Přejít k hlavnímu obsahu

Krátkodobé testy - hardware

Samsung Digimax i6 PMP

Pixely i zvuky

Samsung Digimax i6 patří do kategorie malých stylových fotoaparátů. Je velmi tenký, tělo je kovové a má stříbrnou nebo černou barvu. Právě z důvodu pouze 2cm tloušťky byl použit periskopový objektiv. Objektiv ostří od 50 cm, v režimu makro od pěti centimetrů, a použít lze dokonce režim supermakro (od 1 cm).
K zajímavostem patří možnost přehrávání MP3 souborů a videoklipů - odtud zkratka PMP v názvu (Portable Media Player). Digimax přehrává MP3 soubory s frekvencí až 320 kb/s (včetně variabilního bitratu) a videosoubory formátu XviD MPEG-4 (ostatní lze pomocí dodávaného softwaru převést).
Trend neustálého zvyšování megapixelů se nevyhnul ani tomuto přístroji, který disponuje šestimegapixelovým čipem a jehož maximem je rozlišení 2592 x 1944. Patrně si ale vystačíte s menším rozlišením a úrovní kvality (jsou tři). Fotoaparát má interní 45MB paměť a slot pro karty MMC/SD. Ozvučené videosekvence mají rozlišení 640 x 480 bodů a frekvenci až 30 snímků za sekundu (bez omezení délky). Při použití zoomu se zvuk kupodivu přestane nahrávat.
Malé zapínací tlačítko je umístěno nahoře a po jeho stisknutí se otevře kryt objektivu. Reakce jsou celkem rychlé, takže už asi za dvě sekundy můžete fotit - spoušť je hned vedle. Nahoře je i tlačítko ASR (softwarová stabilizace obrazu), což mi vzhledem k jeho menší důležitosti nepřipadá nejlepší. Zoom se ovládá překlápěním malého tlačítka nahoru a dolů. Tlačítko je na zadní straně dost blízko spouště, takže zoomování palcem a mačkání spouště ukazováčkem je nutné trochu natrénovat.
Displej má úhlopříčku 2,5" palce - je tedy velký a na tomto malém fotoaparátu působí jako ještě větší. Kromě náhledu se pomocí displeje fotoaparát i nastavuje. Nabídka je lokalizovaná, což nastavení činní snazším, i tak je však někdy problém vyznat se v nabídkách. Kromě základních funkcí (fotografování, přehrávání MP3, kamera a přehrávání videosouborů) si může vybrat některý z režimů (noc, krajina atd.). Jedno tlačítko je vyhrazeno změně efektů - fotografování negativů, červeně, přidání rámečků atd. Jejich důležitost však není velká, navíc efekty můžete přidat i později na počítači. Ručně pak můžete nastavit vyvážení bílé, RGB a citlivost v ISA. Fotoaparát nabízí pouze automatické nastavení expozice.
Pokud fotoaparát usoudí, že snímek bude neostrý, nabídne funkci digitálního stabilizátoru obrazu - ASR (Advanced Shake Reduction). Při ní máte méně možností nastavit obraz, ale snímky se vytvoří dva a softwarově se upravují tak, aby se získal co nejlepší snímek z hlediska ostrosti a reprodukce barev při fotografování bez blesku. Blesk je malý a má i malý dosah.
Připojení zajišťuje jeden univerzální konektor, což je jak výhoda, tak i nevýhoda. Přes něj můžete fotoaparát nabíjet, připojit k USB portu nebo k televizoru, a dokonce slouží i pro připojení ke stativu (přes redukci). Potřebujete na to ale speciální kabely, takže obvyklý miniUSB kabel k připojení nedopomůže. Druhý konektor fotoaparátu pak slouží jako sluchátkový výstup.
Funkce jsou celkem zajímavé. Optika někdy nestačí a na fotografiích pořízených za horších světelných podmínek je šum. Kladem jsou samozřejmě velmi malé rozměry, atraktivní design a velký displej. Výhodou je české menu (i když ovládání by mohlo být více intuitivní). Možnost přehrávání beru jako milý doplněk, ale jako přehrávač MP3 souborů asi nikdo tento přístroj používat nebude. Snímky jsou slušné, video ve VGA rozlišení také není špatné.
Pavel Trousil

SAMSUNG DIGIMAX I6
Stylový digitální fotoaparát.

