt stejný výkon. Procesor se dvěma jádry ocení ti, kteří mají na pozadí spuštěný antivirový program, poštovního klienta nebo podobnou aplikaci a současně zpracovávají hudbu nebo video. Jak se vyhnout hluku a zbytečným výdajům: Pokud počítač funguje jako multimediální centrum v obývacím pokoji, měli byste dát přednost procesorům s nižší taktovací frekvencí a s nižším odpadním teplem. Procesory se zbytečně vysokým výkonem vytvářejí nadměrné teplo a jsou pak nejen hlučnější, ale spotřebovávají i víc elektřiny. Ideální by byl procesor Pentium M, určený do notebooků, který zvládne i výpočetně náročné úkoly. Pro procesory třídy M od Intelu je však bohužel zapotřebí základní deska s paticí 479, a ty jsou vzácné a drahé. Z procesorů určených pro stolní počítače doporučujeme Athlon 64 s jádrem Venice.
Jak neinvestovat víc, než je potřeba: Nekupujte si high-endový procesor, ledaže byste se s ním pak chtěli chlubit. Novinky jsou neuvěřitelně předražené - za pouhé 15procentní zvýšení výkonu nezřídka zaplatíte i dvojnásobek. Navíc nic neklesá rychleji jako ceny nových procesorů. Svůj pohled zaměřte raději na druhou a třetí příčku žebříčku. Takové procesory nejsou o nic pomalejší. Zatímco ještě před několika měsíci představovaly špičku výkonu, dnes je pořídíte ani ne za poloviční cenu. Pro orientaci: U špičkových procesorů se dá za přiměřenou považovat cena od 200 do 250 Kč za výkonnostní bod (viz tabulka na str. 74).
Koupit dnes, nebo počkat do zítřka? Postavit si počítač dnes, nebo počkat na novou technologii? Pokud očekávaná technologická revoluce nestojí právě přede dveřmi, začněte šroubovat. Ten, kdo pořád čeká na novou verzi, nebude mít počítač nikdy. Nová technologie navíc mívá dva háčky - je drahá a nevyzrálá. Jakmile se stane cenově dostupnou a vyzrálou, chystá se na trh její nástupce. A jen tak mimochodem - vzhledem k prudkému poklesu cen nemá samozřejmě smysl kupovat si díly do zásoby.
PRŮVODCE KE GRAFICKÝM KARTÁM
Tipy pro nákup nové grafické karty
Ujasnit si účel použití: Rozmyslete si, k čemu chcete grafickou kartu používat.
S kancelářskými programy a filmy, a to i v HD rozlišení (tedy ve vysokém rozlišení -High Definition), si poradí i ten nejnižší grafický čip, který v tabulce najdete. Navíc levnější grafické karty mají často pasivní chlazení, takže počítač zůstává příjemně tichý. Vysoké herní rozlišení stojí peníze: Hráči musejí sáhnout hlouběji do kapsy. Jak hluboko, závisí na jejich náročnosti. Obecně platí, že hra běží plynule i v extrémních situacích při vzorkovací frekvenci v průměru od 60 snímků za sekundu. Nejnovější hry vyžadují v nejvyšším rozlišení 1600 x 1200 pixelů včetně veškerých zdokonalovacích a vyhlazovacích efektů a filtrů grafickou kartu za 15 000 Kč a víc. V případě rozlišení 1024 x 768 pixelů s nastavenými filtry ale prakticky nepoznáte rozdíl a 3D ligu si vychutnáte bez kousání už za 6000 -8000 Kč.
Jak sladit procesor a grafickou kartu: Seberychlejší grafická karta nezmůže nic, pokud jí procesor neposílá data dostatečně svižně. Procesor by proto měl stát stejné peníze (a mít stejný výkon) jako grafická karta, jinak se grafika bude nudit.
Zbytečně moc paměti: Reklama prodá všechno, co dobře zní. Levné grafické karty jsou tak nabízeny v zářivých obalech s neuvěřitelně velkou pamětí. Přitom je naprosto zbytečné vybavovat například takovou kartu Radeon X1300 pamětí 256 MB. U grafických karet pro "začátečníky", které se dají pořídit za cenu do 3500 Kč, bohatě stačí paměť 128 MB DDR. Ke střední třídě od 3500 Kč se hodí paměť 256 MB DDR2, u vyšší střední třídy by to měla být paměť typu DDR3. Paměť 512 MB potřebují jedině high-endové karty za cenu od 15 000 Kč, a samozřejmě to musí být paměť DDR3.
Pozor na typové označení: Nepřehledné označení na obalu často odvádí pozornost od případných úsporných verzí. Za koncovkami SE nebo LE se skrývají výkonově omezené odvozeniny hlavní grafické karty, takže ruce pryč od takových výrobků. Jasnější nejsou ani zkratky jako Pro, XL, XT, GT nebo GTX. Doporučujeme proto porovnat technické údaje zvolené grafické karty s naším "Průvodcem ke grafickým kartám".
Jakou třídu procesoru zvolit
Kancelářské počítače: Excel, Word, Internet, hudbu a DVD včetně HD DVD s rozlišením do 720p zvládnou i ty nejlevnější procesory v naší tabulce. Multimediální využití: Nahrávání DVD nebo přehrávání HD DVD v rozlišení do 1080i potřebuje výkon, ale není nutné si pořizovat to nejlepší. Dávejte pozor na spotřebu a tiché chlazení.
Univerzální počítače: Hry, kancelářské programy, kódování DivX a MP3... Zkrátka ode všeho trochu? Pak zvolte tuto třídu, která zvládne za přiměřenou cenu všechno. Špičkový výkon: Nadšence a náruživé hráče uspokojí první pětina našeho seznamu. Šokující není jenom cena, ale také nároky na chlazení.
Jakou třídu grafické karty zvolit
Kancelářské počítače: Pokud nehrajete hry a nedíváte se na HD-DVD, stačí vám integrovaná karta na základní desce nebo karta za 1500 Kč. Jestliže se kromě práce s kancelářskými programy a s internetem budete chtít dívat i na DVD s rozlišením do 720p, pak je dobrou investicí grafická karta za cca 3000 Kč. Multimediální využití: Pro multimediální počítače jsou vhodné mainstreamové karty z této třídy. S nimi můžete hrát hry a sledovat HD-DVD v rozlišení do 1080i. Tyto grafické akcelerátory mají navíc často pasivní, a tím i nehlučné chlazení. Univerzální počítače: V této kategorii najdou vhodnou grafickou kartu spořivější hráči. Tyto karty zvládají všechny současné 3D hry, i když občas je potřeba snížit rozlišení (1024 x 768) nebo zrušit vyhlazování okrajů. Špičkový výkon: Díky rozlišení 1600 x 1200 a zapnutým filtrům jako AA (vyhlazování hran) a AF (anizotropní filtr) je každá hra pastvou pro oči. 3D karty tohoto kalibru ale stojí 15 000 Kč a víc, a navíc jsou docela hlučné.
Dokumenty ke stažení- Hardware - Průvodce Chipu nabídkou procesorů a grafických karet (690.47 kB) - Staženo 1537x