Všechno je jinak
CeBIT 2006 - CeBIT 2006: Na hraně mezi seriózním IT veletrhem a vřavou digitální konvergence.
Práce a zábava jsou neoddělitelně svázány“ - to poznali organizátoři největšího evropského IT veletrhu už dávno. Na scéně se jim totiž objevil další německý konkurent - berlínská výstava IFA. Od chvíle, kdy bylo oznámeno, že IFA se bude nadále konat každoročně, mnohé IT firmy stojí před problémem, zda se pokaždé zúčastnit výstavy v Hannoveru i v Berlíně.
A tak na letošním CeBITu zase jednou chyběly „těžké váhy“ jako Dell, Philips nebo Canon. Oborový velikán Sony vystavoval v Hannoveru už jen profesionální elektroniku - zábava zřejmě přijde ke slovu až v Berlíně. Naproti tomu se letos na CeBITu objevila i televize ZDF, až dosud klasický host veletrhu IFA.
Úvodní projevy, pokud jde o obsazení, sice stále pokulhávají hodně daleko za americkým velepodnikem CES (tam si šéfové Microsoftu, Intelu a Googlu přímo podávají kliku), avšak s 6300 přihlášenými výrobci CeBIT stále ještě několikanásobně předčí všechny ostatní světové výstavy informační a telekomunikační techniky. A CeBIT je dokonce veletrhem s celosvětově největší účastí asijských vystavovatelů.
Na následujících stránkách vám nabízíme dodatečnou „virtuální“ procházku po CeBITu 2006 - bez marketingového kolotoče a veletržního běsnění...
HDTV na postupu
Už jen pár týdnů zbývá do fotbalového mistrovství světa a experti se stále ještě přou o to, která HDTV norma je nejlepší. Jedna skutečnost však hovoří sama za sebe: Všechny nyní v Evropě vysílané televizní pořady ve vysokém rozlišení používají formát 1080i. Většina LCD televizorů a mnoho plazmových přístrojů má ale dosud „jenom“ 720 nebo 786 řádků - více ostatně logo „HD ready“ ani nepožaduje. Přesto se teď ve všech přístrojových třídách začíná prosazovat plné rozlišení HDTV 1080p („Full-HD“), tedy 1920 [215 1080 pixelů. Začaly s tím LCD obrazovky s úhlopříčkou 37 palců; nyní následují modely se 40, 42 nebo 45 palci. Plazmová technika rovněž zobrazuje plné dva miliony obrazových bodů, nejprve v přístrojích o 60palcové úhlopříčce, později i u „padesátek“ a „dvaačtyřicítek“.
Trend směřující k Full-HD svědčí i novým projekčním televizorům, které dokáží vytvářet velkoplošné obrazy levněji než jakákoliv jiná technologie. Tady přicházejí ke slovu čipy DLP (např. u Samsungu) nebo LCoS panely jako u JVC („D-ILA“) -60palcové diagonály za méně než 3000 eur se zatím dají realizovat jen takto. Komu nestačí ani taková velikost, může sáhnout po projektorech: například Sharp, Benq nebo Optoma rovněž nabízejí „beamery“ s 1080 řádky - všechny s DLP čipy uvnitř.
Největší LCD obrazovka s podsvícením LED
Samsung představil největší „sériově vyráběnou“ LCD televizi s úhlopříčkou 82". Podsvícení obrazovky obstarávají LED. 82palcová diagonála při plném HD rozlišení budila zaslouženou zvědavost, a to i přesto, že o pár metrů dál se chlubil Panasonic prototypem LCD televize s diagonálou ještě o palec větší.
O čem se mluvilo na CeBITu
Blu-ray v televizoru
Obrazovky s vysokým rozlišením potřebují odpovídající potravu - proto by integrace Blu-ray mechaniky do HDTV televizoru byla docela logickým krokem. Tak by filmová data byla k dispozici přímo bez jakékoliv transformace, a dokonce i v kvalitě „progressive scan“. Průkopníkem by mohla být firma LG - její 42" LCD nebo 50" plazma s integrovaným Blu-ray rekordérem byly na CeBITu už k vidění.