Maximální rozlišení 6 Mpx, 2592 x 1944 bodů - JPEG, 640 x 480 - AVI
Zoom 3x optický, 5x digitální
Displej TFT, 2,5", 230 000 bodů
Ohnisková vzdálenost 6,6 - 19,8 mm (ekvivalent kinofilmu je 39 - 117 mm)
Světelnost F3,5 - 4,5
Nejkratší/nejdelší možný čas expozice (s) 1/2000 / 16 ISO auto, 100, 200, 400
Vybavení napájecí adaptér, sluchátka, AV kabel, USB kabel, CD
Napájení Li-Ion, 860 mAh
Rozměry 96 x 61 x 19 mm
Hmotnost 130 g
Výrobce/poskytl Samsung
Cena vč. DPH 9500 Kč

APC CyberFort 500VA

Kybernetická tvrz

Teplé letní dny se pomalu, ale jistě blíží a mnozí z nás tak dříve či později vyrazí na své chaty či chalupy a budou si užívat čerstvého vzduchu a klidu. Práce nás však dohání téměř všude, a tak mnohdy i na takovýchto místech zapínáme své výpočetní stroje, abychom dodělali, co jsme do odjezdu nestihli. Naše přístroje však potřebují energii. A právě tou se budeme zabývat v tomto článku, konkrétně způsobem, jak se vyhnout nebezpečí jejího výpadku.
Kolísání, nebo dokonce výpadek dodávky elektrického proudu nás občas zastihne i v samotném hlavním městě, natož pak někde na venkově, kde stačí větší bouřka nebo větev spadlá na vedení. Ať už jsme kdekoliv, záleží-li nám na našich datech, která bychom neradi ztratili, měli bychom zvážit koupi záložního zdroje. Nejen že nám umožní včas uložit rozdělanou práci, ale navíc nám díky elektrickému filtru a přepěťové ochraně může zachránit i počítač a komponenty v něm.

UPS

Jedním ze známých výrobců zálohovacích zařízení je společnost APC, jejíž sortiment produktů je opravdu bohatý. Zaměřuje se jak na domácí, tak na firemní zákazníky. Produkt, který se nám dostal do rukou, je určen spíše pro domácí uživatele a menší firmy (kanceláře). Celý UPS systém je zabudován do zvětšené prodlužovačky, vybavené pěti zástrčkami. Po hmotnostní stránce se tak nejedná o žádné velké břímě, a mobilita je tedy do jisté míry zaručena. CyberFort stačí zapojit do elektrické sítě a stisknout hlavní tlačítko. Dojde k základnímu prověření systému a k přepnutí do režimu napájení ze sítě, signalizovanému patřičnou LED diodou. Diody nalezneme na zařízení celkem čtyři, navíc doplněné o zvukovou signalizaci. Informováni jsme tak o přepnutí do režimu baterie, o jejím kritickém stavu, o nutnosti výměny a o přetížení systému. Horní strana UPS nabízí celkem pět zásuvek, přičemž všechny jsou vybaveny filtrem a přepěťovou ochranou. Tři hlavní jsou navíc zabezpečeny právě baterií. Tím však nabídka ani zdaleka nekončí. Pravá strana CyberFortu totiž kromě ochrany faxové, telefonní a DSL linky skrývá komunikační port RJ-45 to USB pro spojení s počítačem. Po nainstalování přibaleného programu APC PowerChute se tedy teprve otevírají nové možnosti správy a řízení napájení.

