Pan Telefon a pan Počítač
Symbian vs. Windows Mobile - Chystáte-li se kupovat nový chytrý telefon s maximální výbavou a s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí, nebudete mít příliš velký výběr. Konkurence mezi produkty je však na vysoké úrovni a za své peníze získáte velice kvalitní přístroj. Pro naše srovnání jsme vybrali Qtek 9100 alias MDA Vario a Nokii 9300i. První jmenovaný využívá operační systém Microsoftu, tedy Windows 5.0 Pocket PC/2005, druhý sází na Symbian 7.0 Series 80. Oba komunikátory jsme podrobně testovali a snažili jsme se zjistit, která varianta operačního systému je lepší.
Text: Vratislav Klega
Ačkoliv nám jde především o srovnání systémů, nemůžeme vynechat krátký hardwarový popis. O Qteku se více dočtete na straně 112 v tomto čísle.
Provedení
Qtek působí v porovnání s Nokií jako silnější, což je dáno především tím, že je nižší a širší. Nokia je kromě velikosti i o 12 g těžší, její hmotnost činí 172 g. Oba telefony jsou velké a jejich nošení v kapse kalhot není zrovna pohodlné.
Qtek nabízí jeden displej s běžným rozlišením 240 x 230 bodů (QVGA), Nokia má dva displeje: jeden vnější, spíše nouzový, a jeden vnitřní, s širokoúhlým rozlišením 640 x 200 bodů. Displeje obou přístrojů jsou velice kvalitní a dobře čitelné. Vnitřní displej Nokie je kvalitnější než displej Qteku, bohužel však není dotykový, což je u komunikátoru obrovská nevýhoda.
Obě zařízení nabízejí plnohodnotnou klávesnici, Qtek bohužel bez českých znaků, takže na psaní delších českých textů je tato klávesnice nepoužitelná. Nokia sice nabízí i řadu s českými klávesami, ale klávesnice není podsvícená.
Celkově se nám zdá kvalita provedení lepší u Nokie. Výhodu má i v tom, že displej je schovaný a nebude tak náchylný k poškození. Nokie tedy získává první bod.
Nokia
+ kvalitnější provedení, dva displeje, české znaky klávesnice;
- displej není dotykový, větší rozměry i hmotnost, nepodsvícená klávesnice.
Qtek
+ kompaktnější rozměry, podsvícená klávesnice;
- displej náchylnější k poškození, chybí české klávesy.
Telefonování
Co od smartphonu očekáváte nejvíce? Na prvním místě zřejmě telefonování. Nokia vypadá v zavřeném stavu jako běžný telefon a stejně tak ji lze ovládat. Při běžném telefonování nebudete muset chytré funkce vůbec využívat. V okamžiku, kdy telefon otevřete, automaticky se zapne hlasité handsfree a můžete využívat ostatní aplikace. K telefonu máme jen jednu zásadní výtku - neobsahuje vibrační vyzvánění. Pokud jste zvyklí na vibrující telefon v kapse, máte smůlu.
U Qteku je používání telefonu složitější. Pro příjem či odmítnutí hovoru máte k dispozici tlačítka ve spodní části telefonu. Budete-li však chtít vytvořit nový hovor, neobejdete se bez vstupu do menu a klikání na klávesnici. Máte-li navíc velké prsty, bude nutné použití stylus.
Díky jednoduchosti telefonování si Nokia odnáší další bod.
Nokia
+ telefonování jako s běžným mobilem;
- chybí vibrační vyzvánění.
Qtek
+ kvalitní hlasité handsfree, výborný adresář kontaktů;
- složitější ovládání hovorů.
Napřed práce...
Přístup k e-mailu je základem každého komunikátoru. U obou systémů je k dispozici poštovní klient, který sdružuje zprávy SMS a e-maily. V systému Windows je pochopitelně přítomen Outlook, a to téměř ve stejné podobě, jak ho znáte z běžného počítače. Systém složek je velice přehledný, i když máte nakonfigurováno více účtů s mnoha podsložkami. Přepínání mezi poštovními účty je záležitostí jednoho kliknutí. Výhodou je možnost nastavit, v jakém intervalu lze maily stahovat. Pochopitelně nechybí ani POP3, ani IMAP a detailně si můžete nastavit, jak velká část mailu, případně přílohy, se má stahovat. Vůbec personalizace celého poštovního klienta je na vysoké úrovni.