Blu-ray versus HD-DVD
Už to začíná být vážné. Média Blu-ray a HD-DVD přicházejí na jaře na trh, první přehrávací zařízení jsou schopna testování, software je připraven. Zřetelnou tržní převahou se může chlubit tábor Blu-ray, který je masivně podporován většinou spotřebitelsky orientovaných dodavatelů (od Sony přes Philips až po Panasonic) -a také filmovými studii. Strana HD-DVD, zastoupená především firmami Toshiba a NEC, proto musí spoléhat na to, že její méně komplikovaná technika se na trh dostane rychleji a bude levnější. Blu-ray disk nabízí více paměťového místa (25 GB místo 15 GB na vrstvu) a už první generace mechanik dokáže i nahrávat na záznamová média tohoto standardu; první modely HD-DVD jsou určeny čistě pro čtení. Angažované podpory se HD-DVD dočkalo od Microsoftu a Intelu: díky bezproblémové integraci do prostředí PC má být konečně možné také streamování HD filmů po domácí síti, stejně tak i přenos do mobilních přehrávačů a soukromé záložní kopie. Ale nic není zadarmo. Počítače takto vylepšené o schopnost HD budou především potřebovat nové grafické karty (s výstupem HDMI) -i ty ovšem byly na CeBITu k vidění.
Přehrávač HD-DVD
Vzhledem k tomu, že žádné filmové studio nepožadovalo pro HD-DVD regionální kód, měla by americká verze Toshiba HD-A1 umět přehrávat i evropské filmy. Nabízí se tedy otázka, zda by se tento model nemohl prodávat i ve zdejších krajích - třeba s malou přirážkou na přepravu a daně (cena v USA: 500 USD).
Cena a dostupnost: zatím nestanoveny
Přehrávač Blu-ray
Samsung chce model BDP-1000 začít dodávat do USA, jakmile budou na Blu-ray discích dostupné první filmy - to by mohlo nastat už v květnu nebo v červnu. Do Evropy by pak přehrávač měl přijít „někdy na podzim“, žádný přesnější termín však stanoven nebyl.
Cena: v USA kolem 1000 USD
Dostupnost: od podzimu 2006
HD notebook
Poněvadž se HD-DVD koncepčně příliš neliší od DVD, ploché „slimline“ jednotky nejsou v tomto standardu žádný problém - Blu-ray se svou komplikovanou optikou je na tom podstatně hůře. Tuto výhodu chce Toshiba zúročit ve svém novém dvoujádrovém notebooku série Qosmio. Díky integrované mechanice HD-DVD si lze vychutnat filmy přímo na TFT displeji (1920 x 1080 pixelů) v plné HDTV kvalitě.
Cena: dosud nestanovena
Dostupnost: asi od poloviny 2006
O čem se mluvilo na CeBITu
Kombinované jednotky bez licence
Už před rokem výrobci uvažovali o kombinovaných mechanikách, které by uměly číst média Blu-ray stejně jako HD-DVD (například LG, Samsung nebo NEC). Nyní však integraci obou standardů v jednom přístroji údajně znemožňují licenční podmínky. Proto se některé firmy chtě nechtě musejí smířit s tím, že budou nabízet dvě různé jednotky - jednu pro Blu-ray, druhou pro HD-DVD. Nejlépe to bylo vidět u Samsungu.
Zábavní PC a domácí sítě
Oblečeny jako DVD rekordér nebo ve formátu krabice od doutníků - ještě nikdy neměnily počítače svůj vzhled tak rychle jako na cestě do obývacích pokojů. Uvnitř se skrývá - jako u notebooků -zpravidla úsporný procesor Intel Core Duo, který je také šitý na míru platformě „Viiv“ (viz str. 62). Ta má vysokou kompatibilitou, jednoduchou obsluhou a účinnými mechanismy kopírovací ochrany etablovat zábavní PC v obývacím pokoji. V tomto duchu také řada důležitých výrobců předvedla přístroje s logem Viiv. Ne však všichni - Viiv produkty například u Panasonicu „vůbec nejsou v plánu“, jak už před CeBITem zcela jasně sdělili zástupci této společnosti.
Novinky se dočkají domácí sítě. Než v roce 2007 přijdou na trh první WLAN přístroje podle nového standardu 802.11n (až 600 Mb/s), dozná možná dalšího rozmachu technika Powerline („LAN v zásuvce“).