OVLÁDÁNÍ

Program se po spuštění schová do nástrojové lišty, odkud nás v případě nutnosti informuje o všech změnách a varováních. Nejzajímavější je však samotné okno programu, rozdělené do tří hlavních záložek: informace o systému, nastavení a pomoc. První záložka například zobrazuje, kolikrát byl systém přepnut na baterii, z jakého důvodu a jak dlouho to trvalo. Z hlediska přehledu a následné organizace jsou to cenné informace. Druhý pododkaz s názvem Current status již napovídá, že se jedná o celkové informace o UPS systému. Kromě aktuálního stavu baterie se zde dozvíme i to, jak veliký je odběr našeho systému, i odhadovaný čas výdrže baterie při výpadku napájení. Software umožňuje manuálně nebo automaticky čas od času prověřovat funkčnost systému. Díky tomu se o zařízení nemusí pravidelně starat odborný personál, o případných problémech je totiž uživatel včas informován. V konfigurační části programu lze nastavit vše od způsobu signalizace až po citlivost filtru na rušení v elektrické síti. Program je velmi přehledný a snadno ovladatelný.

PEVNOST

Námi testovaný CyberFort byl vybaven baterií o kapacitě 500 VA. Abychom vyzkoušeli jeho funkci a výdrž v praxi, podrobili jsme ho nezvykle velké zátěži 367 wattů, kterou produkovala herní sestava se třemi disky, s grafickou kartou GeForce 7800 GTX, s procesorem 3,4 GHz a s plochým, 17" monitorem. Po výpadku napájení nám baterie poskytla další tři minuty hraní, tedy provozu při stále maximální zátěži sestavy, což považujeme za dostatečný čas pro uložení rozdělané práce a vypnutí počítače. V praxi však odběr počítače značně kolísá, což může výdrž baterie jen prodloužit. V klidovém stavu si zmíněná sestava brala kolem 170 wattů a výdrž baterie se tím vyšplhala až na hranici deseti minut. V případě běžného kancelářského počítače je možné počítat až s dvojnásobnou délkou výdrže. Nabíjení baterie je však o mnoho delší a je nutno počítat se čtyřmi hodinami, během kterých CyberFort počítač i nadále střeží, nicméně již neposkytuje tak dlouhou dobu výdrže.
CyberFort je volbou v případě, kdy chceme mít jistotu, že o svá data nebo drahé komponenty nepřijdeme. Hodí se jak pro domácí, tak i pro některé herní počítače. Obavy nemusíme mít ani o životnost baterie - tu lze snadno vyjmout a nahradit novou.
Jakub Larva

APC CYBERFORT 500VA
Záložní zdroj UPS. Kapacita 500 VA (325 W)

Počet zásuvek 3 (bateriová a přepěťová ochrana) + 2 (přepěťová ochrana)
Komunikační rozhraní USB Doba nabíjení 4 - 6 hod.
Typická doba provozu 20 min.
Hmotnost 3,4 kg
Rozměry 81 x 111 x 460 mm
Výrobce/poskytl APC
Záruka 2 roky, včetně baterie
Cena vč. DPH +++ Kč