Nokia je při práci s maily a SMS zprávami o poznání méně přehlednější. Kvůli nízkému displeji je najednou zobrazeno nejvýše šest řádků, takže pokud máte více účtů a více složek, je pohyb mezi nimi složitý. Na jednu obrazovku se vejde hlavička pouze tří mailů, za což může právě nízký displej. V nastavení je systém Symbian rovněž výtečný, ale možnosti personalizace jsou malé. Defaultně jsme nastavili, aby se stahovala zpráva i s přílohou, pokud nepřekročí 100 kB, ale příloha se nikdy nestáhla, vždy bylo nutné ji stáhnout samostatně. Používání e-mailu je u obou systémů velice pohodlné a klidně nahradí počítač v kanceláři. Outlook komunikátoru Qtek je o poznání kvalitnější, proto Qtek získává první bod.
Připojení k počítači
Qtek má výhodu v tom, že jak na počítači, tak v telefonu je operační systém stejného výrobce - Microsoftu. K synchronizaci s počítačem je třeba nainstalovat Microsoft ActiveSync. Kompatibilita je na vysoké úrovni. Nokia však nenechává nic náhodě a její Nokia PC Suite se snaží konkurovat větším množstvím funkcí. Ikony PC Suite jsou více jednoznačné, uživatelsky přívětivé. Přes obě rozhraní lze pracovat se soubory v telefonu a do značné míry ovládat telefon. Nokia PC Suite nabízí sice více funkcí, ale spousta jich nefunguje správně a až příliš často se objevují chybové hlášky. Synchronizace s Outlookem probíhá bezchybně v obou případech. V tomto hodnocení tedy není vítěze.
Kancelář
Již několik let lze používat "kancelář v mobilu", ale až současné smartphony nabízejí skutečný komfort. Ani u jednoho z telefonů nechybí textový a tabulkový editor, přehrávač prezentací, kalkulačka či prohlížeč souborů PDF. Jak dokumenty DOC, tak XLS otevírají oba systémy bez problémů, i když zpracování chvíli trvá, musí dojít k převodu do interních formátů. S dokumenty PDF není kompatibilita na nejlepší úrovni, pokud jde však o jednoduché PDF, nenarazíte na problém. V obou případech je práce velice příjemná, pohodlnější je na Qteku, a to díky displeji, který není tak nízký jako u Nokie. Qtek naopak ztrácí body za nepřítomnost české klávesnice.
Pro přístup k dokumentům budete potřebovat připojení k internetu. Oba telefony jsou po stránce připojení maximálně vybavené, chybí jen 3G. Jinak nechybí GPRS, EDGE, Wi-Fi, IrDA či Bluetooth. Především Wi-Fi je obrovskou výhodou. Přístupové body rostou jako houby po dešti a přes Wi-Fi získáte rychlost několika Mb, o kterých si může 3G nechat zatím jen zdát. Nevýhoda Wi-Fi spočívá v tom, že tato technologie spotřebuje hodně energie a kvůli tomu se přístroje značně zahřívají. V případě EDGE můžete být připojeni celé hodiny a přístroj nebude vůbec "topit". V případě, že se potřebujete připojit k internetu přes mobil, máte v obou případech plnou podporu zařízení. Připojit se můžete pomocí kabelu či infraportu i přes Bluetooth.
Pokud do kanceláře potřebujete nainstalovat další software, máte díky otevřeným systémům volnou ruku. Ať už budete instalovat speciální kalkulačku, budík, záznamník, či třeba SIP klienta pro internetovou telefonii, máte naprostou svobodu. Pro platformu Windows však existuje nesrovnatelně širší okruh programů než v případě Symbianu. Budete-li hledat nějakou aplikaci, je více pravděpodobné, že bude existovat jen pro platformu Windows.
Právě obrovské množství aplikací, které můžete využít (nejen) pro práci, dává Qteku další bod a ten tak vyrovnává krok s Nokií. Hodnocení pracovních funkcí:
Nokia
+ lepší funkce po připojení s počítačem, podpora rychlejšího 802.11g;
- špatně rozvržená plocha při práci s e-maily, horší stabilita programu Nokia Suite, menší výběr aplikací.