HDTV v PC
TV-Station DVB-S2 Plus od KNCOne je díky integrovanému dekodéru H.264 jednou z prvních televizních karet, které dokáží do domácího PC přenést HDTV kanály. U nás je to sice zatím hudba budoucnosti, ale v Německu již tak vysílají satelitní stanice Pro7 a Sat.1.
Cena: cca 200 eur
Dostupnost: ihned
Standard Mini PC
U „kostkového“ PC mohl kdysi Shuttle svým „Small Form Factor“ (SFF) stanovit nový standard - a nyní to zkouší znovu v podobě miniklonů Macu: X100, konformní s Viiv, je vysoký jen 5,4 cm a vhodný pro procesory Core Duo. Na palubě se kromě toho nachází grafika X1600 od ATI.
Cena: dosud nestanovena
Dostupnost: konec dubna 2006
Základní deska pro Core Duo
V podobě GA-8I945GTMF-Y-RH přichází od firmy Gigabyte jedna z prvních základních desek, které do elegantních stolních či zábavních PC transplantují procesor Core Duo od Intelu. Charakteristiky: formát MicroATX, High Definition Audio a interní grafika GMA950.
Cena: dosud nestanovena
Dostupnost: ihned
O čem se mluvilo na CeBITu
Grafické karty HDMI
Sotva se na trhu ukázala první grafická karta nVidia s výstupem HDMI, objevily se první HDMI karty na bázi ATI u firmy Sapphire.
Nové notebooky
Trend v oblasti notebooků má jasnou charakteristiku: mobilní technologie Centrino Duo od Intelu. Ta s větrem o závod dobývá všechny modelové řady -zatím s výjimkou speciálních modelů orientovaných na úsporu proudu, neboť u procesorů Core Duo dosud není k dispozici varianta ULV (Ultra Low Voltage). Jinak mnoho notebooků s technologií Centrino Duo ještě zdaleka nevyužívá svůj výkonnostní potenciál, poněvadž paměťové moduly DDR2 667 jsou stále ještě nedostatkovým zbožím. Také výdrž by se v budoucnu mohla podstatně prodloužit. Panasonic představil na CeBITu lithiumiontové akumulátory nového typu, které mají prodloužit délku provozu bez síťové šňůry až o 40 %.
Pokud jde o grafiku notebooků, zdá se řada GeForce Go 7 od nVidie ve výhodě oproti čipům ATI X1000 - a toto srovnání bude i pro „nehráče“ dále nabývat na významu s příchodem systému Windows Vista, extrémně náročného na 3D operace.
Posledním trendem - vedle čím dál tím zdařilejšího designu -jsou téměř už ve všech modelech integrované webové kamery, které modernímu počítačovému uživateli usnadňují VoIP telefonii (především přes Skype).
Superštíhlý displej
V podobě řady SZ přináší Sony na trh jedno z prvních notebookových řešení s technikou Centrino Duo a podsvícením displeje pomocí světelných diod. Nové osvětlení pozadí má tu výhodu, že rozšiřuje barevný prostor - a displej je navíc tenčí. Další přednost: Grafiku GeForce Go 7400 modelu VGN-SZ1XP je možno zapínat a vypínat posuvným ovladačem.
Cena: asi 2400 eur
Dostupnost: ihned
Skype euforie
Moderní notebook se dnes neobejde bez integrovaného hardwaru pro videotelefonii a VoIP. Nejlepším příkladem je Acer Travelmate 8204 WLMi. Vedle obligátní webové kamery nabízí v PCMCIA slotu dokonce i malý „bluetoothový headset“ pro VoIP.
Cena: asi 2500 eur
Dostupnost: ihned
O čem se mluvilo na CeBITu
Mobilní dvoujádrový Turion 64 od AMD
V létě zatroubí AMD k protiútoku na Centrino Duo a představí dvoujádrový Turion 64 (samozřejmě s 64bitovou podporou). Tak tomu alespoň nasvědčovala expozice AMD.