Kensington Notebook 70W AC/DC Power Adapter

Volty na cestu

Elektronických zařízení, na nichž jsme již buď zcela závislí, nebo která nám alespoň zpříjemňují a usnadňují život, je stále více. Tato zařízení jsou ale závislá na elektrické energii. Až na výjimky však vydrží akumulátory těchto zařízení jen několik hodin (maximálně dní) a pak už je třeba elektrická zásuvka. Pokud tedy jedete někam na delší dobu, už musíte přemýšlet, jestli nemáte s sebou vzít síťový adaptér k notebooku, nabíječku pro mobil, pro digitální fotoaparát, PDA, pro kameru, MP3 přehrávač, pro GPS...
No a stejně jako nejsou výrobci schopni domluvit se třeba na jednom typu paměťové karty, nenajdete snad dva stejné konektory síťových adaptérů, a to často ani u produktů jednoho výrobce. Kromě toho mají adaptéry různé výstupní napětí a proud, takže s jedním prostě nevystačíte. Na cesty tak musíte přibalit třeba kilogram drátů pro své elektronické pomocníky.
Firma Kensington se nyní snaží nabídnout řešení, které umožňuje mobilním uživatelům nabít nebo napájet různé typy produktů prostřednictvím jednoho univerzálního adaptéru, navíc mimořádně malého a lehkého. Zde bych odkázal na článek Odhozená zátěž (Chip 3/06), kde je popsáno, jak bylo dosaženo malé výšky a hmotnosti adaptéru (mimo jiné díky "planárním" - plochým - transformátorům). Adaptér této firmy má totiž výšku jen 1,8 cm, oproti obvyklým asi 3 - 4 cm.
My jsme vyzkoušeli Kensington Notebook 70W AC/DC Power Adapter a také AC adaptér. Adaptér nabíjí notebooky několika typů a maximálně nabízí 70 W. Podle typu notebooku vyberete tu správnou koncovku s konektorem (jsou označeny písmenem a číslem a navíc barvou). Koncovka nejen že zapadá do zdířky notebooku, ale také informuje adaptér, kolik voltů a ampérů je pro tento typ potřeba. U verze AC/DC navíc nemusíte nabíjet jen u elektrické zásuvky, ale i v autě (přes cigaretový zapalovač).
To by ještě nebyl takový objev, ale pomocí dalších koncovek můžete nabíjet nebo provozovat další zařízení, jako mobilní telefony, PDA a podobně. Několik správných koncovek dostanete hned při koupi (je jich 10), jednu si ještě můžete vybrat podle potřeby a za další je již potřeba zaplatit. V nabídce je jich mnoho pro tisíce modelů různých produktů; pro digitální fotoaparáty a kamery je jich však zatím málo.
Adaptér má velmi krátkou napájecí šňůru (jen 17 cm) k zásuvce. Podle výrobce to není jen z důvodu snížení hmotnosti kabelu - kvůli tepelným ztrátám by měl být totiž adaptér raději ve vzduchu, takže může viset ze zásuvky a lépe se chladí. Kabel z adaptéru je pak poměrně dlouhý.
Adaptér má podle našeho vážení hmotnost 197 g, s kabely (jeden má 43 a druhý 130 g) je to 370 g (redukce do automobilu má ještě dalších 50 g). Každá koncovka pak má už zanedbatelných 10 g. Průměrná hmotnost notebookového adaptéru s kabely je přitom 430 g, výjimkou ale nejsou ani 700- a vícegramové. Hmotnost adaptérů, které já s sebou běžně vozím (pro notebook, PDA, mobil, digitální fotoaparát a GPS), činí 850 g. To je o dost více a s každým dalším zařízením se rozdíl zvětšuje, protože u Kensingtonu to znamená maximálně 10 g navíc.
Kensington adaptér bez problémů napájel notebook i mobilní telefon. Výstupní napětí se lišilo o 0,1 V od toho, kolik udává výrobce na originálních adaptérech. Pro můj PDA (Palm) koncovka chyběla, ale v seznamu dodávaných jsem ji našel (stojí 10 USD).
Zajímavé jsou i další doplňky, jako třeba rozdvojka, která umožňuje napájet nebo nabíjet dvě zařízení najednou (třeba notebook a mobil, ne ovšem dva notebooky), nebo cestovní navíjecí kabel.
Cena univerzálního adaptéru (4190 Kč) je dost vysoká. Za pouze DC nebo AC adaptér sice zaplatíte méně (2580 a 2990 Kč), i to je ale dost. Levné nejsou ani jednotlivé koncovky s konektorem. To je samozřejmě škoda a o nákupu je tak možné uvažovat, jen když se vám třeba ztratí adaptér k notebooku, za který dáte tak 1500 - 3000 Kč. Mít jeden adaptér na vše je jinak samozřejmě výhodné a firma Kensington dostala určitě dobrý nápad, jak uživatelům zjednodušit život s kabely.
Pavel Trousil

KENSINGTON NOTEBOOK 70W AC/DC POWER ADAPTER
Univerzální AC/DC adaptér s nízkou hmotností

Vstupní napětí 200 - 240 V, 50/60 Hz střídavě
Výstupní napětí 0 - 24 V 
Výstupní proud max. 3,5 A 
Výstupní výkon až 70 W
Rozměry 12 x 8 x 1,6 cm
Hmotnost včetně kabelů 370 g
Výrobce/poskytl Kensington
Cena vč. DPH 4 190 Kč

Dokumenty ke stažení