Qtek
+ výborně provedený poštovní klient, stabilní spojení s počítačem, obrovská nabídka programů;
- pouze "pomalejší" 802.11b.
... potom zábava
Současný trend mobilních telefonů je jasný: MP3, fotografie, video. V případě Qteku nemáme připomínek, výbava je maximálně multimediální. Kvalitní 1,3Mpx fotoaparát s bleskem je určen pro fotografie i video. Windows Media Player 10 si poradí téměř s každým formátem, včetně živého televizního vysílání. Při připojení přes rychlé Wi-Fi je radost sledovat televizi přesně v rozlišení displeje telefonu, tedy při 320 x 240. WMP přehrává samozřejmě i zvukové soubory. K zábavě patří pochopitelně i hry. Už v základní instalaci je jich v telefonu několik, navíc existují tisíce her, které lze do telefonu stáhnout.
Nokia je pracovní telefon a příliš mnoho zábavy si s ní neužijete. Přítomen není žádný fotoaparát, multimediální přehrávač RealPlayer ničím zvláštním nezaujme. "Nudlový" displej není pro přehrávání filmů právě vhodný. Přehrávač MP3 je sice přítomen, ale mnoho práce si s ním vývojáři nedali.
I internet je zdrojem zábavy, a tak jsme byli zvědavi, jak si komunikátory s webem poradí. Pokud ve většině oblastí komunikátor relativně dobře nahradí počítač, při brouzdání určitě ne. Spíše než pro pravidelné surfování se telefony hodí jako nouzové řešení. Čekali jsme, že široký displej Nokie s 640 body bude pro běžné stránky dostačující, aspoň 160 pixelů k "běžným" 800 bohužel chybělo. Navíc engine prohlížeče si se spoustou stránek neporadil. Qtek sice nabízí na šířku pouhých 320 pixelů, ale použitý Internet Explorer dokáže stránku naskládat pod sebe, takže vidíte úzký pruh. Pro některé stránky to sice není nejvhodnější, ale u většiny to poskytne dostatečné výsledky - v rámci možností.
V oblasti zábavy získává Qtek další bod a dostává se do vedení.
Nokia
+ kvalitní displej;
- chybí fotoaparát, slabá podpora formátů, nevhodné rozlišení displeje.
Qtek
+ kvalitní fotoaparát, vhodný rozměr displeje pro video, kvalitní sluchátka;
- trhané video, pokud běží na pozadí jiná aplikace.
Nejde jen o funkce
Nakonec jsme si nechali vlastnosti, které nezapadají do žádné zmiňované oblasti. Jedná se především o stabilitu a rychlost. Start Nokie je záležitostí několika sekund, vnitřní část ani vypnout nelze. Zato Qtek startuje téměř dvě minuty.
Přestože v Nokii tepe slabší procesor než v Qteku, na pouhých 150 MHz, je komunikátor příjemně rychlý. Ani několik otevřených aplikací viditelně nezpomalí běh systému a přepínání aplikací je svižné. Pomalejší je pouze internetový prohlížeč, pokud je stránka objektově náročná. Ani jednou se nám nestalo, že by se telefon při běhu aplikace zasekl.
Qtek se svým 195MHz procesorem Texas Instrument má papírově navrch, ale z našeho pohledu je méně výkonný. Spustíte-li více než tři aplikace, práce je zpomalena na minimum a rovněž přepínání mezi aplikacemi lze počítat na sekundy. Pád aplikace a potažmo systému sice není na denním pořádku, ale minimálně jednou týdně se takovému pádu nevyhnete. Ve vyspělosti softwaru tedy Symbian poráží Windows jednoznačně. Proto si Nokia připisuje bod a skóre je vyrovnané.
Jasné rozčlenění
Oba komunikátory jsou kvalitní a nabízí řadu zajímavých funkcí. Každý se ovšem specializuje na jiný druh zákazníka. Špičkový manažer, který měsíčně protelefonuje mnoho hodin, občas potřebuje stáhnout maily, ale spíše využívá synchronizaci kalendáře s počítačem, sáhne po Nokii, která dokonale splní jeho požadavky.
Chcete-li však kapesní počítač, který umí telefonovat, fotografovat a je nabitý moderními zábavními technologiemi, patříte k cílové skupině komunikátoru Qtek.
- Komunikace - Pan Telefon a pan Počítač (263.51 kB) - Staženo 1141x