Foto a video
Digitální fotografové jsou stále náročnější. Největší nárůst prodejů zaznamenávají pravé digitální zrcadlovky (DSLR) -především v amatérské oblasti. Už plnoformátový model Canon EOS 5D a Nikon D200 byly zaměřeny na ambiciózní fotoamatéry, další nabídky následují. Samsung se chce zapojit s modelem GX-1 - prvním výsledkem spolupráce s Pentaxem - stejně jako Panasonic se svou DSLR na bázi senzoru Olympus 4/3 (umožňuje kompaktní objektivy a podporují jej i Sanyo a Sigma). Vzdor mírnějším nárůstům prodejů se velké oblibě i nadále těší kompaktní „digiťáky“ - hlavně díky větším displejům a rostoucímu počtu funkcí. U mnoha přístrojů se již objevují solidní třípalcové displeje, například u Sanyo Xacti VPCE6 EX. Do kompaktní třídy už si z profesionálního segmentu začínají razit cestu i optické stabilizátory obrazu. Průkopníkem je především Panasonic -ten dnes integruje obrazové stabilizátory skoro do každého kompaktu. Pokud jde o rozlišení, osm megapixelů se letos u univerzálních kompaktů stane standardem. Konkurence totiž hrozí z oblasti mobilní telefonie: už v létě mají přijít na trh mobily s „foťáčky“ o pěti megapixelech. A u digitálních videokamer bylo na letošním CeBITu v centru pozornosti samozřejmě HDTV. Filmování s vysokým rozlišením přináší jako první ze všech Sanyo se svým Xacti HD1.
Levná HD videokamera
Sanyo razí vysokému rozlišení u videokamer cestu na masový trh: Xacti HD1 produkuje už za méně než tisíc eur výstup, který na televizoru „HD ready“ zobrazí video v HDTV formátu 720p. Díky rozlišení pět megapixelů vytváří ostré obrázky i při statickém fotografování.
Cena: asi 900 eur
Dostupnost: ihned
Telefonující fotoaparát
Dva rostoucí trhy si podávají ruce: firma LG do svého mobilu KV5500 integrovala pětimegapixelový foťák. Telefon má dvoupalcový otočný displej, který slouží i jako hledáček digitálního fotoaparátu. K vybavení patří také blesk, autofokus a videofunkce.
Cena: dosud nestanovena
Dostupnost: červen 2006
Obrazový stabilizátor pro každého
Jeden šálek kávy navíc už nebude vadit ani amatérským fotografům: optický stabilizátor vykouzlí i v třesoucích se rukou ostré obrazy. Panasonic teď tuto techniku dopřál i svému přístroji pro začátečníky Lumix DMC-LS3.
Cena: kolem 230 eur
Dostupnost: od konce března
LCD hledáček pro DSLR
To tu ještě nebylo - technika kompaktů se vtírá do třídy zrcadlovek! LCD displej slouží jako hledáček, jak je zvykem u malých přístrojů, také u 7,5megapixelové zrcadlovky Olympus E-330 - v tomto segmentu poprvé.
Cena: 29 000 Kč
Dostupnost: ihned
O čem se mluvilo na CeBITu
Konica Minolta v tajné misi
Sotva se Konica Minolta oficiálně rozloučila s trhem digitálních zrcadlovek, už si zasvěcení šeptají o jejím „comebacku“. Technika Konica Minolta má být využívána i nadále -tentokrát v přístrojích Sony.
Mobilní multimédia
Pryč od základních funkcí, žádá se víceúčelovost: heslem dne je konvergence. Nastupují zejména kombinované přístroje sdružující PDA, mobilní telefon a navigační systém, jak je předvedl například Fujitsu Siemens nebo HP. Rychle však reagují i výrobci navigačních přístrojů. Jejich nové produkty nyní také přehrávají MP3 - nebo slouží jako sklady obrázků.
Tuto funkci stále častěji přejímají i mobilní telefony, zejména pokud disponují několika gigabajty paměti - což je ostatně nutné i vzhledem k rostoucímu počtu megapixelů integrovaných digitálních fotoaparátů. Pokud jde o obsluhu, stále častěji se výrobci mobilů orientují na řešení Blackberry: namísto telefonních číslicových tlačítek vybavují své přístroje klávesnicemi s rozložením QWERTZ. Zatímco „televizní mobily“ na sebe ještě nějakou dobu nechají čekat, objevuje se na trhu stále více mobilních přijímačů pro DVBT, které na rozdíl od přenosných videopřehrávačů nepotřebují PC jako zdroj - ale pokud možno dobré akumulátory.
Víceúčelový projektor
S přehrávačem DVD, zvukovým systémem 5.1 a rozhraním HDMI představuje Toshiba ET20 kompletní zábavní centrum do příručního zavazadla. Díky systému „Super Close Projection“ vykouzlí třeba i v malé komoře velké kino ve formátu 16 : 9 - ET20 dokáže už při vzdálenosti pouhých 20 cm (maximálně 1,65 m) vrhnout na plátno obraz o úhlopříčce 0,65 m.
Cena: cca 1800 eur
Dostupnost: od dubna 2006
Multimediální navigátor
Muži si určitě oblíbí Garmin nüvi 350. Šikovný (7,1 x 5,3 cm) navigační přístroj (GPS) vám nejen ušetří trapné dotazy na cestu, ale přehraje také MP3, zobrazí fotografie a bezpečně vás navede na další „Point of Interest“. Obsluhu přístroje zajišťuje 3,5palcový (9cm) dotykový displej, koncentraci řidiče na provoz usnadňuje hlasový výstup.
Cena: od 700 eur
Dostupnost: ihned
Navigační smartphone
Přijímače GPS už se dnes obejdou bez ošklivé vyčnívající antény - a z běžných smartphonů stále více dělají navigační přístroje. Například řada Pocket LOOX T od Fujitsu Siemens kromě toho vysílá v sítích GSM a UMTS a nabízí i VoIP. Dvoumegapixelový „digiťáček“, videotelefonie a WLAN jsou rovněž na výši.
Cena: cca 800 eur
Dostupnost: od poloviny 2006
O čem se mluvilo na CeBITu
Super 3D mobily
Grafický procesor GoForce 5500 firmy nVidia reprodukuje 10megapixelové fotografie a H.264 videa - a na cestách má dostatek 3D výkonu i na Google Earth nebo Quake. První mobily s GoForce 5500 už nVidia předběžně na CeBITu ukázala.
Internet a komunikace
Přístup k internetu se neustále zrychluje už od jeho vynalezení, nyní však vývoj dále pohání charakter přenášených dat: ADSL 2+ slibuje 16 Mb/s -rychlost, kterou (ještě) nikdo nepotřebuje, pokud ovšem nechce na webu sledovat sto televizních programů a současně telefonovat a surfovat. Anebo třeba stahovat nejnovější hollywoodský trhák v DVD kvalitě. A tak na letošním CeBITu zaznívalo od mediálních koncernů hlavně jedno poselství: „Pochopili jsme.“ Aby své filmy tyto koncerny prodaly, znovu sázejí na kdysi zatracované výměnné burzy. Díky projektu Web 2.0 usnadňují webovým surfařům interakci a například poštovní službě na webu dopřávají stejný vzhled, jaký má Outlook na domácím počítači. Ale znovu přichází ke slovu také HSDPA, technologie, která má konečně uskutečnit sny o mobilním internetu, kdysi probuzené díky UMTS.
HSDPA
Příslib mobilního vysokorychlostního internetu dosud UMTS nedokázal naplnit, jeho nástupce HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) je však opravdu rychlý - služba má dovolovat stahování téměř 2 megabitů za sekundu. Fujitsu Siemens už kartu pro HSDPA dokonce vestavěl do nového modelu Lifebook 8110.
Dostupnost: konec 2006
Peer 2 peer legálně
Trvalo to hodně dlouho, nakonec však mediální koncerny přece jen vzaly výměnné burzy na milost. Time Warner chce své hollywoodské filmy prodávat na webu ještě letos. Poněvadž jsou filmy tak veliké, má soubory chráněné DRM distribuovat legální systém P2P.
Cena: 10 až 20 eur za film
Dostupnost: od poloviny 2006
O čem se mluvilo na CeBITu
Loučení s iTunes?
Nástupce „mobilního iTunes“ jménem ROKR představila Motorola. Není však jasné, zda nový model bude opět napojen na applovský „music shop“ -dosud představené předsériové modely uměly přijímat jen rádiové vysílače.
Dokumenty ke stažení- Magazín - Všechno je jinak (365.47 kB) - Staženo 1200x